Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 16:52

Mám na mysli dnešní situaci, kdy žena může používat příjmení v mužském tvaru. tedy místo paní Nováková používá paní Novák.

Může si o tuto změnu požádat i svobodná dívka, nebo je tato forma možná jen po sňatku?
Nemám zájem se nechat přejmenovat, mám k tomu ohromné výhrady... jen mě zajímá, zda se dá usoudit, zda je žena s příjmením Novák paní nebo slečna .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod Boza » čtv led 03, 2019 17:19

Dobrý den,
současnou úpravu (stanovisko?) MVČR interpretuji tak, že je možno obojí (tzn. zápis při sňatku i jako svobodná dívka), ovšem podmínky jsou poměrně komplikované (např. bude mít trvalý pobyt v cizině).

Pak by úřad patrně vydal např. OP nebo pas s nepřechýleným příjmením.

Žádost o zápis příjmení ženy v mužském tvaru lze podat i zpětně, tj. v případech, kdy žena nebo dítě ženského pohlaví užívá dosud příjmení v souladu s pravidly české mluvnice a splňuje některou ze shora uvedených podmínek pro užívání příjmení v mužském tvaru


https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prij ... jmeni.aspx
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 17:27

Moc děkuji...

inu, když jsem přečetla odkaz, tak ty podmínky jsou:
....uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství nebo vstupu do registrovaného partnerství užívat, v mužském tvaru,
- jde-li o cizinku,
- občanku České republiky, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
- občanku České republiky, jejíž manžel je cizinec
- nebo o občanku České republiky, která je jiné než české národnosti......


Takže pokud žena u svatby nebo když se nechá registrovat, nesplňuje bod 1, 3, 4 , tak vlastně asi může tvrdit, že bude mít trvalý pobyt v cizině.

Jsou věci, kterým asi rozumět nebudu, a nemám tím na mysli zákon, ani vyhlášky....
Ještě jednou díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod zburget » čtv led 03, 2019 20:51

Já k tomuhle mám jednu poznámku. Některé české/moravské ženy se vyžívají v tom, že si nechávají nepřechýlenýá příjmení, protože jim to připadá strašně zajímavé.
Naopak, cizinky často nemívají problém s tím, aby používaly přijmení přechýlené, protože jim to připadá, jako bezvadná věc, kdy se na první pohled pozná, jestli se jedná o ženu nebo muže.

Já mám na lidi s nepřechýleným příjmením svůj názor, který je veřejně neprezentovatelný...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 22:09

´Docela by mě zajímal názor některé ženy, která měla důvody nepřechylovat... Možná to vidím zkresleně.

Ovšem věta: "Potkali jsme pana Nováka s jeho ženou, Marií Novák, mně zní zcela zcestně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dnešní ženská příjmení v mužském tvaru

Příspěvekod Rebeca » pát led 04, 2019 19:28

...já jsem zase viděla, ale je to trochu mimo téma, Karel Nováková a byl to syn narozený v cizině svobodné matce, která tam trvale žila a na matrice prostě nešlo vysvětli naše přechylování
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků