Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod kolsi » úte úno 12, 2019 12:18

Ahoj,
našel jsem u babičky starou fotografii, ale bohužel se neví, kdo na ní je. Podle babičky je to náš prapra... nějaký děda, kterého si ona už nepamatuje.
Vzadu na fotografii je pastelkou napsáno "Dlohá... Netěš 92". V Mnetěši č. 92 bydlel babičky děda Antonín Dlouhý, ale ten to prý není. Že by to byl jeho otec, se mi moc nezdá, protože ten se narodil 1819 a zemřel někdy kolem r. 1900.

Fotografie je na korespondenčním lístku, který byl adresován mé prababičce. Je znát lehce vyrytý text, který je ale už téměř (kromě adresy) nečitelný. Přes něj je razítko "Bobčík Jan, portrétní podnik Praha-Žizkov". Bohužel se mi nepodařilo dohledat, v jakých letech tento podnik existoval.

Dokázal by někdo odhadnout alespoň přibližná léta pořízení fotografie? Třeba podle oblečení?
Děkuji.

front.jpg
back.jpg
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod filmovymaniak » úte úno 12, 2019 15:57

Dobrý den,
zkoušel jsem najít něco o fotografu Janu Bobčíkovi,

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... 20fotograf

v národních listech Datum vydání: 18.3.1914
Číslo: 75

je zmínka o firmě tohoto pána, prostřední sloupec zhruba uprostřed
jmenuje se to podvodný fotograf, kdy se za jeho obchodního zástupce vydával podvodník
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod L.V. » úte úno 12, 2019 19:15

Není to "Dlouhá Mařenka, Metěš 92?
L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod kolsi » stř úno 13, 2019 8:48

To mě nenapadlo, dobrý tip. Já bral první písmeno jako N, ačkoli dneska je oficiálně Mnetěš, tak původně to byla Netěš.
Manželka Antonína Dlouhého byla Marie. Možná by to pak mohl být její otec - i když ten se narodil 1844. Troufá si někdo odhadnout věk pána na fotografii?

Pak mi nesedí, proč je fotografie na korespondenčním lístku? Aby to nebyl jenom nějaký pohled, ale pak by tam asi nebylo razítko "Portrétní podnik". Nebo se pán nechal vyfotit, a pak adresoval mé prababičce (*1912)? Ale známka s poštovním razítkem tam pravděpodobně nebyly. Jenom vyplněná adresa + nečitelná zpráva.
A co to oblečení? Nejde o nějakou konkrétní uniformu? Čapka, výložky...
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod artepa » stř úno 13, 2019 15:11

Též tam vidím Dlohá Mařenka.
Jen tip, někdo, kdo šel na vojnu? Nechal se vyfotit na památku a poslal či daroval.
Mám několik takových fotek.
Ten text pod postavou je "propitý" z rubu?

Zbytek toho textu u adresy pude pošta Račiněves, je tam vidět -neves, a pod tím Roudnice n/L. Vím, že to k identifikaci období moc nepomůže.
Ale pošta v Račiněvsi byla pro okolní obce. O víkendu se mohu podívat, zde nemám na fotkách podobné oblečení.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod filmovymaniak » stř úno 13, 2019 15:52

Dobrý den,
měla by to být uniforma vojáka,
Podle mne je starší, takže spíše varianta , že mohl jít na frontu za 1. světové války.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod kolsi » stř úno 13, 2019 17:10

Ten text co je vidět na přední straně je prorytý text toho vzkazu z druhé strany. Pod dobrým světlem jde vidět, že tam něco bylo napsáno, ale už to přečíst nejde. Ani vybarvit tužkou přes papír nepomůže. Ale adresa je tam:

Božena Dlouhá
Netěš
Račíneves
Roudnice n/L
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stará fotografie - Mnetěš, identifikace

Příspěvekod Zora » stř úno 13, 2019 22:56

kolsi píše:To mě nenapadlo, dobrý tip. Já bral první písmeno jako N, ačkoli dneska je oficiálně Mnetěš, tak původně to byla Netěš.
Manželka Antonína Dlouhého byla Marie. Možná by to pak mohl být její otec - i když ten se narodil 1844. Troufá si někdo odhadnout věk pána na fotografii?

Pak mi nesedí, proč je fotografie na korespondenčním lístku? Aby to nebyl jenom nějaký pohled, ale pak by tam asi nebylo razítko "Portrétní podnik". Nebo se pán nechal vyfotit, a pak adresoval mé prababičce (*1912)? Ale známka s poštovním razítkem tam pravděpodobně nebyly. Jenom vyplněná adresa + nečitelná zpráva.
A co to oblečení? Nejde o nějakou konkrétní uniformu? Čapka, výložky...

-------------
Mezi fotkami z 1. sv. války mám několik portrétu, které jsou "vyvedeny" na formát pohlednice, tedy na jedné straně fotka vojáka, na druhé straně rozdělení na adresní část a místo na zprávu. , nechybí ani název fotoateliéru.
Ještě pak v 1. republice se spousta zajímavých fotografií tisklo v dědově tiskárně na tento formát, ne tedy portréty, na to děda nebyl zaveden, ale třeba Muchovy plakáty. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků