Grunt Jiříka Smetany/Bělohoubka (Zápisy do matrik 1700-1800)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Grunt Jiříka Smetany/Bělohoubka (Zápisy do matrik 1700-1800)

Příspěvekod vixiv » čtv črc 11, 2019 9:16

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: občas se zde setkáváme s informací, že např. datum narození se nepodařilo dohledat, ano např. matriky chybějí. Mě však zajímá spíše úmrtí a starší doba do roku 1800 (např. 1700-1800). Když někdo zemřel byl vždy zapsán do matriky úmrtí nebo jsou případy, kdy se dotyčný nezapsal např. byl pohřešovaný atd.
Jak je to obecně se zapisováním do matrik v tomto období? Bylo normální, že nerozené dítě nebylo křtěné a tudíž nezapsané? Bylo normální, že by svatba nebyla církevní? Bylo normální, že člověk zemřel, byl ve svém okolí známý, ale nebyl pochován a tudíž do matriky nezapsán.
Existuje nějaký další pramen ze kterého tyto informace čerpat?

děkuji za odpověď
Naposledy upravil vixiv dne pát črc 12, 2019 15:30, celkově upraveno 1
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Zápisy do matrik 1700 - 1800

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 10:20

vixiv píše:Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: občas se zde setkáváme s informací, že např. datum narození se nepodařilo dohledat, ano např. matriky chybějí. Mě však zajímá spíše úmrtí a starší doba do roku 1800 (např. 1700-1800). Když někdo zemřel byl vždy zapsán do matriky úmrtí nebo jsou případy, kdy se dotyčný nezapsal např. byl pohřešovaný atd.
Jak je to obecně se zapisováním do matrik v tomto období? Bylo normální, že nerozené dítě nebylo křtěné a tudíž nezapsané? Bylo normální, že by svatba nebyla církevní? Bylo normální, že člověk zemřel, byl ve svém okolí známý, ale nebyl pochován a tudíž do matriky nezapsán.
Existuje nějaký další pramen ze kterého tyto informace čerpat?

děkuji za odpověď


Možná trochu pomůže sekce rady do začátku Zkuste tomu věnovat chvíli času, třeba Noříme se do matrik. .

V době, kterou uvádíte, by se nemělo stát, že pokřtěné dítě nebylo zapsáno do matriky. a už vůbec ne, že dítě zůstalo nepokřtěné.
Svatby, v době, kterou uvádíte, se konaly pouze církevní svatby, jiná možnost neexistovala, a páry spolu nežili bez oddaní.
Ten, kdo zemřel byl církevně pochován a zapsán do matriky.

Bohužel, jako vždy platí, že nic není stoprocentní.
Do matrik se zapisovalo přes tzv. lístečky, kam si kněz zapsal událost a posléze ji přepsal do matriky - takže lísteček se mohl ztratit, nebo se špatně přečetl.
U dětí se měnil způsob zapisování. Nejstarší zápisy uvádí jen pokřtěné děti a pak děti , které zemřely jako pokřtěné. Někdy se třeba dítě, které zemřelo těsně po křtu ani v matrice narozených neobjevilo, ale bylo rovnou zapsáno mezi zemřelé, někdy i naopak, kdy do matriky N bylo vepsáno pouze následné úmrtí.
Nepokřtěné děti byly zapisovány až později, většinou pouze jako mrtvě narozené dítě toho a toho.
Variant, jak to bylo s dětmi, které po porodu zemřely, je mnoho.
Opsala bych Vaše dotazy tak, že je vysoká jistota, že kolem narození i úmrtí byly všechny postupy dodrženy, především proto, že rodina věděla, že jako katolík musí mít křest, pohřeb, ... Na druhou stranu, církev to vše zcela jistě provedla , jen ty zápisy mohly být vedeny nesprávně, neúplně.
Třeba kolem r. 1700 chybělo spousta kněží, fary byly neobsazené, s velkou "dojezdovou" vzdáleností... takže opravdu měl toho farář na starosti hrozně moc.

Je ale třeba si také uvědomit, že soused, který bydlel v dané obci, mohl zemřít jinde, třeba tam, kde byl za prací, nebo kam vezl úrodu, nebo kde hledat obživu, pak je zapsán v matrice té obce, kde zemřel.
Stejně tak dítě matka mohla porodit jinde, důvody podobné.

No a svatby - ty se konaly nejčastěji i u nevěsty. Pokud ale třeba nevěsta pocházela z dané obce, ale soužila v obci spadající pod jinou farnost, pak by se měla konat svatba v této (jiné) farnosti. Tam prostě nevěsta spadala. Přefaření - tedy návrat do své farnosti to byly poplatky navíc.

Kolem roku 1700 jsem viděla dost matrik, kde byly jasně nesprávné záznamy, dvakrát zapsaní stejní zemřelí, dítě zapsané jinému otci (první manžel matky, i když ona dítě porodila druhému manželovi), zemřelé manželské dítě, připsané pouze matce (ta byla v době úmrtí dítěte již vdovou)
Odhadem bych řekla, že po polovině 18. století se zápisy velmi zkvalitňují, objevují se pravidelné visitace nadřízených - tedy i kontrola vedení matričních knih.
U nepokřtěných dětí zvažte ještě variantu tajní evangelíci, dítě sice bylo pokřtěno, ale evangelickým pastorem potají, nebo zcela vyjímečně i katolickým knězem, ale potají a tak se nedostal zápis do matriční knihy...
Na závěr - jak určitě sám víte, vše je také o lidech., Někde byl farář pořádný, pečlivý, písmo jak vyšité a spousta údajů navíc proti průměru, jinde to flákal, přepisoval, měnil, a přečíst se to nedá.

No a úplně nakonec - předci se stěhovali, někdy oficiálně s výhostí, jindy z panství zdrhli, nebo si je vyžádal majitel jiného panství a pokutu za ně zaplatil.
To už si musíte ale dát sám do souvislosti s Vašim rodem.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zápisy do matrik 1700 - 1800

Příspěvekod vixiv » čtv črc 11, 2019 10:42

děkuji, omlouvám se, že jsem duplikoval téma.
Tento dotaz ve mně vzbudil výpis z gruntovnice, kde se uvádí, že zemřel Jiří 1752 resp. bylo mu položeno na funus, smrt jsem skutečně dohledal a téhož roku bylo položeno na funus Mařeně jeho manželce. Tu smrt jsem v matrice stejné obce dokonce ano stejné farnosti nedohledal. A proto mě zajímalo zda by měla existovat - odpověděla jste mi, že ano, jen je otázka kde. Nebo se může stát, že neexistuje, protože lísteček někam uletěl.
je to tak?
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Zápisy do matrik 1700 - 1800

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 10:59

Neorientuji se přesně v zápisech z gruntovnice. - neumím, neb nepřečtu a nechci s tím otravovat ochotné čtečky
. Pokud berete zápis z gruntovnice jako naprosto jasný, pak ano. Mařena zemřela, to, že jste její úmrtí nenašel - zemřela jinde, ztratil se lísteček.
Varianty
- Mařena položila na funus (manželovi),
- Mařena se provdala a zemřela pod jiným příjmením, jste asi zvážil.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zápisy do matrik 1700 - 1800

Příspěvekod vixiv » čtv črc 11, 2019 20:16

Děkuji za odpovědi. Moniko vy jste takový můj anděl strážný, vždy mi reagujete na moje příspěvky. Teď k tématu: již jsem uváděl ve svém jiném příspěvku, ale Jiří Smetana měl kromě Václava i dceru Mařenu. ten grunt byl podstoupen 3/1738 manželi Mařeny Jiřímu Bělohoubkovi, svatbu měli 9/1738. V jednom pramenu se uvádí, že Jiří pak žil do výminku do roku 1752, kdy tedy zjevně zemřel, v zápisu nic o tom, že by byl vdovec není. Jiří Bělohoubek, pak předal grunt svému synovi a zemřel 1786 (dohledáno), smrt Mařeny Bělohoubkové jsem zatím nenašel.
děkuji
p.s. Mařenu budu hledat dál, zároveň mohu gruntovnici poskytnout k dalšímu náhledu
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Zápisy do matrik 1700 - 1800

Příspěvekod vixiv » pát črc 12, 2019 15:30

na základě komunikace s Monikou přikládám snímek o převzetí gruntu Jiříka Smetany Jiříkem Bělohoubkem 6.3.1738, svatba pak byla 14.9.1738.
děkuji
Přílohy
P6260516.jpg
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Grunt Jiříka Smetany/Bělohoubka (Zápisy do matrik 1700-1

Příspěvekod vixiv » pát črc 12, 2019 20:26

ono je podstatné si nejprve potvrdit, že chápeme správně, že tedy zemřela cca v roce 1752, ono se pak snáze bude v dalších matrikách hledat. Magdalena manželka Jiříka byla dcerou Jakuba Dřevěného ten hospodařil na tomto gruntě od roku 1676. Odkud sem přišli to nevím, je to zvláštní, protože není ani v soupisu podle víry z 1651. Resp. žádný Dřevěný se nevyskytuje. Dle berní ruly se nějací Dřevění vyskytují, ale žádný Jakub, ani žádný z HK. V knize se prapředcích Bedřicha Smetany se hovoří o tom, že Magdalena měla sestru vdanou za Tobiáše Žižku, nyní si uvědomuji, že to může být ten Žižka, kterému se v gruntovnici klade. Myslím, že tam není žádná informace o tom, že by se kladlo mimo Trnavu, což neznamená že nebydleli mimo.
Mám obec poměrně dobře zmapovanou, dokonce několikrát a nejen obec, ale i všechny farnosti kam Trnava po staletí spadala a musel bych si této Mařeny všimnout. Ani v rodokmenu nemám žádný jiný záznam s úmrtím 1752, že by šlo např. o záměnu jmen.
Jak se jmenovala je možné se dohadovat pouze z gruntovnice, protože záznam pro její narození spadá už do matrik, které se nedochovali , svatba v Trnavě taky a úmrtí nemáme :(.
Ona pro mě asi není tolik podstatná, jako ten Jiří, ale tam taky už není moc kde pátrat. Najednou se vyskytl v Trnavě a odkud, to nikdo neví :(.
inu je třeba se spokojit s tím málem a třeba mít štěstí při hledání v dalších matrikách.
Mým cílem je mapování příjmení Smetana na Hradecku takže záběr po matrikách bude širší než jen na Trnavu a její farnosti.
děkuji
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník