Příčina úmrtí-mrtva střev

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod alče » pát led 10, 2020 23:22

Dobrý den,
prosím o přečtení příp. vysvětlení příčiny úmrtí - mrtva střev ? Je to tam podobně na několika místech, a to i u mužů.
- zápis vpravo nahoře

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=11
Naposledy upravil alče dne sob led 11, 2020 14:38, celkově upraveno 1
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí

Příspěvekod alenas » sob led 11, 2020 5:02

Zdravím -
pravděpodobně neprůchodnost střev - zácpa. Viděla jsem zapsáno i jako "mrtvá střeva" (mrtvé ticho-není peristaltika)
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Příčina úmrtí

Příspěvekod alče » sob led 11, 2020 14:35

Na několika místech se tam vyskytuje i mrtva plic. V tom případě bych se klonila k tomu, že mrtva = mrtvice. U těch střev je to trochu nezvyklé, proto jsem měla pochyby, jestli to vůbec správně čtu.
Děkuju Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Zora » sob led 11, 2020 14:41

já bych si to spíš převedla:
mrtva - nefunkční.
Pak to dává přesně ten smysl, jak píše kolegyně alenas. Jak u střev, tak u plící... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod alče » sob led 11, 2020 18:59

Zora píše:já bych si to spíš převedla:
mrtva - nefunkční.
Pak to dává přesně ten smysl, jak píše kolegyně alenas. Jak u střev, tak u plící... Z


Zdravím,
ale proč je to vždycky v ženském rodě, k čemu se ten rod vztahuje? Ať je to úmrtí muže nebo ženy, uvádí se tam "mrtva střev" nebo "mrtva plic".
Pokud to čtu dobře..
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Zora » sob led 11, 2020 19:06

alče píše:
Zora píše:já bych si to spíš převedla:
mrtva - nefunkční.
Pak to dává přesně ten smysl, jak píše kolegyně alenas. Jak u střev, tak u plící... Z


Zdravím,
ale proč je to vždycky v ženském rodě, k čemu se ten rod vztahuje? Ať je to úmrtí muže nebo ženy, uvádí se tam "mrtva střev" nebo "mrtva plic".
Pokud to čtu dobře..



odpovědět neumím, ale vnímám to tak, jako by tam bylo napsáno (česky) zastavení (činnosti) střev, plic...
Nevidím v tom slově "mrtva" přídavné jméno, nebo snad příslovce, ale nějaký tvar, který se možná používal (neznám ho)
Uvádíte variantu mrtvice, nikdy jsem neslyšela o mrtvici střev nebo o mrtvici plic... To samozřejmě neznamená, že to spojení nemůže existovat.

edit
tady je spojení mrtva plic v novodobém článku, ale významu vůbec nerozumím.
https://cz.lemarhomehealth.com/mrt-legk ... yvaet.html
Třeba Vám to něco řekne, napoví...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod alče » sob led 11, 2020 19:53

https://cz.lemarhomehealth.com/mrt-legk ... yvaet.html
Třeba Vám to něco řekne, napoví...
Z[/quote]

Jo,jo, to se stává na některých stránkách velice často:
V tom článku se několikrát vyskytuje zkratka MRT - což znamená přibližně magneticko-rezonanční tomografie. V jedné větě se jim tam po napsání MRT automaticky dopsalo VA, a slovo mrtva máme na internetu raz dva. :)

Děkuju oběma za pomoc, už to nechám plavat. Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Zora » sob led 11, 2020 19:55

dobrý postřeh ...
omlouvám se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Entita » ned led 12, 2020 16:18

Dobrý den.
Z mnoha termínů pouhých sto let starých jsem stále lehce překvapená, u takto mladých označení se naštěstí dá častěji dovodit význam, narozdíl od těch starších v matrikách.
Termín mrtva čtu taky poprvé, musela jsem si najít, odkud jsou ty zápisy - určitě existovala i místní označení, já předky na Moravě nemám, tak budu vyhlížet, jestli někdy toto potkám v matrikách na mojí trase. :)

Každopádně se domnívám, že je to (možná krajový? možná jen dobový) výraz pro ochrnutí. Našla jsem na uvedených stránkách u plic, střev i míchy, což jsou typické lokalizace, kde bývá uváděno i ochrnutí.
Děkuju za sdílení, jak jsem psala, nikde v mých oblastech jsem na ten výraz nenarazila.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Věra Mátlová » stř led 15, 2020 20:31

kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod alče » stř led 15, 2020 22:48



Dobrý den,
děkuju moc, já jsem to tušila, že to tak bude. Nemohla jsem to nikde najít.
Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí-mrtva střev

Příspěvekod Entita » čtv led 16, 2020 18:12



I já děkuji za odkaz, dle tohoto odkazu je nicméně vidět dobře, že zde zmiňované zápisy ve výše uvedené matrice termín mrtva používají v nějakém dalším posunutém významu - ani pakostnice (dna, podagra), ani mrtvice lehčího stupně s obtížným dýcháním příliš neobjasňuje použití u střev a míchy (resp. mrtva střev a mrtva míchy), tak, jak je v matrice použito.
My se snažíme pochopit dnešním pohledem, co tehdy v matrice popisovali a u hodně termínů se to zkrátka nepodaří, nebo se významově překrývají. Pro mě je třeba poměrně těžké si představit, co v současném popisu může představovat "mrtvice nižšího stupně s obtížným dýcháním" - mohlo to být milion věcí.
To jen že časté uvádění jako příčiny úmrtí naznačuje, že jde o vážné projevy, termín mrtva jsem dřív vůbec nepotkala.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků