Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucemburk

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucemburk

Příspěvekod zoupe » pát dub 06, 2018 14:51

Dobrý den.
Přidávám příjmení ze svého rodokmenu, tučně ty nejbližší generace. Najde se nějaký průnik? Těším se ;o)


Baldík - Kulířov
Bratršovský - Ransko
Brázda - Litostrov, Lukovany
Čamek - Březejc, Oslavany
Celý - Kulířov
Chelík - Dobrá Voda
Čiháček - oblast Zbraslavi, Stanovišť
Drápal - Domašov
Dvořák - Jedovnice
Fiala - Lipovec, Jedovnice
Hádek - Příbram, Zbraslav
Hájek - Příbram na Moravě
Hladík - Dobrá Voda
Holánek - Dobrá Voda
Hollak - Křižanov
Homola - Kněževes
Hrubý - Ransko, Oslavany
Hudec - Mollenburg, Marianín
Jadrný - Svratouch
Jasor (Fason?) - Ostrovačice
Jelínek - Jedovnice
Juřina - Jedovnice
Kadaňka - Újezd u Rosic
Kania - Dobrá Voda
Kincl - Svratouch
Klíma - Rudice
Kocman - Rudice, Jedovnice
Kovářík - Jedovnice
Krejčí - Březejc
Krška - Ostrovačice, Říčany
Kubeš - Rudice
Kunc - Jedovnice
Kuřil - Kulířov
Macholán - Zbraslav
Marvan - Věchnov
Matějka - Zbraslav
Mokrý - Jedovnice, Rájec
Musil - Rudice, Ostrov u Macochy
Mutl - Ransko
Nezval - Rudice
Novák - Jedovnice
Opatřil - Jedovnice
Palásek - Litostrov, Zbraslav, Příbram
Patočka - Neslovice
Peřina - Jedovnice
Pokorný - Zbraslav, Domašov
Porazil - Domašov, Zbraslav
Přibyl - Zbraslav, Litostrov
Puček, Tuček? - Svratka, Věchnov
Rambousek - Osová Bitýška
Šafránek - Svratka
Šebela - Jedovnice, Krasová
Sehnal - Rudice
Šenk - Jedovnice
Šenkýř - Vilémovice
Ševčík - Jedovnice
Škoda - Dobrá Voda
Soukup - Lesní Jakubov
Staněk - Zbraslav, Litostrov
Stehno - Ransko
Štický - Ransko
Svoboda - Zbraslav
Tlustý - Svratka
Trnka - Pozořice
Tůma - Dobrá Voda
Urbánek - Kulířov, Dobrá Voda
Vala - Osová Bitýška
Váňa - Ransko
Vaněk - Věchnov
Veselý - Rosice
Vondráček - Štikov
Zedník - Dobrá Voda
Zeman - Chrudimsko
Zouhar - Jedovnice, Senetářov, Kotvrdovice, Rudice
zoupe
 
Příspěvky: 251
Registrován: pon lis 13, 2017 15:36
Oblast pátrání: farnosti Zbraslav u Brna, Jedovnice, Ostrovačice

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod markar » pon dub 09, 2018 8:30

Zdravím,
- já mám též Hudce z Molenburku, předtím z Ostrova (Františka Hudcová *9/1 1785 Molenburk oo 9/11 1802 Jan Kala - dcera Jakuba a Barbory Hudcových (*22/7 1744 Molenburk oo 23/11 1767 Rozstání) - syn Tomáše a Mariany Hudcových (7/12 1710 Ostrov u Macochy oo 30/1 1735 Molenburk) - syn Štěpána a Veroniky Hudcových)
- Mikuláškovi z Němčic (jedná se o Kateřinu Mikuláškovou, která si 30/5 1660 v Němčicích vzala Tomáše Kalu)
- Mokré mám také z Němčic (Anna Mokrá z Němčic provdaná 25/6 1690 v Němčicích za Jiřího Kašpárka; byla dcerou Valentina a Mariany Morkých a narodila se 10/2 1671 v Němčicích)
- Musily mám z Molenburku (Mariana Musilová oo 30/1 1735 v Molenburku za Tomáše Hudce; dcera Jakuba Musila)
- Opatřili mám taktéž z Jedovnice (Anna Opatřilová oo 11/11 1753 s Janem Meluzínem; nar. 17/6 1729 ve Žďáru - dcera Tobiáše Opatřila (* 7/9 1676 Jedovnice; oo 9/1 1707 Jedovnice Veruna Říhová) - syn Jakuba a Salomeny Opatřilových

S pozdravem, Martina
markar
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř říj 21, 2015 17:28
Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod Zora » pon dub 09, 2018 9:05

markar píše:Zdravím,
- já mám též Hudce z Molenburku, předtím z Ostrova (Františka Hudcová *9/1 1785 Molenburk oo 9/11 1802 Jan Kala - dcera Jakuba a Barbory Hudcových (*22/7 1744 Molenburk oo 23/11 1767 Rozstání) - syn Tomáše a Mariany Hudcových (7/12 1710 Ostrov u Macochy oo 30/1 1735 Molenburk) - syn Štěpána a Veroniky Hudcových)
- Mikuláškovi z Němčic (jedná se o Kateřinu Mikuláškovou, která si 30/5 1660 v Němčicích vzala Tomáše Kalu)
- Mokré mám také z Němčic (Anna Mokrá z Němčic provdaná 25/6 1690 v Němčicích za Jiřího Kašpárka; byla dcerou Valentina a Mariany Morkých a narodila se 10/2 1671 v Němčicích)
- Musily mám z Molenburku (Mariana Musilová oo 30/1 1735 v Molenburku za Tomáše Hudce; dcera Jakuba Musila)
- Opatřili mám taktéž z Jedovnice (Anna Opatřilová oo 11/11 1753 s Janem Meluzínem; nar. 17/6 1729 ve Žďáru - dcera Tobiáše Opatřila (* 7/9 1676 Jedovnice; oo 9/1 1707 Jedovnice Veruna Říhová) - syn Jakuba a Salomeny Opatřilových

S pozdravem, Martina


O které Němčice se, prosím, jedná?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod zoupe » úte dub 10, 2018 15:58

markar píše:Zdravím,
- já mám též Hudce z Molenburku, předtím z Ostrova (Františka Hudcová *9/1 1785 Molenburk oo 9/11 1802 Jan Kala - dcera Jakuba a Barbory Hudcových (*22/7 1744 Molenburk oo 23/11 1767 Rozstání) - syn Tomáše a Mariany Hudcových (7/12 1710 Ostrov u Macochy oo 30/1 1735 Molenburk) - syn Štěpána a Veroniky Hudcových)
- Mikuláškovi z Němčic (jedná se o Kateřinu Mikuláškovou, která si 30/5 1660 v Němčicích vzala Tomáše Kalu)
- Mokré mám také z Němčic (Anna Mokrá z Němčic provdaná 25/6 1690 v Němčicích za Jiřího Kašpárka; byla dcerou Valentina a Mariany Morkých a narodila se 10/2 1671 v Němčicích)
- Musily mám z Molenburku (Mariana Musilová oo 30/1 1735 v Molenburku za Tomáše Hudce; dcera Jakuba Musila)
- Opatřili mám taktéž z Jedovnice (Anna Opatřilová oo 11/11 1753 s Janem Meluzínem; nar. 17/6 1729 ve Žďáru - dcera Tobiáše Opatřila (* 7/9 1676 Jedovnice; oo 9/1 1707 Jedovnice Veruna Říhová) - syn Jakuba a Salomeny Opatřilových

S pozdravem, Martina



Vidíte, to je zajímavé. Pár údajů k mým nejstěrším osobám z Vámi zmiňovaných rodin:
- Moji nejstarší Opatřilové jsou Jan Opatřil (z Jedovnic 62, *28.5. 1782, oddán s Annou Trnkovou 5.10.1806) - syn Franze Opatřila a Terezie...
- U Hudců jsem se daleko nedostal. U záznamu o svatbě Františky Hudec s (16.6.1848 Jedovnice) je uvedeno, že jde o nemanželskou dceru Marianny Hudec, dcery Antonína Hudce, podruha v Mollenburgu, a Kateřiny. Taky se u Františky uvádí, že se narodila 4.6.1825 v Mariendorfu. Záznam o jejím narození se mi už ale nepodařilo dohledat. Marianín snad tehdy ještě ani neměl samostatnou matriku. Takže u Hudců tápu.
- Františka Kocman, roz. Mokrý (* cca 1807 + před 1870) byla dcerou Karla Mokrého, který sloužil jako vrchnostenský dráb v Rájci a v Jedovnicích, a Thekly roz. Růžička.
- Bartoloměj Musil z Rudice (*1721 + 1789) měl syna Václava (* 1759 + 1811) a možná byl jeho synem i Kašpar Musil, který žil s manželkou Annou (oo 7.1.1777) v Ostrově 7 a měli dceru Magdalenu (*1788)

P
zoupe
 
Příspěvky: 251
Registrován: pon lis 13, 2017 15:36
Oblast pátrání: farnosti Zbraslav u Brna, Jedovnice, Ostrovačice

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod markar » stř dub 11, 2018 8:31

Zora píše:
markar píše:Zdravím,
- Mikuláškovi z Němčic (jedná se o Kateřinu Mikuláškovou, která si 30/5 1660 v Němčicích vzala Tomáše Kalu)
- Mokré mám také z Němčic (Anna Mokrá z Němčic provdaná 25/6 1690 v Němčicích za Jiřího Kašpárka; byla dcerou Valentina a Mariany Morkých a narodila se 10/2 1671 v Němčicích)


O které Němčice se, prosím, jedná?
Z



V mém případě Němčice v okrese Blansko - 5,5 km od Boskovic směr na JV. Z té vesnice mám ještě Kalu a Kašpárka
markar
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř říj 21, 2015 17:28
Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod markar » stř dub 11, 2018 9:49

zoupe píše:
Vidíte, to je zajímavé. Pár údajů k mým nejstěrším osobám z Vámi zmiňovaných rodin:
- Moji nejstarší Opatřilové jsou Jan Opatřil (z Jedovnic 62, *28.5. 1782, oddán s Annou Trnkovou 5.10.1806) - syn Franze Opatřila a Terezie...
- U Hudců jsem se daleko nedostal. U záznamu o svatbě Františky Hudec s (16.6.1848 Jedovnice) je uvedeno, že jde o nemanželskou dceru Marianny Hudec, dcery Antonína Hudce, podruha v Mollenburgu, a Kateřiny. Taky se u Františky uvádí, že se narodila 4.6.1825 v Mariendorfu. Záznam o jejím narození se mi už ale nepodařilo dohledat. Marianín snad tehdy ještě ani neměl samostatnou matriku. Takže u Hudců tápu.
- Františka Kocman, roz. Mokrý (* cca 1807 + před 1870) byla dcerou Karla Mokrého, který sloužil jako vrchnostenský dráb v Rájci a v Jedovnicích, a Thekly roz. Růžička.
- Bartoloměj Musil z Rudice (*1721 + 1789) měl syna Václava (* 1759 + 1811) a možná byl jeho synem i Kašpar Musil, který žil s manželkou Annou (oo 7.1.1777) v Ostrově 7 a měli dceru Magdalenu (*1788)

P


Třeba se ještě potkáme ve starším období.
Dívala jsem se na ty Hudce. Marianín vznikl v roce 1811. Ale matriky určitě existovala. Když se podíváte do indexu (zrovna H ale není dodělané), tak zjistíte, že tam jsou narození, která jsou odkazována k Marianínu. Navíc v Lipovci podle mě chybí některé matriky (mohla to být matrika se signaturou 515, 516, 519 nebo 522).
Nicméně bych se domnívala, že Františkova maminka se narodila v Molenburku - mezi roku 1785-1810 se tam narodily 3 Mariny. V roce 1787 Mariana dcera Martina; 1791 Mariana dcera Antonína Hudce a Kateřiny; a v roce 1806 Mariana dcera Františka. Ale musel byste porovnat další informace, jestli je máte.
Třeba by vám v archivu řekli, co se s matrikami Marianínu stalo.
Martina
markar
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř říj 21, 2015 17:28
Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod Zora » stř dub 11, 2018 10:46

markar píše:Třeba se ještě potkáme ve starším období.
Dívala jsem se na ty Hudce. Marianín vznikl v roce 1811. Ale matriky určitě existovala. Když se podíváte do indexu (zrovna H ale není dodělané), tak zjistíte, že tam jsou narození, která jsou odkazována k Marianínu. Navíc v Lipovci podle mě chybí některé matriky (mohla to být matrika se signaturou 515, 516, 519 nebo 522).
Nicméně bych se domnívala, že Františkova maminka se narodila v Molenburku - mezi roku 1785-1810 se tam narodily 3 Mariny. V roce 1787 Mariana dcera Martina; 1791 Mariana dcera Antonína Hudce a Kateřiny; a v roce 1806 Mariana dcera Františka. Ale musel byste porovnat další informace, jestli je máte.
Třeba by vám v archivu řekli, co se s matrikami Marianínu stalo.
Martina


Přehled matrik, který uvádí actapublica jasně dokládá "osud" Vámi zmiňovaných matrik
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_blansko.pdf
sken 99/153, strana č. 62
matriční knihy existují, jen jsou uloženy na matričním úřadě, - z hlavy nevím, kterém, neb zmíněny doklad je staršího data a zmiňuje MNV.

Když se podíváte na dataci knih, je jasné, že jde o knihy, u kterých ještě neuplynula lhůta pro odevzdání do archivu, nebo jsou v řízení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod markar » stř dub 11, 2018 17:06

Zora píše:
Přehled matrik, který uvádí actapublica jasně dokládá "osud" Vámi zmiňovaných matrik
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_blansko.pdf
sken 99/153, strana č. 62
matriční knihy existují, jen jsou uloženy na matričním úřadě, - z hlavy nevím, kterém, neb zmíněny doklad je staršího data a zmiňuje MNV.

Když se podíváte na dataci knih, je jasné, že jde o knihy, u kterých ještě neuplynula lhůta pro odevzdání do archivu, nebo jsou v řízení.
Z


Na to jsem už byla líná, hledat někde ten seznam. Takže pokud jde o Františku Hudcovou, tak bych zkusila kontaktovat matriku v Lipovci a zeptat se zda tam onen záznam mají (Marianín - inv.č.524 - N 1811-1925). Mě třeba z blízké obce (nebudu jmenovat) poslal hodný pan matrikář vše mailem (ale už je to také asi 10 let...).
markar
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř říj 21, 2015 17:28
Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod zoupe » stř dub 18, 2018 8:36

markar píše:
Zora píše:
Přehled matrik, který uvádí actapublica jasně dokládá "osud" Vámi zmiňovaných matrik
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_blansko.pdf
sken 99/153, strana č. 62
matriční knihy existují, jen jsou uloženy na matričním úřadě, - z hlavy nevím, kterém, neb zmíněny doklad je staršího data a zmiňuje MNV.

Když se podíváte na dataci knih, je jasné, že jde o knihy, u kterých ještě neuplynula lhůta pro odevzdání do archivu, nebo jsou v řízení.
Z


Na to jsem už byla líná, hledat někde ten seznam. Takže pokud jde o Františku Hudcovou, tak bych zkusila kontaktovat matriku v Lipovci a zeptat se zda tam onen záznam mají (Marianín - inv.č.524 - N 1811-1925). Mě třeba z blízké obce (nebudu jmenovat) poslal hodný pan matrikář vše mailem (ale už je to také asi 10 let...).



Díky moc. Zkusím tedy zjistit u lipoveckých matrikářů něco víc o Františčině narození a o její matce.
zoupe
 
Příspěvky: 251
Registrován: pon lis 13, 2017 15:36
Oblast pátrání: farnosti Zbraslav u Brna, Jedovnice, Ostrovačice

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod Zora » stř dub 18, 2018 9:40

zoupe píše:
Díky moc. Zkusím tedy zjistit u lipoveckých matrikářů něco víc o Františčině narození a o její matce.


Už jsem v obraze, pošlu Vám to, co jsem našla - odpoledne přes SZ
Matriky rozhodně existují a rozhodně se dostanete dál, než zatím jste :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod Duke of York » čtv dub 19, 2018 15:34

Take se pohybuju v blizkych oblastech (Lažánky - Musil, Dvořák - Otinoves, Hudec - Pístovice, Ježkovice). Asi jedine, kde se stretavame je Sehnal z Rudice. Mam odtama dve vetve, Marina Sehnalova, dcera Matouše Sehnala si 1763 bere Frantiska Kartouze a pak Rosina Sehnalová, dcera Wítka Sehnala (syn Jiříka Sehnala) si 1712 bere Pavla Kunce.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod AlčaV » stř čer 13, 2018 14:21

Duke of York píše:Take se pohybuju v blizkych oblastech (Lažánky - Musil, Dvořák - Otinoves, Hudec - Pístovice, Ježkovice). Asi jedine, kde se stretavame je Sehnal z Rudice. Mam odtama dve vetve, Marina Sehnalova, dcera Matouše Sehnala si 1763 bere Frantiska Kartouze a pak Rosina Sehnalová, dcera Wítka Sehnala (syn Jiříka Sehnala) si 1712 bere Pavla Kunce.

V mém rodokmenu je Alžběta, Rosinina sestra, takže Vítek Sehnal je náš společný předek :)
AlčaV
 
Příspěvky: 30
Registrován: čtv kvě 31, 2018 13:30
Oblast pátrání: okres Blansko, Boskovice, Vyškov, Litomyšl, Mladá Boleslav, Pelhřimov, Prostějov

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod Duke of York » pon lis 19, 2018 9:22

AlčaV píše:
Duke of York píše:Take se pohybuju v blizkych oblastech (Lažánky - Musil, Dvořák - Otinoves, Hudec - Pístovice, Ježkovice). Asi jedine, kde se stretavame je Sehnal z Rudice. Mam odtama dve vetve, Marina Sehnalova, dcera Matouše Sehnala si 1763 bere Frantiska Kartouze a pak Rosina Sehnalová, dcera Wítka Sehnala (syn Jiříka Sehnala) si 1712 bere Pavla Kunce.

V mém rodokmenu je Alžběta, Rosinina sestra, takže Vítek Sehnal je náš společný předek :)


Tak to je super, nemate nahodou tu vetev nejak vic rozpracovanou?
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Blanensko, Rosicko, Svratecko, Bystrice n. P., Krucembur

Příspěvekod alenas » úte lis 20, 2018 19:09

Zdravím -
v rodokmenu mám Šenkýře z Vilémovic cca od roku 1650 až do roku 1796 a návaznost na rodinu mého otce
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 533
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník