Svátek sv. Ambrože

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod zburget » pát srp 10, 2018 18:13

Zdravím,
nemá prosím někdo z vás nějakou literaturu, kde jsou popsány změny v datumech, kdy se slavil který svátek?

Narazil jsem totiž na jednu nesrovnalost ve svátku sv. Ambrože (odkazuje se na něj písař při dataci sepsání jedné listiny).
Dnes se svátek slaví 7. prosince. Na internetu jsem našel několik stránek s informací, že se k tomuto svátku váže jeden nepříliš rozšířený adventní lidový zvyk, např. viz http://www.zivetradice.cz/2016/12/kratce-o-sv-ambrozi.html. Což by tomu prosinci odpovídalo. Jenže - u oné listiny je datace v archivu zapsána, jako 4. dubna. Při komunikaci s pracovníkem archivu mi napsal, cituji: "podle příručky M. Bláhové: Historická chronologie, (Praha 2001), s. 845, připadal svátek sv. Ambrože až donedávna na 4. dubna, tj. na den jeho narození. V den 7. prosince, kdy byl uveden do biskupského úřadu, se jeho svátek slavil jen v některých diecézích (např. Akvileia, Trident, Milán), což zjevně není náš případ. Se 7. prosincem je jeho svátek obecně spojován až od roku 1970."
Trochu mi v tom ale nehraje ten lidový zvyk. To, že by takový zvyk mohl vzniknout kolem roku 1970, je naprosto nemyslitelné. Napadají mě tři vysvětlení:
  • paní Bláhová se při psaní knížky sekla - ale to se mi nezdá
  • svátek se opravdu slavil 4. dubna a teprve nedávno se přesunul na 7. prosince, zvyk se tedy provozoval 4. dubna a až o něm dnes někdo psal, nesprávně ho zařadil do adventu
  • i u nás se slavil jindy v arcidiecézi pražské a jindy v diecézi olomoucké - ale tomu bych taky moc šancí nedával.
Měl by prosím někdo ještě jiný zdroj, kde by se nějaká informace dala objevit?

Děkuji,
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod zburget » sob srp 11, 2018 8:31

Super, díky za informaci - mně sice jde o období ještě o pár set let zpět (rok 1455), ale nepředpokládám, že by se s tímto svátkem posouvalo sem, tam. Takže se svátkem mohl klidně být spojen jakýkoli lidový zvyk, jen nepatří do adventu, ale do postu.

Ještě jednou díky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod Kika » sob srp 11, 2018 20:21

Zdravím,
v kalendářích ze 30. a 40. let 20. stol. je jméno Ambrož uváděno 7.12., takže s tím rokem 1970 to asi nebude úplně pravda :)
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod Zora » sob srp 11, 2018 20:36

nemohou se ¨svátky sv. Ambrože , resp. jejich změna, lišit u katolíků a protestantů?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod zburget » sob srp 11, 2018 20:55

To je taky dobrý postřeh - datum u protestantů a katolíků - je otázka, jestli protestanti tohohle světce nějak uctívali - protestanti odbourali všechny svátky, které se nepojily s Ježíšem.
viz např. http://www.hks.re/wiki/doku.php?id=4._skupina_ct_12.15_s#katolicke_a_protestantske_svatky.
Ale jestli někdy v historii některé svaté uctívali, netuším.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svátek sv. Ambrože

Příspěvekod zburget » sob srp 11, 2018 21:00

Kika píše:Zdravím,
v kalendářích ze 30. a 40. let 20. stol. je jméno Ambrož uváděno 7.12., takže s tím rokem 1970 to asi nebude úplně pravda :)

hmmm - tak jsem zase ve slepé uličce. Někde soudruzi z NDR udělali prokazatelně chybu.
Zkusím ještě najít nějaké další zdroje. Jestli někdo udělal v datování svátku chybu a další to od něj opsali, bude to dnes celkem zajímavé rozluštit.

Asi je dnes vlastně celkem jedno, jestli ta listina byla vydaná v dubnu nebo v prosinci 1455 :-) Jen jsem u ní chtěl mít správně datum...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků