Brantl

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Brantl

Příspěvekod klomin » úte čer 20, 2017 15:25

více informací je na mém osobním genealogickém webu: https://rene-inquort.webnode.cz/

Ze strany své matky patřím k potomkům rodiny Brantlů.

K mým přímým předkům patří velmi zajímavá a myslím si, že stále ještě trochu pozapomenutá osobnost mého prapraprapradědečka Karla Ferdinanda Brantla, silničního a železničního inženýra, historika, archeologa a zdatného kreslíře, jehož dílem a odkazem se větší měrou zabývali vědečtí pracovníci z Historického ústavu AV ČR, především PhDr. Robert Šimůnek, Ph.D., DSc., v rámci digitalizace pozůstalosti českého historika Augusta Sedláčka - viz http://www.augustsedlacek.cz/?q=cs/brantl
Akademik Šimůnek zde shrnuje svoje dosavadní poznatky o jeho životě a díle, ale jsou natolik stručné, že jsem si dal tu práci s vyhledáním dalších zdrojů v podobě dokumentografických a faktografických záznamů, vyhledal jsem zmínky o jeho osobě v publikacích zabývajících se českou archeologií, kastelologií, básníkem Máchou apod. Na základě této vlastní rešerše + zevrubného genealogického bádání k jeho rodině, mohu k němu vážným zájemcům podat rozsáhlejší a především přesnou a ověřenou informaci (v některých zdrojích se chybně uvádí, že se narodil v Ústí nad Orlicí, přičemž jeho rodištěm byl zámek v Žamberku - narodil se zde jako syn justiciáře Cölestina Brantla. Chybný je též údaj v monografii Národního muzea v Praze z roku 2002 České hrady a tvrze ve starých vyobrazeních - jako místo jeho narození se zde uvádí Josefodůl u Mladé Boleslavi. V některých zdrojích se jako rok jeho narození uvádí 1804, přičemž se narodil v roce 1801. Josefodůl a rok 2004 byly převzaty ze soupisu pražského obyvatelstva, aniž by si někdo dal tu práci hledat v matrikách a ověřit si údaje přes jiné přesnější zdroje).

Také potomci tohoto Karla Ferdinanda Brantla (1801 - 1871) a tedy další moji předkové vesměs pracovali při c. k. železnici v Praze ve stopách svého otce a někteří jeho vnuci rozvíjeli výtvarné nadání jako malíři porcelánu, respektive umělečtí dekorativní malíři, na Kotlasce v Praze. Karlův vnuk, můj prapradědeček Josef Brantl (*1856) vycestoval dokonce roku 1887 s manželkou a třemi dětmi do švýcarského Riesbachu, kde se nějakou dobu věnoval této své profesi – přepisuji z pamětí jeho nejstaršího syna, tj. mého pradědečka, Ladislava Brantla (*1881):
„Prostrednictvim sestry mé matky teta Bibijana sprostředkovala teta memu otci místo uměleckého malire v továrne ve Svičarsku v meste Züruchu, kde otec maloval na kovové ozdobné nadobí a hodinky a ruzne nadherné ornamenti pamatne vyjevi z deniho zivota, krajinky a ruzné…“
(pradědeček měl švýcarské školy a s češtinou pak bojoval po celý život)
Nevím jistě, jak dlouho rodina pobývala ve Švýcarsku, ale jisté je, že další Josefův syn Karel, zřejmě nejmladší potomek, se roku 1894 narodil opět v Praze-Libni (během pobytu ve Švýcarech se narodily 3 dcery, z nichž nejmladší krátce po narození zemřela a do Prahy se již nepodívala).
Již zmíněný Ladislav Brantl (*1881), můj pradědeček, pracoval jako soustružník kovů a zámečník na Žižkově a svoji společenskou povahu a organizační schopnosti uplatnil v činnosti I. Dělnického tamburašského a dramatického sboru v Žižkově (založen 19.9.1907 za účelem - pěstovati hudbu na jihoslovanské nástroje "tamburise" a divadlo). Ladislav Brantl byl nejen členem sboru, ale i jeho předsedou (v letech 1913, 1918 a 1924). Jak vyplývá z dochovaného slavnostního projevu mého pradědečka z roku 1937, jednalo se tehdy o jakousi nadstavbu či přístavbu k již existujícímu spolku - Všeodborová dělnická vzdělávací beseda "Karel Marx" v Žižkově (založena 1903 za účelem - pořádati hospodářské, vědecké a z různých oborů práce přednášky, rozhovory a schůze, z kterých politika i náboženství je vyloučeno).
Jeho dcera Jitka (*1919), moje babička, mi vyprávěla, kterak její otec s ostatními tamburaši ve volných chvílích piloval hru na drnkací nástroj – tamburu (též zvaný brač) a snažil se lásku k drnkání vzbudit i v dceři (neúspěšně; odradily ji počáteční mozoly z kovových strun). Dost možná, že dělnický spolek měl už dost řečí a přednášek na téma proletariát, kapitalista, stávka apod. a chtěl se pobavit nějakou neužvaněnou tvůrčí činností. Tamburašské sbory byly a dosud (právě i na Žižkově) jsou zvláštním kulturním fenoménem.

Tamburašská hudba pochází ze slovanských oblastí bývalé Jugoslávie. Její charakteristický zvuk spočívá v souhře mnoha drnkacích tamburových nástrojů od těch se sopránovým laděním až po basové. O rozšíření obliby těchto souborů se u nás zasloužili naši pradědové, vojáci bývalé rakousko-uherské armády, kteří sloužili v zemích bývalé Jugoslávie. Odtud přiváželi domů tamburašské hudební nástroje a zakládali u nás první spolky.
Pro tamburašské soubory si jejich kapelníci upravovali skladby z tehdejšího repertoáru populární hudby, hojně aranžovali oblíbené lidové písně a šlágry, ale i přizpůsobovali a přepisovali, vzhledem k možnostem amatérských neškolených muzikantů, i náročnější partitury velikánů české i světové vážné hudby. Tamburaši hráli k poslechu i tanci při nejrůznějších slavnostních příležitostech a byli jakousi něžnější obdobou břeskných dechovek.
Naposledy upravil klomin dne stř zář 11, 2019 12:23, celkově upraveno 7
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Brantl

Příspěvekod kaiserj » stř črc 12, 2017 11:03

Brantlovi mám v rodokmenu. Obec Mrákov (dříve Mrdákov) západní Čechy.
Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,

Re: Brantl

Příspěvekod klomin » ned kvě 13, 2018 9:13

A máte v rodokmenu někoho z osob, o nichž zde píšu?
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků