VYŘEŠENO Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod salus » úte říj 30, 2018 14:06

VYŘEŠENO
Prosím o pomoc s přečtením zápisu v matrice narozených. Protože tato matrika je ještě uložena na městském úřadu v Přelouči, mohu poskytnout pouze sken předmětného zápisu, který jsem od matrikářky obdržel.
Já sám přečtu toto (to co jsem sám přečetl je tučným písmem):

??? 43- 17./1.928 (mohl by tento záznam znamenat datum svatby Anny? usuzuji z toho, že její dcera se narodila koncem ledna 1928)

1899 14ho (narozena), 17ho (pokřtěna)

Fr. Hajzler ???

Anna Marie

katolička
???
manželská

Benešovice č.1 okres přeloučský, hejtmanství pardubské

Kateřina Křemenáková z Přelouče c.d. 124. zkoušená.

Kopiště Jan, katolík, dělník ve dvoře v Benešovicích č.d.1 manželský syn Josefa Kopiště nájemníka v Českém Herálci č.37 a Josefy dcéry Josefa Hamáka domkaře z Nové Huti obou okresu hlinského hejtmanství chrudimského. Narozen v Českém Herálci č.d. 37 okresu hlinského, hejtmanství chrudimského dne 2. července 1875

[b]Marie Charvátová katolička, manželská dcéra Františka Charváta obyvatele v Cholticích okresu přeloučského, hejtmanství pardubského a Kateřiny dcéry Anny dcéry Václava Nováka z Proseče okres Habry, hejtmanství Čáslav. narozená v Benešovicích č.7 okresu přeloučského, hejtmanství pardubského dne 29.března 1871
[/b]
Anna Charvátova namželka Josefa Charváta dělníka v Benešovicích č.d.1

František La???? kostelník v Přelouči

Oddáni 15.srpna v Přelouči

??? českoslov. ozn. okr. hejt. v Kolíně 20/6 921 č. 12./750

Katolickou matriku oddaných pro Přelouč pro časový rozsah 1894-1904 ( http://195.113.185.42:8083/000-06523.zip (odkaz ke stažení) )jsem od začátku do konce a od konce do začátku několikrát prohledal, jsem ale záznam o sňatku Marie Charvátové s Janem Kopiště nenašel. V lednu 1894 se Marii Charvátové narodil nemanželský syn, ale ani v matrice oddaných pro období 1865-1894 není záznam o jejím sňatku uveden. Nedokáže někdo poradit kde mám hledat?

Děkuji místním odborníkům hlavně za přečtení a případnou opravu mého čtení.
P7214928.JPG

P7214927.JPG
Naposledy upravil salus dne stř lis 14, 2018 18:22, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod Boza » úte říj 30, 2018 14:55

Dobrý den, něco zkusím:

Exh. 43 - toho dne vydán opis - křestní list, evidenční číslo 43, pravděpodobně k následnému předložení u sňatku. Tedy vdávala se někdy brzy po tom datu.
ženského (pohlaví)
Lacina kostelník

Rodiče se brali extra narychlo - svatbu měli 15. srpna 1899 a už 14. září 1899 se Marie Anna narodila. Je možné že měli civilní obřad, nebo je jejich sňatek uveden v jiné t.j. ne "městské" matrice O farnosti Přelouč, která v Zámrsku vůbec nemusí být.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 17:58

Já bych se pro jistotu po té svatbě podíval i do Benešovic - všichni se pohybovali tam, je možné, že matrikář to k narození zapsal chybně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod salus » stř říj 31, 2018 6:44

To mě samozřejmě také napadlo, ale bohužel je to ještě živá matrika (1844-1950) takže je ještě na městském úřadě v Přelouči.
Nerozluštil by mě ještě někdo to slovo před českoslov je to něco o přechodu církvi československé, ale já to nemohu přečíst. Ještě pak ta zkratka za příjmením kněze Děkuji.
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod zburget » stř říj 31, 2018 8:03

Pokud přestoupil v roce 1921 k církvi československé, nebude mít dost pravděpodobně svatbu zapsanou v katolické matrice. Je pak ale s podivem, že by v ní měl zapsaný křest dítěte
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 8:35

zburget píše:Pokud přestoupil v roce 1921 k církvi československé, nebude mít dost pravděpodobně svatbu zapsanou v katolické matrice. Je pak ale s podivem, že by v ní měl zapsaný křest dítěte


¨Tomu moc nerozumím
Dítě se narodilo a bylo zapsáno v katolické matrice v roce 1899. (V této době existovala pouze matrika N katolická, evangelická a civilní (a židovská, netýká se), jiná matrika neexistovala. Je uvedeno v přepisu katolík, ale já nevidím na nadpis kolonek.

Tazatel nám neprozradil, ze které matriky je onen zápis (evang - katol).
Hledáme svatbu rodičů, která předcházela narození dítěte, tedy opět zřejmě v roce 1899 a opět tedy platí, že hledáme v katol, matrikách, (evang), případně civilních.

Bohužel nevidím, zda je dítě zapsané jako manž - nemanž, nebo to prostě nepřečtu. , předpokládám manž.
Ono dítě Marie Anna dospělo, v roce 1921 přestoupilo zřejmě k církvi československé? Povinností všech církví bylo zapisovat tyto přestupy do matriční knihy narozených. Jinak řečeno, po přestupu dostalo hejtmanství oznámení (bud od nové církve nebo od osoby) toto oznámení poslalo pak hejtmanství té původní cirkvi.
Ta poznamenala do knihy narození tento fakt.

Sňatek této ženy (narozené 1899) zřejmě byl opět poznamenán v poznámce do této matriky ??? 43- 17./1.928 , opět si tyto informace fary předávaly mezi sebou
Čili svatbu rodičů Marie Anny, *1899 hledáme pouze v kat,. evang., a civilních matrikách,
vše po roce cca 1918 už také v matrikách církve československé.
Prosím tazatele, aby opravil mé případné nesrovnalosti, mohla jsem ledacos nepochopit.

Jen upozorňuji, pokud je u svatby uvedeno Přelouč, nemusí to nutně znamenat obec, kde se konal sňatek, ale může to znamenat farnost Přelouč, a svatba se mohla odehrát v jiné matriční knize farnosti Přelouč.

Často se setkávám s tím, že v odkazu na nějakou matriční událost je místo názvu obce uvedena pouze farnost. (případně sídlo civilní matriky) - odsud byl odeslán, nebo zde byl vydán předkládaný doklad.

Pokud byl např. manžel rozvedený, svatby by byla v civilní matrice, dítě pak mohlo být zcela legálně pokřtěno opět v katolické matrice.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod Boza » stř říj 31, 2018 11:22

Jen doplním, že jsem si 100% jist že přestup k církvi československé se týkal dítěte, t.j. Anny Marie. V roce 1921 takových přestupů byly mraky.

Prozradil by tazatel, >kde< se jí narodilo cca 1928 dítě? To by čistě teoreticky mohlo být zapsáno v matrice čsl. církve, stejně jako sňatek Anny Marie v témže roce. Poměrně dost čsl. matrik je online, mohlo by tam být pár užitečných detailů.

Jinak jak píše Zora a zburget: rodiče Anny Marie, tj. Kopiště Jan a Marie Charvátová se mohli brát v místě, které se pouze nacházelo farnosti Přelouč a pak je možné (protože publikované matriky jste už prohlédl), že se jedná o některou ze živých matrik.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod salus » stř říj 31, 2018 16:16

To Boza:
Ano, přestup k církvi československé se 100% týká Anny Marie Kopišťové, byla to totiž moje přímá babička. Její dítě, tedy moje matka se narodila v lednu roku 1928 v Hradištku u Kolína, její křestní list respektive výpis z knihy narozených mám v listinné podobě k dispozici a jedná se zde již o církev československou, Ale o samotný přestup mě nešlo, jen jsem chtěl rozluštit ty "klikyháky" před slovem českoslov..

To Zora:
Předpokládám, že se jednalo o matriku katolickou, když je zde uvedeno náboženství narozené Anny Marie jako katolické (6. kolonka zleva). V 9 a 10 kolonce zleva já vidím "ženské" a "manžel.". Ale jistý si nejsem proto jsem zde požádal o rozluštění těchto zápisů.
Skeny, které jsem zde předložil jsou tak jak jsem je obdržel od MÚ v Přelouči, takže ani já nevidím nadpisy kolonek a už vůbec neznám signaturu matriky ze které to bylo skenováno.

To zburget:
přestup k církvi československé se týká narozené Anny Marie, ale zápis o sňatku je zřejmě týkající se jejích rodičů tj. Marie Kopišťové roz. Charvátové a Jana Kopiště. Těžko by osoba mohla být v roce 1899 v československé církvi, která v té době ještě neexistovala. Dle těchto pramenů: https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrk ... itsk%C3%A1 tato církev vznikla v roce 1920

Ale i tak děkuji všem za pomoc.
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod Zora » stř říj 31, 2018 16:31

Zkuste ještě jednou oslovit matriční úřad, nejpravděpodobnější se jeví svatba v Benešovicích. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1899, Benešovice u Přelouče, čeština

Příspěvekod Boza » pát lis 02, 2018 9:46

Náhodou jsem ve zcela jiné matrice narazil na podobný přípisek.

Klikyháky před "českoslov." jsou "K sektě" případně "V sektě".

Jo a Fr. Hajzler byl "dekan."
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků