voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod hansol » pon kvě 07, 2018 11:41

Dobrý den,
obracím se na zkušené genealogy s prosbou o pomoc.
Pátrám po místu narození a vlastně i podobě jména předka Antonína Blattného.
Ten se objevuje v Moravských Budějovicích v roce 1747, kdy se tam žení a usazuje se.
V matrice oddaných je Antonín zapsán jako dvorní kovář hraběte Wallise.
V zápisu o rok později, 11. 10. 1748 v Gruntovní knize Moravské Budějovice, kdy kupuje dům,
je uvedeno "Nový zápis Antonina Blatniho", "Antonin Blatný jinak Kodinger".

A teď k otázce.
Nevím, jestli se vlastně jmenoval Blattný /všude poté psáno z dvěma t/ nebo Kodinger /Kottinger/, kdy německy Kot je bláto.
Jestli podoba jména měla souvislost s vojenskou minulostí a zda-li se jmenoval Blatný a u Wallise ho přejmenovali nebo je to naopak......

I jeho syn Anton*1748 odchází krátce z MB do Klatov znovu jako kovář regimentu, tentokrát Coburg, a v tamních matrikách se najednou znovu píše Kottinger.

Budu rád za jakoukoliv pomoc, protože se zdá, že jsem skončil a místo jeho narození už nenajdu...
Díky
Krátký
hansol
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob úno 25, 2012 18:59
Bydliště: Praha

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod standam » sob kvě 12, 2018 10:29

Predem si uvedomte, ze badate v polovine 18. stoleti!

V te dobe jeste nebylo ustaleno druhe jmeno, kteremu dnes rikame prijmeni.

Neni tedy dobre se prilis fixovat na presne zpusoby zapisu.

Pokud zapisoval nemcinar, dochazelo v lepsim pripade k prekladu jmena do nemciny, v horsim ke zkomoleni, tak aby to nemecky pisicimu davalo smysl.

Pro priklad uvedu druha jmena moji pra....prababicky zijici ve stejne dobe:

Dolezalova - jmeno po otci
Kovarova - jeji deda Dolezal byl kovarem
Ambrozova - otec jejiho tchana se prizenil pod strechu sedlaka Ambroze
Melicharova - po jejim muzi

Kdyby vzal pero do ruky nemcinar mohla byt klidne i Schmid (Smid)...atd.

A to neresime dalsi moznosti zkomoleni od latiniku :D
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod Zora » sob kvě 12, 2018 18:04

hansol píše:Dobrý den,
obracím se na zkušené genealogy s prosbou o pomoc.
Pátrám po místu narození a vlastně i podobě jména předka Antonína Blattného.
Ten se objevuje v Moravských Budějovicích v roce 1747, kdy se tam žení a usazuje se.
V matrice oddaných je Antonín zapsán jako dvorní kovář hraběte Wallise.
V zápisu o rok později, 11. 10. 1748 v Gruntovní knize Moravské Budějovice, kdy kupuje dům,
je uvedeno "Nový zápis Antonina Blatniho", "Antonin Blatný jinak Kodinger".

A teď k otázce.
Nevím, jestli se vlastně jmenoval Blattný /všude poté psáno z dvěma t/ nebo Kodinger /Kottinger/, kdy německy Kot je bláto.
Jestli podoba jména měla souvislost s vojenskou minulostí a zda-li se jmenoval Blatný a u Wallise ho přejmenovali nebo je to naopak......

I jeho syn Anton*1748 odchází krátce z MB do Klatov znovu jako kovář regimentu, tentokrát Coburg, a v tamních matrikách se najednou znovu píše Kottinger.

Budu rád za jakoukoliv pomoc, protože se zdá, že jsem skončil a místo jeho narození už nenajdu...
Díky
Krátký


Pohybuji se v matrikách v okolí Moravských Budějovic, příjmení Blatný se tam vyskytuje - asi bude třeba hledat v obcích, které spadaly v dané době pod panství Wallisů. I když ani to panství není tak důležité, z vlastní zkušenosti vím, že se, k mému údivu, poddaní přesunovali.
Navíc, pokud se v rodině dědilo kovářství, pak jde o povolání stěhovavé a to bude opravdu složité.
S dvěma možnými variantami příjmení je to velmi složité, Kottinger může být i název obce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod hansol » ned kvě 13, 2018 19:36

Já jsem prohledal všechny obce, které spadaly pod panství Wallisů, ono jich zase tolik nebylo, a vůbec nic...Tím, že byl vojenský kovář a jeho syn a bratr také, a pak když se oženil v Moravských Budějovicích a další generace zde pokračovali, zdá se, že mohl přijít úplně odkudkoliv. Můžu se jen zeptat, kde jste Zoro narazila na příjmení Blatný při svém pátrání?
Děkuji mnohokrát.
hansol
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob úno 25, 2012 18:59
Bydliště: Praha

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod Zora » ned kvě 13, 2018 19:51

Z hlavy Vám to neřeknu - v poslední době jsem projížděla matriky Tasov, Budišov, ale hledám dvě konktrektní osoby, takže jsem cestovala v kruzích, Mohelno, Třebíč, Náměšť, hledala jsem něco kolegovi z Anglie, takže i Čučice, Oslavany, brouzdala jsem v Lesonicích.... , Jinošově, Velké Bíteši...

Spíš Vám slíbím, že pokud na některou z variant Vašeho hledaného příjmení narazím, pošlu odkaz.
(Blatný se mně dobře pamatuje, byl to , tuším, děkan na VUT, v době mých studií.)
Posílám takhle odkazy zcela běžně, kupodivu si občas vybavím, že příjmení někdo hledá (pokud nejde tedy o Nováka nebo Navrátila)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod hansol » ned kvě 13, 2018 20:10

Moc díky za ochotu.
Hezký večer
hansol
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob úno 25, 2012 18:59
Bydliště: Praha

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod Zora » pon kvě 14, 2018 8:28

dívala jsem se do GR k lánové vizitaci, příjmení Kottinger se vyskytuje v obci
Micmanice, panství Jaroslavice
Příjmení Blatný - je tam samozřejmě vícekrát
z nejbližších k M. Budějovicím:
Blatnej Jan - obec Udeřice, panství Krhov

Možná také
Blatnický Václav, předměstský domkář bez polí obec M. Budějovice - předměstí, panství M. Budějovice

Kodinger, Kotinger jsem nenašla
Ale pozor, opravdu na to špatně vidím, mohla jsem se přehlédnout, písmo v knize je na mě opravdu příliš malé, snad pomohou kolegové , kteří vyhledávají v GR k BR a LV. :oops:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod Zora » pon kvě 14, 2018 13:34

náhodně nalezeno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=23

Blatná Anna, Kozlany
pravá strana 29. července?

je to asi 30 km.
https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... 7D&rt=&rt=
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: voják regimentu Wallis Blattný Kodinger

Příspěvekod hansol » pon kvě 14, 2018 22:35

Moc děkuji za pomoc, všechno, co jste mi poslala, jsem už dříve prošel. Zřejmě se už dál neposunu. Zbývá ještě archív Wallisů v Brně, ale to je hledání v kupce sena.....
Ještě jednou moc díky za vaší ochotu.
hansol
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob úno 25, 2012 18:59
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků