Adolf Pavlovec, mlynář Svatoslav

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Adolf Pavlovec, mlynář Svatoslav

Příspěvekod Stodůlka » čtv říj 11, 2018 10:58

Dobrý den,

prosím o pomoc s nalezením životních dat Adolfa Pavlovce mlynáře ve Svatoslavi č.54 - Pavlovcův mlýn v r.1861-1884:

Jedná se mi především o narození, případně o úmrtí manželského páru. Jelikož šlo o mlynáře je to tak trochu obtížnější.

V době narození mohl být jeho otec Jan zapsán jako Pavlovec či Stejný (případně možná Švanda), neboť dědeček František je uveden jako "nemanž.syn" Drábík, později si matka vzala Tomáše Stejný selsky Švanda (Střemchoví č.p.1). Bohužel zatím se mi nepodařilo rozklíčovat, jak přišli později k příjmení Pavlovec (což byl kovářský rod v Újezdě u Tišnova).
Vše se motá kolem mlýnů v okolí Dolních Louček, ale pořád místo a datum narození nenalezeno.
A hlavně se v dané době v matrice Deblína a D.Louček jsem nenalezl žádného "Adolfa".
Hledal jsem i v Tišnovské matrice, zde jsem sice narazil na jméno Adolf, ale nebyl to ten správný.

1. Sňatek Adolfa Pavlovce (syn Jana Pavlovce) a jeho ženy Viktorie Richterové (z Neudorf-Kuřímská Nová Ves) se mi konečně podařilo nalézt v matrice Dolních Louček
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... trana=1582.
Dle uvedeného věku, by se měl narodil kol.r. 1839. Zde jsem zatím neúspěšný.

2. Narození Adolfa Pavlovce kol 1839, někde v okolí Deblína.
Rodiče: Jan Pavlovec a Kateřina Jandlová, oo1836, 1836-37 1/4l. v Deblíně 51, 1841 kolonist (sedlák) Říkonín 6, 1843-60 mlynář Svatoslav 54 - Pavlovcův mlýn, 1861-63 familiant Deblín, později s 2.ženou výměnkář a domkař v Radoškově 45.
Nalezl jsem děti: r.1837, 1841, 1843, 1846. Nenalezl jsem nic 1838-1841.
Předpokládám, že se Adolf narodil kol.r.1839, ale nevím kde.
Jan Pavlovec byl z Dolní Loučky, Kateřina Jandlová, vdova Kavková nar. v Deblíně, krátce provdána do Lipůvky. (oo1831, manž.+1831, vdova 1831-1836).

Prosím o jakékoliv nasměrování.

Děkuji za pomoc
Stodůlka
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř srp 31, 2016 16:33
Oblast pátrání: Brno a okolí, Ostrov nad Oslavou, Bynina

Re: Adolf Pavlovec, mlynář Svatoslav

Příspěvekod L.V. » čtv říj 11, 2018 17:30

Dobrý den,
Vodní knihu jste zkoušel?
"Podle Vodní knihy(sv. VIII, 1982, s. 309)byl majitelem mlýna v roce 1892 pan Adolf Pavlovek. Luňák (1997, s. 108) uvádí, že ve 20. letech 20. století byl mlýn prodán panu Vildomcovi, proto se mlýnu říkalo také Vildomcův. V roce 1954 byla jako majitelka vedena paní Hloušková. Mlýn v té době už nepracoval a byl v zániku (Prověrky vodních děl v okrese, 1954)". L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Adolf Pavlovec, mlynář Svatoslav

Příspěvekod Radix » čtv říj 11, 2018 17:42

Mlýn je popsán zde, ale je tam minimum informací.
http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/deta ... avsky-mlyn
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Adolf Pavlovec, mlynář Svatoslav

Příspěvekod Zora » čtv říj 11, 2018 18:04

Zkuste postupovat při hledání systematicky

použijte robůtka - hledat dle lokace- zobrazovat pouze fary
https://www.requiro.cz/location/search? ... &rectory=1
Tím máte naprostou jistotu, že nevynecháte žádnou faru.

Zvažovala bych v matrikách hledání podle Adolf, vzhledem ke svatbě rodičů a předpokládanému datu narození, je možné, že Adolf se narodil jako nemanželský a byl později legitimován.
U mlynářů je to velice obtížné, mnohdy je u narození dítěte napsáno pouze mlynář a není z toho zcela jasné, zda se jednalo o majitele mlýnu, hlavního mlynáře, mlynářského mistra...
Od tohoto postavení se také odvíjí hledání. Pokud seděl pevně na mlýně - především tam, kde patřil mlýn už generacím předků, najdete děti narozené většinou na jednom místě.
Tak, kde šlo o zaměstnání, se mlynářští velmi měnili, putovali po mlýnech a děti objevujete opravdu náhodně.

Hledala bych také v oblasti Bílého potoka, tam bylo mlýnů opravdu hodně, ale nespadaly pod jednu farnost.
https://www.treking.cz/regiony/udoli-bileho-potoka.htm
Tam je právě i ten dnešní Jarošův mlýn, na kterém je příjmení Pavlovec myslím také uváděno. Proti proudu je těch mlýnu opravdu hodně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků