Mašek ve Vídni

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Mašek ve Vídni

Příspěvekod NickTwisp » ned čer 23, 2019 18:39

27. března 1833 byl ve Zlonicích zavražděn Josef Mašek. Jeho nejstarší syn Jan, křtěný 11. Listopadu 1813 jako Jan Křtitel ve Zlonicích, v té době údajně studoval ve Vídni stavitelství a o smrti otce se dozvěděl až po pohřbu. Po ukončení studií ve Vídni zůstal a během života získal na tehdejší dobu značné jmění 80 000 zlatých. Zemřel ve Vídni, ženatý, ale bezdětný. Na místě, kde jeho otec zemřel, nechal zakopat pískovcový kříž se jménem a letopočtem. Tak aspoň praví rodinná vzpomínka, uveřejněná roku 1902 v místním tisku. Ta legenda samozřejmě nemusí odpovídat realitě…

Při pátrání, o něž mě poprosila kamarádka - prapraprapravnučka toho zavražděného, po Janově vídeňském osudu jsem hledal v Lehmannově adresáři (pár Maschků tam je, ale ten správný zřejmě ne), psal jsem do Vídně do Muzea architektury, do archívu vídeňské polytechniky, do archívu pražského ČVUT (všichni odpověděli, ale nenašli), nenašel se ani mezi posluchači pražské filosofické fakulty; hledal jsem nějakou zmínku v dobovém vídeňském tisku (zdigitalizovaném rakouskou národní knihovnou – mraky Maschků v průběhu 20. století, ale ve vyhledávání kombinace architekt Maschek apod. zase nikam nevedly). Taky jsem se zaregistroval na http://www.genteam.at (zase nic přelomového). Pak jsem se marně pustil do prohledávání fondu velkostatku Zlonice, kriminální spisy ani pozemkové knihy zase doposud nic zásadního nepřinesly.

Při hledání se zato našel nějaký Franz Xaver Johann Maschek, autor knih Neue Theorie der allgemein als der zweckmässigsten, vollkommensten und wohlfeilsten anerkannten nord-amerikanischen Brücken-Konstrukzionen (Praha 1857-1860) a Neue Theorie des Holzbrücken-Baues nach Modellen, der zufolge sich für alle Spannweiten die Tragfähigkeit der Brücken aus Versuchen an Modellen mit genügender Sicherheit ergibt (Praha 1843) který byl studentem matematiky a statistiky u slavného profesora Gerstnera na pražské polytechnice. Ani o něm se mi v uvedených zdrojích nic nepovedlo najít, nemůžu úplně vyloučit, jestli se nejedná o tutéž osobu, ale pochybuju o tom.

Dalším krokem bude zřejmě hledání jehly v kupce sena, tedy nekonečné prolézání všech vídeňských matrik v průběhu většiny 19. století za účelem nalezení Maškovy svatby či úmrtí. Má někdo nějaký lepší nápad?
Samozřejmě nevylučuju, že jsem v pročesávání uvedených zdrojů něco zanedbal, v pátrání ve Vídni jsem elév a ze začátku jsem možná nebyl nejpečlivější maje pocit, že to bude brnkačka :roll:
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod Zora » ned čer 23, 2019 19:33

onen autor prací o mostech a dalším .... byl činný v Praze, zkoušel jste policejní přihlášky?

Já na ně nevidím, myslím na původ.

tady je autoritní záznam z databáze NK
https://aleph.nkp.cz/F/KM51PI7TUDIKCPT1 ... =003331379

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod NickTwisp » ned čer 23, 2019 19:46

Díky, já věděl, že jsem na něco zapomněl. Tak ten mostní teoretik v pražských policejních přihláškách je a je to bohužel někdo jiný, než hledaný Jenda ze Zlonic. Tenhle se narodil 1799 ve Zvíkovci.
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod ZEL » pon čer 24, 2019 8:53

Mě v tom Vašem pátrání zarazila taková drobnost. Hledal jste ve Vídni jenom architekta Maška, nebo i stavitele Maška?
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod NickTwisp » pon čer 24, 2019 11:02

Hledal jsem od začátku oba.
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod jano » pon čer 24, 2019 12:31

úmrtí zdroj genteam
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod NickTwisp » úte čer 25, 2019 13:59

Děkuju, tím se vysvětluje, proč jsem jej nenašel v Lehmannovi.
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Mašek ve Vídni

Příspěvekod NickTwisp » úte čer 25, 2019 14:37

NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků