VYŘEŠENO Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar. N/a.

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Zora » pon kvě 20, 2019 18:44

S těmi neobvyklými jmény je to dost složité, především proto, že nevíme, kde které jméno bylo obvyklé a kde neobvyklé.
Se jménem Blasius se já setkávám stále a neobvyklé mně nepřijde.
V počátcích tohoto dotazu a ještě myslím i v mladších generacích jsem prohledávala matriky a okolní farnosti spolu s tazatelem a v dané lokalitě jsem na původ nenarazila.
Rod musel odněkud přijít a těžko říct, odkud. Tím samozřejmě nechci říct, že jsem se nemohla zmýlit.
Spíš jde o to, že všeobecné rady - ty už jsme z části probírali- tady moc nepomohou, je třeba listovat a hledat...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod zoubek » úte kvě 21, 2019 9:33

Zora píše:S těmi neobvyklými jmény je to dost složité, především proto, že nevíme, kde které jméno bylo obvyklé a kde neobvyklé.
Se jménem Blasius se já setkávám stále a neobvyklé mně nepřijde.
V počátcích tohoto dotazu a ještě myslím i v mladších generacích jsem prohledávala matriky a okolní farnosti spolu s tazatelem a v dané lokalitě jsem na původ nenarazila.
Rod musel odněkud přijít a těžko říct, odkud. Tím samozřejmě nechci říct, že jsem se nemohla zmýlit.
Spíš jde o to, že všeobecné rady - ty už jsme z části probírali- tady moc nepomohou, je třeba listovat a hledat...

Z


Já mám několik předků v blízkém panství Komorní Hrádek a na Divišovsku a jednoho přímo v Ratajích a na jméno Blasius/Blažej jsem narazil poprvé. Ale máte samozřejmě pravdu, že je potřeba se podívat v dané lokalitě do matrik, aby si člověk vytvořil lepší obrázek o tom, která jména byla v daném místě a čase takříkajíc v módě.

Třeba naše obecné rady tazateli s tím listováním a hledáním pomůžou. Snad bude mít štěstí.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod janamic » úte kvě 21, 2019 16:15

Chingachgook píše:Dobrý den,

zde jsem našel líhniště Doubravů, pochází odtud i nějací biskupové s tímto příjmením, jeden byl vyslán i do oblasti kolem Rattaji, nevidíte tem někdo Blažeje? Ja ten škrabopis nedávám :-(

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8896/24#


Doubravy z panství Mníšek mám v rodokmenu, je to ale vesměs rod polních mistrů či pastýřů. Pro 17. a 18. století jsou zde jediný zdroj informací matriky, pozemkové knihy tu začínají až 1785.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » stř kvě 22, 2019 18:50

Dekuji vsem moc za rady, budu zkoumat dal!
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » ned črc 14, 2019 21:12

Stale nic, asi se vyskytnul nebo uz nevim :)
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » pon pro 02, 2019 23:24

Tak ani tento záznam z purkrechtní knihy nepomohl, hrozný zmar...
Přílohy
třetía.jpg
druhya.jpg
prvnia.jpg
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Věra Mátlová » sob pro 07, 2019 9:18

Když už pátráte ve fondu velkostatku Rataje, třeba by se tam našel soupis poddaných, z gruntovnic se toho obvykle moc o původu nedozvíte - jen že Blažej v roce 1779 koupil chalupu. To odpovídá i matrikám - první (zjištěné) děti se narodily v Chrastné, Barbora (*20.12.1779) a Marie Anna (*27.1.1782) už v Březince. Když při/po jejím porodu Marie Magdalena umřela bylo jí 30 let, ale Blažejovi už 48 - mohla to tedy být už jeho druhá žena.
Bohužel v Ratajských matrikách zdá se kromě rodiny svobodného Adalberta Doubravy není žádný jiný záznam (ani úmrtní) který by se dal vztáhnout k Blažejovi, takže opravdu asi odněkud přišel.
Rok 1776 není tak vzdálen od hladomoru 1771-72, kdy vymíraly celé rodiny, takže přeživší pak mohli hledat živobytí někde jinde.

Jan Doubrava z Chrastné se žení 22.1.1781 s Ludmilou Zámostskou (družička Anna Říhová), Když se Janovi a Ludmile 24.7. téhož roku narodila dcera Anna, její kmotrou je Alžběta manželka Blažeje Doubravy z Březinky. Takže Jan mohl být Blažejův bratr - ale třeba i syn z předchozího (hypotetického) sňatku. Jméno Říha se vyskytuje u křtů všech Blažejových dětí, a to i dcery Kateřiny z dalšího sňatku:

16.4. 1782 se vdovec Blažej žení s vdovou Kateřinou Beranovou v Březince
20.4. umírá jeho tříměsíční dcera Marie Anna (od narození bez matky)
8.4.1783 se narodila dcera Kateřina
18.7.1784 Blažej umírá v Březince (50 let)

Zkusila bych se nejspíš poohlídnout i po těch Říhových - třeba byli nějak příbuzní a dalo by se u nich někde jméno Doubrava najít - třeba jako kmotr nebo svěděk ...

Ještě by stálo za námahu prohlídnout fond velkostatku Kostelec, například tady https://ebadatelna.soapraha.cz/a/847/39# se dá v soupisech daňových povinností podle vsí najít seznam jednotlivých poddaných. Je tam i Březinka, Chrastná ne - ale třeba ve fondu VS Rataje se najde něco podobného.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » pon pro 16, 2019 13:56

Dobrý den,

moc děkuji za shrnutí a doporučení. Díky těm novým materiálům jsem zjistil, že Blažej měl další a evidentně starší syny Václava, Josefa a Jana, tedy vyplácené dědice po zemřelém Blažeji. Zkusím propátrat to co radíte.

Děkuji

Lukáš
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » úte srp 11, 2020 14:01

Dobry den,

už jsem trochu bezradný, kdo mi jako prvni toho zpropadeneho Blasiuse najde tedy misto a datum narozeni, tomu poslu na účet 1 000 kč :)

Lukáš Doubrava
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » stř zář 23, 2020 21:37

Přidávám jeste soupis poddaných za roky 1776 a 1780 velkostatku Rataje nad Sázavou. Dodávám možné vodítko. Blažej v letech 1776-79 přebýval v obci Chrástná 4 kdy do této obce na velkostatek Rataje n. S. Přichází chvilku poté kdy ho kupuje zejména Moravský rod Lichtenstejnů.

Konec hlášenì
Přílohy
received_3178446118917404.jpeg
Soupis poddaných Rataje nad Sázavou 1776
FB_IMG_1600015113646.jpg
Soupis poddaných Rataje nad Sázavou 1780
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » stř říj 07, 2020 19:59

Možná nová stopa, u narození Anny vlevo nahoře se vyskytuje jakási Alžběta Doubravová žena Blažeje D. z Břežan?

Břežany vidím prvně a v tomto roce měl Blažej manželku Marii Magdalenu. Je zvláštní pokud by se tak zřídkavé jméno Blažej D. vyskytlo v tak malé vesnici 2x.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11085/ ... g_cAXmqS1Y
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Blažej (Blasius) Doubrava asi 1734 - 1784 misto nar. Rat

Příspěvekod Chingachgook » stř led 13, 2021 10:13

Tak po čase nějaká aktualizace, třeba někoho něco napadne. Aktuálně prohledávám celé střední Čechy a krome Blažeje hledám i jeho syny, kteří se narodili jinde než-li v Chrastné 4.

Shrnutí: Lukáš Doubrava - Karel Doubrava - Karel Doubrava nar. 10.6.1927 v Poděbradech - Bohumil Doubrava nar. 11. 5. 1897 v Poděbradech - Antonín D. nar. 9. 5. 1866 v Barchovice 24 - toto je první Doubrava po kterém jde v mužské linii toto přijmení - zde záznam o jeho nemanželském narození Státní oblastní archiv v Praze https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8321/61

Jeho matkou byla Kateřina Jirásková rozená Doubravová v Barchovicích 24 dne 14. 5. 1846 - Státní oblastní archiv v Praze https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8320/79 , tato předkyně je zajímavá tím, že z Barchovic, kde jí v roce 1866 vymřela celá rodina a zůstala jen ona, švagrová a její syn Antonín se odebrala kamsi, kde počala ještě jedno nemanželské dítě Annu a tu se mi nepodařilo dohledat, existuje o ní jediný záznam. Anna se narodila pravděpodobně mezi roky 1867 až 1878 jelikož Kateřina byla 28.6.1879 oddaná s Františkem Jiráskem. Jediný záznam o ní pak je https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6126/297. Následně se Kateřina objevuje v obci Kaňk, kde si bere jak jsem již zmínil Františka Jiráska s nímž pořídí ještě asi 5 dětí. Ten Kaňk a přiléhající farnost Grunta je plná Doubravů, říkal jsem si, že mohla jít do tohoto města za nějakým příbuzným a třeba zde mám hledat toho Blažeje.

No vraťme se k linii, po které dědím příjmením.

Otec Kateřiny byl Josef Doubrava nar. 8. 11. 1806 v Březince 27 (Horní Kruty) zde https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5464/14, svatba s prabábou Marii Píšovou zde https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8328/43 .

Benedikt Doubrava nar. 7. 3. 1778 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11084/195 už byl celkem oříšek a našel jsem ho při náhodném procházení matrik v Obci Chrástná v té době spadající pod Uhlířské Janovice. Benedikt se žení ve Skramníkách https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11924/ ... o4vrygQY4Y.

Konečně ten Blažej netuším kde a kdy přesně se narodil, jsou úvahy, že klidně mohl dojít až z Moravy, protože v té době došlo ke změně vlastnictví Ratajského panství a rod Lichtenstejnu pokud si to pamatuji správně úřadoval hlavně na Moravě. V roce 1776 se již vyskytuje v Poddanských listech, ty jsou v předešlých komentech. No ty další z roku 1780 už popisují, že do té Chrástné přišel se ženou a 4 dětma, které se narodili před Benediktem a Mathiasem https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11084/179, kteří se rodí již v Chrástné. Záznam v předešlém komentu. No z tohoto dokumentu se pak usuzuje, že se Blažej narodil někdy kolem roku 1737. Netuším, kde se narodili oni 4 bratři a mohlo by to být vodítko. Byl jsem také v Pražském archivu a prošel si zhostné listy, no a zde jsem narazil jen na jakousi Barboru D. kterou jsem pak pravděpodobně dopátral do Zámrsku, kde byl její otec správce statku a zemřel brzy po jejím narození. Zde přepis zhostného listu:

Ich Hieronymus Josephus Liebsteinsky des heyl (heiligen) Röm(ischen) Reichs Graff von Kollowrath Herr d(e)ren Herrschaften Aderspach
und Wiskupitz(?) Landkästlich? Constituierter Gral: Bevollmächtigter der Herrschaft Zamrsk. …(?) hiermit von jeder mäniglich sonderlich
aber da, wo ..? …? ..? ..?, daß ich die meinem Herrn
…? Rudolph Einbsteinsky des heyl (heiligen) Röm(ischen) Reichs Graffen
von Kollowrath zu derselbe Herrschaft Zamrsk gehöriger Unterthanin
Barbara Daubrawin nach weyl(and) Joseph Daubrawa ehelich:
hinterbliebene Tochter aus Zamrsk der jenigen unterthänig…?
mit welcher dieselbe bisher zur ermelden Herrschaft Zamrsk verbunden
gewesen in Krafft gegenwärtigen ?rieg?? mit allen Recht
und Gerechtigkeiten frey- und ?-gesprochen habe
Verkhundt dessen meinen eygenen Nahmens Unterschrift und bey-
gedruckt : angebohrnes Gräffl)iches) Insigl. So geschehen Schloss Zamrsk
den 20. Augusti A: (nnorum) 1743

Hieronymus Liebsteinsky *(=Siegel) Graff von Kollowrath

V obci Chrástná se Blažej ještě oženil s další ženou se kterou počal dalšího potomka, ale to rok před svou smrtí 1784 a umírá už v Březince 27. U umrtí nic podstatného.

V Ratajích se tedy vyskytují ještě ten Vojtěch a Jan. Vojtěchu se tam rodí Josef (v indexu špatně zapsáno jako Jan Nepomuceno) 28. 4. 1762 - 15. 9. 1762 a Anna Marie nar. 15. 10. 1763. Toho Vojtěcha nahodou našel známý pan Hříbal až v Praze, kde měl svatbu v roce 1757 http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 78#scan178 .

Pak je tu ještě záhada ohledně tohoto Jana D. jediného dalšího Doubravu současníka toho mého Blažeje - zde je svatba https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11089/112 .

Záhada je pak ta žena https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11085/ ... g_cAXmqS1Y Blažeje D. Alžběta z Břežan jako kmotra Jana D. dcery. Potíž je ten, že v roce 1781 byl ženatý s Marii Magdalenou. Je možné, že Marie Magdalena mohla být již 2 žena, ale proč by šla ta první na křest dítěte toho Jana? V době kdy neexistoval rozvod?
Považuji to za chybný zápis v matrice.

No snad jsem v tom neudělal moc guláš, budu moc rád, když se na to podíváte a třeba Vás napadne kam se dál ubírat? Zda hledat na Moravě, nebo v Praze? Nebo že jsem něco přehlédl? Mohu doplnit cokoliv byste si přál, manželky, svatby... bohužel s tou hlavní Marii Magdalenou, ženou Blažeje jsem nikdy nedohledal.

Připomínám, že stále platí odměna 1 000 Kč, prvnímu, který mi pomuže najít toho mého Blažeje.

Děkuji

Lukáš Doubrava
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Odmena1000 Kč Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar.

Příspěvekod Ellise » stř led 13, 2021 14:15

Dobrý den,
v tom, co hledáte, Vám to asi nijak nepomůže, ale našla jsem narození další dcery Kateřiny Doubravové.
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 24#scan224

Jinak, kde hledat Blažeje Doubravu, to je těžké. Kdybyste chtěl hledat na Moravě, mohl byste zkusit okres Zábřeh – vycházím z četnosti příjmení. Přeji hodně štěstí :)

Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Odmena1000 Kč Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar.

Příspěvekod Chingachgook » stř led 13, 2021 14:33

Děkuji Elise, tuto pratetu jsem skutečně neznal!
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

Re: Odmena1000 Kč Blažej Doubrava asi 1737 - 1784 mis. nar.

Příspěvekod Chingachgook » čtv led 21, 2021 16:08

P_20210120_083007.jpg
P_20210120_083004.jpg
P_20210120_083000.jpg
Tak nějaké info k dohledané Františce

Vážený pane,

je mi velice líto, ale nejen, že Vám nemohu vypsat žádnou informaci o otci, to by ještě bylo normální, ale v tomto případě ani o matce… Podle záznamu v indexu matek bylo dítě totiž dodáno z nemocnice, takže Kateřina Doubravová nejspíš ani nebyla ošetřovankou porodnice a tudíž ani nemá běžný záznam ošetřovanek. U dítěte, Františky, je poznámka, kdy si nejsem zcela jistá, ale dá se číst jako Gassengeburt/Gossengeburt, napadá mě snad jako odkaz na to, že porodila dítě na ulici a byla dopravena do nemocnice, a přes logický vývod slovíčko neznám, takže se to neodvažuji tvrdit na 100%. Z nemocnice bylo dítě dáno do nalezince. V nalezinci a v pěstounské péči Františka přežila a roku 1879 byla předána domovské obci své matky, tedy do Barchovic, poručníkem jí byl c.k. okresním soudem v Kouřimi (č.804 z 29.1.1878) ustanoven Johann Macháček, pokud byste měl zájem o tuto informaci, i když jde jen o sourozence Vašeho předka.

Co bylo dál, netuším. Možná, že Kateřina Doubravová přežila, možná v nemocnici zemřela, není o tom nikde poznámka, ale bylo by to pochopitelné v tom, že se nepostarala o Františku.

Je mi líto, že Vám více nepomohu.

S pozdravem

xxxx xxxxx
Chingachgook
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte úno 05, 2019 23:33
Oblast pátrání: Kolín

PředchozíDalší

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: modrasek92 a 8 návštevníků