Církevní svátky během roku

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » pon úno 17, 2020 14:21

Občas se tady řeší označení nědělí a svátků - tak jsem pro ten účel zkusil vyrobit takovou tabulku s kalendářem. Dokument je vyrobený v LibreOffice, mám ověřeno, že v MS Excel do verze 2013 nefunguje :-( - viz diskuze níže.
Prosím někoho, MS Excel 2019 nebo 365, jestli by mohl zkusit otevřít přiložený soubor .ods a podívat se, jak se chová kalendář tam. Jestli se zobrazují hodnoty správně lze vyčíst z diskuze níže.

V tabulce jsou dva listy, podstatný je ten první. Nahoře do žlutého políčka napište rok, který vás zajímá a v tabulce se kalendárium pro tento rok změní (přepočítá).
POZOR! Jedná se o katolický kalendář, svátky neplatí pro jiné církve! Svátky a počítání nedělí jsou zapsány pro stav před II. vatikánským koncilem, dnes jsou některé svátky v jiných termínech a počítání nedělí je rovněž jiné.

Prozatím se mi nepodařily zjistit latinské názvy dvou svátků - Svatodušní pondělí a Svátek Svaté rodiny. Prosím latiníky, jestli by mi tyto informace mohli dodat.

Pokud v tom kalendáři někdo najde jakoukoli chybu nebo nazná, že je vhodné doplnit nějaký další svátek, napište mi prosím. Opravím, doplním.

Liturgický kalendář ve formátu OpenDocument
Pro správné zobrazení kalendáře je prozatím nutné mít nainstalovaný kancelářský balík LibreOffice. Je zcela legálně zcela zdarma a je možné ho stáhnout z této adresy.
Naposledy upravil zburget dne stř úno 19, 2020 12:59, celkově upraveno 6
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod expertdb » pon úno 17, 2020 17:09

Děkuji za zajímavý počin. Mám office 2013, otevřít .ods lze ,ale nezobrazí se vše, tabulka v MS Office u mně funguje dobře.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » pon úno 17, 2020 18:18

MS Office 2013 je pro plnohodnotnou práci s OpenDocument asi příliš starý.
Mě bude hlavně zajímat, jestli ty vzorce fungují na MS Excel stejně, jako v LibreOffice. Excel občas počítá trochu nelogicky, až špatně, musí se to občas zohlednit při vytváření těch vzorců. Jenže já s tím dělal tak dávno, že už si nepamatuju, v čem se to chovalo špatně.

Každopádně informace, že se XLS otevře a "něco" ukazuje, je potěšující. Díky za ni! Teď ještě, aby to ukazovalo to, co chci, aby to ukazovalo :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod Noodle » úte úno 18, 2020 20:57

Dal jsem se do testování v MS Excelu verze 2007 (což je už možná dost pravěk, ale novější nemám po ruce :D ), předem říkám, že výpočty dní mně nefungují - respektive nesouhlasí :) Napadlo mě taky vyzkoušet přestupné roky a zjistil jsem, že pokud je přestupný rok, tak Excel nevypíše správně jména dní v daném roce.
Příklad:
Rok 1644 je přestupný (ověření: 1644 ÷ 4 = 411, zbytek 0)
Podle Emlerovy rukověti chronologie křesťanské rok 1644 začíná pátkem (1. ledna) a končí sobotou (31. prosince) - Emlerova tab. 6.

jenže Excel píše, že začíná sobotou (1. ledna) a končí prázdnou buňkou (kde by měla být napsaná 'sobota', ale není tomu tak a další rok je posunutý o den (podle Emlera by měl rok 1645 začínat nedělí, ale Excel vrací pondělí)... https://imgur.com/a/6osua2i


Ještě jsem zkusil loňský rok 2019 - začínal úterým (1.1.) a končil úterým (31.12.) - Excel vrací správně začátek roku úterý (1.1.) ale končí pátkem (31.12.). A přijde mně, že pro roky 2015 až 2020 se nemění pořadí dní v týdnu.

Asi bude potřeba rozlišit "přestupnost" zadaného roku a potom přiřadit jména dní k začátku a konci roku a mezi nimi souvislou řadu zbytku (s rozlišením, kdy použít 29. únor). Po internetu koluje univerzální plánovací kalendář, který umí přiřadit dny v týdnu k číslům, tak možná by Vám mohl posloužit pro inspiraci, jen ho trochu přiohnout pro církevní svátky. :-) Z vlastní zkušenosti vím, že jsou datumy v Excelu před 1.1.1900 peklo :-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » úte úno 18, 2020 23:31

Díky za test - jak jsem psal - já to mám celé udělané v LibreOffice Calc. Do Excelu je to pouze přeuložené z onoho LibreOffice. MS Excel bohužel nemám, a kvůli téhle tabulce ho nebudu ani kupovat, ani krást.
Trochu mě překvapilo, že nefungují ani správně dny v týdnu. Celé základní kalendárium (sloupec A) je uděláno naprosto jednoduše tak, že je "spočítán" pouze 1. leden a všechny ostatní dny jsou jen předchozí +1 (díky tomu by v tomto slopupečku neměl být problém ani s přestupným rokem, protože v přestupném roce je prostě 28. února + 1 = 29. únor.
Sloupeček B je vyloženě = příslušný řádek ve sloupečku A, pouze formát zobrazení není datum, ale den v týdnu. Můžete zkusit změnit formát té buňky, aby ukázal kompletní datum? Jestli tam opravu při nastaveném roce 2019 bude 31. prosince 2019? Případně můžete kouknout, kde se začne sloupec se jmény dnů rozcházet proti skutečnosti?
Mimochodem - ve všech buňkách by měly být vidět vzorce, takže co se tam ukazuje by mělo být naprosto jasné (tedy tomu, kdo vzorce, a tady často dost komplikované) v tabulkových procesorech ovládá.

Noodle píše:Rok 1644 je přestupný (ověření: 1644 ÷ 4 = 411, zbytek 0)
Podle Emlerovy rukověti chronologie křesťanské rok 1644 začíná pátkem (1. ledna) a končí sobotou (31. prosince)
jenže Excel píše, že začíná sobotou (1. ledna) a končí prázdnou buňkou (kde by měla být napsaná 'sobota', ale není tomu tak a další rok je posunutý o den (podle Emlera by měl rok 1645 začínat nedělí, ale Excel vrací pondělí)...
A ani vám to 18. prosince neukazuje 4. neděli adventní. Chjo - tzn., že Excel opravdu nefunguje :-(
Já ten konec roku 1644 vidím takhle: https://imgur.com/fkzd68r
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod expertdb » stř úno 19, 2020 7:47

Zkoušel jsem ty příklady od "noodle" s trochu jiným výsledkem.
Rok 2019 začíná v útery a končí taky v úterý 31.12.
Rok 1644 začíná v sobotu končí v neděli. Tedy posunutí o jeden den.Žádný prázdný řádek nevidím.
Vypadá to, že verze excelu na to má taky vliv.
expertdb
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned dub 15, 2018 9:52
Oblast pátrání: Horní Bečva

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 8:27

Můžete prosím na buňce, kde se zobrazuje špatný den nastavit formát buňky (klik pravým tlačítkem na buňku -> Formát buněk) tak, aby se tam ukazovalo celé datum, nejlépe včeně dne v týdnu?
Když do políčka nahoře nastavíte rok 1644, co to ukáže?

Co se ukáže v políčku, do kterého vložíte funkci
=DATE(1644,1,1)
pokud tam bude jen "dlouhé číslo", tak mu nastavte formát (viz výše) datum.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 8:32

Ha! Objev! Google Doc se chová stejně, jako MS Excel 2013.
Jdu prozkoumat proč!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 11:04

Tak hezký, fakt! Když na GoogleDoc do tabulky vložím vzorec =DATE(1899,1,1) zobrazí se datum 1.1.3799
Předpokládám, že Excel se bude chovat stejně…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 12:53

O.K. - do doby, než najdu řešení, stahuju verzi pro Excel a přidávám odkaz na LibreOffice, které jsou zatím nutností pro správné zobrazení kalendáře.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zdespi » stř úno 19, 2020 13:19

Problém je, že excel umí korektně pracovat jen s rokem 1900 a výše. Převádí totiž datum na sériové číslo a 1 je 1.1.1900. A s negativním číslem neumí pracovat.
Dá se to nějak obejít, ale je to na googlení...
zdespi
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát led 19, 2007 21:43

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 15:03

Tak jsem vygooglil, že aby ten kalendář fungoval i v Excelu, bylo by veškeré funkce potřeba napsat ve Visual Basicu. To je ještě horší, než jsem čekal. Takže Tím je Excel v podstatě komplet mimo hru.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod Noodle » stř úno 19, 2020 19:25

Měl jsem v konceptech na tomto místě napsáno něco jiného, ale v průběhu dne zde již hlavní význam zazněl :) - Excel neumí pracovat s daty před rokem 1900 (a není to lepší ani v nových verzích - vyzkoušeno dnes v práci na verzi 2019 a nepomůže formát buňky, prostě datum má jako kladné číslo).

Ale před pár lety jsem už jednou uvažoval o transformaci Emlerových tabulek do excelovské podoby, protože hledání ve staženém oscanovaném dokumentu je pro mě nepohodlné a nepřehledné.
Měl jsem představu dokumentu o dvou listech, jednom "volacím" (zadal by se rok + vypsal by se výsledek hledání) a druhém "databázovém" (databáze kalendářů opsaných z Emlera, ve které by se vyhledávalo podle zadaného roku + by se vybíral rok běžný a přestupný).
Tato myšlenka ztroskotala na nedostatku času kvůli pracovnímu vytížení - byla by však výhodná z hlediska zafixování pojmenování dne na historické datum ( = bylo by podle údaje v databázi, nezávisle na formátu buňky) a bez zásadních výpočtů - všechno by se vyhledávalo a vypsalo z "databázového" listu. Já snad ten nápad opráším a mrknu do záloh, zda ještě existuje pokusný vzorek se dvěma půlroky... ;-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Církevní svátky během roku

Příspěvekod zburget » stř úno 19, 2020 20:03

Nemám sice ambici nahradit Emleovy tabulky, ale zkuste si stáhnout ty LibreOffice a vyzkoušejte moji tabulku - myslím, že pro základní orientaci bude bohatě stačit. A pokud tam bude nějaký svátek vyloženě chybět, tak ho tam dopíšu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků