Náhrada FTB

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

Náhrada FTB

Příspěvekod kjus » pon úno 03, 2020 23:25

Dobrý den, prosím o doporučení vhodného softwaru. Momentálně používám MH Family Tree Builder, ale už ho mám plné zuby, protože přestal být spolehlivý. U nového softwaru bych si představoval:
- ukládání/vkládání jednotlivých dokumentů (především snímků z matrik nebo naskenovaných dokumentů) k jednotlivým událostem (narození, úmrtí apod.)
- jednoduchý způsob, jak evidovat, u kterých osob jsem již dohledal jednotlivé informace (resp. vložil dokumenty), a u kterých ještě ne (ideálně nějakou ikonku, ale klidně i výpis, ve kterém je u každé osoby uvedeno, zda např. narození je již potvrzeno záznamem z matriky) - ve FTB to řeším tak, že k osobám vytvářím úkoly a označuju jejich splnění, ale pracuje se s tím strašně nešikovně
- aby software chápal přechylování u ženských příjmení (ale bez toho žít dovedu)
- mapové zobrazení jednotlivých osob dle zadaných adres
- rychlé a jednoduché vyhledávání osob v rozsáhlejších souborech
- vyhledávání/upozorňování na shody
- práci s ostrovy (částečné segmenty rodokmenu, které zatím nemají napojení na hlavní větev)

Prošel jsem mnoho diskusí tady na fóru, ale většina z nich je už poněkud postarších, nevím, jaký je aktuální stav.
Byl bych rád, kdyby mi mohl někdo s vlastní zkušeností doporučit program, který se aspoň blíží mým očekáváním; nejzásadnější je pro mě mít přehled o tom, u koho už jsem potvrdil narození, úmrtí atd., a u koho to teprve musím doložit.
Zdá se, že by mi mohl vyhovovat Gramps nebo Legacy, ale možná se nabízí i jiné možnosti.

Díky.
kjus
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 17, 2020 18:09

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod zburget » úte úno 04, 2020 2:13

To je těžký - já taky hledal a přišel jsem na to, že "ideální" software prostě není. V každém je něco, co je na houby. Já si třeba dal jako podmínku, že musí umět unicode (protože v přepisech používám kdejaké různé znaky). Touhle dobou bych předpokládáal, že unicode budou podporovat všechny aktuálně vyvíjené programy, ale třeba Legacy je mimo hru. Gramps jsem zatím nezkoušel, nevím, jestli ho někdo používá. Takže zatím zůstávám u FTB a trchu skřípu zubama.
Pokud najdete něco lepšího, tak písněte. Určitě to bude zajímat víc lidí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod vixiv » úte úno 04, 2020 7:27

Spis je otazkou v cem je puvodni sw nespolehlivy a zda to nemuze byt vina uzivatele a spise resit jak zabranit te nespolehlivosti. Ja jsem s MH problem zatim nemel.
vixiv
p. s. delam v branzi, kde uzivatel vzdy tvrdi ze chyby nedela a pritom se z 80% ukaze, ze to neni pravda a problem je ryze uzivatelsky
Naposledy upravil vixiv dne úte úno 04, 2020 8:54, celkově upraveno 1
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod Viola » úte úno 04, 2020 8:46

Taky by mě zajímalo, v čem je FTB nespolehlivý? Co vám provedl?
Nerozumím funkcím, které chcete:
- aby software chápal přechylování u ženských příjmení
- rychlé a jednoduché vyhledávání osob v rozsáhlejších souborech = v FTB vyhledávám bez problémů podle jména i příjmení, a když si seřadím data narození, úmrtí, tak i podle podle nich.
- vyhledávání/upozorňování na shody = shody s čím? S MH?

Netvrdím, že nejsou lepší programy, ale nemyslím si, že byste našel nějaký, který umí "všechno".
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod kjus » úte úno 04, 2020 17:23

FTB mi opakovaně selhává v ukládání dat. Všechno se tváří normálně, ovšem po restartu programu údaje uložené nejsou. To je pro mě zásadní. Už jsem se to naučil rozeznávat, prostě čas od času (cca vždy po deseti minutách práce) se program znatelně zpomalí a v tu chvíli přestane ukládat.
Přechylování pro mě znamená, že manželka pana Nováka se jmenuje Jana Nováková, ne Jana Novák.
Shodami mám na mysli shody s jinými osobami již obsaženými v rodokmenu.

Chápu, že ideální prostředek neexistuje a každý má něco, možná to dopadne tak, že jich budu muset vyzkoušet několik sám, chtěl jsem ale nejdřív zjistit, jestli někdo nemá vlastní zkušenost.
kjus
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 17, 2020 18:09

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod zburget » úte úno 04, 2020 18:20

Vámi popisované chování u FTB nepozoruju. Kolik máte v rodokmenu osob? Nemůže to mít souvislost se snahou programu o synchronizaci s webem, která se nepodaří, protože máte překročený limit osob? Pokud by to tím být mohlo, zkuste automatickou synchronizaci s webem vypnout: Synchronizace -> Nastavení -> Rozšířená nastavení -> Zakázat synchronizaci.
a dál: Nástroje -> Možnosti -> Synchronizace -> Automaticky synchronizovat -> Ne
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod zburget » úte úno 04, 2020 18:21

Nezkoušel jsem genealogických programů moc. Ale ať jsem zkusil cokoli, vždycky jsem se vrátil k FTB, i když je tam pár věcí, které mě vyloženě štvou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod Viola » úte úno 04, 2020 19:12

Nerozumím, v čem je problém při přechylování.
Program přece eviduje to jméno, které dané osobě napíšete, když napíšete, že se osoba jmenuje Nováková nebo Novákuj nebo já nevím jak, tak to program prostě tak eviduje. Nebo vám to jakékoliv jméno program sám mění na Novák?

"Shodami mám na mysli shody s jinými osobami již obsaženými v rodokmenu." - to je jasné, jaké shody, ale proti čemu? Váš rodokmen a ta druhá shoda má být kde? Mě to FTB na MH hledá bez problémů.

A nějaké zpomalování, neukládání dat apod. se mi neděje.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Náhrada FTB

Příspěvekod karels » úte úno 04, 2020 19:45

kjus píše:... nejzásadnější je pro mě mít přehled o tom, u koho už jsem potvrdil narození, úmrtí atd., a u koho to teprve musím doložit. ...

Přehled je pro mne také důležitý. Používám hlavně Ancestry od Martina Doležala (i když program již zdá se nebude rozvíjen), protože jsem na něj zvyklý.
V kolonce Křest zadám u každé nové osoby NOZ. V doplňujících textech první tři řádky označím N,O,Z. Do těchto řádků si zapisuji, kde jsem k příslušné informaci přišel. Když je to z matriky nebo jiného věrohodného dokumentu, zapíši sem odkaz na matriku a v kolonce Křest zruším příslušné písmenko N, O nebo Z.
Kolonka Křest je zvolena proto, že se exportuje a hlavně jde zobrazit v grafu (příkazem "**<baptism>**"). Hvězdičky tam mám jen pro zvýraznění. Využívám tento způsob ještě i s jinými písmenky, např, když osoba neměla potomky, je správcem stránek na MH apod.
Není to pohodlné, ale na jiný způsob jsem zatím nenarazil. Domnívám se, že podobně by to šlo ve většině programů.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov


Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků