ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSBA

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSBA

Příspěvekod MatheusKopecky » ned čer 09, 2019 19:27

Dobrý den,
vzpomínám na časy, kdy jste mi zde neskonale všichni pomohli, kdy jsem Vám byl zavázán za Vaši pomoc. Díky Vaším schopnostem jsem se v geneaologické praxi zdokonalil. Vždy jste mi pomohli více, než jsem po Vás žádal. Dokonce jsem začal psát kroniku svého rodu, do té doby, než nastal problém, který mě strašně trápí. Nepsal bych o tom, ale trápí mě to, že ani si nedokážete představit jak. Celých 5 let mi to vrtá hlavou, trávím hodiny a hodiny sezením u PC, hledáním, bádáním a stále bez výsledku. I když už to vypadá beznadějně, pořád se nevzdávám, pořád na to musím myslet. Zkoušel jsem snad už všechno. Problém nastal od doby, kdy jsem v krabici po dědovi našel fotku svého prapradědečka Antonína Odehnala a začal jsem se zajímat o jeho osud. Rodina Odehnalů mi přirostla k srdci, takže se ten problém prohlubuje o to víc. Jaký je ten problém? Jde mi o to, co se stalo s rodiči výše zmíněného Antonína Odehnala. Ale začněme hezky popořádku. Antonín Odehnal se narodil dne 28. sprna 1854 v Třeboradicích u Prahy: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=A38A97433D0D4C32ADA318F8EEA57703&scan=25#scan25 Jeho rodiči byli Josef Odehnal, který se narodil dne 24. března 1821 v obci nedaleko Hlinska. Následně se stal vozatajem a odchází do Prahy, konkrétně do Třeboradic, kde se stává vrátným v tamnějším dvoře č. 11. Tady potkává mladou Annu Koudelkovou, která se narodila dne 30. prosince 1829 v obci Mikovice nedaleko Kralup nad Vltavou. Její otec je Jan Koudelka, který v Třeboradicích dělá v době, kdy Anna potká Josefa hajného. Jinak patří do obce Sazená, nedaleko Kralup nad Vltavou, kde i 26. února 1866 umírá. Svatba Josefa Odehnala a Anny Koudelkové proběhla dne 17. ledna roku 1852 v Třeboradicích: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=0C337B3680584DBF886C2E9FEB94F199&scan=20#scan20 O dva roky později se jim narodí zmíněný syn Antonín. Josef s Annou a s malým Antonínem se přesouvají do Letňán č. 21 (nedaleko Třeboradic – Stejná farnost). Kde si Josef najde práce, opět vrátný. Bytem bydlí ovšem v Čakovicích (nedaleko Třeboradic – Stejná farnost). Dne 12. prosince 1856 se Josefovi a Anně Odehnalovým narodí dcera Marie: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=A38A97433D0D4C32ADA318F8EEA57703&scan=83#scan83

A tady veškeré stopy o Josefovi a Anně končí, včetně jejich dcery Marie. Jaký byl další osud Antonína? Antonín Odehnal se přesouvá do Kutné Hory, stane se mistrem truhlářským a ožení se zde s rodačkou z Kutné Hory (její předci též pochází z Kutné Hory), s Marií Krejčíkovou dne 16. listopad 1878 - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7443/59 Asi Vám ani nemusím dodávat, že v Kutné Hoře není nikde ani stopy o rodičích Antonína Odehnala, tedy Josefa a Anny Odehnalovi. Přeci jen se dozvídáme nějaké inforamace, možná vodítka s tohoto oddacího záznamu. Snažil jsem se je prozkoumat, ale bez výsledku, jako vždy. Tedy na oddacím listu je psáno, otec ženicha Josef Odehnal je v době svatby mrtvý (má před jménem křížek), je u něj psáno, že je vrátným v Třeboradicích č. 11. U matky žádná značka o smrti není. Zajímavý je svědek Antonína Odehnala, je jím advokátní kancelista Josef Koudelka. Josef Koudelka byl strýcem Antonína Odehnala, byl bratrem jeho matky. Zkusil jsem hledat přes něj. Hned mě napadla myšlenka, že Antonínovi zemřeli rodiče a tak se ho ujal strýc Josef Koudelka, který ho odvedl sebou do Kutné Hory. Josef Koudelka se narodil stejně jako výše zmíněná Anna Koudelková v Mikovích v roce 1827. U jeho rodného záznamu je datum vydání křestního listu (svatba) v roce 1856. Josef Koudelka umírá se svou manželkou v roce 1895 v Kutné Hoře. Jeho manželka byla Marie Pelikovská z Kutné Hory, ale s Josefem Koudelkou se tam nevdala, nenašel jsem ani v Kutné Hoře záznamy ohledně narození jejich dětí, pokud nějaké měli. Josef Koudelka dále chodí za kmotra dětí svého synovce Antonína Odehnala. Kde se tedy oženil Josef Koudelka, odkud přišel? Musel přojít z místa, odkud přišel i Antonín Odehnal. Muselo to být někdy kolem roku 1878, kdy se Antonín objevuje poprvé v Kutné Hoře. Dále jsem zkoušel pátrat přes kmotry dětí Antonína Odehnala, ale opět bez výsledku, jedná o známé a spolupracovníky Antonína Odehnala v Kutné Hoře. Pak mě napadla další myšlenka. Najít sourozence Anny Koudelkové, matky Antonína Odehnala. Kromě Josefa, který byl v Kutné Hoře měla ještě sestru Marii, která se vdala neznámo kde. Anna Koudelkové však měla ještě dalšího bratra, tím byl Antonín Koudelka, nejmladší bratr, který se už narodil ve výše zmíněné obci Sazená u Kralup nad Vltavou, kde se i oženil v roce 1858 s Kateřinou Struhovou - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6051/151 Následně Antonín Koudelka odchází do Třeboradic a do Čakovic, ano do místa, kde dříve žil Josef a Anna Odehnalovi. Zde se Antonínovi Koudelkovi narodí několik dětí, zejména v šedesátých letech 19. století. Příkládám záznam jeho dvojčat: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=5B2A48CFC1DD4705B66026648BE27788&scan=201#scan201 Díte Antonín narozený v roce 1865 v Čakovicích. Následně i stopy o Antonínu Koudelkovi mizí, v Třeboradicích, ani v Čakovíchc neumírá, co se stalo s jeho potomky netuším. Snažil jsem se zkoumat původ svědků u svatby Josef Odehnala a Anny Koudelkové, bez výsledku. Jedná se obyvatele Třeboradic, případně Čakovic, kteří tam i zemřou. Snažil jsem se jít po kmotrech dětí Josefa Odehnala a Anny Koudelkové, též bez výsledku. Snažil jsem se jít po svědcích svatby Antonína Koudelky v Sazené, ale opět se jedná o usedlé lidi v Sazené, kteří nemají žádný příbuzenský poměr. Snažil jsem se jít přes kmotry dětí Antonína Koudelky, též bez výsledku jedná se o lidi žijcí v Třeboradicích, případně v Čakovicích, lidé, kteří s Antonínem Koudelkou pracovali. Je to stejná situace jako v případě Josefa Odehnala. Snažil jsem se jít po pobytových přihláškách v Praze, opět bez výsledku. Ze své zoufalosti jsem se obrátil až do rodiště Josefa Odehnala, nic jsem nenašel, ohledně jeho úmrtí, nebo jeho manželky. Není se čemu divit, příjde mi dost nepravděpodobné, že by se vrátil s manželkou na Moravu a syn odešel do Kutné Hory. Snažil jsem se pátrat v matrikách obcí kolem Kutné Hory, zejména, kde byl průmysl a opět jsem nic nenašel. Stejně tak v obcích kolem Třeboradic, směr na Kralupy nad Vltavou, ale i v Praze, v sousedních farnoastích – Prosek, Vinoř, Karlín. Je to záhada, netuším tak jaký je osud rodičů Antonína Odehnala, kam šli, kde zemřeli, kdy zemřeli, jaký byl osud sestry Antonína Odehnala, Marie a měl ještě nějaké sourozence? Celou tu situaci podtrhuje ten fakt, že Josefovi a Anně Odehnalovým se krátce po jejich svatbě v Třeboradicích narodil syn Václav Odehnal, který, aby toho nebylo málo se nenarodil ve farnosti Třeboradice, pouze v ní ve věku 14 měsíců zemřel, konkrétně se jedná o rok 1853 - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=15 Už jsem z toho zoufalý, je to pro mě za celou tu dobu co dělám geneaologii největší záhada, zároveň největší prokletí, nad kterým musím neustále přemýšlet, neustále mě to nutí nad tím hloubat. Našel jsem ve svém rodokmenu spousty úmrtí a osudů dosti zapeklitách, ale tenhle už mi roky uniká. Už mě to trápí, ale nepřestávám se o to zajímat. Neustále to s příbuznými řešíme, bavíme se o tom. Chápu, že mi asi nenajdete přímo úmrtí záznam Josefa, nebo Anny Odehnalovi, ale kdyby jste mi alespoň neporadili kde pátrat, kam se obrátit. Kdyby jste mi nějakým způsobem nepomohli, například kam mám zajít do archivu, co si nechat ukázat, v jakých pátrat farnostech, v jakých pramenech, zkrátka co by mi pomohlo alespoň trošku objasnit tuhle záhadu. Kdyby si dal opravdu někdo tu námahu a ten záznam mi našel, tak bych asi explodoval štěstím. Nebojím se použít velká slova, ale byl bych Vám za to vděčný do konce života. Neuvěřitelně by se mi ulevilo na duši a nejen mě. Kdyby jste cokoliv potřebovali poslat, poradit ohledně Odehnalových, tak piště. Za jakoukoli odpověď Vám předem upřímně děkuji.

Matěj Kopecký

EDIT

Václav Odehnal je již objasněn, tj. jeho narození.
Naposledy upravil MatheusKopecky dne pon dub 12, 2021 17:47, celkově upraveno 3
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Boza » pon čer 10, 2019 6:05

Dobrý den,
obávám se že tyhle věci se bohužel nevyhnou dříve či později nikomu z nás (t.j. že nějaké osoby záhadně "zmizí", například odejdou do Vídně nebo do USA). Zkuste dále http://anno.onb.ac.at/ coby hledání v tisku, zkuste genteam.at ... Zde na fóru je přehršel dalších možných pramenů.

Poznámka k odkazování na AHMP: používejte tamní tlačítko Přímý odkaz na sken - jinak odkazy nebudou nikomu fungovat.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Boza » pon čer 10, 2019 8:44

Nicméně, jednu malou stopu bych pro vás měl: v nemocnici Milosdrdných bratří na Starém městě v Praze zemřel 9. srpna 1857 ve věku 20 let jistý Václav Odehnal, lediger z Čakovic, narozen v Holetíně u Hlinska:

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 41#scan141

Třeba patří k těm vašim Odehnalům...
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon čer 10, 2019 9:01

Josefovi a Anně Odehnalovým se krátce po jejich svatbě v Třeboradicích narodil syn Václav Odehnal, který, aby toho nebylo málo se nenarodil ve farnosti Třeboradice, pouze v ní ve věku 14 měsíců zemřel, konkrétně se jedná o rok 1853 -

Zvažte, zda se syn Václav nenarodil matce za svobodna - buď u rodičů nebo v místě, kde mohla být ve službě.
Těch 14 měsíců zase nemusí být zcela přesných, zvlášť, pokud otec dítě legitimizoval, pak věk u úmrtí mohl farář přizpůsobit svatbě rodičů.

Ještě poznámku, pražské policejní přihlášky obsahují spoustu příjmení Odehnal. Zkuste prohlédnout, zda se mezi nimi nevyskytuje někdo z Vaší, třeba i ze širší rodiny
Mně by moc pomohlo, pokud byste opravil odkazy, aby byly přístupné - jak psal kolega - je třeba použít permalink - tedy kliknout na symbol řetízkových ok.
Z
edit
velmi častou příčinou "ztráty" manželské dvojice je fakt, že muž zemřel mimo bydliště, buď v místě výkonu práce, nebo na cestách, kolem r. 1900 i v nemocnici, (bohužel někdy i v ústavech pro choromyslné) vdova se znovu provdala a umírá pod jiným příjmením.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod kimes » pon čer 10, 2019 9:48

MatheusKopecky píše:.
...Kdyby jste mi nějakým způsobem nepomohli, například kam mám zajít do archivu, co si nechat ukázat, v jakých pátrat farnostech, v jakých pramenech, zkrátka co by mi pomohlo alespoň trošku objasnit tuhle záhadu. Kdyby si dal opravdu někdo tu námahu a ten záznam mi našel, tak bych asi explodoval štěstím. Nebojím se použít velká slova, ale byl bych Vám za to vděčný do konce života. Neuvěřitelně by se mi ulevilo na duši a nejen mě. Kdyby jste cokoliv potřebovali poslat, poradit ohledně Odehnalových, tak piště. Za jakoukoli odpověď Vám předem upřímně děkuji.

Matěj Kopecký

Je to zajímavý a složitý příběh! Aniž bych ho podrobně studoval a mimo toho co už Vám potradili kolegové, dovolím si jednu obecnou radu, o jejichž využití nepíšete - u mužkých předků bych využil vojenské evidence- především vojenské kmenové listy, vojenské matriky, u generace dotčené I. světovou válkou ui evidenci padlých a evidenci legionářů...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Boza » pon čer 10, 2019 10:48

MatheusKopecky píše:Svatba Josefa Odehnala a Anny Koudelkové proběhla dne 17. ledna roku 1852 v Třeboradicích
...
Celou tu situaci podtrhuje ten fakt, že Josefovi a Anně Odehnalovým se krátce po jejich svatbě v Třeboradicích narodil syn Václav Odehnal, který, aby toho nebylo málo se nenarodil ve farnosti Třeboradice, pouze v ní ve věku 14 měsíců zemřel, konkrétně se jedná o rok 1853...

Matěj Kopecký


Ještě drobnost: svatba Josefa a Anny byla 17. ledna 1853; jelikož dítě Václav zemřelo v listopadu 1853 ve věku 14 měsíců, tak by pak ale vycházel jako nemanželský, tak jak píše Zora.

Svatba Josef x Anna: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =20#scan20
Úmrtí syn Václav: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =16#scan16

EDIT: zde kýžený (a skutečně nemanželský) syn Václav: narodil se u Apolináře 26. srpna 1852: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 48#scan348
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon pro 23, 2019 0:53

Děkuji všem za pomoc. Josefa Odehnala se mi stále nepodařilo najít, ale i tak všem děkuji, nevzdávám to a budu pátrat dál. Ještě bych rád všem poděkoval za nalezení Václava Koudelky/ Odehnala
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » ned dub 11, 2021 20:27

Dobrý den,
hlásím další aktualizace. Josefa Odehnala jsem stále nenašel, je to zkratka zapeklité, nicméně alespoň malá a zároveň radostná stopa. 9. srpna 1857 v nemocnici Milosrdných Bratří zemřel Wenzl Odehnal, jak jste mi zde psali, navíc, že byl z Holetína. Jedná se o bratra mě neznámého Josefa Odehnala! Tj. Josef přišel do Třeboradic spolu se svým mladším bratrem, našel jsem si rodný záznam.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » ned dub 11, 2021 20:28

Jinak stále budu rád za jakékoliv postřehy, nebo nápady.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 6:06

Jen drobnost

V článku o historii Třeboradic jsem našla zmínku o dvou hřbitovech.

Zajímavostí je dvojice hřbitovů na okraji Třeboradic. Je to opravdu zvláštní – řeknete si, proč jim nestačil hřbitov jeden, třeba větší než dva malé, rozdělené ulicí? Když se ale pozorně podíváme na označení čtvrtí na uličních cedulích a popisných číslech, všimneme si, že jeden leží na území Třeboradic a druhý na území Čakovic, i když je od vlastních Čakovic oddělený polem. Hranice čtvrtí prochází prostředkem ulice a tak jeden hřbitov patří čakovickým nebožtíkům a druhý třeboradickým.

https://www.prahaneznama.cz/praha-9/tre ... eboradice/

Hledal jste úmrtí pod Čakovicemi? Zemřelí byli zapisováni do matrik podle místa úmrtí, ne podle místa bydliště.
Nevím, zda víte přesně, kde u koho Josef působil jako vrátný, nějaké číslo popisné,. nebo objekt, i to by mohlo pomoci. Možná jste to už psal, ale příspěvek si sice pamatuju, ale bez podrobnosti :-( Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod janamic » pon dub 12, 2021 9:54

MatheusKopecky píše:Jinak stále budu rád za jakékoliv postřehy, nebo nápady.


bohužel, jsem se totálně ztratila...
Mohl byste, prosím, STRUČNĚ, STRUKTUROVANĚ vypsat, co vlastne AKTUÁLNĚ hledáte?
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 10:04

....dne 12. prosince 1856 se Josefovi a Anně Odehnalovým narodí dcera Marie - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=82 A tady veškeré stopy o Josefovi a Anně končí, včetně jejich dcery Marie.....

Pochopila jsem, že kolega hledá nejspíš úmrtí Josefa a Anny , případně jakoukoliv další zmínku o této rodině. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 10:20

Dobrý den,
ano, prohledal jsem celou matriku pro farnost Třeboradice do které spadají i Čakovice a Letňany, kde také Josef Odehnal působil. Skutečně sloužil jako vrátný v Třeboradicích č. 11, následně v Čakovicích, kdy bytem žil v Letňanech, ale stále platí, že všechno končí narození Marií, tj. rokem 1856 a vše je jedna matrika farnosti Třeboradice, kde jsou zanesené, jak Čakovice, tak i Letňany.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod MatheusKopecky » pon dub 12, 2021 10:25

janamic píše:
MatheusKopecky píše:Jinak stále budu rád za jakékoliv postřehy, nebo nápady.


bohužel, jsem se totálně ztratila...
Mohl byste, prosím, STRUČNĚ, STRUKTUROVANĚ vypsat, co vlastne AKTUÁLNĚ hledáte?


Dobrý den,
hledám úmrtí Josefa Odehnala a Anna Odehnalové.

Josef je narozen v Holetíne okr. Chrudim
Anna je narozena Minkovicích u Kralup nad Vltavou.
V roce 1853 se berou v Třeboradicích u Prahy
V roce 1853 se jim narodí syn Václav, který hned záhy zemře
V roce 1854 se jim narodí syn Antonín - Ten se objevuje v roce 1878 v Kutné Hoře, kde si bere Marii Krejčíkvou, nicméně tam Josef Odehnal není, tam jeho rodiče nejsou, nešli s ním.
V roce 1856 se jim narodí dcera Marie - O ní dále nic nevím a právě zde stopa končí.
Josef a Anna se objevují jako svědci, případně kmotři do roku 1856 u rodiny Svítilů, Tůmů apod., všechny jsem jejich rody prohledal, nic jsem nenašel.
Jde mi právě o nalezení úmrtní Josefa a Anna Odehnalových. Nenašle jsem je v matrikách farnosti Třeboradice, ani farností blízkých, ani v pobytových přihláškách.

O celkovém problému detailně píšu úplně NAHOŘE v rozsáhlé prosbě, v prvním příspěvku:

Viz. zde:

Dobrý den,
vzpomínám na časy, kdy jste mi zde neskonale všichni pomohli, kdy jsem Vám byl zavázán za Vaši pomoc. Díky Vaším schopnostem jsem se v geneaologické praxi zdokonalil. Vždy jste mi pomohli více, než jsem po Vás žádal. Dokonce jsem začal psát kroniku svého rodu, do té doby, než nastal problém, který mě strašně trápí. Nepsal bych o tom, ale trápí mě to, že ani si nedokážete představit jak. Celých 5 let mi to vrtá hlavou, trávím hodiny a hodiny sezením u PC, hledáním, bádáním a stále bez výsledku. I když už to vypadá beznadějně, pořád se nevzdávám, pořád na to musím myslet. Zkoušel jsem snad už všechno. Problém nastal od doby, kdy jsem v krabici po dědovi našel fotku svého prapradědečka Antonína Odehnala a začal jsem se zajímat o jeho osud. Rodina Odehnalů mi přirostla k srdci, takže se ten problém prohlubuje o to víc. Jaký je ten problém? Jde mi o to, co se stalo s rodiči výše zmíněného Antonína Odehnala. Ale začněme hezky popořádku. Antonín Odehnal se narodil dne 28. sprna 1854 v Třeboradicích u Prahy- http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=24 Jeho rodiči byli Josef Odehnal, který se narodil dne 24. března 1821 v obci nedaleko Hlinska. Následně se stal vozatajem a odchází do Prahy, konkrétně do Třeboradic, kde se stává vrátným v tamnějším dvoře č. 11. Tady potkává mladou Annu Koudelkovou, která se narodila dne 30. prosince 1829 v obci Mikovice nedaleko Kralup nad Vltavou. Její otec je Jan Koudelka, který v Třeboradicích dělá v době, kdy Anna potká Josefa hajného. Jinak patří do obce Sazená, nedaleko Kralup nad Vltavou, kde i 26. února 1866 umírá. Svatba Josefa Odehnala a Anny Koudelkové proběhla dne 17. ledna roku 1852 v Třeboradicích - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=19 O dva roky později se jim narodí zmíněný syn Antonín. Josef s Annou a s malým Antonínem se přesouvají do Letňán č. 21 (nedaleko Třeboradic – Stejná farnost). Kde si Josef najde práce, opět vrátný. Bytem bydlí ovšem v Čakovicích (nedaleko Třeboradic – Stejná farnost). Dne 12. prosince 1856 se Josefovi a Anně Odehnalovým narodí dcera Marie - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=82 A tady veškeré stopy o Josefovi a Anně končí, včetně jejich dcery Marie. Jaký byl další osud Antonína? Antonín Odehnal se přesouvá do Kutné Hory, stane se mistrem truhlářským a ožení se zde s rodačkou z Kutné Hory (její předci též pochází z Kutné Hory), s Marií Krejčíkovou dne 16. listopad 1878 - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7443/59 Asi Vám ani nemusím dodávat, že v Kutné Hoře není nikde ani stopy o rodičích Antonína Odehnala, tedy Josefa a Anny Odehnalovi. Přeci jen se dozvídáme nějaké inforamace, možná vodítka s tohoto oddacího záznamu. Snažil jsem se je prozkoumat, ale bez výsledku, jako vždy. Tedy na oddacím listu je psáno, otec ženicha Josef Odehnal je v době svatby mrtvý (má před jménem křížek), je u něj psáno, že je vrátným v Třeboradicích č. 11. U matky žádná značka o smrti není. Zajímavý je svědek Antonína Odehnala, je jím advokátní kancelista Josef Koudelka. Josef Koudelka byl strýcem Antonína Odehnala, byl bratrem jeho matky. Zkusil jsem hledat přes něj. Hned mě napadla myšlenka, že Antonínovi zemřeli rodiče a tak se ho ujal strýc Josef Koudelka, který ho odvedl sebou do Kutné Hory. Josef Koudelka se narodil stejně jako výše zmíněná Anna Koudelková v Mikovích v roce 1827. U jeho rodného záznamu je datum vydání křestního listu (svatba) v roce 1856. Josef Koudelka umírá se svou manželkou v roce 1895 v Kutné Hoře. Jeho manželka byla Marie Pelikovská z Kutné Hory, ale s Josefem Koudelkou se tam nevdala, nenašel jsem ani v Kutné Hoře záznamy ohledně narození jejich dětí, pokud nějaké měli. Josef Koudelka dále chodí za kmotra dětí svého synovce Antonína Odehnala. Kde se tedy oženil Josef Koudelka, odkud přišel? Musel přojít z místa, odkud přišel i Antonín Odehnal. Muselo to být někdy kolem roku 1878, kdy se Antonín objevuje poprvé v Kutné Hoře. Dále jsem zkoušel pátrat přes kmotry dětí Antonína Odehnala, ale opět bez výsledku, jedná o známé a spolupracovníky Antonína Odehnala v Kutné Hoře. Pak mě napadla další myšlenka. Najít sourozence Anny Koudelkové, matky Antonína Odehnala. Kromě Josefa, který byl v Kutné Hoře měla ještě sestru Marii, která se vdala neznámo kde. Anna Koudelkové však měla ještě dalšího bratra, tím byl Antonín Koudelka, nejmladší bratr, který se už narodil ve výše zmíněné obci Sazená u Kralup nad Vltavou, kde se i oženil v roce 1858 s Kateřinou Struhovou - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6051/151 Následně Antonín Koudelka odchází do Třeboradic a do Čakovic, ano do místa, kde dříve žil Josef a Anna Odehnalovi. Zde se Antonínovi Koudelkovi narodí několik dětí, zejména v šedesátých letech 19. století. Příkládám záznam jednoho z nich - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... 3D&row=200 Díte Antonín narozený v roce 1865 v Čakovicích. Následně i stopy o Antonínu Koudelkovi mizí, v Třeboradicích, ani v Čakovíchc neumírá, co se stalo s jeho potomky netuším. Snažil jsem se zkoumat původ svědků u svatby Josef Odehnala a Anny Koudelkové, bez výsledku. Jedná se obyvatele Třeboradic, případně Čakovic, kteří tam i zemřou. Snažil jsem se jít po kmotrech dětí Josefa Odehnala a Anny Koudelkové, též bez výsledku. Snažil jsem se jít po svědcích svatby Antonína Koudelky v Sazené, ale opět se jedná o usedlé lidi v Sazené, kteří nemají žádný příbuzenský poměr. Snažil jsem se jít přes kmotry dětí Antonína Koudelky, též bez výsledku jedná se o lidi žijcí v Třeboradicích, případně v Čakovicích, lidé, kteří s Antonínem Koudelkou pracovali. Je to stejná situace jako v případě Josefa Odehnala. Snažil jsem se jít po pobytových přihláškách v Praze, opět bez výsledku. Ze své zoufalosti jsem se obrátil až do rodiště Josefa Odehnala, nic jsem nenašel, ohledně jeho úmrtí, nebo jeho manželky. Není se čemu divit, příjde mi dost nepravděpodobné, že by se vrátil s manželkou na Moravu a syn odešel do Kutné Hory. Snažil jsem se pátrat v matrikách obcí kolem Kutné Hory, zejména, kde byl průmysl a opět jsem nic nenašel. Stejně tak v obcích kolem Třeboradic, směr na Kralupy nad Vltavou, ale i v Praze, v sousedních farnoastích – Prosek, Vinoř, Karlín. Je to záhada, netuším tak jaký je osud rodičů Antonína Odehnala, kam šli, kde zemřeli, kdy zemřeli, jaký byl osud sestry Antonína Odehnala, Marie a měl ještě nějaké sourozence? Celou tu situaci podtrhuje ten fakt, že Josefovi a Anně Odehnalovým se krátce po jejich svatbě v Třeboradicích narodil syn Václav Odehnal, který, aby toho nebylo málo se nenarodil ve farnosti Třeboradice, pouze v ní ve věku 14 měsíců zemřel, konkrétně se jedná o rok 1853 - http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pag ... %3D&row=15 Už jsem z toho zoufalý, je to pro mě za celou tu dobu co dělám geneaologii největší záhada, zároveň největší prokletí, nad kterým musím neustále přemýšlet, neustále mě to nutí nad tím hloubat. Našel jsem ve svém rodokmenu spousty úmrtí a osudů dosti zapeklitách, ale tenhle už mi roky uniká. Už mě to trápí, ale nepřestávám se o to zajímat. Neustále to s příbuznými řešíme, bavíme se o tom. Chápu, že mi asi nenajdete přímo úmrtí záznam Josefa, nebo Anny Odehnalovi, ale kdyby jste mi alespoň neporadili kde pátrat, kam se obrátit. Kdyby jste mi nějakým způsobem nepomohli, například kam mám zajít do archivu, co si nechat ukázat, v jakých pátrat farnostech, v jakých pramenech, zkrátka co by mi pomohlo alespoň trošku objasnit tuhle záhadu. Kdyby si dal opravdu někdo tu námahu a ten záznam mi našel, tak bych asi explodoval štěstím. Nebojím se použít velká slova, ale byl bych Vám za to vděčný do konce života. Neuvěřitelně by se mi ulevilo na duši a nejen mě. Kdyby jste cokoliv potřebovali poslat, poradit ohledně Odehnalových, tak piště. Za jakoukoli odpověď Vám předem upřímně děkuji.

Matěj Kopecký
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ŽÁDOST O POMOC - Josef ODEHNAL a jeho osud - VELKÁ PROSB

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 10:43

Zkuste si pročíst historii Třeboradic Letňan Čakovic
Já bohužel vůbec nemám čas :-(
Zdá se mně, že dům č. 11, stejně tak dům č. 21 v Letňanech byl tzv. panský dům, někdy také uváděný jako dvůr.
Jde o to, že Třeboradice zřejmě koupil Alexander (von) Schoeler, který podnikal v cukrovarnickém průmyslu a postupně vlastnil i další obce, nebo v nich stavěl cukrovary a další podniky. Je tedy možné, že se Josef s rodinou stěhoval tam, kde ho bylo třeba.
Není to jistá stopa, ale mohla by pomoci.
např. zde:
https://nasregion.cz/praha/schoellerove ... -svou-moc/
https://de.wikipedia.org/wiki/Alexander_von_Schoeller
a také zmínky v historiích obcí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Noodle a 6 návštevníků