Svobodnický rod Kletečků

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Svobodnický rod Kletečků

Příspěvekod Hightower92 » ned čer 09, 2019 14:10

Při sestavování rodokmenu své paní jsme se dostali ke svobodnickému rodu Kletečků, o kterých se na internetu vyskytuje pár článků.

Zde přikládám pro ukázku matriku oddaných ve Starých Práchňanech, zápisy ze 3. února 1846.:
https://digi.ceskearchivy.cz/5001/30/1266/1666/150/0

Pokud zde dobře čtu, tak:
Josef Kletečka, majitel svobodné živnosti pod číslem 5, manželský syn Bartoloměje Kletečky, xx svobodníka ze Starých Práchňan v čísle 8, a jeho manželky Marie, rozené Březinové z Bukové čísla 8, k svobodnejch XXX (asi bych hádal něco jako rodině, stavení, ačkoliv to tam nevidím) Jeřábekovejch patřící. Po souhlasném prohlášení otce je ještě zápis vztahující se k roku 1846, který nepřečtu.

Maria, pozůstalá dcera po †Josefu Kletečkovi, xx svobodníkovi ze Starých Práchňan z čísla 6, a jeho manželky, Barbory rozené Kletečkové, z čísla 7 ze Starých Práchňan k svobodnejch XXX patřící. Pak následuje prohlášení o plnoletosti.

O řádek pod je další Kletečka.

Ve Starých Práchňanech bylo Kletečků několik, a jsem zvědav, kam mě pátrání dovede.
Předek mé paní je zmíněn u ženicha, jedná se mi o Bartoloměje Kletečku, a jeho ženu Marii Březinovou.

jen tohle je už asi 3 místo, které jsem v tomto rodokmenu našel, kde si Kletečka bere za svobodna Kletečkovou, a je to vše v rámci jedné (!) vsi.

Rád bych se optal, máte někdo z tvorby rodokmenu podobnou zkušenost? Přijde mi, jako kdyby se radši pářili mezi sebou, než aby přivzali novou krev.
Zase na druhou stranu, přijde mi, že okolí Načeradce je prokleté zapadlé údolíčko, kde se dokola vyskytuje pár příjmení, které se točí dál a dál...

Budu moc rád za případné poznatky. Ještě tam paní má svobodný rod zeman, ale o tom zas jindy. :)
Hightower92
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned kvě 12, 2019 11:17
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Hukvaldy, Vratimov, Moravská Ostravice, Frýdek, Přívoz
Oleška, Komorní Hrádek, Ždánice, Vlkančice, Teplýšovice, Rousínov
Slaný a přilehlé okolí, Dušníky
Načeradec, Rodná, Daměnice, Pravětice, Mladá Vožice, Bílina, Roudnice nad Labem
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-41640522/uhla%C5%99

Re: Svobodnický rod Kletečků

Příspěvekod Viridis » ned čer 09, 2019 14:17

Ne z matrik, ale z doslechu vím o jedné takové osadě, kde to bylo podobně, je tam vysoký výskyt absolventů zvláštní školy ..... Z vlastní školní docházky vím o rodině, kde se vzali bratranec a sestřenice, relativně normální bylo jedno dítě z asi 4....
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Svobodnický rod Kletečků

Příspěvekod popin » pát zář 22, 2023 11:40

S těmi jmény a případným příbuzenstvím bych si hlavu nelámal. I v mém rodokmenu si Chaloupka bral Chaloupkovou, ve vsi kde máme chalupu je 5 Jindrů, ne všichni jsou příbuzní (možná hodně vzdáleně). Lidi migrovali spíš v bližším okolí a za několik generací se ta jména rozšířila.
BTW mám rovněž přímé předky Kletečky (svobodníky), jsou z Chýstovic (kolem r.1580), Smrdova, Černičí, Borovnice - což není daleko od Starých Práchňan.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Svobodnický rod Kletečků

Příspěvekod zeter » pát zář 22, 2023 13:04

Tohle se stává, přičemž ta příbuznost může být vzdálenější, než to vypadá - kolikrát se jedná o nevlastní pra(pra...)bratrance a podobně. Setkal jsem se i s případem, kdy mělo to shodné příjmení ženicha a nevěsty původ po chalupě (ovšem už v době, kdy se příjmení dědila normálně v rodině; farář k zápisu dokonce udělal poznámku, že ženich a nevěsta nejsou navzdory shodnému příjmení příbuzní).
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Svobodnický rod Kletečků

Příspěvekod pavel.m » pát zář 22, 2023 13:34

Manželky babička měla za svobodna stejné příjmení, jako její děda. Byli z vedlejší vesnice a společného předka měli oba 4 generace zpět u určitého Jana. :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků