VYŘEŠENO - narození 1805 Suchdol, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » pon říj 29, 2018 18:57

Zdravím,
Nejsem si jist tím, jestli jsem to rozšifroval správně a chybí mi v tom jedno slovíčko. Bude mít někdo lepší oči nebo nápad, co by to prosím mohlo být?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41
6. záznam (nepřehlédnutelně malé písmo v kolonce otce)

jde mi jen o kolonku otce

Franz Růžička
gemeiner Sol-
dat beym Infan-
terie Regiment
Kaiser und ???
Gartler in Sugdoll

Děkuji
Naposledy upravil zburget dne pon pro 03, 2018 8:09, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Cyrda » úte říj 30, 2018 15:34

Nevím, jestli vám to pomůže, ale já tam vidím "tgt"
Cyrda
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 16, 2018 10:58
Oblast pátrání: Moravské Budějovice a okolí

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 18:01

No jo, ale by to mohlo znamenat? To já tam po chvíli hledění do textu viděl věci, že to ani nemůžu napsat :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 30, 2018 18:06

já tam nevidím nic., Z logikiy věci usuzji, že se jedná o císařsko královský regiment, takže bych tam viděla kgl.
koniglich - s přehláskou nad O

královský - königlich

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 18:58

Nebylo označení k. und k. používané až pozděj? Podle wikipedie by mělo být pro armádu používané až od roku 1889 (ale mohl jsem tam něco špatně pochopit).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 30, 2018 19:08

zburget píše:Nebylo označení k. und k. používané až pozděj? Podle wikipedie by mělo být pro armádu používané až od roku 1889 (ale mohl jsem tam něco špatně pochopit).

Všeobecně se úředně používala tato zkratka od r. 1867 - císař byl v té době i králem Uher, (Rakousko - Uhersko)

Wikipedie v dalaším odstavci ovšem říká také, že
c. k., zkratka pro císařsko-královský (německy k. k., Kaiserlich-königlich) – používala se pro označení v titulu orgánů rakouské části Rakousko-Uherska (v letech 1804–67 se používala pro celé území habsburské říše);

Domnívám se, že označení pluku se mohlo vztahovat k majiteli pluku, ne k faktu, že je součástí armády Rakouska. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 19:13

Jméno pluku tam bohužel nikde není :-(

Já předpokládal, že to nečitelné slovo může patřit už k následujícímu textu - Gartler in Sugdoll. Je fakt, že mě nenapadlo, že by to mohlo patřit ještě k tomu regimentu.

Když na to koukám, tak v prvním písmenu k nevidím, i když se snažím. Je tam zřetelné t, možná ještě náznak něčeho před tím. Na druhou stranu - jsou to takové blechy, že se mu to k mohlo fakt jenom nepodařit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 30, 2018 19:18

zburget píše:Jméno pluku tam bohužel nikde není :-(

Já předpokládal, že to nečitelné slovo může patřit už k následujícímu textu - Gartler in Sugdoll. Je fakt, že mě nenapadlo, že by to mohlo patřit ještě k tomu regimentu.

Když na to koukám, tak v prvním písmenu k nevidím, i když se snažím. Je tam zřetelné t, možná ještě náznak něčeho před tím. Na druhou stranu - jsou to takové blechy, že se mu to k mohlo fakt jenom nepodařit.


Je to nejběžnější spojení těchto dvou zkratek, nemusíte hledat podle názvu pluku, stačí najít pouze nějaký z oné doby, který by měl v názvu tuto zkratku.

U Gartlera si neuvědomuji nějaké běžně používané rozlišení - např. velký - malý, nebo tak.
Myslím, že máte dva zápisy , dopsaný otec a svatba, ani v jednom to není čitelnější?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 19:29

Nikde jinde informace o vojákovi není - u svatby je z něj už jen chalupník ze Suchdola.
Proto jsem ho automaticky považoval za někoho, kdo si jen vzal svobodnou matku s dítětem. Jakuba jsem našel až o hodně pozděj a dopsaný otec mě překvapil.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 30, 2018 19:33

zburget píše:Nikde jinde informace o vojákovi není - u svatby je z něj už jen chalupník ze Suchdola.
Proto jsem ho automaticky považoval za někoho, kdo si jen vzal svobodnou matku s dítětem. Jakuba jsem našel až o hodně pozděj a dopsaný otec mě překvapil.


A on pocházel ze Suchdola nebo byl klasický voják, co přišel odněkud a dál do minulosti se nic neví?
Je dost možné, že ve svatebním protokolu měl napsáno, že byl vojákem, nyní že je chalupník - vypisovalo se tam, jak dlouho ve vsi bydlí a kde bydlel před tím. Do zápisu v matrice u svatby napsali jen chalupník, k zápisu do kolonky otec použili obě formulace.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod sanssouci » úte říj 30, 2018 19:52

Číst by se tam také dalo: Rgt – zkratka pro Regiment.

Odkaz na zkratky:

https://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrIDKF ... 9ODZBkvgQ-
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod zburget » úte říj 30, 2018 20:19

Zora píše:A on pocházel ze Suchdola nebo byl klasický voják, co přišel odněkud a dál do minulosti se nic neví?
Je dost možné, že ve svatebním protokolu měl napsáno, že byl vojákem, nyní že je chalupník - vypisovalo se tam, jak dlouho ve vsi bydlí a kde bydlel před tím. Do zápisu v matrice u svatby napsali jen chalupník, k zápisu do kolonky otec použili obě formulace.
Z


Pocházel ze Suchdola - mám jeho narození, našel jsem 3 svatby (zajímala mě jen jedna, první, protože jsem předpokládál, že není můj předek, jen manžel mé předkyně), mám dvě nemanželské děti té mé předkyně (Jakub zemřel v 18 letech, Mariana je můj předek), mám jeho úmrtí. Hledal jsem toho kolem něj víc, protože jsem měl dva Františky narozené dvěma stejnojmenným párům a já chtěl identifikovat, který z nich to je. Narození jakuba jsem našel až nakonec a je to jediná zmínka o vojákovi. Já se tedy před tím divil, proč se ženil až tak pozdě, voják to vysvětlil.

Tohle je zakletý pár, protože ta Petronila do Suchdola přišla s rodiči a sourozenci a já hledám, jako blázen odkud. Nikde ty Strichy nemůžu najít. Nějaký výskyt je ve Zvoli, ale tam jich taky není moc. Zkouším hledat, jestli nenajdu, odkud přišli do Zvole.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod mfal62 » úte říj 30, 2018 21:20

pokud jde o příslušnost k vojenské jednotce:

1. pěší pluk "Kaiser", v době Napoleonských válek měl zemský přídomek moravský, v roce 1805 bylo velitelství v Prostějově
http://www.tvarozna.cz/text/view?id=22333

und ??? Gartler in Sugdol
... to něco těžko čitelné asi patří k povolání, označení pluku bylo v té době opravdu jen "Kaiser"
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod beatrix » úte říj 30, 2018 21:29

Vznikem Rakouského císařství v roce 1804 byla císařská armáda označována jako císařská a císařsko-královská armáda (německy Kaiserliche und kaiserlich-königliche Armee), který byl důsledkem existence dvou císařských titulů zároveň: Svaté říše římské a Rakouska. Po roce 1806 se opět používal jen název císařsko-královská armáda (německy Kaiserlich-königliche Armee).(https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADsa ... ursk%C3%A1)
beatrix
 
Příspěvky: 288
Registrován: sob čer 02, 2018 22:07
Oblast pátrání: Oberpfalz, Merklín, Zbiroh, Otradice, Jedovnice, Turiec

Re: narození 1805 Suchdol, němčina

Příspěvekod Cyrda » stř říj 31, 2018 9:21

Já si osobně myslím, že to slovo patří až k tomu Gartler, protože následuje po "und". Přijde mi to jako: byl voják a "toho času jest" Gartler. Našel jsem, že zkratka "gt" znamená "jest".
Cyrda
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 16, 2018 10:58
Oblast pátrání: Moravské Budějovice a okolí

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků