VYŘEŠENO: Podtržená jména v knize narozených

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Kikinulka » čtv srp 30, 2018 18:24

Dobrý den,
mohl by mi někdo vysvětlit proč v knize narozených jsou některá jména podržena a některá ne?
Např. viz. zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=50
na odkázané dvojstraně jsou podtržená celkem tři jména a zbytek ne. K čemu toto podtržení slouží a jaký má význam?
Naposledy upravil Kikinulka dne pát srp 31, 2018 12:34, celkově upraveno 1
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Viridis » čtv srp 30, 2018 20:19

Podle mých zkušeností jména podtrhávali buď všechna asi při vytváření indexů nebo někdo, kdo kohosi v matrikách hledal - třeba ve válce při prokazování árijského původu.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Kikinulka » pát srp 31, 2018 12:34

Děkuji :-)
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: VYŘEŠENO: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Zora » pát srp 31, 2018 15:11

Mě k tomu, co psala PZavřelová, napadla ještě možnost, že si farář v pozdější době dělal výpisky v souvislosti s biřmováním těchto narozených dětí.

Ještě je varianta o platbě, daru pro kostel, kdo ano, kdo ne...ve vztahu ke křtu.
(Nevidím to ale u pokřtěných, ale vzápětí zemřelých dětí)

Myslím si, že to budou soukromé poznámky faráře za konkretním účelem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Kikinulka » sob zář 01, 2018 23:31

Zaujalo mě to samozřejmě, protože se toto podtržení, které vypadá jako černobílá kopie podtržení zvýrazňovačem :-), vyskytlo u některých osob z mého rodokmenu. Také jsem to našla u cizích, ale nenapadala me žádná souvislost :-)
Mockrát děkuji za možnosti jak si toto podtržení vykládat.
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: VYŘEŠENO: Podtržená jména v knize narozených

Příspěvekod Zora » ned zář 02, 2018 2:36

Kikinulka píše:Zaujalo mě to samozřejmě, protože se toto podtržení, které vypadá jako černobílá kopie podtržení zvýrazňovačem :-), vyskytlo u některých osob z mého rodokmenu. Také jsem to našla u cizích, ale nenapadala me žádná souvislost :-)
Mockrát děkuji za možnosti jak si toto podtržení vykládat.


a ona to bude nejspíš obyčejná tužka, špatně ořezaná.....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků