VYŘEŠENO - Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Příspěvekod zburget » čtv kvě 10, 2018 18:53

Zdravím,
mohl by mi někdo prosím doplnit chybějící písmeno a zkontrolovat, jestli nečtu něco blbě?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=27
pravá strana, čtvrtý záznam od spodu

18. únor 1720:
Se?czi [Seč] (psáváno Seczi, ale co je tam to písmenko navíc?)

Matieg [Matěj]

Antonin borket [Antonín Burget]
Bieta Materz [Alžběta matka]
(co je to za nápad v úřední listině zkrátit Alžbětu, jako Bieta?)

Wondrassek witek a Manzelka geho Maryna z Protiw(anova) (Ondřej? Vítek a maželka jeho Marina, z Protivanova)

Děkuji
Naposledy upravil zburget dne pát kvě 11, 2018 11:22, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Příspěvekod makke » čtv kvě 10, 2018 19:04

Dobrý den,

text je v pořádku, jen jsem doplnila písmeno k Seči a dopsala svůj názor k Bětě.

18. únor 1720:
Sedczi [Seč]

Matieg [Matěj]

Antonin borket [Antonín Burget]
Bieta Materz [Alžběta matka]

Na počátku 18. století nebyl na formální stránku zápisu kladen až takový důraz, a jestli knězi někdo nahlásil, že matka je Běta, tak prostě napsal Běta :-) . Stejně tak se můžete setkat i s jmény Jura, Mařa,Foltýn (Valentin) ...

Wondrassek witek a Manzelka geho Maryna z Protiw(anova) (Ondřej? Vítek a maželka jeho Marina, z Protivanova

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Příspěvekod Zora » čtv kvě 10, 2018 19:10

k názvu obce: Zápisy názvů obce nebyly naprosto přesně úředně ustáleny, nebyl ani ustálen pravopis.

užívalo se několik přepisů názvů obce Seč - pozor, na různých místech viz:
http://actapublica.eu/userdata/inventar ... trik_2.pdf

sken 68/94

Ke křestnímu jménu matky bych uvedla pouze to, že na začátku 18. století se narození dětí hlásilo tak, že někdo z rodiny oznámil jména rodičů. Pokud kněz rodiče znal - patřili do jeho farnosti a věděl, že jsou manželé, zapsal často to, co mu bylo sděleno a nekontroloval, jak byla matka pokřtěna.

Další možnou variantou je fakt, že hledáte předky od mladších matrik po ty nejstarší, takže u zápisů mladší generace je možná křestní jméno matky uvedeno v němčině Elisabetha.
Berte to tak, že zápis křestních jmen se prostě lišil, můj předek se narodil jako Vavřinec, ženil se jako Laurentius a děti měly zapsaného otce Lorenze.
Naprosto běžný stav.
Na čtení nevidím, takže to doplní kolegové.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Příspěvekod zburget » čtv kvě 10, 2018 20:42

Díky za postřehy a informace.

To, že se Seč píše různými způsoby, to by mě ani tak nepřekvapilo. On to každý kněz píše jinak. Jen to "d" v Sedczi mě fakt nenapadlo, že by ho tam někdo vložil.
To, že křestní jména píše každý jinak už jsem taky nějak vstřebal. Zrovna tahle Alžběta byla jen v této křestní matrica zapsána už jako Azbieta, Alžbieta, Elisabet a teď ta Bieta mě fakt dorazila.

I moje příjmení píše pokaždý někdo nějak jinak - Burget, Burgeth, Borget, teď Borket, není divu, že je z toho dnes několik různých příjmení. ...i když ti Borgeti mě moc nepřekvapují, protože se v dané oblasti ještě dnes mluví "po hanácke", takže jesli rodič nahlásil knězi svoje příjmení, tak tam to "o" muselo být, jako poleno! :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1720, čeština, Seč (Konicko)

Příspěvekod Zora » čtv kvě 10, 2018 21:05

Občas je třeba brát v úvahu i fakt, že ne každý kněz byl pečlivým a dobrým latiníkem (němčinářem, češtinářem) a že ne každý se namáhal s hledáním správného ekvivalentu kř. jména, vztahujícího se k jazyku matriky.
Ono vyhledávat opakovaně v matrice oddací zápisy (ne vždy byli rodiče navíc místní) a věřit tomu, že kněz v té době zapsal příjmení správně, to asi dělal málokterý z kněží...
Navíc matriční zápisy se zapisovaly na papírky a ty následně opisoval většinou někdo jiný, dost často kantor, kterému tohle moc nevonělo - práce navíc... O - U - všechno jedno...
Bieta., Elisabetha,... nebyl asi důvod, proč to řešit...
U matriky nešlo z dnešního pohledu o bezchybný dokument, šlo především o to, aby byli poddaní katolíci, tedy pokřtění a dohledatelní, aby byl přehled o počtu zemřelých a narozených, aby rodiče nežili v hříchu a děti se rodily do manželství.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků