MATRIX-online přepis a překládání matrik

U nás používaný software. Kdo co používá, klady a zápory.

MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 14:10

Vážení badatelé, chtěl bych vás tímto pozvat ke spolupráci při překládání matrik z Čech a Moravy. Vytvořil jsem webové stránky a systém, kde bych tyto překlady chtěl umístit tak, aby byly k nalezení na jednom webu. Máte možnost zveřejnit své překlady a bádání na těchto stránkách, aby do budoucna byly využity pro všechny badatele. Věřím, že postupem času přeložíme všechny matriky a projekt se bude úspěšně vyvíjet.Jsme na začátku, takže zatím je zde pouze přeložená ukázka.
https://matrix766.webnode.cz/
K Matrixu:
Jedná se o lidové dílo všech amatérských i profesionálních genealogů, kteří velkou část svých badatelských aktivit věnují právě čtení, luštění, překládání a dokumentování zjištěných informací z matrik. Velká část takto zjištěných a přeložených informací z matrik končí někde na papíře, na soukromých rodokmenových webech, anebo v propadlišti dějin. Smysl tohoto projektu spatřuji právě v tom, že sjednotí práci všech genealogů z Čech a Moravy, kteří svou badatelsko-překladatelskou práci zde zhodnotí, zviditelní a zveřejní na tomto webu Matrix. Jejich práce tak nezapadne v toku dějin jako doposud, ale zůstane zde navěky zapsána v elektronické podobě pro generace budoucích badatelů - genealogů. Jsem hluboce přesvědčen o obrovském významu této neobyčejně důležité překladatelsko - badatelské činnosti pro poznání našich kořenů a naší historie.
Postupem času se Matrix zaplní překlady jednotlivých matrik, což nejvíce ocení hlavně budoucí generace badatelů. Domnívám se, pokud by v současné době Matrix již fungoval třeba 5 let , tak by matriky již byly z větší části přeloženy a bádání o našich rodných kořenech by bylo na úplně jiné úrovni. Proto Matrixu přeji, aby se stal živou studnicí moudrosti a vědění všech genealogů v naší zemi. Tom
Tonniczech
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř črc 25, 2018 16:58

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 14:20

Zdravím,
jen upozorním, že podobný projekt funguje na tomto webu: https://www.requiro.cz/
Možná by nebylo marné spojit síly a nedělat zbytečně totéž dvakrát.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 14:49

Dobrý den, requiro.cz je určitě skvělý projekt, ale nejsem si jistý, jestli ta rychlost přepisu matrik je dostatečná při tom množství spolupracovníků requira.cz. Navíc zatím přepisují jen Actapublicu z Brna. Já mám představu takovou, že se do překladu zapojí všichni badatelé a genealogové z celé ČR a budou se překládat všechny matriky z Čech a Moravy najednou. Spousta genealogů již má vytvořené překlady svých rodokmenů s poznámkama, tak pokud budou chtít, mohou je poskytnou Matrixu a zveřejním je pro potřeby ostatních genealogů.
Tonniczech
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř črc 25, 2018 16:58

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 15:13

Já mám představu takovou, že se do překladu zapojí všichni badatelé a genealogové z celé ČR a budou se překládat všechny matriky z Čech a Moravy najednou.
¨
Představa úžasná, ale .....

Mám opravdu dobrou zkušenost s tím, kolik lidí ví, co by se mělo dělat, jak, kdy, dokonce se zapojí i do odborné (naprosto teoretické) diskuse o tom, jak lépe, radostněji a geniálně. (především podle jejich představ).....
Jenže - teorie je jedna věc a vlastní skutečné přepisování a následná kontrola!!!! věc druhá... To totiž musí člověk nejen umět číst, ale chtít to dělat a obětovat svůj čas, to nejde jen teoreticky rozebírat.

Podívejte se, kolik kolegů objektivně nepřečte svůj vlastní zápis... začínají, neumí...


Proč jen mně to připomíná zdejší zájem o moderování. Hlásil se kde kdo, ocenil se, popsal, jak rád, pravidelně kolik volného času bude věnovat. Neuvěřitelný zájem...
A kdo z těch nově vybraných vlastně ty svoje schopnosti, zájem, možnosti do moderování vkládá?
Opak je pravdou.
(Já jsem se nehlásila, šla jsem jen pomoci Zedirovi, na kterého to všechno spadlo)

Mnoho genealogů má své poznámky... řekněte mně jeden důvod, proč v dnešní době by měli své poznámky zveřejňovat, když za informace se platí snad i zlatem...

Zatím funguje requiro.cz, pokud budete i Vy chtít přepisovat, ráda Vám zprostředkuji kontakt, pokud máte jen teoretické nápady, držím palce, ať se vydaří.

Zatím tedy pořád pějme oslavné údy na ty kolegy, kteří se o requiro.cz starají, přepisují, kontrolují, zprostředkovávají přístup do databáze. Tu práci a většinou bez jakékoliv zpětné vazby od těch, kteří databázi využívají, dělají zdarma, na úkor rodiny, svých koníčků, někdy i vlastního rodokmenu.
Pozlatit jim hlavu, oči i ruce je málo.

Klobouk dolů před nimi.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Tonniczech » sob úno 09, 2019 15:52

A tak to určitě, pozlatit jím ruce, mají to skvělé na requiro.cz. Já s nikým samozřejmě nebojuji, nesoutěžím a ani nikoho do ničeho nenutím. Kdo bude chtít, tak své poznámky předá dálším badatelům.
Tonniczech
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř črc 25, 2018 16:58

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 16:23

Tonniczech píše:A tak to určitě, pozlatit jím ruce, mají to skvělé na requiro.cz. Já s nikým samozřejmě nebojuji, nesoutěžím a ani nikoho do ničeho nenutím. Kdo bude chtít, tak své poznámky předá dálším badatelům.


Nic takového jsem nenapsala, ani Vás z ničeho takového nepodezírám. Jen myslím na tu praktickou část, tedy práci, práci a práci...

Spíš bych myslela na možnou spolupráci, určitě chybí dobrý čtenář matrik mimo actapublica. Tak proč byste se nemohl-i zapojit? Databáze je přístupná všem.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Radix » sob úno 09, 2019 17:08

Je to jen pro Woknaře.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 17:59

Já se teď pustil do psaní indexu k jedné matrice. Ani mě nanapadne ji přepisovat celou (tedy i s datumy, kněžími, svědky, kmotry,...) Přemýšlím, co s tím indexem pak udělám. Jestli si ho nechám jen pro sebe nebo jestli jim ho nabídnu do MZA, jestli ho nechtějí přihodit k té matrice. Ale že bych jim ho chtěl dát jen tak zadarmo, to se mi tedy nechce. Minimálně by mohli pustit nějakou drobnou protislužbu...
Ptal jsem se na kontaktním e-mailu na requiro, zatím mi nepřišla žádná odpověď. Tam dám index zdarma, pokud o to bude zájem - on ten index obsahem odpovídá obsahu requira, takže ho budou moct relativně snadno přiohnout pro svoji databázi.
Mně osobně by třeba stačily digitálně jen indexy. Jméno, rodiče, rok, obec, stránka matriky.

Mimochodem - pro přepis matrik existuje daleko lepší nástroj, než poznámka přilepená na monitor. Podívejte se na GenScriber

Co o to - grafika stránek je hezká, trochu neprofesionálně působí umístění ukázky na rajče.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 19:33

zburget píše:Já se teď pustil do psaní indexu k jedné matrice. Ani mě nanapadne ji přepisovat celou (tedy i s datumy, kněžími, svědky, kmotry,...) Přemýšlím, co s tím indexem pak udělám.
Ptal jsem se na kontaktním e-mailu na requiro, zatím mi nepřišla žádná odpověď. Tam dám index zdarma, pokud o to bude zájem - on ten index obsahem odpovídá obsahu requira, takže ho budou moct relativně snadno přiohnout pro svoji databázi.
Mně osobně by třeba stačily digitálně jen indexy. Jméno, rodiče, rok, obec, stránka matriky.
Spojení bylo zařízeno obratem. Zora
.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod pierotto » ned úno 10, 2019 8:26

Zdravím všechny,

já bych rád reagoval za Requiro :) Když to vznikalo, bylo to primárně jako neveřejná app pro Zoru, poslala mi odkazy na msts, že tam jsou indexy v CSV a jestli by nešlo udělat něco s tím, aby se v tom líp hledalo - šlo a tak vzniklo něco jako Requiro. Samozřejmě tehdy jsme si říkali, že by bylo fajn, kdyby to bylo dostupné všem, jenže k tomu je třeba souhlas autora indexů, ten jsme dostali, ale pod podmínkou, že v hledání budou jen indexy tohoto autora. Pokud se tedy najde nový zájemce přeposílám kontakty aby se domluvili. Pan Starý všechny data kontroluje a teprve pak posílá externě na Requiro - takže datově je to nyní stále závislé na tomto a proto je nárůst tak malý.

Samotného mě to samozřejmě mrzí, protože těch zájemců buď o přepisy nebo těch co pošlou své indexy je hodně. Na druhou stranu chápu - sám mám několik svých předků na FamilySearch a občas bych byl možná raději kdyby to vůbec přepsané nebylo neboť to jen mate. Konkrétně mám Polsko, digitalizované to není, tak nemám jak zkontrolovat, vidím jen index ... každý matka jiné příjmení, jméno (jasný, foneticky tam nějaká shoda je) - kvalita prostě nula a tomuto předpokládám, pan Starý chce zabránit, aby do jeho práce někdo zamíchal svou. Už jen přepisy jména a příjmení má každý jiné, takže domluvit se asi bývá složité.

Nikdo asi není rád, když se dělá s nějakým indexem a pak sem u řekne, že takto no a bylo by to lepší takto. Tady si myslím, že to také naráží. Já tedy na Requiro nahrávám jen příjmení ze svého bádání do sekce bokem, píšu pokusy o články a pokud někdo napíše zprávu tak přeposílám na pana Starého.

A ano, moje vize byla taková, že se podaří sehnat spoustu lidí, co budou přepisovat a databáze bude velká - ale fakt to není tak snadné :)
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod pentagun » ned úno 10, 2019 9:09

Všechny idexy co sem si dělal pro osobní potřebu sem dal na tomto foru volně ke stažení. Ideální by byla nějaká varianta rakouského GenTeamu. To by ale musel být jednotný systém přepisování zápisů.
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Zora » ned úno 10, 2019 20:57

Přepisování matrik v Polsku je dáno podle mě prvotně potřebou je zpřístupnit.-... To u nás odpadá, matriky jsou přístupné online (až opravdu na nedokončené vyjímky)

(mohu se mýlit)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod zburget » ned úno 10, 2019 21:08

Monika píše:Tak jsem skoro dvě hodiny psala odpověď zburgetovi u samostatného tématu. Než jsem to dopsala, téma úplně zmizelo. Chápu, proč zmizelo. Přesto bych byla dost naštvaná, kdybych měla odpověď vyhodit, když už jsem si s ní dala tolik práce. Tímto se zároveň omlouvám, že asi nebude zde dávat až tak úplně smysl, když tak trochu reaguje na dotazy ze smazaného tématu.


Za to smazání se omlouvám, bylo to po dohodě se Zorou, abych zde zbytečně neprovokoval.


K ostatnímu - souhlasím skoro se vším. Primárně - všechno záleží na ochotných lidech, kteří by to dělali. A nebo na tom, že se podaří sehnat peníze, aby za odvedenou práci někdo dostal zaplaceno.
A nemyslím, si, že by indexace matrik na našem území nebyla vůbec k ničemu. kdyby to nebylo potřeba, nidko by to nedělal. A on to přesto někdo občas, v omezené míře z nějakého důvodu dělá. A jesli se podaří spojit všechny ty lidi, kteří indexy napsali, může z toho vzniknout zajímavá věc. Pokud se to nepovede a každý si bude hrabat na vlastním písečku, bude to roztříštěné tak, že se v tom bude hledat velice špatně. A mně by se prostě líbilo, kdby se ty lidi spojit podařilo. To je v podstatě všechno, co jsem chtěl říct a případně zjistit, jestli bych k tomu já mohl být nějak nápomocen. Ale možná mám až příliš romantické představy a nemá smysl to v dané době a dané situaci dál řešit (což neznamená, že by nemělo smysl se o to v jiné době a jiné situaci pokoušet dál).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod pierotto » úte úno 12, 2019 16:45

Na jednu stranu ano, nemáme úplnou potřebu to indexovat, protože si to dokážeme najít sami. Indexací se jen zjednodušuje práce což ulehčí vetšinou těm, kteří o to opravdu nemají zájem a dělají to jen proto, že je to jednoduché (tím myslím masově). Na druhou stranu, přesto, že indexy můžeme mít, mám je na requiro tak já osobně je nepoužívám (aktivně), pro pasivní použití je to ,ale naprosto geniální pomůcka. Proč? Tak například nyní řeším mou "nejlepší" shodu z Y-DNA ... dotyčný v USA má příjmení Prohaska, takže Procházka (zná ví), existují záznamy z lodních deníků, ale jsou moc obecné ... Franz narozen asi 1855, otec Franz narozen asi 1831, místo, Česká republika. Má informaci, že by mohli být z Roudnice nebo Českého Krumlova. Jo, to je fajn, Procházků je tam hodně ... jediné čemu se tedy dá věřit je najít svatbu, jméno zní německy. Zjistil jsem, že prý měli rádi Vídeň, takže svatba mohla být tam ... jenže s tím se nikam nedostanu. Můžu hledat a mít štěstí a v tomto by mi index rozhodně pomohl. Ale to je samozřejmě jen povzdech :)
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: MATRIX-online přepis a překládání matrik

Příspěvekod Jan » úte úno 12, 2019 18:05

On autor asi nemá představu o tom co obnáší tvorba rodokmenu a kolik toho autor musí projít.
Ve skutečnosti se jedná o 10 tisíc matrik, miliony zápisů a navíc vyvěsit snímky na rajče je
totální nesmysl, provozovatel webu by to celkem jistě vymazal protože by mu to blokovalo
místo na serveru.

Jen pro zajímavost jsem kdysi vytvořil soubor odkazů na zápisy v matrikách a snímky zápisů.
Bohužel jsem některé odkazy a zápisy do toho souboru nepřipojil a tak jen to co mám
zaznamenáno.

Tady je částečný přehled:

Všechno je evidováno v GED souboru a na mém webu který si může každý prohlédnout
pokud si kliknete na ikonu Seznamy. Hierarchie míst není v GED souboru a tak jsem ji
musel vytvořit přímo na webu, ta se může uložit a na webu doplnit pokud v GED přibudou
místa a tak je pořád aktuální verze k dispozici.

Počet otevřených matrik (zdroje a archivy v GED souboru)
MZA 110
AHMP 1
Třeboň 1
VÚA 1

Počet událostí (odkazy a snímky v GED souboru)
Narození 485
Sňatek 148
Úmrtí 301
Celkem 934
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Jaký software používáte?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků