Sňatek 1680 Strenice čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř kvě 09, 2018 19:58

Vidíte tam také Rušová? Ten zápis je navíc velmi ošizený, zejména o jména tatíků – a navíc tohle podivné příjmí.
Ve farnosti Strenice žádní Rušovi (natož přímo v té obci, jak předstírá p. farář Stražovský) tou dobou nežili, jenže eventuální Aušová či Kušová mi nesedí, když to porovnám s jinými zápisy týmž jinak velmi čitelným rukopisem.
Díky za případné tipy.

Ohledně toho desátého června si taky nejsem jist, ale to není tolik zásadní...

Viz tady vpravo dole:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12562/162
lb.
Přílohy
KvapilRušová1680.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Kiara » stř kvě 09, 2018 20:14

Já bych četla příjmení nevěsty jako RUSOVÁ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř kvě 09, 2018 20:19

Kiara píše:Já bych četla příjmení nevěsty jako RUSOVÁ...


Ani to nepomůže, ani Rusovi tam nežili.
Navíc si myslím, že to háček je, když to porovnám s okolním textem.
Ale i tak díky za tip.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod hovorkas » čtv kvě 10, 2018 5:29

Když se dívám, jak zapisovatel někdy psal z, uvažoval bych také o tvaru Ružovou. Po přiblížení detailu na stránkách archívu mi to jako z připadá (viz. např. porovnání se z ve slově s pocztivou pár slov před tím).
hovorkas
 
Příspěvky: 284
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Sňatek 1680 Strenice čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv kvě 10, 2018 7:38

hovorkas píše:Když se dívám, jak zapisovatel někdy psal z, uvažoval bych také o tvaru Ružovou. Po přiblížení detailu na stránkách archívu mi to jako z připadá (viz. např. porovnání se z ve slově s pocztivou pár slov před tím).


To jsem samosebou též připustil, jenže problém je v tom, že v té farnosti jsem v té době nenašel nikoho ani s takovým příjmím.
Proto jsem se teda pokusil zpochybnit to R – ale právě ta iniciála je zřejmě nepochybná...

A tak jsem se ještě podíval, zda tam nežili nějací Rúžoví – ale taky nic:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12563/57

Ostatně to příjmení Ruš existuje, dokonce i v sousední Lysé:
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Ru%C5%A1/hustota/
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 22 návštevníků