Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » pon čer 11, 2018 8:49

Ahoj, mám tak trošku brouka v hlavě, neboť mi nesedí nějaké informace o tom, zda v určité době stála či nestála kaplička. V císařských otiscích map (1840) zakreslená ještě není. V I.., ani ve II. vojenském mapování také ne (1869). III. vojenské mapování z roku 1874 už ale kapličku vyznačenou mají. Lze předpokládat, že kdyby tam ta kaplička při mapování okolo roku 1840-69 byla, ve vojenské mapě jako významný orientační bod určitě byla zakreslena, ne? Není v nějaké vesnici - zástavbě, ale v "pustině" v údolíčku nad pramenem.
Jedná se o kapličku pod Větrníkem u České Skalice. Vypráví se, že z pramene u kapličky pila Božena Němcová při svých cestách do Chvalkovic, ale nemohu tomu uvěřit, nemohla tu kapličku "zažít".
Nebo je otázka, zda tam třeby byla nějaká forma malé dřevěné motlitebničky - kapličky, na jejímž místě pak postavili zděnou?

Co si o tom myslíte?
Přikládám ještě ty mapy:

1869
1869 - ne.jpg


1874
1874 - ano.jpg


1927
1927 - ano.jpg


III. vojenské mapování 1:25 000
III. vojenské mapování 1ku25000.jpg


III. vojenské mapování 1:75 000
III. vojenské mapování 1ku75000.jpg
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » úte čer 12, 2018 4:53

https://kic-ivancice.webnode.cz/product ... sv-jakuba/

Zvažte, zda se nemohlo jednat o podobný osud, náš kostelík nebyl jediný, který byl po josefinských reformách zrušen, postupně rozebrán a později znovu postaven..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » úte čer 12, 2018 7:20

Zdravím, Zoro. Tohle nebude tento případ, neboť se traduje, že kapličku nechal postavit pan Janko (Janků) - obyčejný sedlák, kterému voda ze studánky pomohla jeho dceři k údajnému vyléčení. Je opravdu na pozemku Janků z č. p. 7 (ten stateček vlastní shodou okolností nyní bratr mé ženy :-) ).
V roce 1917 k ní zřídili i křížovou cestu z Větrníku (14 zastavení v podobě dřevěných schránek s malbami rozmístěných na stromech u cesty).
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » úte čer 12, 2018 8:33

Já nevím, a nevidím :-)))

máme taky Starohorskou kapličku, postavená 1750, v údolí pod svahem, váže se k ní historie, že kdesi kdosi měl sen, tak vzal slepé dítě, vydal se na cestu, dojeli, voda uzdravila....
zde historie kapličky:
https://www.cirkevnituristika.cz/poutni ... misto-1927

tady je historická mapa 19. st. - já tam tedy kapličku nevidím...
https://mapy.cz/19stoleti?x=16.3810524& ... id=2073638

tady je dnešní mapa
https://mapy.cz/zakladni?x=16.3810524&y ... id=2073638


Netuším, zda tam opravdu dříve zakreslena nebyla... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » úte čer 12, 2018 10:39

No tak v Toposekce 3. vojenského mapování 1:25 000 (1872-1953) [4357-3] je kaplička vidět (zakroužkoval jsem)

Capture12.6.2018-11.29.06.jpg
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » úte čer 12, 2018 11:04

Vida, co já ještě neuvidím... :-)))
jen si nejsem úplně jista, zda je to kaplička... ona stávala ještě nahoře nad kapličkou, skoro u silnice boží muka, řekla bych, že ta byla pro vojáky důležitější... ... ale to už odbíhám...
Ono jde spíš o to, zda se tahle naše kaplička, prokazatelně postavená v 18. století a stále stojící (nebyla zbořena, nebo nějak znovu postavena), objevuje na těch starších mapách... tedy v "době Boženy Němcové"... jezdívala do Chvalkovic ve věku 13 - 16 let , takže nějak kolem r. 1835 (přesný rok narození B.N. asi není zjistitelný)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » úte čer 12, 2018 11:28

... a ještě jedna z poloviny 19. st.
Přílohy
2.jpg
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » úte čer 12, 2018 12:01

Tak Vám jsem nijak nepomohla, ba naopak, ale sama jsem i něco uviděla. Mohu poprosit o odkaz na onu poslední mapu? Moc děkuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » úte čer 12, 2018 13:09

http://www.chartae-antiquae.cz/cs/

To je základní odkaz, kde si přiblížíte mapu kam chcete a z horní roletky posunovátkem zvolíte datum (rok) vydání mapy a vedle měřítko. Vpravo se pak nabídnou relevantní mapy pro tu oblast.
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » úte čer 12, 2018 14:06

díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Kika » úte čer 12, 2018 14:44

Zdravím Vás, přes dvacet let mapuji a fotím kapličky na Klatovsku a z vlastní zkušenosti mohu říct, že na žádné mapování není 100% spoleh. Existují kapličky, které prokazatelně existovaly, ale nějakým způsobem unikly naprosto všem mapám (starým i novějším), potom kapličky, které jsou zakresleny na 1. voj. mapování, na 2. voj. mapování nejsou (ačkoli prokazatelně stály, nebyly zbourané), na dalších mapách se zase objevují. S Vaší oblastí zkušenost nemám, ale na základě zkušeností z Klatovska můžu říct, že neexistuje žádná mapa, která by zachycovala všechny kapličky, které v dané době stály. Vždycky nějaké chybí (ojediněle i přebývají :) Řada kapliček byla značena stejně jako Boží muka, křížky nebo sochy, panoval v tom trochu chaos. Za nejpřesnější já osobně považuji 3. voj. mapování, 2. voj. mapování považuji za nejhorší, ale to se může krajově lišit.
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » stř čer 13, 2018 6:51

Děkuji za zkušenost, máte určitě pravdu. Nelze se spolehnout ani na to III. mapovní, protože v měřítku 1:25 000 není, ale 1:75 000 ano, přitom podklad musel být stejný :-)
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » stř čer 13, 2018 10:58

Vzhledem k tomu, že se jednalo o vojenské mapování, přemýšlela jsem, co bylo pro vojáky podstatné. Snad možná zdroj vody...
U nás třeba ta zmiňovaná Starohorská kaplička je doslova ukryta pod strání, v údolíčku,. není ze silnice vidět... Nahoře u silnice ale stojí boží muka, ještě v polovině 20. st. od nich vedla cesta dolů ke kapličce.
Není možné, že jednou označili kapli, podruhé boží muka?
(já na drobné značky na mapách nevidím dostatečně přesně...)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod bimbousek » stř čer 13, 2018 11:57

Máte pravdu, na jednom je spíše kaplička, na druhém zase ta boží muka. Ale našel jsem ještě jednu mapu, kde jsou vidět obě :D
I když ta cesta může mást. Mohla dříve vést okolo kapličky a tím je zakreslena u cesty. Kdežto nyní jsou u cesty boží muka.... Kresliči map neměli takovou techniku k dispozici...... i když

http://www.chartae-antiquae.cz/cs/maps/52153

Capture13.6.2018-12.53.00.jpg
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: Kapličky v 19. století a co bylo před nimi

Příspěvekod Zora » stř čer 13, 2018 12:13

Díky :-)

Ono to asi bylo zmapováno z hlediska církevních staveb spíš v náznaku, podařilo se mně dostat na tuto mapu dle Vašeho návodu, tak jsem se dívala i na další sakrální stavby, zdá se mně, že třeba křížová cesta (ke kostelu sv. Jakuba) má vyznačeno jen asi devět zastavení...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků