Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » sob čer 08, 2019 19:34

Párkrát už se tu řešilo že by bylo fajn, kdyby existovaly obsahy matrik v elektronické podobě včetně sémantického obsahu. Dnes jsem zjistil že se rozbíhá projekt právě na toto téma a je zaštitěný Masarykovou univerzitou v Brně ve spolupráci s VUT. Tady je:

Možnosti tvorby komunitní genealogické databáze se sémantickou informací a zahrnutou neurčitostí (DEMOS)
https://www.muni.cz/vyzkum/projekty/40566

Nějaký další info tady na videu https://www.youtube.com/watch?v=-XAjEoZzJ7A.

Kdybyste nekdo měli víc infa tak doplňte.

EDIT 16.8.2019:
Inteligentní doplňování slov v GUI pro přepisování matričních záznamů, Aleš Postulka: https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace/detail/122028 .

Poloautomatická normalizace slov z matričních záznamů, David Hříbek: https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace/detail/121995
Naposledy upravil Sil dne pát srp 16, 2019 21:41, celkově upraveno 3
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » sob čer 08, 2019 19:40

Zajímavé - dá se někde zjistit, v jakém je to stavu? Dá se do toho nějak zapojit? Když bych měl nějaká data - má o to někde někdo zájem?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » sob čer 08, 2019 20:00

To bohužel nevím, taky by mě to zajímalo. Jediná možnost je asi kontaktovat někoho z těch autorů. Na tom videu akorát myslím zmiňovali requiro.cz a matriky.msts.cz, takže od tama asi budou chtít brát nějaká data. S trochou štěstí je někdo ze zúčastněných aktivní na tomhle fóru, ale pak mě překvapilo, že tu o tom ještě nikdo nepsal...
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Viola » sob čer 08, 2019 20:05

zburget píše:Zajímavé - dá se někde zjistit, v jakém je to stavu? Dá se do toho nějak zapojit? Když bych měl nějaká data - má o to někde někdo zájem?


Tato přednáška (ta, co je na videu) byla prezentována v únoru na genealogickém srazu v Brně a přednášel ji p. Jaroslav Rozman. Je možné se s ním spojit na Facebooku
https://www.facebook.com/evavonschwarzb ... 834924582/
Naposledy upravil Viola dne sob čer 08, 2019 20:08, celkově upraveno 1
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » sob čer 08, 2019 20:08

Pro mě bohužel je nemožné se skýmkoli spojit na Facebooku (páč tenhle mor mi nesmí do PC)

edit:
Nicméně koukám, že Ing. Rozman pracuje na VUT - tam vím, že vyvíjí OCR na principu umělé inteligence. Nevím, jak jsou daleko, ale bratr (pracující na zpracování zvuku) tvrdí, že se jim snad celkem daří. Zkusím na něj sehnat kontakt a uvidíme, co řekne.
Naposledy upravil zburget dne sob čer 08, 2019 20:11, celkově upraveno 2
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Viola » sob čer 08, 2019 20:09

zburget píše:Pro mě bohužel je nemožné se skýmkoli spojit na Facebooku (páč tenhle mor mi nesmí do PC)


Tak mi napište, co mu chcete napsat, písnu mu to tam místo vás. Třeba se vám ozve i mimo FB.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Michala P. » pát srp 16, 2019 18:07

Dobrý den,

můžu se zeptat, jestli jste se dopátrali k více informacím o tomto projektu?

Předem děkuji, Michala.
Michala P.
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte pro 11, 2018 23:05
Oblast pátrání: Novobydžovsko, Jičínsko, Pelhřimovsko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » pát srp 16, 2019 21:03

Koukám a na webu VUT jsou k dispozici už dvě Bakalářské práce týkající se DEMOSu:

Inteligentní doplňování slov v GUI pro přepisování matričních záznamů, Aleš Postulka: https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace/detail/122028 .

Poloautomatická normalizace slov z matričních záznamů, David Hříbek: https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace/detail/121995

Navíc podle jedné z těch prací je (asi interní verze) aplikace DEMOS dostupná na http://perun.fit.vutbr.cz/demos/, jen mi to dává chybu 500, takže asi jen pro VUT zatím?
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » pát srp 16, 2019 22:43

Internal error bude jiný problém, než že jsou stránky jen interně pro VUT. Spíš se na tom buď něco polámalo a nebo je to prostě ve vývoli a zrovna to nefunguje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Michala P. » ned srp 18, 2019 12:23

Děkuji za info.
Jelikož se sama pro sebe vracím do stále stejných matrik (jen z pohledu jiné větve rodokmenu), tak už jsem uvažovala nad vytvořením si "vlastního" indexu matriky, abych pak už nemusela znovu listovat, ale šla rovnou na potřebný záznam. Tak mě jen napadlo, jestli už na to náhodou neexistuje nějaký projekt, ke kterému bych se jen přidala a svoje indexy psala v nějakém požadovaném formátu, aby to šlo potom do databáze naimportovat.

Ale to co je popisováno v první bakalářské práci asi není úplně ono. Pokud jsem pochopila, tak by to mělo fungovat na přepisu dat z matrik do databáze. A to už ztrácí tu práci s hledáním a čtením. A hlavně ty "omáčky" okolo toho zápisu s jednotlivými poznámkami dopsanými po letech ...

Nemáte někdo vyřešený už podobný problém, u kterého už levituji několik dní :-) ??

Hezký den přeji.
Michala P.
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte pro 11, 2018 23:05
Oblast pátrání: Novobydžovsko, Jičínsko, Pelhřimovsko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » ned srp 18, 2019 14:03

Ono do databáze to je stejně nejlepší varianta, dá se to potom snadno vypisovat, filtrovat, pomocí nejrůznějších podmínek dotazovat, a navíc bude určitě možný i exportovat do nějakých lidsky čitelných formátu jako je csv třeba.

Každopádně zatím to je stejně ve vývoji a očekával bych že ještě nějakou dobu bude no.
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Michala P. » ned srp 18, 2019 18:18

Takže zatím každý sám u sebe "na písečku v excelíčku" :-)

Ale i tak děkuji za info.
Michala P.
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte pro 11, 2018 23:05
Oblast pátrání: Novobydžovsko, Jičínsko, Pelhřimovsko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » ned srp 18, 2019 18:56

Já tedy pro místa, kde vím, že budu hledat určitě víckrát už dnes začínám právě tím, že si nejdřív napíšu index. Sice tím strávím opravdu hodně času, ale hleání v tom je pak naprosto super. A mám to vymyšleno tak, abych měl možnost filtrování podle všeho možného, třeba i podle jmen rodičů, když nějak nefunguje příjmení apod.

A pak je tu ještě projekt requiro.cz, kde je taky nějaká už celkem zajímavá hromádka přepsaných matrik, je tam ale problém s ne úplně běžnými příjmeními, která se různě komolila, takže je to pak o spoustě různých dozatzů a hádání, jak to které příjmení mohlo být zkomolené. A o štěstí, že se trefíte a najdete všechno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » sob zář 21, 2019 3:43

Tak odkaz http://perun.fit.vutbr.cz/demos/ uz zda se bezi
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » pon zář 23, 2019 19:54

Dobrá zpráva z MU i VUT

…v dohledné době se chystáme uvolnit databázi pro testování veřejností.
Nabízel jsem njakou možnost pomoci a tvářili se, že by i mohli mít zájem. Takže uvidíme, co se bude dít, třeba jim s tím budeme moct i nějak pomoct (čtení, testování databází, připomínky, kibic…) - čím dřív to spolehlivě poběží, tím dřív to budeme moct sami používat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník