Oddání 1776, Č. Budějovice, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Oddání 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod wmonickaw » pát led 11, 2019 23:18

https://digi.ceskearchivy.cz/2770/158/2080/1635/22/0
první zápis vlevo nahoře - 22.4.1776

Prosím o pomoc s přečtením příjmení otce nevěsty v zápise oddání Thomase Taschka. První a druhé písmeno si nejsem jistá, další je ..hueber.
Děkuji moc.
Přílohy
1776 oddání thomas taschek s annou marií inhuber.jpg
Naposledy upravil wmonickaw dne ned led 13, 2019 15:29, celkově upraveno 2
wmonickaw
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 22, 2015 22:41
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Budějovicko.

Re: Oddání, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod Boza » sob led 12, 2019 9:13

Dobrý den, čtu tam Fusueber.

Stejný muž je na https://digi.ceskearchivy.cz/2770/157/1321/2614/80/0 vlevo dole mezi svědky
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Oddání, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod Zora » sob led 12, 2019 9:15

wmonickaw píše:https://digi.ceskearchivy.cz/2770/158/1193/649/76/0
první zápis vlevo

Prosím o pomoc s přečtením příjmení otce nevěsty. První a druhé písmeno si nejsem jistá, další je ..hueber.
Děkuji moc.


Prosím, vkládejte alespoň příjmení osob ze záznamu, fórum slouží i jako databáze pro Vaše kolegy, Dík, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddání, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod wmonickaw » ned led 13, 2019 14:18

Boza píše:Dobrý den, čtu tam Fusueber.

Stejný muž je na https://digi.ceskearchivy.cz/2770/157/1321/2614/80/0 vlevo dole mezi svědky


Děkuji, s tím písmenem ,,s" máte zřejmě pravdu, ale to první písmeno podle vzorníku písma z té doby vypadá spíše na ,,J".
wmonickaw
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 22, 2015 22:41
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Budějovicko.

Re: Oddání Thomas Taschek, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod zburget » ned led 13, 2019 14:36

Pokud je to možné, dávejte sem vždy odkaz na celou stránku textu a v plném (nezmenšeném) rozlišení. Pokuid není matrika on-line (Zámrsk), tak stránku nahrajte na některé úložiště (2i.cz, img24.cz,...) - ať máme nějaký srovnávací text. Celý záznam je psán humanistickým písmem, jen r na konci toho vašeho příjmení je kurentní - stálo by za to se podívat, jestli někde na stránce není taky mix s kurentem. Pak by to jméno taky mohlo vypadat třeba taky Inhueber (pravděpodobnější ale je Insueber nebo i Insurber nebo Jusurber nebo některá z výše uvedených variant). Taky bych řekl, že první písmeno je J nebo I
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Oddání Thomas Taschek, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod Zora » ned led 13, 2019 14:50

wmonickaw píše:https://digi.ceskearchivy.cz/2770/158/1193/649/76/0
první zápis vlevo

Prosím o pomoc s přečtením příjmení otce nevěsty. První a druhé písmeno si nejsem jistá, další je ..hueber.
Děkuji moc.



Opravte si předmět , nepatří tam jméno a příjmení.
Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Oddání Thomas Taschek, 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod wmonickaw » ned led 13, 2019 15:34

zburget píše:Pokud je to možné, dávejte sem vždy odkaz na celou stránku textu a v plném (nezmenšeném) rozlišení. Pokuid není matrika on-line (Zámrsk), tak stránku nahrajte na některé úložiště (2i.cz, img24.cz,...) - ať máme nějaký srovnávací text. Celý záznam je psán humanistickým písmem, jen r na konci toho vašeho příjmení je kurentní - stálo by za to se podívat, jestli někde na stránce není taky mix s kurentem. Pak by to jméno taky mohlo vypadat třeba taky Inhueber (pravděpodobnější ale je Insueber nebo i Insurber nebo Jusurber nebo některá z výše uvedených variant). Taky bych řekl, že první písmeno je J nebo I


Máte pravdu, že text je mixovaný i v dalších zápisech. Já to vidím jako první písmenko "J" - Jusurber, mi vychází. V jiném zápise je stejný člověk a má nad druhým písmenkem čárku, tedy je to "u".
wmonickaw
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 22, 2015 22:41
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Budějovicko.

Re: Oddání 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod Boza » ned led 13, 2019 17:49

To si právě nemyslím, že by první písmeno bylo J. Pochopitelně jsem prostudoval na stejném i okolních foliích všechny ty Josefy, Jany, Jakoby, příjmení na J etc. a byť se písmeno pod linkou s J shoduje, tak vršek je psaný jinak. Zkoušel jsem i soudobé indexy, a právě že F se mi jeví jako vhodný kandidát. To nevylučuje, že se mýlím :P
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Oddání 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod wmonickaw » ned led 13, 2019 18:27

Boza píše:To si právě nemyslím, že by první písmeno bylo J. Pochopitelně jsem prostudoval na stejném i okolních foliích všechny ty Josefy, Jany, Jakoby, příjmení na J etc. a byť se písmeno pod linkou s J shoduje, tak vršek je psaný jinak. Zkoušel jsem i soudobé indexy, a právě že F se mi jeví jako vhodný kandidát. To nevylučuje, že se mýlím :P


Když se porovnají ty ostatní "J" tak máte pravdu, že jsou i jiné. Ale zase můžeme porovnat písmeno "F" ve stejném zápise na druhé řádce ve slově "Ferrimercator", kde to F vypadá jinak než v tom příjmení. Je to oříšek :D
wmonickaw
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 22, 2015 22:41
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Budějovicko.

Re: Oddání 1776, Č. Budějovice, latina

Příspěvekod rebeka » ned led 13, 2019 18:40

Boza píše:To si právě nemyslím, že by první písmeno bylo J. Pochopitelně jsem prostudoval na stejném i okolních foliích všechny ty Josefy, Jany, Jakoby, příjmení na J etc. a byť se písmeno pod linkou s J shoduje, tak vršek je psaný jinak. Zkoušel jsem i soudobé indexy, a právě že F se mi jeví jako vhodný kandidát. To nevylučuje, že se mýlím :P


Souhlasím s Bozou, F je vhodný kandidát. Na jeho odkazu vlevo 3. zápis shora je velmi podobně napsán František (s takovou tou horní vlnovkou) a hned za ním Jacobus. Takže F by to mohlo být... :D
V tomto případě je F napsáno se spodní smyčkou jako J, ale není pochyb o tom, že je to F(rantišek).
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků