Jan Rákosník- narození

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » ned úno 10, 2019 20:57

Dobrý den,
pokouším se o rodokmen a hned na začátku jsem narazil na problém. Jakákoliv zmínka v matričních knihách o mém pradědovi (Jan Rákosník) uvádí narození pouze Alservorstadt 195. Celá zpráva o něm je: Jan Rákosník, narozen ve Vídni Alservorstadt 195, manželský syn Jana, obuvníka Alservorstadt 195 a Františky rod. Bartoš v Hluboké. Zkoušel jsem vyhledat Jan Rákosníka na "Matricule", bohužel bezvýsledně. Jan měl syna Karla v roce 1907, vyhledával narozené mezi léty 1850 - 1900. Prosím o radu či pomoc při vyhledání.
Děkuji
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » ned úno 10, 2019 21:04

jsou dvě farnosti

08., Alservorstadtkrankenhaus
08., Alservorstadtpfarre

první byla tzv. Zemská porodnice, kde se rodily děti převážně svobodných matek. Měla číslo 195.
Mohl se tedy narodit i pod příjmení své matky (která se později vdala a její manžel dítě legitimizoval..)
Nevím, kde jste hledal, myslím ale, že jsou tam všude indexy.
Pro jistotu se ještě zeptám na vyznání, podle mých zkušeností se do matriční knihy zřejmě zapisovaly jen děti narozené a pokřtěné , ne ty co se zde "jen" narodily.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » pon úno 11, 2019 9:03

Vyhledával jsem zhruba takto:
Do vyhledávače (Matricula) jsem zadal Alservorstadt a dataci v rozmezí let např. 1860-1900. Následně se zobrazila nabídka několika diecézí, tam jsem vyhledával v jednotlivých matrikách v indexu. S největší pravděpodobností jsem vyhledával špatně nebo na špatných místech. Pro názornou ukázku přidám odkaz na rozcestník diecézí ve kterých jsem postupně vyhledával http://data.matricula-online.eu/en/such ... 864%2C1899.
Podle všech indicií byl Jan Rákosník katolík, svatbu měl v roce 1903 v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše, syn byl pokřtěn tamtéž.
T.
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » pon úno 11, 2019 10:45

musíte si najít nejprve matriky pro : Wien

zde
http://data.matricula-online.eu/de/oesterreich/

odkliknout (třetí od ,konce)
Wien, rk. Erzdiözese (östl. Niederösterreich und Wien)

zde vyberete
08., Alservorstadtkrankenhaus

(je tam ještě 08., Alservorstadtpfarre, ale tam je křest méně pravděpodobný, ale ne nemožný)

odkliknout

objeví se tohle:
http://data.matricula-online.eu/de/oest ... ankenhaus/

a zde si v nabídce - menu Matrikeltyp vyberete index-Taufen

indexy pokřtěných

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... ter-header

pak už jen vybrat období a bohužel listovat....
Hledala bych prvotně pod příjmením matky, zdá se mně, že legitimizace tam občas zapsané nejsou. (tedy přepsané příjmení dítěte)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » pon úno 11, 2019 10:56

ještě by se dalo pátrat, kde bydlel otec Jan Rákosník, chce to ale zase odhad.

zde odkaz na Lehmanův adresář: namátkově jsem zvolila rok 1885
https://www.digital.wienbibliothek.at/p ... zoom/50157

Příjmení se tam vyskytuje


Zde odkaz na vyhledávání roků.
https://www.digital.wienbibliothek.at/p ... zoom/50157

V adresáři nejsou uvedeni ti, kteří bydleli v podnájmu, jen ti, co vlastnili nebo měli pronajatý byt.
Je dost pravděpodobné, že pokud se jednalo o svobodnou maminku, svatba se konala z bydliště ženicha, podle adresy se pak dá zúžit počet farností, kde by se svatba hledala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » pon úno 11, 2019 12:38

Velice děkuji za pomoc a vaše rady. Začnu vše postupně zpracovávat.
T.
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » čtv črc 11, 2019 16:07

Dobrý den,
děkuji za pomoc při vyhledávání předka, podařilo se.
Jan Rákosník se narodil 13. 4. 1880 matce Františce (roz. Bartošová) a otci Janovi.

T. Rákosník
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 16:27

tommy1984 píše:Dobrý den,
děkuji za pomoc při vyhledávání předka, podařilo se.
Jan Rákosník se narodil 13. 4. 1880 matce Františce (roz. Bartošová) a otci Janovi.

T. Rákosník


Ze zajímavosti, ve které farnosti jste narození našel?
Můžete, prosím, vložit odkaz?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » čtv črc 11, 2019 17:00

Nalezení byla podle mě věc náhody, nejprve jsem zkusil vyhledat záznam v Seznamech ztrát rakousko-uherské armády z první světové války. Strýc mi řekl že praděda padl v průběhu Velké války, jelikož dobře znám vyhledávání v tomto pramenu, tušil jsem že zde bude zapsán i rok narození dotyčného. Podařilo se:
https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... 13d398622b

Johann Rakosnik, 1880, Wien - sice "jen" záznam o zranění, usoudil jsem že tolik Janů Rákosníků ve Vídni asi nebylo.

Následně jsem pokračoval na odkaz jež jste mi poskytla, zvolil jsem rozmezí let 1880-1881. V knize jsem vyhledával nejdříve v indexu a výsledek byl na světě.

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 18/?pg=454
:-)
T.
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 17:08

dobrý postup:-)

Já jen upozorňuji, že otec Jan Rákosník není asi biologickým otcem, syn se narodil jako nemanželský a byl legitimizován po sňatku matky s Johannem Rákosníkem
V zápise o narození je poznamenáno, že dítě bylo legitimizováno a v poslední kolonce je i datum sňatku
FAra Hernals 13. Augusta 1882

Ať se daří, držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » čtv črc 11, 2019 17:23

Děkuji,
němčina není má silná stránka, asi bych se k tomu překladu v průběhu dní dostal.

T.
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » čtv črc 11, 2019 17:27

tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 17:38

Daří se Vám, klobouk dolů...
u svatby máte místa a data narození nevěsty a ženicha a už jste zpět v Čechách.
Až budete hledat narození nevěsty, podívejte se, zda neměla bratra, u svatby je jako svědek uveden muž stejného příjmení, jako měla nevěsta a stejného povolání, jako měl otec nevěsty.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Rákosník- narození

Příspěvekod tommy1984 » čtv črc 11, 2019 18:43

Děkuji za rady.
O dalším průběhu budu informovat.
T.
tommy1984
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2019 20:33


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků