nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod chasanar » úte bře 03, 2020 16:13

Dobrý den, nedávno jsem potřebovala nahlédnout do matriky na obecním úřadě. Paní matrikářka sice byla ochotná, ale opravdu hodně pomalá. Tak nějak jsem byla v klidu, protože jsem předpokládala, že za jeden vyhledaný záznam se stále účtuje 20,- Kč.
Jaké ale bylo moje překvapení, když mi před zaplacením oznámila, že od začátku r. 2020 nastala změna a teď se hradí každá nově započatá hodina ve výši 200,-Kč. Odcházela jsem s 5 záznamy a o 400,- Kč lehčí :cry:
Možná, že tuto informaci už většina z vás má, ale jiným se může hodit :?
chasanar
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon říj 15, 2012 13:52
Oblast pátrání: Klatovsko,Plzeňsko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 16:29

Jste tady v úplně špatné sekci - tady jste v genetice.


Správní poplatky za nahlížení do matrik apod. se řídí zákonem č. 634/2004 Sb. - Zákon o správních poplatcích

Byl opravdu novelizován k 1.2.2020

Ceny jsou pevně dané a najdete je v sazebníku, že je příloha k zákonu, v části I. Položka 2, bod a)
kde se říká - za nahlédnutí na konkrétní zápis 50,- Kč

a ty 200,- jsou tam schovány taky, ale za něco jiného - bod f) - vyhledání v matričních knihách.

No - teď je teda otázka, jestli je to že si v tom někdo hledá sám a nebo jestli hledá matrikářka. To v tom zákoně samozřejmě napsané není.

Zkusím ještě zjistit.
Naposledy upravil zburget dne úte bře 03, 2020 16:44, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 21:30

Takže jo, ta paní matrikářka, o které se psalo v prvním příspěvku to tedy udělala dobře. Badatel seděl na matrice necelé dvě hodiny, zaplatil tedy 400,- Kč
Hezká pálka…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod greghouse » úte bře 03, 2020 22:24

Já si myslím ,že, jako obvykle, záleží na jakou paní matrikářku narazíte. Já jsem v jednom případě vyhledával v matriční knize přes 2.5 hodiny a paní matrikářka mi dala na výběr, že nalezené záznamy můžeme zaúčtovat jednotlivě po 50 Kč za jeden a nebo to vzít časovou taxou za 200 Kč. Záznamů bylo víc, takže jsem zvolil i pro zjednodušení druhou možnost a tak mi vyšla vstříc a naúčtovala mi jenom hodinu. Nemusí to být nutně pravda ve všech nebo většině případů, ale myslím si, že čím menší úřad, tím vstřícnější by mohli být.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 22:37

greghouse píše:…čím menší úřad, tím vstřícnější by mohli být.
Většinou to takhle je.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 22:40

Monika píše:No... mě tedy z textu vychází, že 200 Kč za hodinu se platí, když si to žadatel hledá sám.
Však ano - přijdu na úřad, dostanu před sebe matriku a přesýpačky. A jedem. A kolikrát matrikářka během mého hledání otočí, tolikrát násobí 200,-
Pokud to navíc hledá matrikářka, tak to možná bude nalezené i rychlej.
Jako nahlédnutí na jeden konkrétní záznam bych považoval to, že přijdu a řeknu: "Chci vidět narození Pepy Vocáska ze Ztracené Lhoty ze dne 24.6.1914."
Matrikářka nalistuje a ukáže. A to je za 50,- Pochybuju, že matrikářka bude hledat nějakého člověka, o kterém nevím, kde přesně je (a jestli tam vůbec je) za těch 50,- Kč.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » stř bře 04, 2020 22:00

Jj, jak jsem psal, já to chápu stejně. Ale i v tom dopisu bylo popsáno, že hledání záznamů vlastně matrikáře zdržuje od jeho práce. Takže když přijdu a řeknu - chci vidět záznam z 5. března 1918, kdy se narodil Franta Dvořák, matrikářka snadno najde a ukáže. 50,- Kč.
Když ale budu chtít, aby hledala někoho, nevím pořádně koho a kolik, ani přesně kdy, tak přede mě položí matriku a hledej si sám. 200,-/hod.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod karels » stř bře 04, 2020 23:22

Chápu to správně, že si lze vyhledávat a činit výpisy (fotoaparátem) hodinu za 200 Kč - tedy se někdy vyplatí ofotit knihu, ve které předpokládám více než 4 záznamy (za hodinu jsem ofotil 380 dvojstran a jsou čitelné) a hledat pak doma v klidu?
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » čtv bře 05, 2020 0:43

karels píše:Chápu to správně, že si lze vyhledávat a činit výpisy (fotoaparátem) hodinu za 200 Kč - tedy se někdy vyplatí ofotit knihu, ve které předpokládám více než 4 záznamy (za hodinu jsem ofotil 380 dvojstran a jsou čitelné) a hledat pak doma v klidu?
To by mělo být možné - tedy samozřejmě jen záznamy, které jsou mimo ochrannou dobu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod greghouse » čtv bře 05, 2020 1:55

Že prej 200 Kč / hodinu je jako náhrada za to, že musí být matrikářka přítomná a dávat pozor a nemůže dělat svou práci. Schválně kolika z Vás se to přesně takto stalo pokaždé?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod m.k.85 » pát kvě 01, 2020 14:43

No, mně pokaždé ne. Většinou jsem hledal sám.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků