VYŘEŠENO Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod blacknavy2 » sob úno 09, 2019 17:42

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -07_0790-o
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -07_0800-o

Prosím můžete mi poradit kdy se oženil Jiří Opatrný s Kateřinou Cechovou ze Zbiroha - 2 odkaz prostřední zápis vpravo a kdy se oženil Martin Ryba s Veronikou Jedličkovou 1 odkaz posldní zápis vpravo ???? Nějak sem nenašel datumy rok je 1737

Děkuji předem za ochotu a pomoc.
Naposledy upravil blacknavy2 dne pon bře 04, 2019 17:27, celkově upraveno 2
blacknavy2
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob led 21, 2017 12:26
Oblast pátrání: rodokmen rodu

Re: Datumy oddání CJ 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 18:22

Přímo datumy tam nesjou, ale v tom textu údaje schované jsou. Bude potřeba ty záznamy přečíst, abyste to v tom textu našel. A to pak ještě budeme muset něco asi i dopočítat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Datumy oddání CJ 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod blacknavy2 » sob úno 09, 2019 18:52

no zkusím co dím ale s latinou se moc nechytám

Ex opido Zbiroh Georgius filius Martini Opatrny ex pago Lissna cum Catharina filia Joannis Czech ex ... Zbirow. .. Mentenm .. ConuTris Dom 19 peat dom 20 a Testa dademomuly ati, Mulls ........... domento detato su Eulesia filiachzby. Copulati Saul Matrimonis .... Testes Carolus Swwjkowsky, Josephus Matouss, ... Thomas Mataussek, Catharina...

Víc nedávám a do češtiny akorát vím kdo je ženich a nevěsta jejich otce a svedky u datumu sňatku se taktéž nechytám předpokládám ze 19 a 20 byly ohlášky ??? ale jaký měsíc netuším

Ex Pago Lissna dominica supra datis et festo suter Nassara Holemni ... saub Parachianius ateczyve Martinius filius Viti Ryby cum Veronica filia Viti Jedlicka ex Pago eodem, Mulles oero ... miento ................a me tu Eulesia Zbir. Copulati Suart .T.. Auffgustum Tehlik ....Zbi. Vitus Jedliczka ex Pago Jableczno, Veronica Hudcze ... ex pago Ostrowetz Franicius Jedlička ex Prissednitz

To samé jako u prvního vůbec netuším :(

Poradíte?
blacknavy2
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob led 21, 2017 12:26
Oblast pátrání: rodokmen rodu

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 19:09

Z
domica - lat. neděle. počítaly se od významného církevního svátku, tedy zde např. 19. a 20. neděle

svatodušní svátky - pentecoste

Takže je třeba vysbírat všechny tyto informace z textu, měly by tam být troje ohlášky, následně pak svatba.... pak zjistit, kdy byly v daném roce svatodušní svátky a pak se dopočítat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod zburget » sob úno 09, 2019 19:14

Já jen dodám, že zatím jsem to prolítl očima jen tak nahrubo (na tohle si budu must udělat víc času - pokud to někdo nepřečte dřív) a v jednom případě je tam odkaz na předchozí záznam a ještě jsem tam někde viděl odkaz na svátek sv. Václava. Takže to celé dešifrovat bude asi celkem zajímavé...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod blacknavy2 » ned úno 10, 2019 15:27

pochybuju že to někdo dá
blacknavy2
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob led 21, 2017 12:26
Oblast pátrání: rodokmen rodu

Re: Datumy oddání CJ 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod zburget » pon úno 11, 2019 18:45

Berte to ale prosím torchu s rezervou - třebo to ještě někdo trochu dotesá.

Ex opido Zbiroh Georgius filius Martini Opatrny ex pago Lissna cum Catharina filia Joannis Czech (Czrik?) ex oppido Zbirow. ad Mentem S. Con(cilium) Tri(dentinum) Dom 19 pent dom 20 ac Festo eodem Proomulgati, Nullo ........... impedimento detecto in Ecclesiæ filiali Zbi. Copulati Sunt Matrimonio .... Testes Carolus Soczkowsky?, Josephus Matauss., et Thomas Mataussek, Catharina...

Ex Pago Lissna dominicis supra dictis et festo inter Missaræ Solemniæ promulgati sunt Parochianici uterque Martinus filius Viti Ryby cum Veronica filia Viti Gedliczka ex Pago eodem, Nullo vero impedimento detecto Matrimonialiter a me in Ecclesiæ Zbir. Copulati Sunt Tes(tes) præs(enti) ???????? Tehlik ex oppido Zbi. Vitus Gedliczka ex Pago Gableczno, Veronica Hudczowa ex pago Ostrowetz Franicius Gedlika ex Przissetnitz
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod havlisovka » úte úno 12, 2019 17:15

Zlobí mě poslední dobou zrak, takže si nebudu jistá na 100 %, ale podle toho, co přečíst dokážu:

U novomanželů Rybových je potřeba podívat se o zápis výš, na "dominicis supra dictis" - neděle výše uvedené; tam jsou troje ohlášky (16. a 17. neděle po letnicích a sv. Václav) a dokonce uvedené datum sňatku, 30. 9. - zvláštní, protože ten den v roce 1737 bylo pondělí.
http://rodokmen.nase-koreny.cz/materialy/cirkevni_kalendar.htm
V roce 1737 byly Velikonoce stejně jako letos, 21. dubna, takže můžete hledat i v letošním kalendáři.

U novomanželů Opatrných vidím jen dvě data ohlášek, 19. a 20. neděle po letnicích (20. 10. a 27. 10.) a "ad testo eodem" - o témže svátku; o zápis výš je "ad testo Omn(ium) Sanct(orum)" - o svátku Všech svatých, tedy 1. 11.; takže se brali buď hned ten den, nebo v neděli 3. 11., případně bývalo tradičním svatebním dnem úterý (to by vycházelo na 5. 11.). Neznám bohužel zvyky v dané farnosti.
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod havlisovka » úte úno 12, 2019 17:18

A ještě poznámku - slovo datum se skloňuje jako jeho latinský předchůdce, (datum, data, datu...), takže ne datumy, ale data... Nezlobte se, ale tyhle patvary mě vysloveně dráždí.
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Datumy oddání LT 1737 Zbiroh + Líšná

Příspěvekod zburget » úte úno 12, 2019 19:02

Jen drobná korekce svátek = Festum


havlisovka píše:A ještě poznámku - slovo datum se skloňuje jako jeho latinský předchůdce, (datum, data, datu...), takže ne datumy, ale data... Nezlobte se, ale tyhle patvary mě vysloveně dráždí.


Ano, jsem si toho nečeského tvaru vědom - bohužel pracuju v IT, kde termín data má úplně jiný význam. A proto, abych odlišil tyto dva významy, naučil jsem se používat ten patvar datumy. Za což se omlouvám všem, kterým se při tom otvírá kudla v kapse, já tím taky nejsem nijak nadšený, ale v mé branži je to skoro nutnost. A teď už ten tvar používám jaksi automaticky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků