Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pon zář 03, 2018 18:17

Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř zář 05, 2018 7:35

Jojin píše:Alt Viltorin s rodinou


Mám ještě navíc Annu narozenou 20.2.1837
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » ned zář 16, 2018 17:46

Ondřej Fafejta píše:Ten Václav Gruber byl můj pokrevní příbuzný a narodil se asi roku 1711 v Havlovicích jako syn Václava a Kateřiny

Máte svatbu Václavových rodičů Václava a Kateřiny? Měla bych 20.1.1688 v Kutné Hoře sňatek katovského pacholka Václava Grubera s Kateřinou po Pavlovi Skořepovi. Nejsou to náhodou oni?
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » pon zář 17, 2018 19:51

ZEL píše:
Ondřej Fafejta píše:Ten Václav Gruber byl můj pokrevní příbuzný a narodil se asi roku 1711 v Havlovicích jako syn Václava a Kateřiny

Máte svatbu Václavových rodičů Václava a Kateřiny? Měla bych 20.1.1688 v Kutné Hoře sňatek katovského pacholka Václava Grubera s Kateřinou po Pavlovi Skořepovi. Nejsou to náhodou oni?


díky za nález. Václav z Havlovic se asi narodil 27.2.1673 Vysoké Mýto
ženil by se tedy hodně hodně mladý
je pravda, že jeho sestra Veronika se vdávala v 16 a máme mezi pohodnými i sňatky 14letých nevěst, ale na muže je toto nejnižší věk, s nímž bych se dosud setkal
proto těžko říct, jestli je to on
nejstarší zjištěné dítě Václava a Kateřiny z havlovic se narodilo 5.2.1694 Vysoké Mýto město
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » pon zář 17, 2018 21:15

Ondřej Fafejta: No, to je opravdu hodně málo. Také záleží, jestli ten Václav 1711 byl jejich poslední dítě, i takhle je 23 let po svatbě dost.
Sagitarius: Hlásím jednoho Johanidese. Jiří Johanides byl 15.5.1704 v Kutné Hoře za družbu na svatbě Daniela Zemánka a Salomeny Kuželkové.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » pon zář 17, 2018 21:28

ZEL píše:Ondřej Fafejta: No, to je opravdu hodně málo. Také záleží, jestli ten Václav 1711 byl jejich poslední dítě, i takhle je 23 let po svatbě dost.
Sagitarius: Hlásím jednoho Johanidese. Jiří Johanides byl 15.5.1704 v Kutné Hoře za družbu na svatbě Daniela Zemánka a Salomeny Kuželkové.



ten Jiří Johanides se asi ženil 23.6.1704 v Kolíně
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř zář 19, 2018 7:31

Za Jiřího Johanidese oběma dík. Koukal jsem že v tom Kolíně 1704 jich bylo povícero. Kromě té svatby ještě jedno narození, a tři úmrtí. (mimo tento rok pak už jen jedno narození 1696) Akorát je těžko odhadnutelné, kdo patří ke komu. (vdova po Johanidesovi, mistru ostrého meče, bez uvádění věku, a pod.)

V této souvislosti bych se vás rád zeptal (jako nejzkušenější v tématu snížených), jaké používáte jiné zdroje kromě matričních? Nedávno tu myslím ZEL dávala něco co vypadalo na výpis z gruntovnice, dá se tam něco o snížených najít? Nebo ti měli nějaké extra obecní záznamy? Přeci jenom u těch nejstarších rodů je těch pojítek sakra málo...
Naposledy upravil Sagitarius dne stř zář 19, 2018 10:41, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř zář 19, 2018 9:18

Loni, když už jsem nevěděla kudy kam, zkusila jsem hledat v gruntovnicích a je to kus od kusu. Někde jsou, někde jsou na konci, někde nejsou, někde mají zvláštní knihy, které se většinou nedochovaly. Takže jedině metoda pokus-omyl. Když vycházím z článku pana Mrvíka v GHL, musí existovat i závěti, ale na ty jsem zatím neměla štěstí.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř zář 19, 2018 10:40

Tak nějak jsem si to představoval, dík za potvrzení.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv zář 20, 2018 18:12

z článku pana Mrvíka jsem vytušil, že snížení lidé by měli být i ve vojenských matrikách
co se týče gruntovnic, záleží na tom, jestli tito lidé vlastnili snížené grunty, nebo jestli je měli pouze pronajaté. někde existují i zvláštní gruntovnice pohodnic - vím o Litomyšli a Pardubicích.
taky jsou údaje v knihách kšaftů
další údaje jsem čerpal ze soupisů duší, pokud se zachovaly - třeba v Jimramově mi to hodně pomohlo
další zdroj jsou knihy dispensí, protože, jak známo, byly tu často příbuzenské sňatky
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv zář 20, 2018 18:27

Ondřej Fafejta píše:z článku pana Mrvíka jsem vytušil, že snížení lidé by měli být i ve vojenských matrikách
co se týče gruntovnic, záleží na tom, jestli tito lidé vlastnili snížené grunty, nebo jestli je měli pouze pronajaté. někde existují i zvláštní gruntovnice pohodnic - vím o Litomyšli a Pardubicích.
taky jsou údaje v knihách kšaftů
další údaje jsem čerpal ze soupisů duší, pokud se zachovaly - třeba v Jimramově mi to hodně pomohlo
další zdroj jsou knihy dispensí, protože, jak známo, byly tu často příbuzenské sňatky

Vida, to jsem ani nevěděl že jsou knihy dispensní. Pod jakou agendou se ukrývají?

Kdysi jsem narazil i na zmínku o jakýchsi soupisech pohodnic a pohodných, v rámci jednotlivých panství. Přeci jenom to také byl dost výnosný job, tak si to asi hlídali, aby se jim nepřemnožili, a platili řádně daně. Ale zatím jsem na takový oborový soupis také nenarazil... :-(
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv zář 20, 2018 18:33

vím o jednom soupisu, který byl v jižních nebo západních Čechách. psal o něm tuším pan Rudolf Eisenhammer, který tu také přispíval. asi bychom se ho mohli zeptat.
knihy dispensí, pokud existují, jsou vždy součástí fondu farnosti, děkanství nebo biskupství
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod pazve » sob říj 06, 2018 14:18

Prosím o radu - hledám info k mému předkovi, Antonínovi Zvěřinovi, pohodnému z Luže. Už dlouho nemůžu najít jeho svatbu s nevěstou Kateřinou Sedláčkovou, která je podle jiného zápisu z matrik uváděná jako z královského města Chrudimi. Prohledávám matriky a indexy oddaných v okolí Chrudimi a stále nic. Prošel jsem desítky farností a zatím bez úspěchu. Kde bych mohl ještě pátrat? V jakých dokumentech? Nevíte někdo? U Antonína jsem našel druhou svatbu 30.1.1815 v Luži - je tam uveden jako vdovec 55 letý. A bohužel jsem zatím nenašel ani záznam o jeho narození. Budu moc rád za případné tipy, kam směřovat moje pátrání.

pazve
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: Rody snížené

Příspěvekod Kiara » ned říj 07, 2018 14:16

Svatba pohodných, matrika Radomyšl, datum 31.1.1853. Ženich: Vojtěch Pikl, domkář z Třebohostic č. 30, syn Vojtěcha Pikla, drnomistra z Jemnic č. 34 a matky Alžběty, rozené +Vojtěcha Haiduka, drnomistra ze Sedlice č. 155. Nevěsta: Marie, dcera +Sebastiana Stahla, drnomistra ze Třebohostic č. 30 a matky Kateřiny, rozené Vavřince Vogla, drnomistra z Horažďovic č. 12.
Odkaz na sken: https://digi.ceskearchivy.cz/6875/156
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Rody snížené

Příspěvekod Kiara » ned říj 07, 2018 15:10

Narození dítěte, farnost Radomyšl. Datum 27. září 1826, Třebohostice č. 30, dítě Kateřina Pikl. Otec Petr Pikl, drnomistr, poddaný k Bratronicům. Matka Josefa, dcera Petra Stala (Stahla?), drnomistra ve Třebohosticích a matky Marie, dcery Matouše Vohlmuth z (?) - místo bohužel nepřečtu :( :(
Odkaz na sken: https://digi.ceskearchivy.cz/6865/287
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků