Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletnění--

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod matju » čtv čer 06, 2019 11:03

Zoro super, zkusím přepsat:
Wejtah
Z Patentu Stola ? od 15 týho Dubna 1749 pak od 20 týho Dubna Roku 1750
Předně: Wšichni farnicy na 3 klase se delejie
Do prvniho Klasu (1.) patreji sedlaczy, menaři, sladcy, kramaři a šenkýři.
Do druheho (2.) Podsednicy? (podsedníci?), rzemeslnicy wesnicsti chalupnicy a weymienkari.
Do tretiho (3.): domkari, podruzi a czeladka.
za druhe: budou tak rozdeleni farnicy taksu? Stole nasledujicym spůsobem platiti.

v tabulce:
za Werrhlasky?? (asi ohlášky?)
1. 27x
2. 18x
3. 12x

za zdawani:
1. 1fr (zlatý rýnský) 30 krejcarů
2. 1 fr
3. 48x

od Auwodu? (to nevím, co má být?)
1. 15x
2. 12 x
3. 9 x
kostelnikovi 1x

Od pohrbu ditete
1. 45x
2. 24x
3.18 x

Za pohřeb s Spiwanou Mssi S. Londatt a zaltan?
1. 4 fr 30x
2.4fr
3. 3fr 30x
kaplanovi od Spolu wyprovazeni 1fr
kaplanovi od modleni zaltaře 30x
od zapisu 6x
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 11:10

Super, já bych to nepřepsala ani za úplatu, ba ani za rok :-(
auvod - úvod - kostel byl pro rodičku zakázaný, byla považována za nečistou, po uplynutí předepsané lhůty - plus mínus šestinedělí, byla slavnostně uvedena do kostela

Díky Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod matju » čtv čer 06, 2019 11:24

a ještě druhou stranu:
Od pohřebu s spiwanau Mssi Sa Konduktem?
1. 3fr 30x
2. 3fr
3. 2fr.30x

Od pohřebu s tichau Mssi s a kondaktem?

1. 2fr 30x
2. 2 fr
3. 1fr 30x

Od pohřebu bez Mssi S. (svaté)
1.1fr 30x
2.1fr
3.45x

Kantorowi od jakoho koliw pohřebu
Dle Stareho Obyceje a ??
podle tase duchowniho třetí díl

Hrobařum wyzimei (hrobařům v zimě)
od welkého 32x
od maleho 16x

w letie
od welkého 20x
od maleho 10x

kostelnikum od wyzwani s dwauma zwonou 6x
s 3. zwonou 9x

Od pohřebu z Žaltařem 12x
teho bez žaltaře 6x
od křtu 3x
od Auwodu 1x
od kopulace 6x

Chramu Panie od wyzwaneni
2 zwonami 6 x
3 zwonami 9 x

od Pokrowu ? (to taky nevím, co je) 3x
od 2 Swiedek pri konduktu? 6x
od 2 Swiedek pri kopulacy 6x

Kaplanu Lokalnimu
za msi S. při Phohřebu 30x
za požehnani po Kopulacy 15x

Od Wyswieceni pros?? prohlasek 24x
odzapisu pohřebu (škrtnuto) 6x
od zapisu kopulacy (škrtnuto) 6x
od křtiecyho listu 24x



no pěkně je církev česala :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 11:36

kondukt - smuteční průvod

pokrov - to přesně nevím, buď jde o přímluvu sv. Bohorodičky, nebo snad možná zasypání hrobu?

Necháme to na kolegy, určitě někdo poradí.

Moc a moc děkuji za přečtení... tady by má metoda piktogramů byla naprosto prd platná :-)...
Ty poplatky jsou fakt vysoké, především pro ty nejchudší... je třeba ale podotknout, že to velmi často nezaplatili (nebylo z čeho). Tuším v brtnické farnosti - nevím jistě, si ale farář zapisoval do matriky (myslím že bez částek), kdo dluží, kdo zaplatil... moc těch platičů nebylo, ale v dané době to byla velmi chudá oblast.

Jako zajímavost - skoro všichni obyvatelé měli hudební vzdělání, jednak místní šlechta zaměstnávala hudebníky, druhak si výukou vydělávali ti starší obyvatelé a třeťak ti mladí šli do světa jako světemjdoucí potulní hudebníci. Někdy samostatně, jindy i skupiny...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Radix » čtv čer 06, 2019 12:55

Vzpomínám si, že jeden sedlák měl dluh za církevní úkony, který přesahoval jeho roční příjem.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod zburget » čtv čer 06, 2019 13:10

Zoro, to je tedy úlovek!
Pracoval jsem na přepisu dlouho - ještě jsem mezi tím musel na pohřeb :-( Když už jsem si s tím dal tu práci, tak to sem vlepím taky.
Přepisuju volně dnešní češtinou.
Dodatek p přepisu od matju - nikde se tam nepíše o zlatých rýnských - Fr je zkratka pro florén - tery zlatý obecně.

Podle textu, který začíná na předchozí straně platby upravovaly nějaké patenty z 15. dubna 1749 a 20. dubna 1750

Všichni farníci se dělí na tři třídy:
  1. třída - sedláci, mlynáři, sládci, kramáři a šenkýři
  2. třída - podsedníci, řemeslníci, vesničtí chalupníci a výminkáři
  3. třída - domkáři, podruzi a čeleď

Platby:
Ohlášky
  1. 27 krejcarů
  2. 18 kr.
  3. 12 kr.

Svatba
  1. 1 zlatý, 30 kr.
  2. 1 zl.
  3. 48 kr.

Od Auvodu - co to je?
  1. 15 kr.
  2. 12 kr.
  3. 9 kr.
kostelníkovi 1 kr.

Pohřeb dítěte
  1. 45 kr.
  2. 24 kr.
  3. 18 kr.

Pohřeb se zpívanou mší sv., průvodem a žalmy
  1. 4 zl. 30 kr.
  2. 4 zl.
  3. 3 zl 30 kr.
kaplanovi za účast na průvodu 1 zl.
kaplanovi za modlitbu žaltáře 30 kr.
za zápis (co to je?) 6 kr.

Pohřeb se zpívanou mší sv. a průvodem
  1. 3 zl. 30 kr.
  2. 3 zl.
  3. 2 zl. 30 kr.

Pohřeb s tichou mší sv. a průvodem
  1. 2 zl. 30 kr.
  2. 2 zl.
  3. 1 zl. 30 kr.

Pohřeb beze mše sv.
  1. 1 zl. 30 kr.
  2. 1 zl.
  3. 45 kr.

Kantorovi za jakýkoli pohřeb - 1/3 taxy

Hrobaři:
  • v zimě za velký hrob 32 kr.
  • v zimě za malý hrob 16 kr.
  • v létě za velký hrob 20 kr.
  • v létě za malý hrob 10 kr.

Kostelníkům:
  • zvonění dvěma zvony 6 kr.
  • zvonění třemi zvony 9 kr.
  • pohřeb se žaltářem 12 kr.
  • pohřeb bez žaltáře 6 kr.
  • křest 3 kr.
  • Auvod (co to je?) 1 kr.
  • svatba 6 kr.

Pro kostel:
  • vyzvánění dvěma zvony 6 kr.
  • zvonění třemi zvony 9 kr.
  • od pokrovu (co to je?) 3 kr.
  • za 2 svíčky při průvodu 6 kr.
  • za 2 svíčky při svatbě 6 kr.

Místnímu kaplanovi
za mši sv. při pohřbu 30 kr.
za požehnání po svatbě 15 kr.
za dosvědčení proběhnutých ohlášek (???) 24 kr.
za vystavení křestního listu 24 kr.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod zburget » čtv čer 06, 2019 14:33

matju píše:Přijde mi, že je tam napsáno 2 a 1/4 (asi)kop grošů, ale já v měnách nejsem moc dobrá...


Taky nejsem odborník na měny, ale kopy grošů to nejsou skoro určitě. A ani si nemyslím, že je tam ¼. O 3 záznamy níž je 3½ a stejný znak pro měnu. Možná to mají být zlaté, ale takovouhle značku pro zlatý jsem ještě neviděl.
U vašeho záznamu je pak něco, co vypadá, jako dr (čekal bych tam číslo, ale tohle mi tedy číslo nepřipomíná ani vzdáleně) a za tím je znak pro groše (viz např. 3. záznam odsposu - 33 gr. nebo ten 4. shora kde je těch 3½ něčeho a 6 grošů).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 15:22

Ví někdo, jaké jsou dnešní "poplatky" ?

Dočetla jsem se zatím, že se dnes nic neplatí, ale že se dávají dary pro církev, pro kostel, pro osobu varhaníka, a pro další zúčastněné..., na spotřebované teplo svíčky, úklid a podobně... Jenže jak tedy farník ví, jak vysoký dar má věnovat? Existuje někde třeba utajená nápověda pro farníky?
Současně jsem se dočetla, že na dary se může vydat potvrzení kvůli odpočtu daně. Jsem z toho trochu jelen.


Mám na mysli event,. porovnání... protože se přiznám, já netuším, jak moc vysoké (nebo nízké) ty poplatky v minulosti byly, zda x grošů, krejcarů bylo hodně nebo málo, a kolik vlastně stál jeden třeba pohřeb "se vším všudy, tedy se všemi poplatky k tomu přináležijícími. Vím ale, že peníze v hotovosti byl na vsi dost problém, zvlášť u chudších obyvatel a to byla většina.
Kolik třeba stálo udělení svátosti nemocnému a jaký dar se za tuto službu dává dnes? To by šlo docela dobře porovnat. U toho asi nebudou další "přídavné výběrové" služby , jde jen o kněze a nemocného...
Může dnes věřící za obřad nedat dar? Část daru jde přece na topení, osvětlení, úklid.
Zase na druhou stranu - myslím, že třeba při civilní svatbě na MěÚ se v místě bydliště tyto poplatky neplatí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod zburget » čtv čer 06, 2019 16:35

Dnes je to tak, že nejsou předepsané poplatky za úkony, existuje jediné doporučení, že za odslouženou mši sv. by se knězi mělo zaplatit tzv. mešní stipendium. Jedná se o příjem kněze (jako osoby) a podle kodexu církevního práva by mělo tohle mešní stipendium odpovídat "denním výdajům na živobytí". No, pokud vám, tak se knězi "za mši" dává tak mezi 100 - 500 Kč (podle toho, jak kdo uzná za vhodné). Ale když mu někdo nedá nic, tak se taky nic neděje. Za "běžnou" všední nebo nedělní mši sv. je to spíš k té doní hranici, za pohřeb nebo svatbu spíš k té horní. Jsou kněží, kteří si natvrdo řeknou, že chtějí za mši 200,-; jsou kněží, kteří by si za mši nikdy nic nevzali.
Druhá, úplně jiná věc jsou dary - to jsou jednak sbírky při mších, které jsou buď na provoz kostela nebo jsou vyhlášené na nějaký účel (na charitu, na kněžský seminář, na pořízení nějaké konkrétní věci, na nějakou konkrétní opravu). A pokud někdo dá takovýto dar (buď obecně na provoz nebo na nějaký konkrétní účel), je možné na ten dar sepsat darovací smlouvu, a je možné si takový dar odečíst z daní. Tohle neplatí jen pro církve, ale i vůči dalším institucím - přesně je to popsáno někde v daňovém řádu, já takhle dával dar jak církvi (mám na věžích kostelů nějaké zařízení, sice platím nájem, ale v rámci zachování dobrých vztahů dostanou občas i něco "navíc") a nebo základní škole ve vesnici…

Jak ale budou nějaké poplatky vypadat v budoucnu, težko říct. V souvislosti s církevními restitucemi dochází k odluce církví od státu. Teď jsou všichni kněží státními zaměstnanci a jsou placení ze státního rozpočtu. Po skončení odluky církví od státu - po vrácení všeho, co má stát církvím vrátit už nebudou církve od státu dostávat nic. Pak je možné, že se budou muset nějakým způsobem zase poplatky za některé úkony zavést. Ale zatím nevím o tom, že by se něco konkrétního řešilo. Vím, že se mluvilo o tom, že by si případně lidi mohli určit, že nějaká část jejich daní nepůjde státu, ale některé církvi. Ale to taky považuju prostím spíš jen za výkřik do tmy.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 16:57

Psala jsem pouze o darech ve smyslu "zaplacení nákladů" nějakého církevního úkonu.
Jak je možno odečítat (jakékoliv) dary (komukoliv) ze základu daně, chápu.

Nějak nerozumím tomu, proč se vybírá dar, který je "dobrovolný" a současně se upozorňuje na možnost odečtu z daní... Zřejmě proto, aby věřící mohl využít maxima pro odečet.

Myslela jsem si, že třeba pomazaní nemocných, křest, svatba... to vše je "pracovní povinností" kněze, tedy není důvod, na nějakou další formu finančního příspěvku.
Bohužel, tohle asi vnímám jinak, zbytečně bych svými dotazy mohla způsobit nějaký problém, omlouvám se. Z
-------------------
Ještě se pro pochopení zeptám . zmíněný dar knězi třeba za vedení mše ve výši denní částky na obživu je totožný s darem, který by mohl farník odvést za provedený úkon na údržbu . tedy osvětlení, úklid a další ? Nebo se jedná o dary dva?
Pokud se jedná o osobní příjem kněze, asi z tohoto daru nebude hrazen např. osvětlení nebo teplo... Předpokládám navíc, že ve většině kostelů - až na ty opravdu velké, si úklid zajišťují dobrovolně farníci (bez nároku na honorář).
Já vím, že moje vyjádření působí podivně, ale strašně špatně se v tom orientuji, tak možná volím i nevhodná slova, vazby.

Čili - ptám se jen na dary za vedení církevních úkonů. (svatba, pohřeb, křest, případně udělení svátosti pomazání nemocného) Ne tedy třeba na vedení mše, zádušní mše a pod.

Ví někdo - naprosto anonymně, v jaké výši se dnes obvykle dává za nějaký církevní úkon dar?

Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod matju » čtv čer 06, 2019 18:03

"Taky nejsem odborník na měny, ale kopy grošů to nejsou skoro určitě. A ani si nemyslím, že je tam ¼. O 3 záznamy níž je 3½ a stejný znak pro měnu. Možná to mají být zlaté, ale takovouhle značku pro zlatý jsem ještě neviděl.
U vašeho záznamu je pak něco, co vypadá, jako dr (čekal bych tam číslo, ale tohle mi tedy číslo nepřipomíná ani vzdáleně) a za tím je znak pro groše (viz např. 3. záznam odsposu - 33 gr. nebo ten 4. shora kde je těch 3½ něčeho a 6 grošů)."
Máte pravdu, opravdu to nejsou 2 a 1/4 ale opakuje se tam ta značka z dalšího zápisu (3½ cosi a 6 grošů)...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod zburget » čtv čer 06, 2019 18:24

Na těch dotazech není nic špatného a ani to tak nevnímám.

A ještě důležitý dodatek - tohle platí pro římskokatolickou církev, Arcibiskupství olomoucké - v jiné církvi, a dokonce i ve stejné církvi v jiné (arci)diecézi to může být jinak. Každá diecéze je dost autonomní oblast, kde si biskup může určovat pravidla. A aby to nebylo všude úplně jinak, tak existuje tzv. biskupská konference (u nás sdružuje Čechy a Moravu), kde se biskupové domluví, aby ve stejných situacích postupovali pokud možno stejně nebo alespoň podobně. Ale i tak mezi předpisy a zvyklostmi mezi jednotlivými diecézemi rozdíly jsou.

Neexistuje žádný poplatek za křest, pohřeb, pomazání nemocných apod. Ani předepsaný, ani doporučený. Jediný "oficiální" poplatek, který by měl (ale nemusí) veřící dávat je to mešní stipendium. Někdo (kdokoli) může dojít za knězem a požádat ho, aby odsloužil mši na nějaký úmysl (za nemocného, za zemřelého, jako poděkování za něco, prosbu za něco… - tedy pohřební [zádušní] mše je z tohoto pohledu mše, jako jakákoli jiná) a ten, kdo o takovou mši žádá by měl knězi dát toto mešní stipendium. A jedná se o přímý příjem kněze. Není možné z těchto peněz hradit provoz kostela.
Dar na provoz (nebo jinou potřebu církve) je možno dát zvlášť a tento dar není nijak vyžadován ani stanoven. A ani nijak není spojován s nějakým církevním úkonem. Je to víceméně to samo, jako by farník hodil příslušný obnos to kasičky v kostele (nebo do košíku při sbírce).
Byl jsem nejednou svědkem toho, že třeba svatebčané dávali knězi "za svatbu" 1000,- Kč. A kněz udělal to, že si z toho vzal "své" 200,- a zbytek obrazně řečeno "hodil do pokladničky" (tedy uložil na příslušný účet). Jako všude, kde neexistuje předpis, je to o lidech. Někdo si to nechá celé, někdo si nenechá nic…

ad výše daru - věřící to chápou, jako "poděkování", takže při pomazání nemocného doma "babička" farářovi vtiskne do ruky stokorunu (tak aby to nikdo neviděl), když se bude v kostele ženit nevěřící podnikatel (v kostele proto, že je to "hezčí"), bude okázale "mávat" dvoutisícovkou. U křtu, pohřbu apod. bude někdo knězi dávat, řekněme, 500,- (200,- by lidem přišlo málo, 1000,- moc a "drobit" to na víc bankovek vypadá "divně"). Každopádně - u pohřbu se ještě dává varhaníkovi, zpěvkákům, ministrantům (ne proto, že by ti dotyční nepřišli, ale aby "nepomluvili, že nic nedostali" :-)). U křtu se to většinou vyřeší krabičkou cukroví, u svatby dostane varhaník "nějaký blíže nespecifikovaný" peníz (200 - 500) a krabičku cukroví, zpěváci a ministranti taky cukroví. A pak se samozřejmě doma řeší, kdo byl větší škrt a dal cukroví míň (nebo víc) :-) A tohle jsou přímo moje zkušenosti - coby kluk ministrant, dnes občas vypomůžu se zpěvem, když "běžné" zpěvačky nemůžou nebo umře nebo se žení někdo "významnější" = někdo z aktivních farníků a chceme mu ten zpěv "udělat" hezčí. Ale v žádném případě na takovou "štaci" nejdu proto, že čekám, že něco dostanu.

Úklid kostela - ale třeba i květinovou výzdobu řeší farníci opravdu sami bez nároku na honorář (jediná funkce, která může být a bývá oficiálně placená, je varhaník). Ale i tak je potřeba, aby na to byly nakoupené čistící prostředky, funkční vysavač apod. Kytky si naše děvčata taky pěstují doma sama, občas je ale dobré taky něco nakoupit. A zrovna kytky levné nejsou - a všichni víme, jak dlouho vydrží hezké… Stejně tak běžné malé opravy, údržba hodinového stroje, sečení trávy, v zimě odhazování sněhu se řeší vlastními silami a nikoho by nenapadlo si za to říct o nějakou odměnu. Všichni to berou tak, že se starají o "svůj" kostel.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 18:55

existuje jediné doporučení, že za odslouženou mši sv. by se knězi mělo zaplatit tzv. mešní stipendium. Jedná se o příjem kněze (jako osoby) a podle kodexu církevního práva by mělo tohle mešní stipendium odpovídat "denním výdajům na živobytí". No, pokud vám, tak se knězi "za mši" dává tak mezi 100 - 500 Kč (podle toho, jak kdo uzná za vhodné).

Chápu, je to osobní příjem kněze, nejedná se o dar církvi ani farnosti.
---------
Varhaník dostane od např. svatebčanů nějakou částku, chápu, hrál.
--------------

Na netových diskuzích jsem se dočetla, že se" faráři dává" za svatbu 1000 - 2000, nebo se psalo o obálce bez uvedení částky.
Chápu, že květinová výzdoby není zadarmo, tu si většinou svatebčané zařizují (tedy i platí) a pak květiny ponechávají v kostele. (zdroj netová diskuse)

Pro pečlivost uvádím, že se psalo většinou i o výslužce, případně nějaké té láhvi alkoholu, - to pro tuto diskusi není vůbec podstatné.

Nikde jsem nenašla formulaci, že by někdo ze svatebčanů předával dar farnosti. Mám tedy za to, že ony částky "pro faráře" jsou ty dary na provoz (úklid, teplo, osvětlení) kostela.

Že farníci konají své povinnosti dobrovolně a zdarma, o tom nepochybuji, u nás třeba visí na netu rozpis služeb úklidu a květinové výzdoby.

Čili - pochopila jsem správně postup, že většinou dar pro farnost dostane farář formou hotových peněz přímo do ruky a zřejmě pak příjem darů pro farnost kontroluje finanční rada farnosti. ?
Jistě jako všude existují poctiví i méně poctiví lidé i ve farnosti, o to nejde.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod zburget » čtv čer 06, 2019 20:37

Většinou nikdo nerozlišuje, za co nebo na co ty peníze dává. A ano, u peněz dávaných v souvislosti s nějakým úkonem (křest, svatba, pohřeb) se jedná prakticky vždy o hotové peníze. U těch, které dostane do ruky kněz (nepočítám to, co dostanou ostatní účastníci) většinou dárce předpokládá, že to půjde "na kostel" - tedy na opravy, provoz,…
Pokud by byl kněz nepoctivý, strčil je do kapsy, nikdo by to nezjistil. Ale takové jednání se u kněze nepředpokládá. Dárce taky může určit přímo použití peněz - když se opravovala fasáda kostela, klidně dárce dával peníze za svatbu a mohl říct, že to dávána tu opravu. Jak ale byly peníze ve skutečnosti využité, už nezjistí. Je to jen o důvěře. Na druhou stanu, není důvod je nepoužít na určený účel.
Jediným člověkem, který je zodpovědný za hospodaření farnosti je farář. Různé farní rady jsou jen "poradní" orgány, které nemají vůbec žádné pravomoci (trochu na hlavu postavené, ale je to tak). A farář má povinnost o výsledcích hospodaření (po účetní uzáverce) informovat farníky - dělá to během ohlášek po mši. A tam jsou příjmy už sesumírované dohromady - příjmy z nájmů a pachtovného, ze sbírek, z darů…
Kam ale zařadí peníze, které dostal "za svatbu" nebo "za pohřeb" je víceméně na jeho rozhodnutí - většinou je zřejmě zařadí do sbírek - tedy - jako by to lidi hodili do pokladničky nebo do košíku. Může je ale v nějakých případech dát do darů.
Na peníze zaplacené hotově "za svatbu" apod. určitě nikdo nebude chtít psát darovací smlouvu. Nicméně - dovedu si představit situaci, že se snoubenci s knězem domluví, že farnosti věnují třeba 2000 třeba na opravu kostela a tu darovací smlouvu napíšou. A peníze klidně pošlou převodem na účet. Pak nebude žádná obálka. Nebylo by na tom nic divného.
Opravdu je dnes placení čehokoli v ř.k. církvi čistě na dobrovolnosti včetně určení využití těch peněz.

ad kytky - květinová výzdoba je v kostelech celoročně - ne jen při svatbě - takže to, že svatebčané nechají kytky v kostele se do ceny květinové výzdoby moc nepromítne. Možná ve městě, kde je těch svateb hodně to může trochu pomoct. Ale na vesnici, kde je svateb v kostele několik málo do roka, to fakt moc nepomůže.


Jak to ale bude do budoucna v souvislosti s odlukou církve od státu, nikdo neví. Třeba se během pár let dočkáme podobné tabulky, jaká zde byla přepsána :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Poplatek za církevní sňatek, pokřtění dítěte, zplnoletně

Příspěvekod Zora » čtv čer 06, 2019 20:47

ad kytky - květinová výzdoba je v kostelech celoročně - ne jen při svatbě - takže to, že svatebčané nechají kytky v kostele se do ceny květinové výzdoby moc nepromítne. Možná ve městě, kde je těch svateb hodně to může trochu pomoct. Ale na vesnici, kde je svateb v kostele několik málo do roka, to fakt moc nepomůže.
Chtěla jsem tou zmínkou o vlastní květinové výzdobě říct, že nebylo třeba, aby "kostel" zajišťoval květinovou výzdobu . Nic víc.

Osobně si nesmírně vážím staré paní ze sousedství, která se stará o naši kapličku, jsou tam vždy květiny a vzorně upraveno, vyčištěno, vypráno... Dělá to naprosto zdarma.

Díky,. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků