Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » úte říj 08, 2019 13:14

Sil píše:Díky Zbyňku, těch dalších listů jsem si vůbec nevšiml, super že tam jsou. Ještě ohledně bodu 5, stačilo by mít místo L/C/P informaci o číslu sloupce, takže na C bude vždy 1, L bude 1, P bude 2, atd... Pak je ještě otázkou jaké číslo má záznam co je třeba první v pravém sloupci, ja tam dávám 1 (tak sem to pochopil i z toho příkladu vyplněnýho). Ted sem si vsiml ze to je teda spatne z toho co pisete, jen ten priklad moc nesedi, az se dostanu domu tak to jeste zkontroluju.


C znamena, ze je zaznam pres celou dvoustranu, tzn pres celou siri scanu. S tim, ze jsou na scanu 4 sloupce jsme sice nepocitali, ale klidne se to muze udelat tak, se tem dvema vlevo date L a tem dvema vpravo R. A do kolonky "Zaznam hotov" si date 0. Tohle sice neni spravne pouziti te kolonky, ale muzete ji pouzit i pro to, abyste vedeli, ze se k tomu zaznamu jeste mate vratit. Ale jak jsem psal predtim, primarne je to oznaceni, ze jsou prepsane vsechny polozky, ktere jsou k dispozici.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » úte říj 08, 2019 17:18

Duke of York píše:ad 1) jen pocitejte s tim, ze se ta sablona porad meni, takze pokud budeme neco pridavat, tak se to pak bude muset upravit. S lidma, co jsou na projektu to delame tak, ze kdyz chceme zmenit sablonu, napisu jim, at to, co maji prepsano nahraji na google doc a jak to udelaji, tak sablonu zmenim. Nevim ale, jestli to muzu udelat i tady. Kazdopadne lepsi je mit neco prepsane a pak si to zmenit sam, nez nemit prepsane nic.
Tady za nás bych asi poprosil, jestli by bylo možné sem hodit odkaz na aktuálně platnou šablonu. Pokud se ten soubor, na který povede odkaz změní, opět si stáhneme aktuálně platnou šablonu.
Až budu vědět, co s těmi čtyřmi sloupci (ať je toho ode mě hotového co nejvíc), tak vezmu co mám, postupně to nahrnu to aktuálně platné šablony a pošlu. A pak ať se šablona klidně změní, už mi to bude jedno :-) Další úpravy a doplňování záznamů už pak stejně bude dělat buď někdo jiný 8) a i kdybych se k tomu vrátil sám, tak bych to asi dělal přes to webové rozhraní. Šablona je pro normální práci prakticky nepoužitelná, kvůli obrovskému množství polí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » sob říj 12, 2019 17:58

Ok dle komentářů index k oddaným pro Lysice viz https://drive.google.com/file/d/1_dZqdD ... NNJI1/view (případně vlákno tady na fóru viewtopic.php?f=32&t=46290&p=207706#p207706), mělo by být kompatibilní s nasdílenou šablonou, možná až na pár maličkostí:
- přeškrtlé záznamy nepřepisuju ani nezapočítávám zatím (ale těch je jen pár),
- některá jména a příjmení mají dvě varianty oddělené "/" - někdy se farář nemohl rozhodnout kterou variantu zvolit a jindy to jsou předchozí příjmení něvesty (vím, že na to je kolonka ale neprocházel jsem to).
- pravý záznam značím podle záhlaví, tj. P, i když v tomhle fóru se používalo R, každopádně to je jednoduchý replace

Dejte kdyžtak vědět jestli to takhle bude použitelný, malé úpravy klidně ještě udělám.

Jinak ještě jsem si uvědomil, že používám čísla skenu na MZA, ale ne číslo stránky v knize, a ty elektronické čísla se poměrně často mění, tak nevím jak to bude a nebude problém do budoucna...

P.S.: Zkoušel jsem po přihlášení přidat záznam manuálně, ale nerozponalo mě to jako autora, a zároveň když jsem dal nejdřív "uložit", a potom "uložit a další" tak vznikly dvě kopie toho záznamu... A taky křestní jméno dítěte se neukazuje v matričním rozložení, je tam pouze příjmení.
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod kessler » úte bře 24, 2020 11:09

Nějaké novinky o projektu?

Měl bych dvě připomínky:

1. Pokusil jsem se přidat jeden záznam. Vyplnil jsem tabulky, kliknul uložit, nic se nestalo. Kliknul jsem tedy znovu uložit. A pak se dívám, záznam se uložil hned dvakrát. Duplicitní záznam přitom není možné vymazat. Bylo by vhodné, kdyby to bylo ošetřené, třeba nemožností přidat záznam s již existujícím číslem skenu a pořadí na stránce.

2. Bude nějak možné spojovat záznamy, v kterých má jedna a táž osoba různá jména? Mám osobu, jednou je psaná jako Matěj Hanák, jinde zase jako Matěj Pekař, přitom jde prokazatelně o téhož člověka. Napadá mě možnost vkládání alternativních jmen, aliasů, nebo přímých odkazů na konkrétní záznamy. Bude něco z toho implementováno?

Každopádně vývojářům fandím, je to nadějný a smysluplný projekt, jen tak dál :)
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » úte bře 24, 2020 13:17

kessler píše:1. Pokusil jsem se přidat jeden záznam. Vyplnil jsem tabulky, kliknul uložit, nic se nestalo. Kliknul jsem tedy znovu uložit. A pak se dívám, záznam se uložil hned dvakrát. Duplicitní záznam přitom není možné vymazat. Bylo by vhodné, kdyby to bylo ošetřené, třeba nemožností přidat záznam s již existujícím číslem skenu a pořadí na stránce.
Tohle je otázka na vývojáře. Zkuste J. Rozmana z VUT, pokud na něj nemáte e-mail, pošlu vám ho.

2. Bude nějak možné spojovat záznamy, v kterých má jedna a táž osoba různá jména? Mám osobu, jednou je psaná jako Matěj Hanák, jinde zase jako Matěj Pekař, přitom jde prokazatelně o téhož člověka. Napadá mě možnost vkládání alternativních jmen, aliasů, nebo přímých odkazů na konkrétní záznamy. Bude něco z toho implementováno?
Pokud jsem to pochopil správně, tak tohle by měla ošetřit umělá inteligence, kterou nad tím plánují spustit. Kdy to ale bude a kdy to bude aspoň trochu použitelné, težko říct. Dokud nebudou mít naplněnou databázi dostatečným množstvím záznamů, tak to fungovat nemůže. Jak jsem pochopil zatím se ladí, co a jak se vůbec bude zaznamenávat, uživatelská práva, a další technické věci kolem. Takže brzo to určitě nebude.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » stř bře 25, 2020 13:21

kessler píše:Nějaké novinky o projektu?

Měl bych dvě připomínky:

1. Pokusil jsem se přidat jeden záznam. Vyplnil jsem tabulky, kliknul uložit, nic se nestalo. Kliknul jsem tedy znovu uložit. A pak se dívám, záznam se uložil hned dvakrát. Duplicitní záznam přitom není možné vymazat. Bylo by vhodné, kdyby to bylo ošetřené, třeba nemožností přidat záznam s již existujícím číslem skenu a pořadí na stránce.

2. Bude nějak možné spojovat záznamy, v kterých má jedna a táž osoba různá jména? Mám osobu, jednou je psaná jako Matěj Hanák, jinde zase jako Matěj Pekař, přitom jde prokazatelně o téhož člověka. Napadá mě možnost vkládání alternativních jmen, aliasů, nebo přímých odkazů na konkrétní záznamy. Bude něco z toho implementováno?

Každopádně vývojářům fandím, je to nadějný a smysluplný projekt, jen tak dál :)


Ad 1) Poslu kolegovi, co ma na starosti web.

Ad 2) Na tom delam ja a kolega. Plan je, aby to automaticky spojovalo lidi do rodokmenu. Uspesnost tam ale hrozne zavisi na tom, kolik mate o tom cloveku informaci, treba pro zaznamy ze 17. stoleti to funguje dost blbe. Chtelo by to co nejvic prepsanych zaznamu z jedne vesnice, pripadne vlastni rodokmeny v gedcom souborech, at to mame na cem testovat. Zatim to testuju akorat na sve vesnici, kterou mam prepsanou.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Předchozí

Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků