záhadný vzkaz na půdě

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod froolish » pon kvě 06, 2019 10:27

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu.

Na obrázku je vzkaz na trámu, který jsme náhodou objevili při prohlídce půdy v našem domě. Dům je starý (asi ze 16. století), půda je přístupná pouze vikýřem ze střechy. Vzkaz psaný křídou, na trámu v rohu, viditelný až při svitu baterky. Ve vzkazu je řečeno: "Zde byl nalezen černý převlečník neznámého muže bylo v něm 6,000,000 Kč". Dohledala jsem, že zkratka Kč se používala za první republiky pro korunu československou. Nesedí mi ale "font" písma. A tak se ptám, je možné, že se takto za první republiky psalo (tiskací, "málo zdobné písmo")?

odkaz na foto zde : https://photos.app.goo.gl/cprePWxrDPnyquZeA
froolish
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 06, 2019 9:38

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod Petr Hůla » úte kvě 07, 2019 19:29

V první řadě je potřeba si uvědomit, že 6 mega byla za první republiky neskutečná suma. Tipoval bych jako dnes stamiliony... Takže by to tam musel ulejt nějakej šílenec. To neni jako veškerý dědečkův naspořený majetek...
Hádám, že na první republiku míříte kvůli historii nemovitosti. Reálnější by ale bylo, že by šlo o nějaký divoký majetek z 90. let...
Pokud se vás tedy někdo nesnaží napálit samozřejmě :-)
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod froolish » čtv kvě 09, 2019 8:17

Děkuji za reakci. Samozřejmě první myšlenka byla, že se jedná o vtip. Pak ale začal červíček hlodat, znáte to...Podle zkratky Kč nás napadla doba po revoluci, ale půda je opravdu nepřístupná, manžel na ní byl kvůli internetu asi podruhé, a protože je dům ve vlastnictví rodiny od 60. let, máme pohyb na půdě docela podchycený (což samozřejmě nevylučuje výjimku :-)). No a a pak jsem našla, že zkratka KČ se používala i za doby první republiky....pravdu už se asi nedohledáme :-) děkuji za to poukázání na přepočet, to mě vůbec nenapadlo.
froolish
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 06, 2019 9:38

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod Zora » čtv kvě 09, 2019 8:23

Jen drobnost slovo převlečník se používalo spíše za první republiky - i před r. 1918, v majetných rodinách, Od 50. let skoro vůbec ne... pak zase až po revoluci s nástupem vytříbené pánské módy.

Znáte historii domu (majitele) od cca r. 1900 a dál?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod froolish » čtv kvě 09, 2019 8:35

Ano, dům měl být koupen od hraběnky Kotoučkové, ale nepodařilo se mi ji dohledat (jen zběžně Googlem), archiv jsem ještě neprohledávala.
froolish
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 06, 2019 9:38

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod Zora » čtv kvě 09, 2019 8:50

Obávám se, že hraběcí rod Kotouček neexistuje v českých zemích dívala jsem se Haladova lexikonu.
Můžete napsat, o jakou se jedná lokalitu, když ne přímo obec, tak alespoň okres nebo tak něco?

Slovo převlečník se často používalo v souvislosti s armádní výstrojí, nejčastěji po 2. sv. válce, řídčeji po 1. sv. válce.
Napadlo mě, že ona suma nemusela být nalezena přímo v korunách, ale že mohlo jít o přepočet z jiné měny.

V každém případě ale to někdo nalezl, dokonce označil místo nálezu, čili "někam" se ty peníze musely podít :-) Buď to někdo v naivitě odevzdal, pak by se tato událost dala asi vystopovat v archivu nebo v povědomí obyvatel, nebo někdo zázračně zbohatl... To se ovšem dá dost dobře navenek zaretušovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod froolish » čtv kvě 09, 2019 13:08

Vidíte a v rodině se hraběnka/možná baronka? traduje. Bohužel se už není koho zeptat. Mělo se patrně jednat o Blaženu Kotoučkovou (Kotoučovou?), která zemřela v 60. letech. Lokalita je Kojetín (u Přerova). S manželem jsme si dnes domluvili schůzku v místním archivu na příští týden, tak snad se dozvíme něco víc :-)

Děkuji za další informace, neumím se na situaci podívat "vcelku" na pozadí tehdejší doby.
froolish
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 06, 2019 9:38

Re: záhadný vzkaz na půdě

Příspěvekod Zora » čtv kvě 09, 2019 14:34

Tak pak dejte vědět, jestli jste se dopátrali konce :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků