Chybějící události

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Chybějící události

Příspěvekod pierotto » pát lis 08, 2019 18:28

Zdravím vás,
zajímají mě vaše názory na mou situaci.

Mám Josefa Zouhara a Petromilu Goldovou - tomuto páru se v roce 1819 v Senetářově (č.p. 31) narodila dcera Magdalena (https://bit.ly/2K0taNl), kmotrem byl František Zouhar a jeho žena Magdalena. O pár let dříve, v roce 1811 se Petromile narodil nemanželský syn Antonín, taktéž v Senetářove (č.p. 28), kmotři jsou stejní (https://bit.ly/2K1rnrj). Petromila byla správně z Ježkovic, narodila se v roce 1784. O Josefovi vím jen, že byl podruh. Tak a tím vše končí, žádná svatba, žádné další děti, žádné úmrtí. Svatba se nekonala ani v Senetářově ani v Ježkovicích či okolí. Stejně tak úmrtí jsem nenašel, myslel jsem si proto, že by se mohli odstěhovat. Ale jejich dcera Magdalena se v roce 1841 v Senetářově vdala (https://bit.ly/34GcgLP), zde je uvedeno, že její otec Josef je z čp. 79 (u záznamu je špatně informace o Petromile), ale ani v tomto domě se pak nic neděje, co by mi pomohlo. Jen dodám, že Zouhraů je v okolí hromada.

Napadá vás, co se mohlo stát?
Díky za tipy
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Chybějící události

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 20:04

Ad svatba - oba budoucí manželé mohli být ve službě mimo obě svoje rodné vesnice a tam se mohla konat svatba.

Kam se oženily/vdaly jejich děti? Nemohli hledaní manželé odejít na stáří k některému ze svých dětí do jiné vesnice?
Kde byla nejbližší nemocnice? Nemohli zemřít tam?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » pát lis 08, 2019 20:12

pierotto píše:Zdravím vás,
zajímají mě vaše názory na mou situaci.

Mám Josefa Zouhara a Petromilu Goldovou - tomuto páru se v roce 1819 v Senetářově (č.p. 31) narodila dcera Magdalena (https://bit.ly/2K0taNl), kmotrem byl František Zouhar a jeho žena Magdalena. O pár let dříve, v roce 1811 se Petromile narodil nemanželský syn Antonín, taktéž v Senetářove (č.p. 28), kmotři jsou stejní (https://bit.ly/2K1rnrj). Petromila byla správně z Ježkovic, narodila se v roce 1784. O Josefovi vím jen, že byl podruh. Tak a tím vše končí, žádná svatba, žádné další děti, žádné úmrtí. Svatba se nekonala ani v Senetářově ani v Ježkovicích či okolí. Stejně tak úmrtí jsem nenašel, myslel jsem si proto, že by se mohli odstěhovat. Ale jejich dcera Magdalena se v roce 1841 v Senetářově vdala (https://bit.ly/34GcgLP), zde je uvedeno, že její otec Josef je z čp. 79 (u záznamu je špatně informace o Petromile), ale ani v tomto domě se pak nic neděje, co by mi pomohlo. Jen dodám, že Zouhraů je v okolí hromada.

Napadá vás, co se mohlo stát?
Díky za tipy

Projíždím okolní farnosti a pátrám po svatbě nebo úmrtí Petronily, Je to vyjímečné křestní jméno, dá se lépe hledat, než u Josefa Zouhara.

Petronila byla zcela jistě ve službě, zde porodila nemanž. dítě, musela se někam vrtnout, asi se vrátila k rodičům? , a jakmile našla místo s malým děckem, odešla jinam. Bohužel její manžel je psán jako podruh nebo Inemann, čili neměli stálé bydlení a mohli se objevovat v matrikách v okolí, především před narozením manželské dcery .
Petronila by snad měla více dětí, možná i další nemanželské...
Je to zdlouhavé, ale i když indexy vypadají dobře, je třeba listovat v matrikách, už kvůli tomu velmi často frekventovanému příjmení, je třeba prohledat i Vyškov a vesničky v okolí... . Něco jsem už zvládla - nic nenalezeno, ale podle času budu pokračovat.
Tahle manželství podruhů po tolerančním patentu, kdy se mohlo obyvatelstvo svobodně stěhovat, jsou vždycky problém...
Jestli dobře čtu zápis, dcera se provdala za manžela z Gross Radslavitz, původem z Drysic?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 20:22

Zora píše:Jestli dobře čtu zápis, dcera se provdala za manžela z Gross Radslavitz, původem z Drysic?
Z


Těžko říct, kde se narodil:

Johann Mrazek Gemeindhirth allda, ehel. Sohn des Wenzel Mrazek, Inmann von Drisitz und seines Eheweibes Anna geb. Ignaz Swoboda, Gemeindhirth in Jeschkowitz.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » pát lis 08, 2019 20:40

to jsem se s těmi Radslavicemi četla zřejmě někde jinde . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 21:08

No, jestli se pohybovali od Senetářova až po Drysice, tak to hledání teda nezávidím :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » pát lis 08, 2019 21:32

Kolega je autorem requiro.cz, zcela jistě používá vyhledávání nejbližších farnosti. Skoro všude jsou indexy, takže zas tak ohromný problém to není... chce to jen čas a odpočnuté oči. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod pierotto » sob lis 09, 2019 9:14

No při hledání úmrtí jsem našel, že jistý František Zouhar zemřel v tom domě kde se Magdalena narodila, třeba to mohl být otec Josefa ... ale opravdu těžko říct, není stránka kde by nebyl nějaký Zouhar a ty jména se dost kryjí.
V této oblasti mám "štěstí", toho Mrázka jsem do toho tahal jen proto, že jsem podle toho našel rok, kdy už Josef Zouhar byl po smrti, bylo to u záznamu narození. Každopádně Jan Mrázek byl ovčák a právě on se narodil v Drysicích, svatba v Senetářově (ale byl z Velkých Radslavic) a zemřel v Habrovanech. Jeho otec si taky potrpěl na to mít děti na každém kroku :) Ale to je jiný příběh.

Právě, že to hledání matrik dle lokality používám, prošel jsem to křížem krážem, ale nic ... proto mě napadalo, zda nejsou nějaké zvyklosti. Jakože neměli vlastní bydlení a šli za svýma dětma nebo tak.

Ještě edit: divné mi na tom je, že 1819 mají dítě .. pak mezera a pak u svatby dcery 1841 je zmínka, že jsou ze Senetářova. Může to být falešná stopa? Jakože z tama vůbec nebyli? Třeba u Petromily je zápis 3x jednou je to dcera Marina Goldy, pak Antonína Gritze a v Habrovanech je to příjmení úplně jinak. Takže pokud byl zmatek v tomto, mohl být i jinde.

Moje teorie byla, že se Petromila spustila s Josefem někde na statku, tj čp 28, Josef se k dítěti nedoznal, pak je vyrazili a ti si šli svou cestou ... vzali se, měli děti, a pak zase šli jinam, a tou cestou prošli přes Senetářov kde v čp 31 měli Magdalenu ... pak by museli jít zase jinam.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Chybějící události

Příspěvekod ZEL » sob lis 09, 2019 10:38

Podle mých zkušeností lidé z této oblasti scházeli do nížiny i mnohem dál za Vyškov. Mám konkrétní příklad z poněkud pozdější doby, kdy se Františka Štreitová (* 1856 Ježkovice) provdala až do Chvalnova a zemřela v Nemochovicích. Takže oblast hledání bych klidně rozšířila...
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 10:45

inu, svobodné matky většinou přišly k outěžku ne s budoucím manželem, to by se vzali rovnou, ale s "někým"...
Selky na statku dost hlídaly počestnost sloužících dcerek a pokud by byla těhotná s místním mužem, dost pravděpodobně by byla hned i svatba.
Bohužel, dcerky dost často podlehly svůdci :-), který byl ženatý, nebo byl z jiné ekonomické skupiny, někdy prostě musela, jindy si namlouvala, že bude mít nějakou výhodu, někdy žila v naivitě, že si ji dotyčný (pokud by byl svobodný) vezme. Vyjímkou nebyl sedlák nebo jeho synové, kde sloužila.
Obvyklý postup - pokud se dá o něčem takovém mluvit- sloužící dívka porodila buď v místě služby, prostě pracovala do posledního okamžiku, nebo těsně před porodem odešla domů, ale to byla pro rodiče opravdu velká hanba.

Takže se buď vracela s děckem, to nechala u rodičů a šla zase někam do služby, - peněz bylo třeba.
Do manželství vstupovaly tyto svob. matky s odstupem několika roků po narození nem. děcka... pokud nešlo vyloženě o svatbu, dohodnutou někým z okolí.

Já bych postupovala tak, že bych hledala úmrtí Petronily. (Jasně, mohla ovdovět a znovu se provdat), ale i s tímhle rizikem je to nejjednodušší postup. Jednak jsou už k dispozici (až na úplné výjimky indexy), druhak hledám jen "petronila" a nemusím se prohrabávat spoustou Zouharů.
Možná popřemýšlet na tím, zda nebyla před svatbou v Brně v nějaké textilce - především fa Zábrdovice, Komárov, svatba se pak mohla konat zde.
Podobně se nabízí Vyškov , snad možná i dál na jih... bylo tam spousta dvorů, kde se moc neřešilo, zda je svobodná matka.
JInak - bohužel hledat svatbu "někdo s Petronilou", list po listu po roce 1811 do roku 1819. Ona se totiž mohla vdávat i vícekrát, pokud ovdověla. Každou Petronilu řádně prozkoumat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod pierotto » sob lis 09, 2019 10:52

Super, díky moc za tipy ... už jsem rozšířil hledání právě až k Brnu, Kroměříži, tak třeba bude štěstí.

Já obecně mám na tady takové přesuny štěstí ... prapraděda přesun 350km, 3 rody ovčáků a Zouhar :D
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 11:00

pierotto píše:Super, díky moc za tipy ... už jsem rozšířil hledání právě až k Brnu, Kroměříži, tak třeba bude štěstí.

Já obecně mám na tady takové přesuny štěstí ... prapraděda přesun 350km, 3 rody ovčáků a Zouhar :D


Bavilo by Tě vypisovat z jedné farnosti generace, jak šly po sobě?.. několik takových rodokmenů jsem dělala a je to také hodně nezáživné... :roll: (vyhledáno za večer....) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod pierotto » sob lis 09, 2019 11:07

Jakože někdy ano, třeba když jsem dělal ty Hübnery v JnR tak to bylo zajímavé i v rámci té jedné lokace, ale jinak nějaké sedláky to moc zábava není.

Spíš v tomto případě už propadám bezmoci :) a tonoucí se stébla chytá.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 11:11

Teď fakt nemůžu, ale pokud nevyřešíš, tak v týdnu . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící události

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 11:45

Postřeh.

Na stránce, kde se narodil nemanželský syn Anton, je o pár záznamů níž uvedeno narození dítěte Johann

Otec je Zouhar, jak jinak, ale matka je Katharina Golda z Ježkovic. Velmi pravděpodobně nějaká přízeň Petronily, nabízí se sestra, teta a pod.
Obě děti se totiž narodily ve stejném č. domu. otec Johanna je také psán jako Ineman, svobodná sestra přišla porodit do rodiny provdané sestry? Sloužily obě u stejného sedláka? nebo byl tento Zouhar (otec JOhanna) synem majitele domu?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků