Matriky dnes

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Matriky dnes

Příspěvekod Sil » pát led 18, 2019 21:46

S ohledem na to, že nejnovejší matriky na které člověk narazí digitalizované tak jsou tak do cca 1950 (a živé matriky jsem neměl potřebu zkoumat), tak jsem si říkal jak jsou vedené matriky v dnešní době, resp. v druhé polovině 20. a století? Co obsahují za údaje, co se všechno uvádí, jestli se ještě používají zápis do knih, případně jestli už se používají elektronické zápisy, apod. Nemáte někdo informace nebo ukázku jak dnes takový zápis vypadá?
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Matriky dnes

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 22:24

Stačí si zaběhnout na matriku, kde máte svoje narození / svatbu / nerození dětí / úmrtí prarodičů případně rodičů a uvidíte. Já tu potřebu zatím taky neměl.
Ale určitě jsou to pořád papírové kniky - když mi dělali rodný list některého z dětí, tak jsem viděl velkou bichli, do které psali.

Mám známou matrikářku, tak se jí můžu zeptat, co tam dnes všechno píše. Stejně se za ní nějakou dobu chystám, protože na ni mám prár otázek :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Menya » sob led 19, 2019 12:43

Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 12:53

Já mám pocit, že knihy jsou vedeny elektronicky, nevím, zda i písemně na papíře..., vím jen, že matrikářka při vstupu do elektronických knih musí nejprve uvést zákonné důvody, proč do knihy vstupuje, a teprve pak je jí umožněno s knihou pracovat. Přesně to ale nevím, tuhle informaci jsem dostala , když jsem se snažila zjistit, jak se dostat k datům nedávno zemřelé staré paní. Zjistila jsem to pak zcela jinak..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky dnes

Příspěvekod salus » sob led 19, 2019 14:12

Já si naopak myslím, že matriky jsou vedeny v "papírové podobě" viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-207/zneni-20190101 §3 - §16 a současně možná i elektronicky. Že jsou vedeny v papírové podobě tak tomu nasvědčuje tomu i fakt, že při vydávání opisů rodných, oddacích nebo úmrtních listů se musíme obracet na příslušnou matriku, kde k této události došlo. Pokud by byly matriky vedeny elektronicky mohli by snad do příslušných matrik nahlížet matrikáři třeba i z obce z druhého konce republiky. Ale samozřejmě je to jen moje domněka.
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Matriky dnes

Příspěvekod kimes » sob led 19, 2019 16:25

salus píše:Já si naopak myslím, že matriky jsou vedeny v "papírové podobě" viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-207/zneni-20190101 §3 - §16 a současně možná i elektronicky. Že jsou vedeny v papírové podobě tak tomu nasvědčuje tomu i fakt, že při vydávání opisů rodných, oddacích nebo úmrtních listů se musíme obracet na příslušnou matriku, kde k této události došlo. Pokud by byly matriky vedeny elektronicky mohli by snad do příslušných matrik nahlížet matrikáři třeba i z obce z druhého konce republiky. Ale samozřejmě je to jen moje domněka.

Mám stejný názor jako Salus, elektonicky se provádí změnové řízení(N,O,Z) ve vztahu k evidenci obyvatelstva, která je vedena elektronicky.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 18:31

Já jsem nevylučovala i písemnou podobu... ale zřejmě to nějak vedou i elektronicky.
Třeba na katastru si sami dohledávají zemřelé po roce XY, rok z hlavy nevím. Že by to dělali "papírově", to se mně moc nezdá... Spíš mají možnost nahlédnout do úmrtní matriky.
Zkusím se zeptat přesně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky dnes

Příspěvekod zburget » sob led 19, 2019 18:59

Pozor - je potřeba neházet do jednoho pytle matriky a evidenci obyvatel. Evidence obyvatel je dnes už čistě elektronicky. A dokonce když se člověk odstěhuje z obce, tak se ani matrikářka nemůže podívat, kam se přestěhoval (kde se přihlásil k trvalému pobytu) - to je ten případ, kdy by musela uvést, k čemu tu informaci potřebuje a pokud k tomu nebude mít nějaký zákonný důvod, tak by měla dost vážný průšvih, kdyby se tam podívala. V evidenci obyvatel jsou zaznamenávána úmrtí, takže kdo má ten "zákonný důvod" se do evidence podívat, tak tam najde všechno.
Matriky jsou papírové knihy, kam se zapisují narození, sňatky a úmrtí (v případě církevních - katolických - matrik křty, sňatky a pohřby - ano, církevní matriky se stále vedou; jak je to ale v jiných církvích, než v katolické, nevím).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 19:07

To asi bude ještě maličko jinak.
Evidenci obyvatel má na starosti jiné oddělení, než matriční odbor - alespoň tedy u nás.
(správní cosi)
Katastr musí vidět jednoznačně matriční zápis o úmrtí, moje matka zemřela před oním rokem XY, musela doložit ověřený úmrtní list. Takže u těch mladších zemřelých, (když si vypůjčím slova Kundery) musí být také nějaké jednoznačné ověření v matrice úmrtí.


Informaci o pravidlech nahlížení matrikářky do matriční knihy v elektronické podobě mám z docela dobrých zdrojů, ale v pondělí se zeptám přesně. Opravdu to nevím přesně, jak jsem psala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 19:25

Metodika v praxi – vedení matrik v elektronické podobě v programu GINIS Express Matrika

https://www.efektivniskoleni.cz/katalog ... 3422012015

Jde jen o odkaz na školení, ale je zde uvedeno:
Kurz se věnuje známým a méně známým postupům pro naplnění legislativních požadavků pro vedení matrik v elektronické podobě.

https://moderniobec.cz/nova-uprava-matrik/
Ve svém důsledku bude velmi významné také ustanovení § 6, odst. 2 zákona č. 301/2000 Sb., které stanovuje, že kromě tradičních rukopisných zápisů do předem svázaných matričních knih budou od 1. ledna 2004 vedeny zápisy o matričních událostech, matričních skutečnostech, jejich změnách a opravách souběžně také pomocí výpočetní techniky.....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky dnes

Příspěvekod zburget » sob led 19, 2019 20:55

No jo - to aby úředníci neměli málo práce. Co se dřív dělalo jednou (papírově), musí se teď dělat dvojmo (papírově i elektronicky).

U toho katastru (a jiných úřadů) - čert ví, co všechno dnes elůektronicky kde leží a kam se kdo dívá. Katastr klidně může někde vyštrachat i úmrtní list, který bude někde elektronicky ležet.
Ty databáze už jsou nějakým způsobem i provázané, takže zápis do jedné agendy se může promítnout i do několika dalších. Třeba když si člověk změní trvalé bydliště, hned se to dozví třeba živnostenský úřad a už se zajímá o to, kdy si člověk přepíše místo podnikání. A předpokládám, že minimálně všechny berní složky státu (FÚ, ČSSZ, ZP a kdo ví, kdo všechno ještě) to nedostávají od nikoho hlášené. Prostě se jim někde rozsvítí červené světlo, že došlo ke změně a chudák občan ještě nesplnil svou povinnost to dojít osobně nahlásit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky dnes

Příspěvekod Zora » sob led 19, 2019 21:05

No, u těch živnostníků je to podivné, někde to funguje, jinde prokazatelně ne... (myslím trvalé bydliště), Jak to kdo dělá, to nevím.

mě by zajímalo, kolik se vede ručně psaných matričních knih ve smyslu prvopis, druhopis, třeťopis,,, asi budu muset nastudovat ten zákon...
Navíc, v dnešní době ověřovaných kopií... dost by mě zajímalo, jak se se stoprocentní jistotou zajistí, že druhopis je totožný s prvopisem.
V mém případě třeba kvůli dlouhému, německy psanému příjmení vypadlo dost odpracovaných roků ze správy soc. pojištění, neb doklad byl v pořádku,(musela jsem získat kopie odevzdaných dokladů od zaměstnavatelů třeba ze Slovenska) příjmení správně, ale asi po oskenování ho někdo zanesl do databáze špatně... - kontrola asi žádná.
No, všemu rozumět nemusím :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky dnes

Příspěvekod m.k.85 » ned led 20, 2019 13:24

Dobrý, den. Viděl jsem zápis mé svatby z r. 2013 a byl v matriční knize, takže knihy jsou vedeny určitě. Jestli jsou zápisy vedeny současně i elektronicky, vůbec bych se nedivil.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků