VYŘEŠENO: Stejné jméno sourozenců?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Kikinulka » ned zář 02, 2018 0:14

Dobrý den,
v knize narozených jsem našla, že se v roce 1846 v domě č.48 narodila Antonie dcera manželů Černých, kteří měli v roce 1849 další dceru Franciscu a v roce 1851 měli další dceru Antonii.
První co mě napadlo je, že ta první Antonie zemřela, bohužel si tuto teorii nemohu ověřit z důvodu ztracené knihy zemřelých a v knize narozených křížek u jména není, ale ten se asi píše pokud dítě zemře po porodu.
Je ještě nějaká možnost jak by se dala vysvětlit tato situce? Pochybuji, že měli dvě děti stejného jména... 8)
Naposledy upravil Kikinulka dne ned zář 02, 2018 10:18, celkově upraveno 1
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Zora » ned zář 02, 2018 8:25

Zkuste se podívat na "osudy" obou Antonií, tedy vyhledat sňatek, ev. dva sňatky, případně, zda jejich úmrtí není uvedeno až v další matrice Z.

Je to velmi málo pravděpodobné, první Antonie asi fakt zemřela.
U kluků se dá ještě výskyt dvou nositelů stejného křestního jména - např. dvakrát František - vysvětlit tím, že se mohlo jednat o dva světce, sv. František saleský, František z Pauly. a každý ze sourozenců nesl křestní jméno, tedy po jiném světci (zřídkavé, ale možné). U Antonie si nic takového neuvědomuji, u holek jsem se stejným jménem po dvou různých svatých asi ani nesetkala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Kiara » ned zář 02, 2018 8:43

Kikinulka píše:Dobrý den,
v knize narozených jsem našla, že se v roce 1846 v domě č.48 narodila Antonie dcera manželů Černých, kteří měli v roce 1849 další dceru Franciscu a v roce 1851 měli další dceru Antonii.
První co mě napadlo je, že ta první Antonie zemřela, bohužel si tuto teorii nemohu ověřit z důvodu ztracené knihy zemřelých a v knize narozených křížek u jména není, ale ten se asi píše pokud dítě zemře po porodu.
Je ještě nějaká možnost jak by se dala vysvětlit tato situce? Pochybuji, že měli dvě děti stejného jména... 8)
.
Ono záleželo většinou na osobě pana faráře, jakým způsobem matriční knihy vedl. Když dítě zemřelo v raném věku, BUĎ se udělal u jména křížek, NEBO se k zápisu o narození učinil zápis o datu úmrtí Záleželo na tom, zda dítě zemřelo těsně po porodu, nebo zemřelo později, ještě v dětském věku.
Je velice nepravděpodobné, že by rodiče měli dvě dcery stejného jména. První Antonie tedy musela zemřít někdy mezi roky 1846-1850 (1851), pokud ovšem pan farář neudělal chybu v zápisu a nezadal chybné jméno (i to se může stát). Jak píšete, kniha zemřelých se nedochovala, proto bych na Vašem místě postupovala dále tak, jak doporučuje Zora.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Zora » ned zář 02, 2018 8:53

Ještě drobná, ale hodně nepřesná úvaha.

Děti se rodily zhruba po dvou letech, druhé dítě dost často až po tech letech. Souviselo to s tím, že matka dítě kojila a v době kojení je menší pravděpodobnost otěhotnění. Většinou kojila první dítě déle, než ty ostatní.
Podívejte se jakou máte "mezeru " po té první Antonii, jestli je kratší, než píšu, snad opravdu došlo k úmrtí , pokud je "normální", tak spíš zemřela Antonie až v batolecím věku...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Kikinulka » ned zář 02, 2018 10:17

Právě první Antonie se podle záznamu narodila v roce 1845, druhá se narodila v roce 1851 (matka mé praprababičky), bohužel z oblasti se kniha Z z období 1844-1903 nedochovala. Takže nevím jak si zjistit co se s tou první Antonii stalo, jedině zkusit navštívit hřbitov nebo přes hřbitovní správu, jak už mi poradila paní Zora v jiném příspěvku, ve kterém jsem řešila jak dohledat jiným způsobem údaje o zesnulých , protože už jedno úmrtí jsem v této knize potřebovala dohledat.
Mockrát Vám děkuji za odpovědi.
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Zora » ned zář 02, 2018 10:19

Kikinulka píše:Právě první Antonie se podle záznamu narodila v roce 1845, druhá se narodila v roce 1851 (matka mé praprababičky), bohužel z oblasti se kniha Z z období 1844-1903 nedochovala. Takže nevím jak si zjistit co se s tou první Antonii stalo, jedině zkusit navštívit hřbitov nebo přes hřbitovní správu, jak už mi poradila paní Zora v jiném příspěvku, ve kterém jsem řešila jak dohledat jiným způsobem údaje o zesnulých , protože už jedno úmrtí jsem v této knize potřebovala dohledat.

Moc nevěřím tomu, že by se v tomto případě - úmrtí malého dítěte kolem r. 1850 dochovala hřbitovní kniha, nebo nápis na hrobě. malé děti prostě umíraly a bralo se to jako fakt, většinou se u nich nevydávaly další peníze za nápis na hrobě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Kikinulka » ned zář 02, 2018 10:33

Ono celkově, na mnohých hrobech je napsáno pouze např. RODINA VACKOVA atp. žádná jména ani datum narození a úmrtí.
A co se osudu té druhé Antonie týče, ten znám v roce (ten ještě musím zjistit) si vzala Josefa Vacka z Trstěnic a měli spolu syna Josefa, jenž měl s Marií roz. Krásnou syna Josefa a ten měl syna Leopolda, jež byl mým pradědečkem.
No jak říkám jsem začátečník :-)
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: VYŘEŠENO: Stejné jméno sourozenců?

Příspěvekod Zora » ned zář 02, 2018 10:53

Kikinulka píše:Ono celkově, na mnohých hrobech je napsáno pouze např. RODINA VACKOVA atp. žádná jména ani datum narození a úmrtí.
A co se osudu té druhé Antonie týče, ten znám v roce (ten ještě musím zjistit) si vzala Josefa Vacka z Trstěnic a měli spolu syna Josefa, jenž měl s Marií roz. Krásnou syna Josefa a ten měl syna Leopolda, jež byl mým pradědečkem.
No jak říkám jsem začátečník :-)


Vždycky je dobré, poučit o historii obce, alespoň rámcově. Hovoříte o hřbitově, zkuste zjistit, odkdy se na současném hřbitově pohřbívá.
Bez záruky - vařím u toho :oops: .

Zdá se mně, že původní hřbitov byl u kostela sv. Jana Křtitele, více méně uprostřed obce, tam se podle historie pohřbívalo od r. 1826.
Dnešní hřbitov leží u kaple Panny Marie Bolestné....

Zdá se mně spíš nemožné, že byste na dnešním hřbitově našla předky z poloviny 19. století a ještě navíc malé dítě.

U svatby Antonie máte její věk, v roce cca 1865 - 1870 by měl věk nevěsty odpovídat více méně roku narození, z toho zjistíte, která Antonie se vdávala - starší, mladší.
Tady odkaz na mapu - kostely
https://mapy.cz/turisticka?x=16.1486126 ... id=2091605
Tady odkaz na stručnou historii
http://www.visnove.cz/?page_id=5455

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků