1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek - VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek - VYŘEŠENO

Příspěvekod klit » sob led 05, 2019 17:25

Dobrý den
Podařilo se mi horko těžko přepsat záznam o zakoupení rychty. Celé je to ale ve "staročeštině" a já stejně nemám moc tušení o co tam jde. kdyby by mi byl někdo ochoten pomoci s přepisem do "moderní" čestiny budu moc rád

Letha 1633, ten pondělí po S(va)tém Prokopu s povolením urozeného Pana Jana Šafjařze, ten čas auřřzedníka panstwí Zábřzežského, koupil rychtu po Neb.(ožtíku) Jírowi Mlynářzovým Jan Zitta jinak Pateržinek v sumě za 900 kop moravských. A poniewadž od Jana Pateřzinka ta rychta na summu o 200 kop tratiti mají. Na to Jan Zita zawdati má 100 kop. Z toho se jemu za přzídawky kteréž se přzidati měli poráží 60 kop a ostatek 40 kop na dluhy po Neb(ožtíku) jiržíkovi Mlynářzowi zastalo do důchodůw J.M.K. zaplatiti powinen bude ročznie platiti počzne od letha 1635 přzi Stém Wáczlawu po 10 kopách až do zaplaczení wejmeny. Od dobytka a jiné wieczi w poručzenstvím téhož Jíry Mlynářze se nadjou. Pamieť žie Jan Pateřzinek až do saudu který za rok 1637 jest toliko Lukášowi sirotku nebožtíka režního z Krumpachu za službu czo jemu nebožtík Jíra Mlynářz dlužen byl odprawil za záwdawek 3 kopy

KLadení Jana Zity
Za rok 1635 a 36 položil jan Rychtářz po 10 kopách
lanno napadnikům Doubravského do Postřzemova stej Skalowi na díl Marinin 20 kop
Přzi vyhledani tej rychty nachází se žie přziednie z Purkrectních peniez počzitajíce od swrchu doložených letha 1635 náladníkům neb. Matieje Ondrowýho jinak Doubrawskýho doplazceti jest 245 kop jest jich k tomu 2, totiž Jíra Stýskal po Marinie manželce jeho a Jíra Dobrawský dielicze to dostane se jednomu každému po 122kop.
Pamieť žie se nadepsaným dwaum náladníkům Matieje Doubrawskýho přzi práwie Postřelmowským mimo jmenowaných 245 kop od Jiřzika Mlynařze 15 kop poležených dlouhých peniez nacházelo znich Jirowi Stejskalowi k wyupomínání odkázáno 7 kop na jiřzika Doubrawskýho mají též budoucnie odprawiti 7 kop. Po nápadniczich Matieje Daubrawskýho budau jmiti nápadníczi neb. Jana paterzinky starýho rychtáře czo otec jejich za 22 leth wyplatit 330 kop a tiemž napadnikum z lásky daroeal 15 kop čziní spolu 345 kop. Jest jich k tomu 3 totiž Jan, Anna a kačza dostane každýmu po 115 kopách Jan Starší napadnik wedle starých sirotčích register z sweho dilu prodal Matiejowi Daubrowskymu 100 kop, tak tenž Jan jedným na posledních peniezích bude jmíti 15 kop rozdelicze po ty 100 kop na swrchu jmenowane dwa napadniky Matieje Daubwskyho dostane kazdemu po 50 kopach po nich zase bude jmiti Jan Bartoškuczo od Matieje Daubrawskýho skoupil a sám Wyplatil 90 kop. Z nichž Jan Bartošu ležícz na smrtelné posteli letha 1638 odporučzil Waczlawowi Pacholku sqému za službu 30 kop. A kače newieste kteráž jmiela syna Bartošowýho z dílu tého Lukáše 60 kop.
A na posledy bude náležiti náladníkům Jíry Mlynářze czo on budoucz na té rychtie wyplatit 120 kop jest jich k tomu 5, totiž Dorota mateřz, Jan, Mikuláš, Martin a Anna dielicze to dostane se každýmu po 24 kopách. Po wyložení nadepsaných purkrechtních peniez a wyplnění 40 kop záwdawku jmelby Jan Zita jinak Pateržínek rychtu swau zaplacenou.
Naposledy upravil klit dne sob led 19, 2019 18:34, celkově upraveno 1
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod zburget » ned led 06, 2019 2:28

Odkaz na nějaký sken by byl? Nejdřív by balo dobré překontrolovat, jestli to máte přečteno dobře. Pak teprve má smysl to "překládat" do dnešní češtiny.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 6:14

klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod zburget » ned led 06, 2019 12:50

Nejdřív drobná korekce.
Máte to přepsáno dost netypickým mixem originálního zápisu a přepisu moderním pravopisem. Proto neopravuju všechno přesně podle originálu, pokud to není úplně nesmysl a nemění to smysl zápisu. Pokud byste chtěl přesnou transliteraci, řekněte. A jedna drobná technická poznámka - naše ř se nejčatěnji přepisuje jako rž, méně často jako řz. V originálním textu je ze začátku používáno to méně časté řz, později běžnější rž. Vy máte ale vše přepsáno jako řz. Nechávám váš přepis, jen upozorňuju, že je ve většině případů nepřesný. Podobné je to i s písmenem č, přepisovaném jako čz. Zde je všude přepsáno, jako cž - to jsem opravil.

Letha 1633, ten pondělí po S(va)tém Prokopu s povolením urozeného Pana Jana Ssafgotsse (tam vidím), ten čas auřzedníka panstwí Zábřzežského, koupil rychtu po Neb.(ožtíku) Jírowi Mlynářzovým Jan Zitta jinak Pateržinek v sumě za 900 zlatých. A poniewadž od Jana Pateřzinka ta rychta na summu o 200 zlatých <tady vám vypadl řádek> zweyssena gest, protož napadniczy tehož Jana, těch 200 zlatých tratiti mají. Na to Jan Zita zawdati má 100 zlatých. Z toho se jemu za přzídawky kteréž se přzidati měli poráží 60 zlatých a ostatek 40 zlatých na dluhy po Neb(ožtíku) jiržíkovi Mlynářzowi zustalo do důchodůw J.M.K. zaplatiti powinen bude. Ročznie platiti počzne od letha 1635 přzi S(va)tém Wáczlawu po 10 zlatých až do zaplaczení wejmeny. Od dobytka a jiné wieczi w poručzenstvím téhož Jíry Mlynářze se nadjou. Pamieť žie Jan Pateřzinek až do saudu který za rok 1637 drža? jest toliko Lukášowi sirotku nebožtíka režního z Krumpachu za službu czo jemu nebožtík Jíra Mlynářz dlužen byl odprawil na záwdawek 3 zlaté

Kladení Jana Zity
Za rok 1635 a 36 položil jan Rychtářz po 10 zlatých ........ 20 zlatých
Dano napadnikum Doubravského do Postřzemova Stejskalowi na díl Marinin 20 zlatých
Přzi vyhledani tej rychty nachází se žie přziednie z Purkrectních peniez počzitajíce od swrchu doloženeho letha 1635 napadníkum neb. Matieje Ondrowýho jinak Doubrawskýho doplazceti jest 245 zlatých. jest jich k tomu 2, totiž Jíra Stýskal po Marinie manželce jeho a Jíra Dobrawský dielicze to dostane se jednomu každému po 122 1/d (1/2) zlatých.
Pamieť žie se nadepsaným dwaum napadníkum Matieje Doubrawskýho přzi práwie Postřelmowským mimo jmenowaných 245 zlatých od Jiřzika Mlynařze 15 zlatých poležených dlouhých peniez nacházelo, z nich Jirowi Stejskalowi k wyupomínání odkázáno 7 1/d zlatých a jiřzika Doubrawskýho mají též budoucnie odprawiti s 7 1/d zlatých. Po nápadniczich Matieje Daubrawskýho budau jmiti nápadníczi neb. Jana paterzinky starýho rychtáře czo otec jejich za 22 leth wyplatil 330 zlatých. <tady vám vypadl řádek> Wiczegj czo Waczlaw Hrabowsky za geden rok waplatil, a tiemž napadnikum z lásky darowal 15 zlatých čziní spolu 345 zlatých. Jest jich k tomu 3 totiž Jan, Anna a Kacže dostane se každýmu po 115 zlatých. Jan Starší napadnik wedle starých sirotčích register z sweho dilu prodal Matiejowi Daubrowskymu 100 zlatých, tak tenž Jan jednom na posledních peniezích bude jmíti 15 zlatých rozdelicze pak ty 100 zlaté na swrchu jmenowane dwa napadniky Matieje Daubwskyho dostane se kazdemu po 50 zlatých po nich zase bude jmiti Jan Bartossu czo od Matieje Daubrawskýho skoupil a sám Wyplatil 90 zlatých. Z nichž Jan Bartošu ležícz na smrtelné posteli letha 1638 odporuil Waczlawowi Pacholku swému za službu 30 zlatých. A Kače newieste kteráž jmiela syna Bartošowýho z dílu téhož Lukáše 60 zlatých.
A na posledy bude náležiti napadníkum Jíry Mlynářze czo on budoucz na té rychtie wyplatil 120 zlatých jest jich k tomu 5, totiž Dorota mateřz, Jan, Mikuláš, Martin a Anna dielicze to dostane se každýmu po 24 zlatých. Po wyložení nadepsaných purkrechtních peniez a wyplnění 40 zlatých záwdawku jmelby Jan Zita jinak Pateržínek rychtu swau zaplacenou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 13:15

Vím, že můj přepis není dokonalý a ano kolikrát jsem zapsal slovo ne jak bylo psáno v textu ale tak jak se píše dnes.Je to spíš taková patlanice protože, to poprvé co jsem se zabýval takto dlouhým textem tak že to hold vypadá tak jak to vypadá :-/
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod zburget » ned led 06, 2019 13:48

Já vám způsob přepisu nijak nevyčítám, je dost nestandardní, ale dovedu pochopit důvody, které vedly k jeho vzniku v této podobě.
Já to psal jen jako komentář k tomu, jakým způsobem jsem postupoval v korekci toho textu. Ta informace je samozřejmě hlavně pro vás, ale také i pro ostatní kolegy, kteří se tím případně budou chtít zabývat, aby věděli, co od mé korekce mají čekat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 15:08

ja to nebral ani jako vycitku, jen jsem chtel nastinit jak to vzniklo :) a vy to mate i prepsano jak to presne zni ?
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod zburget » ned led 06, 2019 15:39

Já když něco přepisuju, tak se snažím o přesnou transliteraci - tedy v rámci možností, co mi dovolují znaky v PC. Různé vlnovky, obloučky a jiné znaky přepisuju podle jejich významu dnešní diakritikou, jediné diakritické znaménko nepřepisuju a to je akcent nad u (protože to jen označuje, že se jedná o u). Zkratky rozepisuju různě podle jazyka.

Ale samozřejmě se taky můžu utnout a je mě potřeba hlídat a kontrolovat :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 17:40

:)) a dokázal by jste mi prosím pomoci jak by to tedy mohlo znít v dnešní češtině ?
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod zburget » ned led 06, 2019 19:36

Zkusím, ale byl bych rád, kdyby to někdo zkušenější ještě potvrdil nebo mě opravil!
Zeleně jsem označil části, jejichž významem si nejsem vůbec jistý.

V pondělí po sv. Prokopu 1633 (To datum mě trochu mate, protože svátek sv. Prokopa se dnes slaví 4.7. a v roce 1633 to bylo zrovna pondělí. Takže buď se tehdy ten svátek slavil v jiném termínu a nebo to následující slovo Ten může být zkrácenina od slova týden a pak by to bylo 11.7.1633 - tohle by musel zkusit vysvětlit někdo zkušenější) s povolením urozeného pána Jana Šafgotše?, toho času úředníka panství Zábřežského, koupil Jan Zita, zvaný Pateřínek, rychtu po zemřelém Jiřím Mlynářovi za 900 zl. A protože Jan Pateřínek cenu za tu rychtu zvedl o 200 zlatých, proto jeho dědicové o těch 200 zlatých dostanou méně. Na to má Jan Zita dát zálohu 100 zlatých. Z toho se 60 zlatých použije na přídavky, které se měly přidat a zbytek, tj. 40 zlatých bude povinen zaplatit do důchodů J.M.K a bodou použity na úhradu dluhů, které zůstaly po Jiřím Mlynářovi. Roční platby ve výši 10 zlatých budou splatné ke dni 28. září (svátek sv. Václava), první bude provedena v roce 1635 a budou placeny až do úplného zaplacení celé částky. Na úhradu splátek můžou být použity i prostředky získané chovem dobytka a správou jiných věcí, které měl Jiří Mlynář ve svém poručenství. Je potřeba pamatovat na to, že Jan Pateřínek složil u soudu zálohu 3 zlaté, který je bude držet až do roku 1637 pro Lukáše, sirotka po zemřelém Režním z Krumpachu, které mu Jiří Mlynář dlužil za službu.

Splátky Jana Zity
Za rok 1635 a 1636 splatil Jan Rychtářz po 10 zlatých, celkem tedy 20 zlatých
Dědicům Doubravského, Stejskalowi do Postřzemova bylo na díl Marinin odvedeno 20 zlatých
Při kontrole té rychty bylo zjištěno, že z peněz za její prodej (počítajíce od výše uvedeného roku 1635) má být přednostně dědicům zemřelého Matěje Ondry řečenho Doubravský doplaceno 245 zlatých. Dědicové jsou 2, totiž Jiří Stýskal po Marii, jeho manželce a Jiří Dobrawský. Po rozdělení dostane každý z nich 122,5 zlatých.
Je zapotřebí pamatovat na to, že mimo uvedených 245 zlatých bylo výše uvedeným dvěma dědicům Matěje Doubravského u práva Postřelmowského již dříve uloženo Jiřím Mlynářem 15 zlatých. Z nich Jiřímu Stejskalovi k wyupomínání odkázáno 7,5 zlatých a Jiřímu Doubravskému mají též v budoucnu vyplatit 7,5 zlatých. Po dědicích Matěje Doubravského budou míti dědicové zemřelého Jana Paterzinky, starého rychtáře, 330 zlatých, které jejich otec zaplatil za 22 let. Navíc je k tomu zapotřebí přičíst 15 zlatých, které těmto dědicům z lásky daroval Václav Hrabovský za jeden rok; dohromady to činí 345 zlatých. Dědicové jsou 3, totiž Jan, Anna a Kateřina, dostane tedy každý po 115 zlatých. Dědic Jan Starší, mimo toho, co je uvedeno ve starých sirotčích knihách, ze sweho dílu prodal Matějovi Doubrovskému za 100 zlatých, proto tento Jan bude mít nárok až na 15 zlatých z posledních splátek. Těch 100 zlatých pak rozdělí mezi výše jmenované dva dědice Matěje Doubravského, každý tedy dostane po 50 zlatých. Po nich zase dostane Jan Bartoš to, co od Matěje Doubravského skoupil a sám za to zaplatil 90 zlatých. Z nich Jan Bartoš před svou smrtí roku 1638 odkázal Václavovi, svému pacholkovi za službu 30 zlatých. A Kateřině, nevěstě, která měla Bartošova syna, z dílu téhož Lukáše 60 zlatých.
A na nakonec, dědicům Jiřího Mlynáře bude náležet 120 zlatých, které zaplatil, když na té rychtěl žil. Je jich 5, totiž matka Dorota, Jan, Mikuláš, Martin a Anna; po rozdělení dostane každý z nich po 24 zlatých. Po rozdělení všech peněz za prodej předmětné nemovisti a zaplacení zálohy 40 zlatých, bude mít Jan Zita, zavný Pateřínek svou rychtu zaplacenou.



...no, snad jsem tam nenapsal moc nesmyslů :-)
Celé je to na mě moc komplikované a přiznám se, že jsem se v těch vztazích a kdo komu co dlužil a zaplatil a měl zaplatit, naprosto totálně ztratil...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1633, prodej rychty,čeština, Postřelmůvek

Příspěvekod klit » pon led 07, 2019 11:05

Super, diky moc. Taky ake nemam tuseni co je tam zmineno za lidi. Mozna snad deti puvodniho majitele rychty a manzele jeho dcer ? Jen tak mimochodem, ziju v Zabreze na Morave a taky tu znam jedny Burgetovi :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků