Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » stř říj 03, 2018 16:34

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=160
sňatek 18.12.1781 Joseph Zaviačič a Matylda Košuličová dcera Josefa košuliče
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod zburget » čtv říj 04, 2018 18:22

Už jsem se tady v tom sice ztartil, ale ať je z tohohle dotazu nějaký výstup:

Křestní jméno ženicha tam nevidím.
Je tam Honestus Juvenis (tedy poctivý mládenec) Zaviačič. Ostatní čtete správně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pát říj 05, 2018 17:58

No právě kdysi mi to někdo přečetl jako Joseph Zaviačič a ten mladenec a svědek Josehp Horák a to právě mate.A toho Zaviačiče nemůžu nikde najít,pokud je to Josef tak dle úmrtí se měl narodit 1753 a Matylda 1761u ní je napsáno vdova po Josefu.Ani v MZA mi nemůžou pomoci.Tak ono je to složité bo chorvate utikali před turky a usidlovali se různě.Jinak ten rodokmen mám hotový ještě než skončila nastenka na MZA a ten Josef mi nedá spát ,protože nebude úplně první z rodu.Tak se nedivte,že jsem možná tady trochu mimo a tim se omlouvám.
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod zburget » pát říj 05, 2018 18:33

Ono nejde o to, jak moc je člověk mimo, ale o to, aby dotaz vypadal tak, jak má. Mimo je nás tady hodně a navzájem si rádi pomůžeme. Ale pouze za předpokladu, že se zde budou dodržovat jednoduchá předepsaná pravidla. O nic jiného nejde.

Jestli byl Zaviačič Josef, opravdu nevím. V tom odkazu, kde jsem to četl, o Josefovi není ani čárka. Pokud je čárka jinde, to nevím. Chce to najít děti toho páru, jejich úmrtí a tak se ujasní jméno chybějící v zápisu o svatbě. V zápisu narození některého dítěte třeba budete mít i místo, odkud pocházel.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 19:21

doncic píše:No právě kdysi mi to někdo přečetl jako Joseph Zaviačič a ten mladenec a svědek Josehp Horák a to právě mate.A toho Zaviačiče nemůžu nikde najít,pokud je to Josef tak dle úmrtí se měl narodit 1753 a Matylda 1761u ní je napsáno vdova po Josefu.Ani v MZA mi nemůžou pomoci.Tak ono je to složité bo chorvate utikali před turky a usidlovali se různě.Jinak ten rodokmen mám hotový ještě než skončila nastenka na MZA a ten Josef mi nedá spát ,protože nebude úplně první z rodu.Tak se nedivte,že jsem možná tady trochu mimo a tim se omlouvám.


já bych Vás jen ujistila, že na onom zápise je je nevěsta uvedena jako puella - dívka, děvče, tedy rozhodně ne jako vdova - s naprostou jistotou se vdávala jako svobodná a je u ní napsáno filia (dcera) Josefa Kotulicže. Ten, kdo Vám to na fóru četl , přečetl opravdu naprosto správně.

Jinak můžete zkusit hledat v "klasických" obcích, kde se u nás po staletí usídlili Chorvaté, oni se drželi opravdu ve své oblasti a ženili se jinam velmi výjimečně - až do 20. st. - pokud se tedy opravdu jedná o chorvátské ( u nás spíše používáne charvátské) příjmení - ve smyslu moravských Chorvátů.

Jaké povolání měl ženich? Znáte ho z předchozích (mladších) zápisů o narození dětí.
Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod rebeka » pát říj 05, 2018 20:22

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=63 1.vpravo

Toto by mohlo být jejich 1. dítě, otec zapsán jako Josef, jméno matky souhlasí.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pon říj 08, 2018 16:23

Zora píše:
doncic píše:No právě kdysi mi to někdo přečetl jako Joseph Zaviačič a ten mladenec a svědek Josehp Horák a to právě mate.A toho Zaviačiče nemůžu nikde najít,pokud je to Josef tak dle úmrtí se měl narodit 1753 a Matylda 1761u ní je napsáno vdova po Josefu.Ani v MZA mi nemůžou pomoci.Tak ono je to složité bo chorvate utikali před turky a usidlovali se různě.Jinak ten rodokmen mám hotový ještě než skončila nastenka na MZA a ten Josef mi nedá spát ,protože nebude úplně první z rodu.Tak se nedivte,že jsem možná tady trochu mimo a tim se omlouvám.


já bych Vás jen ujistila, že na onom zápise je je nevěsta uvedena jako puella - dívka, děvče, tedy rozhodně ne jako vdova - s naprostou jistotou se vdávala jako svobodná a je u ní napsáno filia (dcera) Josefa Kotulicže. Ten, kdo Vám to na fóru četl , přečetl opravdu naprosto správně.

Jinak můžete zkusit hledat v "klasických" obcích, kde se u nás po staletí usídlili Chorvaté, oni se drželi opravdu ve své oblasti a ženili se jinam velmi výjimečně - až do 20. st. - pokud se tedy opravdu jedná o chorvátské ( u nás spíše používáne charvátské) příjmení - ve smyslu moravských Chorvátů.

Jaké povolání měl ženich? Znáte ho z předchozích (mladších) zápisů o narození dětí.
Z
Z

No já jsem to asi špatně napsal,ta Matylda se vdávala jako svobodná ,ale u umrtí 1812(51 let) má napsáno vdova po Josefu (zemřel 1808 - 55 let).
Jak jsem psal ,rodokmen mám hotov jen toto jsem chtěl pro kontrolu.Těžko se to hledá neboť Chorvaté byli jak v Rakousku ,tak na Moravě.V roce 1593 vlastně obnovili
vypálenou osadu Howorow (později Hovorany),kterou dostali od majitele hodonínského panství Jana IV z Lipého.V rodokmenu je právě několik Zaviačičů ,kteří působili ve Vídni,ale většinou až v druhé polovině 19.století a ve 20.století.
d
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod Zora » pon říj 08, 2018 16:33

Pokud žili Chorvaté na našem dnešním území, hledá se to celkem dobře, co se týče jejich historického putování, je to velmi složité a bohužel rody se posunují od , řekněme, Dalmácie přes dnešní Rakousko, usazovaly se jak v Rakousku, tak i na moravské straně.
Ano do Hovoran Chorvaté přišli, (čerpáte z wiki, ale zkuste si vyhledat diplomky na toto téma, je jich opravdu hodně) samozřejmě, ovšem stále platí - oni se ženili mezi sebou, byli hodně uzavřená komunita, zcela jistě byste našel "příbuzné" i v dalších obcích Jižní Moravy, kde se Chrovaté usadili.
Trochu nechápu, co teď vlastně potřebujete.
Máte sňatek Josefa a Matyldy, znáte jejich úmrtí.
Píšete, že máte rodokmen hotov, takže jak potřebujete poradit? Je třeba ještě hledat dál do minulosti?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pon říj 08, 2018 16:40

doncic píše:
Zora píše:
doncic píše:No právě kdysi mi to někdo přečetl jako Joseph Zaviačič a ten mladenec a svědek Josehp Horák a to právě mate.A toho Zaviačiče nemůžu nikde najít,pokud je to Josef tak dle úmrtí se měl narodit 1753 a Matylda 1761u ní je napsáno vdova po Josefu.Ani v MZA mi nemůžou pomoci.Tak ono je to složité bo chorvate utikali před turky a usidlovali se různě.Jinak ten rodokmen mám hotový ještě než skončila nastenka na MZA a ten Josef mi nedá spát ,protože nebude úplně první z rodu.Tak se nedivte,že jsem možná tady trochu mimo a tim se omlouvám.


já bych Vás jen ujistila, že na onom zápise je je nevěsta uvedena jako puella - dívka, děvče, tedy rozhodně ne jako vdova - s naprostou jistotou se vdávala jako svobodná a je u ní napsáno filia (dcera) Josefa Kotulicže. Ten, kdo Vám to na fóru četl , přečetl opravdu naprosto správně.

Jinak můžete zkusit hledat v "klasických" obcích, kde se u nás po staletí usídlili Chorvaté, oni se drželi opravdu ve své oblasti a ženili se jinam velmi výjimečně - až do 20. st. - pokud se tedy opravdu jedná o chorvátské ( u nás spíše používáne charvátské) příjmení - ve smyslu moravských Chorvátů.

Jaké povolání měl ženich? Znáte ho z předchozích (mladších) zápisů o narození dětí.
Z
Z

No já jsem to asi špatně napsal,ta Matylda se vdávala jako svobodná ,ale u umrtí 1812(51 let) má napsáno vdova po Josefu (zemřel 1808 - 55 let).
Jak jsem psal ,rodokmen mám hotov jen toto jsem chtěl pro kontrolu.Těžko se to hledá neboť Chorvaté byli jak v Rakousku ,tak na Moravě.V roce 1593 vlastně obnovili
vypálenou osadu Howorow (později Hovorany),kterou dostali od majitele hodonínského panství Jana IV z Lipého.V rodokmenu je právě několik Zaviačičů ,kteří působili ve Vídni,ale většinou až v druhé polovině 19.století a ve 20.století.Ani tu Matyldu jsem nenašel ,že se narodila v Hovoranech a okolí.U toho Josefa je při úmrtí napsáno osadník.Dle mého se po svatbě 1781 přestěhovali do Terezína (okr.Hodonín),který byl založen 1774. Z této obce vycházeli a stěhovali se jinam potomci.Měli sice 6 dětí ,ale 5 brzy zemřelo a zůstal jen prvorozeny Jacob a ten pak měl dětí 11.A to šlo dál a dál.
d
d
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pon říj 08, 2018 16:51

Zora píše:Pokud žili Chorvaté na našem dnešním území, hledá se to celkem dobře, co se týče jejich historického putování, je to velmi složité a bohužel rody se posunují od , řekněme, Dalmácie přes dnešní Rakousko, usazovaly se jak v Rakousku, tak i na moravské straně.
Ano do Hovoran Chorvaté přišli, (čerpáte z wiki, ale zkuste si vyhledat diplomky na toto téma, je jich opravdu hodně) samozřejmě, ovšem stále platí - oni se ženili mezi sebou, byli hodně uzavřená komunita, zcela jistě byste našel "příbuzné" i v dalších obcích Jižní Moravy, kde se Chrovaté usadili.
Trochu nechápu, co teď vlastně potřebujete.
Máte sňatek Josefa a Matyldy, znáte jejich úmrtí.
Píšete, že máte rodokmen hotov, takže jak potřebujete poradit? Je třeba ještě hledat dál do minulosti?
Z

No o Hovoranech vyšlo několik knih a v jedné je to co jsem psal včetně darovacího dekretu majitele hodonínského panství.Vím ,že můj otec měl knížku Chorvaté na Moravě a tam bylo také popisováno spíše obecně .A nevím kde ta kniha skončila ,rodiče nežijí a já v Hovoranech nejsem skoro 50let.No našel jsem právě v Dolních Bojanovicích Zaviačiče ,ale podle všeho s těmi z Hovoran nemají nic společného.Právě ,že mně zajímá kde se ten Josef vzal a odkud přišel ,ve starých matrikách toho většinou moc není.
d
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod Zora » pon říj 08, 2018 16:59

No o Hovoranech vyšlo několik knih a v jedné je to co jsem psal včetně darovacího dekretu majitele hodonínského panství.Vím ,že můj otec měl knížku Chorvaté na Moravě a tam bylo také popisováno spíše obecně .A nevím kde ta kniha skončila ,rodiče nežijí a já v Hovoranech nejsem skoro 50let.No našel jsem právě v Dolních Bojanovicích Zaviačiče ,ale podle všeho s těmi z Hovoran nemají nic společného.Právě ,že mně zajímá kde se ten Josef vzal a odkud přišel ,ve starých matrikách toho většinou moc není.

A hledal jste Josefa v matrice N v obcích s chorvatským obyvatelstvem?
Píšete, že máte rodokmen hotový, ale nevíte, kde se vzal "ten Josef".
Takže asi označujete slovem hotovo generaci Josefa.
Znáte věk při úmrtí, tak hledejte směrem do minulosti narození...
Ve starých matrikách je toho hodně.



Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pon říj 08, 2018 17:09

Zora píše:No o Hovoranech vyšlo několik knih a v jedné je to co jsem psal včetně darovacího dekretu majitele hodonínského panství.Vím ,že můj otec měl knížku Chorvaté na Moravě a tam bylo také popisováno spíše obecně .A nevím kde ta kniha skončila ,rodiče nežijí a já v Hovoranech nejsem skoro 50let.No našel jsem právě v Dolních Bojanovicích Zaviačiče ,ale podle všeho s těmi z Hovoran nemají nic společného.Právě ,že mně zajímá kde se ten Josef vzal a odkud přišel ,ve starých matrikách toho většinou moc není.

A hledal jste Josefa v matrice N v obcích s chorvatským obyvatelstvem?
Píšete, že máte rodokmen hotový, ale nevíte, kde se vzal "ten Josef".
Takže asi označujete slovem hotovo generaci Josefa.
Znáte věk při úmrtí, tak hledejte směrem do minulosti narození...
Ve starých matrikách je toho hodně.

No právě ,že jeho narození nemůžu nikde najít.Pokud zapisovatel psal a počítal dobře ,tak jestli zemřel 1808 v 55 letech ,tak se měl narodit 1753 a nikde jsem ho zatím nenašel .Mám prohledán zatím okr.Hodonín a něco Břeclav.Ano mám to od toho Josefa po součastnost ,kdy nejmladšímu je 1 rok a žije s rodiči v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm.Z této větve žijí na Moravě,v Čechách ,na Slovensku i v Německu.Žili i v Texasu,ale to byla žena provdaná,takže už to nejsou Zaviačičové.Dokonce jsem našel i jejich náhrobky.
d


Z
Naposledy upravil doncic dne pon říj 08, 2018 17:29, celkově upraveno 1
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod Zora » pon říj 08, 2018 17:24

Takže rodokmen nemáte hotový, tohle jsme vyjasnili.

Narození Josefa hledejte nejprve v morvských chorvátských obcích, a rozhodně v rozptylu +- 10 let . Věk u úmrtí nebyl udáván přesně , rozdíly deset let nejsou žádnou výjimkou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod doncic » pon říj 08, 2018 17:37

Zora píše:Takže rodokmen nemáte hotový, tohle jsme vyjasnili.

Narození Josefa hledejte nejprve v morvských chorvátských obcích, a rozhodně v rozptylu +- 10 let . Věk u úmrtí nebyl udáván přesně , rozdíly deset let nejsou žádnou výjimkou.
Z

No vím,že zapisovatelé měli občas podivné zápisy.Problém je i to ,že ne všechny matriky z toho období jsou naskenovány.
d
doncic
 
Příspěvky: 82
Registrován: čtv čer 14, 2018 12:52
Oblast pátrání: Hovorany ,Dolní Bojanovice

Re: Vyřešeno svatba Hovorany 1781 latina

Příspěvekod Zora » pon říj 08, 2018 18:02

http://actapublica.eu/matriky/brno/?akc ... signatura=
tady je přehled všech naskenovaných matrik pro Hovorany

a tady je přehled všech existujících matrik pro Hovorany str. 17
http://actapublica.eu/userdata/okres-Hodonin.pdf
pozor, před r. 1752 viz poznámka:
MZA: 1752; Blaschka: N 1752, O 1784, Z 1752, starší pro Hovorany v Šardicích,


Bohužel je to prohlížení list po listě, takže projít nejprve pozorně narození, a pak O, Z, zda se v Hovoranech vyskytuje příjmení...
Nevidím tam - v rychlosti- žádné chybějící období, nebo, jak Vy píšete, nenaskenované matriky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29115
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 9 návštevníků