Pravidla pro odsun sudetských Němců

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » pon pro 17, 2018 12:56

sanssouci píše:A po otevření hranic, se z Německa nikdo u Vás neobjevil?

Ano, jezdili na návštěvu za prababičkou, ale po smrti prababičky a babičky se kontakt přetrhl a nepředpokládám, že by vnuk a pravnuk měli mnoho informací, ale už jsem je zkoušela hledat na Facebooku :) Zatím marně.
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » pon pro 17, 2018 12:58

filmovymaniak píše:Dobrý den,
tady jen pro informaci co vše se dá zjistit z té kartotéky. Podle mne nic moc
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 537&scan=2

A ještě pokud víte obec či město ve které pak v Německu žili, tak někde na netu jsou digitalizované adresáře z poválečných let.
Já v takovém našel adresu i povolání.


Děkuji za odkaz, zdá se, že z lístku se stejně nedozvím důvod odsunutí, jedině tak datum.
Město v Německu vím, bydleli potom v Bayreuthu, nevím, zda hned od počátku...O jaké adresáře z poválečných let jde? Mohl byste mi to, prosím, upřesnit.

Mnohokrát děkuji za tolik pomocných reakcí.
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod filmovymaniak » pon pro 17, 2018 16:06

Dobrý den,
ten web byl tento
http://wiki-de.genealogy.net/w/index.ph ... Bib&from=B

Pro tu obec co hledáte ale nic digitalizovaného nevidím
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod sanssouci » pon pro 17, 2018 17:03

Ale najde. Podívejte se u: Bayern/ Handelsadressbuch.

Například tady: http://wiki-de.genealogy.net/Bayern/Han ... uch_1948/1
Na straně 260.

Podíval jsem se do dvou knih ale Rosler, Rossler, Rößler nebo Roßler, Edmund jsem
nenašel.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod sanssouci » pon pro 17, 2018 18:15

Nebylo to asi tak, že Váš děda bojoval ve Wehrmachtu a po válce se netroufal, vrátit
se do Čech?
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Zora » pon pro 17, 2018 19:04

sanssouci píše:Nebylo to asi tak, že Váš děda bojoval ve Wehrmachtu a po válce se netroufal, vrátit
se do Čech?



Waltře, kolegyně píše, že otec rodiny byl v zajetí jako německý voják, asi v Anglii.

Do Německa odešel - byl odsunut z Čech jeho nejstarší syn, kolegyně ví, že syn posléze bydlel v Bayreuthu. Otec se po propuštění ze zajetí kontaktoval se synem v Bayrouthu a pokud jsem dobře pochopila, bydleli tam pak oba.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » pon pro 17, 2018 19:15

Mnohokrát děkuji za odkazy, až bude víc času, prokoušu se jimi podrobně a s radostí z bádání.
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » úte pro 18, 2018 8:15

Zora píše:
sanssouci píše:Nebylo to asi tak, že Váš děda bojoval ve Wehrmachtu a po válce se netroufal, vrátit
se do Čech?



Waltře, kolegyně píše, že otec rodiny byl v zajetí jako německý voják, asi v Anglii.

Do Německa odešel - byl odsunut z Čech jeho nejstarší syn, kolegyně ví, že syn posléze bydlel v Bayreuthu. Otec se po propuštění ze zajetí kontaktoval se synem v Bayrouthu a pokud jsem dobře pochopila, bydleli tam pak oba.
Z


Přesně tak. Zda bojoval ve Wehrmachtu nebo jako běžný voják, to mi není známo. Ale vím dokonce, kde byl v Anglii v zajetí, v prababiččině pozůstalosti jsem objevila vánoční přání z roku 1947, posílal ho ze zajetí v Toft Hall Camp 2. Zaujalo mě, že zajatce drželi ještě takto dlouho po válce. Podle kusých informací z internetu se zdá, že čím menší provinění, tím dříve byli zajatci propuštěni...
Praděda v přání píše: Veselé Vánoce přeje člověk, který ztratil vlast a vše a vždy bude vzpomínat. Předpokládám, že tím myslí skutečnost, že ví, že se nebude moci vrátit do Československa....
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod zburget » úte pro 18, 2018 9:23

To, že bojoval ve wermachtu a jako běžný voják se nevylučuje - wermacht je označení pro řádnou německou armádu. Takže "běžných vojáků" tam byla drtivá většina.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod sanssouci » úte pro 18, 2018 21:01

U www.genteam.at jsem našel jednu osobu se jménem Edmund Rösler.
Zemřel 16.4.1975 asi ve městě Nürnberg. Další informace by měl archiv
města.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » stř pro 19, 2018 14:46

Dobrý den,
ještě jednou moc děkuju za tolik pomoci při hledání!
Náš Edmund Rosler zemřel 1970 (podle dopisu, co jsem našla v babiččině pozůstalosti a zemřel v Bayreuthu). Dokonce jsem včera našla na jedné roztržené obálce od dopisů útržek adresy na jednoho jeho potomka, díky online mapám se mi snad podařilo adresu dokompletovat, tak jim zkusím napsat, zda si něco pamatují z vyprávění dědy a otce, ale těžko říct, zda mi osvětlí důvody odsunu, jestli to ještě někdo z jejich generace bude vědět. Dám potom vědět, jestli se mi vůbec někdo ozve.

Z té dokompletované adresy jsem zkusila hledat v těch poválečných adresářích, na které jsem tu dostala odkaz, ale v roce 1948 na tom místě ještě nikdo z příbuzných nebydlel ani ve vedlejších obcích. Nejspíš se do Bavorska dostali až později. Což by možná korespondovalo s tím, že z okolí Jablonce nebylo běžné, aby byli Němci odsunuti tímto směrem....
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Re: Pravidla pro odsun sudetských Němců

Příspěvekod Ladall » čtv led 17, 2019 9:06

Dobrý den,
ozývám se po nějaké době. Podařilo se mi kontaktovat jednu vzdálenou tetu (v ČR, z Německa se nikdo neozval). Měla pouze kusé informace, ale přesto to mění pohled na věc.

Připomenu příběh: matka Češka, otec rodiny Němec, tři děti, syn a dvě dcery. Po válce otec a syn žili v Německu, matka s dcerami žila v Československu, bádala jsem, proč tomu tak bylo, proč část rodiny odsunuli a část nechali zde.

Vzdálená příbuzná mi sdělila, že syn z této smíšené rodiny byl roku 1944, v jeho 17ti letech odeslán na nucené práce do Německa. A když se chtěl po válce vrátit domů, už mu to nebylo dovoleno, takže vlastně vůbec nebyl v odsunu. Opět padla informace, která se v rodině říkala, že syn měl německou národnost a dcery smíšenou...občas ale při hovoru zaměňovali termín národnost a občanství, takže těžko říct, jak to bylo.
Když matka rodiny zjistila, že syna už po válce do Čech zpět nepustí a manžel byl zatím v zajetí v Anglii a počítalo se s tím, že po propuštění půjde za synem do Německa, žádala prý matka s dcerami, aby byly zařazeny do odsunu, aby mohli být tedy všichni spolu v Německu, ale nebylo jim to prý povoleno.

Byla jsem překvapena, že i lidé, kteří byli považování za Němce, což asi syn z tohoto smíšeného manželství byl, byli odesíláni na nucené práce, ale jak jsem se dočetla na internetu, bylo tomu tak.

Nicméně se zdá, že ani jednoho z těchto příbuzných nemá smysl hledat v kartotékách odsunutých. Z celé rodiny prý byla v odsunu nakonec jen babička od této rodiny. Tam budu vědět jméno i místo sběrného tábora, tak třeba dohledám tu.
Ladall
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 14, 2018 17:57

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků