Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod Viola » pon bře 04, 2019 15:05

K tomuto příspěvku mě inspiroval zburget svým tématem o GDPR viewtopic.php?f=15&t=46634&p=209279#p209279

Přiznám se, že na tomto foru zrovna GDPR neřeším, prostě se zeptám, jestli k té a té osobě, co se narodila, vdala, zemřela tehdy a tehdy nemá někdo informace, požádám o přečtení atd. Možná je to špatně, ale já to neřeším, žijící osoby nehledám.

Spíš by mě zajímal názor na tento článek, který řeší směrnici o ochraně autorských práv na internetu. Nevím, jestli by se to týkalo i tohoto a podobných diskuzních fór, nebo si to jen, doufám, mylně myslím...
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/konec ... f6b220ee8/

Píšou, že "Nejvíce by se dotkl platforem, kam nahrávají obsah sami uživatelé, jako je například Facebook, YouTube, Instagram, Uloz.to, Twitch, ale také menší i komunitní weby, kde uživatelé navzájem sdílejí vlastní fotografie či třeba recepty. Netýkalo by se to navíc jen jejich nejviditelnějšího obsahu, jako jsou videa či fotografie, ale mimo jiné i diskusních sekcí a tamních komentářů... Nově by Facebook, YouTube a další společnosti odpovídaly za to, že se na jejich stránkách takový obsah vůbec neobjeví."

My tady sdílíme fotky, odkazy na různé weby, přímé zobrazení různých zápisů s prosbou o přečtení...

No snad se plaším zbytečně.
Naposledy upravil Viola dne pon bře 04, 2019 15:09, celkově upraveno 1
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod Zora » pon bře 04, 2019 15:06

Tenhle problém, co píše Viola, se zdá být mnohem horší... Taky jsem na to už myslela, v souvislosti se zatím zřejmě nepravomocným rozsudkem ¨
https://www.zive.cz/clanky/obusku-z-pyt ... fault.aspx

Jen upozorňuji, že nejde o konkretní zmiňované filmy, ale všeobecně o fakt, že za zveřejnění zodpovídá "provozovatel", ne ten, kdo nahrál.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod zburget » pon bře 04, 2019 15:22

Co se týče toho sporu uložto s majiteli autorských práv - to jsem sledoval taky, ale tam šlo o něco jiného. Uložto totiž na žádosti o smazání autorsky chráněného obsahu reagovalo pomalu a laxně. Nebo občas spíš vůbec. Problém by ale opravdu mohla nadělat nějaká blbě napsaná evropská směrnice. A že jich není málo...
Mně se ty spory o autorská práva částečně týkají taky - on už totiž padl i nápad, že by za to mohl být částečně odpovědný i poskytovatel internetu, protože uživateli umožní k tomu chráněnému obsahu přístup. To naštěstí zatím zůstalo u ledu, protože je to jako odpovědnost správy silnic za vykradení banky, protože umožnila lupičům, aby snadno ujeli...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod Zora » pon bře 04, 2019 15:51

zburget píše:Co se týče toho sporu uložto s majiteli autorských práv - to jsem sledoval taky, ale tam šlo o něco jiného. Uložto totiž na žádosti o smazání autorsky chráněného obsahu reagovalo pomalu a laxně. Nebo občas spíš vůbec. Problém by ale opravdu mohla nadělat nějaká blbě napsaná evropská směrnice. A že jich není málo...
Mně se ty spory o autorská práva částečně týkají taky - on už totiž padl i nápad, že by za to mohl být částečně odpovědný i poskytovatel internetu, protože uživateli umožní k tomu chráněnému obsahu přístup. To naštěstí zatím zůstalo u ledu, protože je to jako odpovědnost správy silnic za vykradení banky, protože umožnila lupičům, aby snadno ujeli...


Opakuji, co jsem napsala. (Není třeba mně vysvětlovat podstatu zmíněného sporu).

Jen upozorňuji, že nejde o konkretní zmiňované filmy, ale všeobecně o fakt, že za zveřejnění zodpovídá "provozovatel", ne ten, kdo nahrál.


Takže když se sem např. budou nahrávat fotky, k němž nemá "nahravatel" autorská práva nebo svolení majitele autorských práv, kdo to bude tady řešit..., nebo sken z knihy...
Já se do takového sporu jednou vlastní naivitou dostala, a rozhodně to už nikdy nechci opakovat. Pak totiž neplatí logika, rozumné vysvětlení, omluva... platí pouze vidina možného zisku...

Samozřejmě vím, že různá autorská práva jsou platná po určitou dobu, to teď prosím, neřešme...Jde mně o jednoznačnou povinnost na straně provozovatele a její splnění.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod zburget » pon bře 04, 2019 16:46

Jj, já kdysi dělal v grafickém studiu a zákazník si do letáku donesl fotku zámkové dlažby, kterou vyráběl. Jenže ta fotka nebyla jeho výrobku, ale konkurence…
No to byla tenkrát ostuda. My za to ani nemohli, protože jsem netušili, čí ta fotka je. Naštěstí se firmě nakonec podařilo z toho nějak vybruslit a odnesl to jen ten zákazník. Taky bych se do něčeho takového už nikdy nechtěl připlést. A to ani takhle bokem. Přesně jak píšete, žádná logika, jen z toho druhého vyrazit co nejvyšší sumu.

Proaztím platí to, že za obsah odpovítá ten, kdo ho nahrál. A provozovatel serveru má povinnost po nahlášení takový obsah odstranit. Podstatou sporu Uložto bylo, že neodstraňovali dostatečně rychle nebo vůbec. A podobně se chovají i jiní a proto majitelé práv tlačí na jakoukoli změnu, kde budou mít šanci z někoho vyrazit peníze. Z těch "pirátů", kteří obsah na různé servery nahrávají, se většinou vyrazit nic moc nedá. Jsou to klikrát "malá děcka", případně se nedá zjistit, kdo zrovna u počítače seděl, když se to nahrávalo. A majitel práv ostrouhá. Kdežto pokud se to hodí na ty provozovatele, tak se "viník" bude dát identifikovat snadno - a - a to je nejdůležitější - bude z koho vyrazit nějaké to euro.
No, doufejme, že to neprojde, protože jinak těch problémů může být na různých místech poměrně hodně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Ochrana autorských práv - bude platit i tady na fóru?

Příspěvekod Zora » pon bře 04, 2019 21:27

A co si budeme povídat, zákeřní lidé se najdou v každé komunitě.

Souhlasím, nejvíce ovšem s tou poslední větou. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník