Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » úte čer 25, 2019 14:04

Přeji hezký den,

chtěla bych se zeptat na váš názor na můj aktuální "problém". Mám svatbu, krásný čitelný zápis. Žení se Ferdinand Endler mlynář z Falknova (u Kytlice) syn Johanna Gregora Endlera, narozený v Langengrunt - Dlouhý Důl u Krásné Lípy.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 79#scan279
Podle soupisu poddaných je narozený v roce 1732.

Vypadalo to jednoduše. V matrikách Dlouhého Dolu jsem našla dokonce index N, kde jsem si vypsala všechny děti mlynáře Johanna Gregora Endlera narozené od roku 1716 do roku 1734. Dne 14.2.1732 se skutečně narodil syn jménem Johann Ferdinand.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 06#scan106

Ovšem při dalším hledání v matrikách jsem zjistila, že po necelých dvou letech zemřel.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... =57#scan57

V Dlouhém Dole se to Endlery jen hemží, ale mlynář byl jen jeden. Dítě jménem Ferdinand Endler se tam v rozmezí let 1713-1740 narodilo jen jediné.

Mlynář Johann Gregor Endler měl pravděpodobně 11 dětí, u prvních třech není zapsaný jako mlynář, ale matka je stejná, kmotři také podobní. Z toho 3 zemřely - 2 synové a 1 dcera.
Kde se stala chyba? Je možné, že ho špatně zapsali u svatby - nebyl syn mlynáře narozený v Dlouhém dole? Nebo v matrice zemřelých? Zemřel jiný jeho bratr a farář zapsal špatné jméno? Ale souhlasí i zároveň věk u úmrtí - 1 rok a 10 měsíců.
Jestli by se někdo byl ochotný podívat na tuto záhadu, byla bych moc ráda. Pravděpodobně někde mám chybu, kterou nevidím, protože jsem se upnula na to, že všechno čtu dobře.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod zburget » úte čer 25, 2019 15:39

přiznám se, že mezi těmi zemřelými nikde Ferdinanda Endlera nevidím. Možná ale jen hledám špatně, protože vlastně netuším, kam se mám na té stránce dívat. Nějaká navigace by tedy neuškodila.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod Boza » úte čer 25, 2019 15:57

Zdravím, je to poslední záznam (27. září) vlevo na http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... =57#scan57

Němčinou nevládnu tak ho neumím rozlištit, ale je tam ...Endlers müllers... ....Ferdinand... věk tedy vidím jako 1 Jahr 30 Woche.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » úte čer 25, 2019 16:15

omlouvám se, četla jsem to dnes tolikrát, že jsem zapomněla napsat, kde na stránce hledat. Je to přesně tak, jak píše Boza. Narozen byl 14.2. 1732 a zemřel 27.9.1733 - tedy 1 rok a 30 týdnů.
Dlouhý Důl byl tehdy asi jen mlýn a pár domů okolo. Objevuje se tam jen asi 5 rodin. Dokonce v historii obce se píše, že první písemná zmínka je z roku 1719. V matrikách jsou zápisy narozených z Dlouhého Dolu už od počátku 18. století.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod zburget » úte čer 25, 2019 17:14

Jak se jmenovaly a kdy se narodily Janu Jiřímu další děti - jedná se mi o děti narozené po smrti Ferdinanda. Některého dalšího kluka zase mohli pokřtít, jako Ferdinanda.

Není mezi některými dvěma narozenými dětmi větší časová mezera? Jako že by se do ní vešlo ještě jedno, prozatím nenalezené dítě?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » úte čer 25, 2019 18:08

děkuji za úvahu, taky jsem takhle přemýšlela. Děti jsou narozené až dost brzy po sobě, ale podle stejných rodičů a podobných kmotrů myslím, že je to takhle
Marie Anna Endler (28.3.1716 - 15.3.1722)
Marie Elisabeta Endler (19.12.1717 - ?)
Anna Rosina Endler (29.3.1719 - ?)
Johann Christoph Endler (7.8.1721 - 25.10.1730)
Anna Elisabeth Endler (22.1.1723 - ?)
Anna Johanna Endler (19.11.1724 - ?)
Anna Kateřina Endler (30.3.1726 - ?)
Johann Georg Endler (18.3.1728 - ?)
Johannes Gottfried Endler (22.2.1730 - ?)
Ferdinand Endler (14.2.1732 - 23.10.1791)
Marie Anna Endler (1.3.1734 - ?)

Ferdinanda mám ještě zapsaného tak, jak jsem si to myslela původně. Mezi se už další dítě nevejde. Hledala jsem dál až do roku 1740, ale další dítě pravděpodobně neměli. Je to 11 dětí během 18 let. Svatbu jsem nenašla, takže nevím, kolik by mohlo být matce, když neznám příjmení. Děti se v Dlouhém Dole nerodí ani žádnému jinému mlynáři, takže předpokládám, že Endler je stále mlynářem a neodstěhoval se. Jen je už starý na další děti. Zkusím hledat třeba svatby dcer, jestli se vdávaly v této farnosti. Třeba se něco dočtu.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » stř čer 26, 2019 10:40

prohlédla jsem všechny vhodné a dostupné zápisy svateb, narození a úmrtí, ale nic nového jsem se nedozvěděla. Existuje soupis poddaných z roku 1750, ale není naskenovaný. Možná mi pomůže.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod zburget » stř čer 26, 2019 11:49

No, je fakt, že tady mě toho taky už moc nenapadá. Buď se sekli se jménem u toho zemřelého syna (a věk napsali podle záznau v matrice narozených) a nebo jinému klukovi říkali tak, že z toho časem vznikl Ferdinand. Pokud by to byla česky mluvící rodina, tak bych si dokázal představit, že Gottfriedovi říkali Ferdo. Pokud to ale byla (a nejspíš byla) německy mluvící rodina, tak netuším, jestli by bylo možné, aby k takovému posunu došlo. Tohle jsou ale jen čisté spekulace…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » stř čer 26, 2019 12:21

Děkuji vám za zamyšlení, jsem stejného názoru. Setkala jsem se záměnou Gottfried/Gotthard, ale tam bylo podle soupisu poddaných možné pokračovat. Vyplňuji si mezery, tak Ferdinanda zase odložím a vrátím se k němu, až bude možné prohlédnout třeba zase nějaké nové knihy.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod rebeka » stř čer 26, 2019 12:58

JanaVi píše:Žení se Ferdinand Endler mlynář z Falknova (u Kytlice) syn Johanna Gregora Endlera


Zdravím,
jeden drobný detail, ale možná nikoli nepodstatný. Píšete, že se žení syn Johanna Gregora E., ale v tom svatebním záznamu je syn Johanna Georga E. Nemohli tedy existovat otcové Johann Gregor a Johann Georg? Zvlášť když je tam Endlerů jako máku :)
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » stř čer 26, 2019 13:07

Děkuji za nápad, ale tím to asi nerozliším, v matrice narozených dětí je vždy zapsáno jen Hanns gr. Endler. Špatně se to rozeznává i od Hanns Chr. Endler, kterých je tam také hodně. Dost mi pomohlo, že otec byl mlynář, který byl v tak malé vsi určitě jen jeden. Ale hlavně se v Dlouhém Dolu nenarodil žádný jiný Ferdinand Endler ani jinému otci v době, která by připadala v úvahu.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod Boza » stř čer 26, 2019 14:42

Patrně vám to moc nepomůže, ale podělím se o dnešní zkušenost, kdy se v polovině 19. století narodil manželský Josef a o pár měsíců zemřel ve stejné farnosti už jako Josefa, včetně příslušných čárek v kolonkách männliche / weiblich. Už jsem pár takových "překlepů" viděl, ale tohle teda bije do očí. Věk pochopitelně sedí, čp., rodiče atd. Fakt nevím co z toho je špatně, zda křest nebo pohřeb.

Jinak řečeno, zápis +Ferdinanda by se hypoteticky mohl týkat jiného syna; na to ovšem odpoví jen další zkoumání ostatních dětí / pramenů.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod Zora » stř čer 26, 2019 15:55

Ty podivné změny pohlaví... snad chyby, se probíraly vícekrát.

viz třeba tady:
viewtopic.php?f=14&t=4761&p=150695&hilit=tato+osoba+zem%C5%99ela+jako+%C5%BEena#p150695


Co se týče zápisu - záměny zemřelého dítěte za jiného sourozence, s tím jsem se setkala.
Zemřelo dítě narozené jako 4. v pořadí, ale úmrtí připsali dítěti 3. Někdy podle kř. jména, jindy podle odhadnutého věku.
Je třeba myslet na to, že úmrtí dětí byla naprosto "běžná" věc, pro nás dnes nepochopitelná strašná hrůza, ale tehdy se to prostě stávalo.
Nahlásilo se - zemřel ten malý od Nováků na kopci a farář zapsal buď věk, který mu řekli, nebo si dohledal v matrice narozených nějakého "toho malého od Nováků" a opsal křestní jméno. Naprosto souhlasím s kolegy výše, kteří upozorňují na tuto možnost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mlynář Endler Dlouhý Důl/Falknov - kde mám chybu?

Příspěvekod JanaVi » stř čer 26, 2019 17:26

Zora píše:
Co se týče zápisu - záměny zemřelého dítěte za jiného sourozence, s tím jsem se setkala.
Zemřelo dítě narozené jako 4. v pořadí, ale úmrtí připsali dítěti 3. Někdy podle kř. jména, jindy podle odhadnutého věku.
Je třeba myslet na to, že úmrtí dětí byla naprosto "běžná" věc, pro nás dnes nepochopitelná strašná hrůza, ale tehdy se to prostě stávalo.
Nahlásilo se - zemřel ten malý od Nováků na kopci a farář zapsal buď věk, který mu řekli, nebo si dohledal v matrice narozených nějakého "toho malého od Nováků" a opsal křestní jméno. Naprosto souhlasím s kolegy výše, kteří upozorňují na tuto možnost.
Z


Také si myslím, že je to ten případ. Myslím, že v té době byl Dlouhý Důl jen pár domků, patrně teprve nově osídlených. Mlýn byl asi také postavený teprve počátkem 18. století, nenašla jsem v matrikách zapsaného žádného mlynáře před rokem 1700. Takže obyvatele asi farář osobně neznal a chyba mohla vzniknout. Mám Ferdinanda zapsaného s otazníky a časem se k němu vrátím. Děkuji za váš názor.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků