dědův otec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

dědův otec

Příspěvekod josefstanek » stř srp 29, 2018 16:26

Dobrý den.

Prosím o radu, napadá -li někoho.

Moje prababička jako mladá z Jižních Čech jela sloužit na předměstí Vídně.
A tam otěhotněla, narodil se ji můj děda a vrátila se zpět.
Děda má v matrice otec neznámý, sám o otci nic nevěděl, jen "šuškandu", že by snad mělo jít o sedláka, u kterého jeho máma sloužila + že měl nepříliš nedlouho poté zemřít na problémy s břichem.
Místo narození dědy je Vaitsau /Berndorf/ kousek pod Vídní v roce 1909, odkaz v matrice mám / otec neuveden, jak jsem psal výše/.

Napadá vás prosím, jak dopátrat, kde mohla prababička sloužit?
Snad dle sčítání lidu, pokud se provádělo?

Děkuji
josefstanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 23, 2018 14:22
Oblast pátrání: Praha, Vimperk, Prachatice, Pamětice, Bošice, Spůle, Záhoříčko, Hrazánky, Sobědraz, Bohumilice, okolí Vídně

Re: dědův otec

Příspěvekod Zora » stř srp 29, 2018 16:36

pokud znáte místo narození (adresu), hledejte v okolních zápisech, kdo na tomto čísle bydlel (historii tohoto domu). Služka měla velmi pravděpodobně zaměstnání u "majitele" domu, tedy asi sedláka nebo něco podobně.
Pak zjistit, kdo tohoto příjmení nedlouho po narození předka zemřel, případně co bylo příčinou.
Ovšem, zda tento nalezený sedlák byl otcem, to je tak na křišťálovou kouli, nebo hledat tajný deníček... bohužel (nemyslím to ve zlém)... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dědův otec

Příspěvekod josefstanek » stř srp 29, 2018 16:59

Děkuji, bohužel ten dům již asi neexistuje, pokusím se napsat do té obce, jestli mi mohou nějak pomoci...

S tou křišťálovou koulí je mi to jasné, ale chci zkusit... :)

http://data.matricula-online.eu/en/oest ... 11/?pg=103

Díky!
josefstanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 23, 2018 14:22
Oblast pátrání: Praha, Vimperk, Prachatice, Pamětice, Bošice, Spůle, Záhoříčko, Hrazánky, Sobědraz, Bohumilice, okolí Vídně

Re: dědův otec

Příspěvekod Zora » stř srp 29, 2018 17:03

josefstanek píše:Děkuji, bohužel ten dům již asi neexistuje, pokusím se napsat do té obce, jestli mi mohou nějak pomoci...

S tou křišťálovou koulí je mi to jasné, ale chci zkusit... :)

http://data.matricula-online.eu/en/oest ... 11/?pg=103

Díky!


V této fázi ten dům nepotřebujete, listovat matrikami a hledat výskyt příjmení...
Večer se zkusím podívat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dědův otec

Příspěvekod Zora » stř srp 29, 2018 17:14

http://data.matricula-online.eu/en/oest ... -09/?pg=62

tady je jakýsi" index" pro zemřelé - číslo domu a číslo stránky pro rok 1906, projděte, hledejte číslo domu 118 - pokud jsem se podívala správně na místo narození.

Podívám se, zda je takový index k dispozici i pro další roky.

rok 1907
http://data.matricula-online.eu/en/oest ... -09/?pg=72
1908
http://data.matricula-online.eu/en/oest ... -09/?pg=81

určitě najdete i další..
Z
Naposledy upravil Zora dne stř srp 29, 2018 17:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dědův otec

Příspěvekod josefstanek » stř srp 29, 2018 17:16

Děkuji za nápad, zkusím prolistovat knihu zemřelých a trefit adresu :)
josefstanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 23, 2018 14:22
Oblast pátrání: Praha, Vimperk, Prachatice, Pamětice, Bošice, Spůle, Záhoříčko, Hrazánky, Sobědraz, Bohumilice, okolí Vídně

Re: dědův otec

Příspěvekod Zora » stř srp 29, 2018 17:22

no nevím, jestli uspějete, dívám se na kmotru a ta má uvedenou stejnou adresu, u jména má - manželka továrního dělníka.

Vysvětlení je více - nájemní dům, nebo porod u známých... tohle moc na bydliště sedláka nevypadá...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dědův otec

Příspěvekod josefstanek » stř srp 29, 2018 21:01

vypadá to bohužel na slepou uličku...
josefstanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 23, 2018 14:22
Oblast pátrání: Praha, Vimperk, Prachatice, Pamětice, Bošice, Spůle, Záhoříčko, Hrazánky, Sobědraz, Bohumilice, okolí Vídně

Re: dědův otec

Příspěvekod Zora » stř srp 29, 2018 21:08

taky si to myslím... matka má navíc napsáno, že je dělnice... nic o služce u sedláka...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dědův otec

Příspěvekod josefstanek » čtv srp 30, 2018 9:59

Bohužel to co jsem věděl a vím je jen taková ta rodinná tichá pošta a šuškanda... Každopádně Vám moc děkuju za snahu pomoci!
josefstanek
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 23, 2018 14:22
Oblast pátrání: Praha, Vimperk, Prachatice, Pamětice, Bošice, Spůle, Záhoříčko, Hrazánky, Sobědraz, Bohumilice, okolí Vídně


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků