Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pát dub 13, 2018 9:44

Je to 1953 MNOZ 1784-1844, Parnik (Česká Třebová).
Pod č. 177 je zapsáno úmrtí Rosalie Rouskové, roz. Zelingerové, a pod číslem 30 (narození) jsou uvedeni i oba rodiče Rosalie. Zde jako "vagabundus", pod č. 44 již jako "Abdecker" (pohodný) jak Rousek, tak Selinger.
A teď jenom, odkud přišli a kam se po smrti Rosalie vydali ... na Jelení asi až později. Mám 1761 narození Tomáše, komedianta, syna Jana Rouska, posla prawniho z Brandissa (matrika 491_120 Horní Jelení) a matky Kateřiny. Ale v Brandýse n. Orl. jsem je nenašla. Možná jsem špatně hledala :? .

Tak hodně zdaru v pátrání.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pát dub 13, 2018 9:50

Dodatek: že byl Tomáš Rousek komediant, je napsáno na úmrtním zápisu

Sign. 3262_65 České Libchavy, Rausek Tomáš, komediant, narozený z městečka Gelenj z panstwj Daudlebskyho, +21. 11. 1825, České Libchavy č. p. 49.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát dub 13, 2018 16:05

Farnost Tasov, obec Oslava

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=143
Paulina Gruber, otec Anton, matka Anna, mezi kmotry Lictor z V. Meziříčí

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pát dub 13, 2018 18:16

Zájemce o Zelingery, pošlete mi prosím soukromou adresu. Mám článek o katovské rodině Zelingerů v Pardubicích, moc zajímavý. Přeposlala bych vám ho.
dagmar.stepankova@seznam.cz
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » ned dub 15, 2018 19:03

Dagmar Stepankova píše:Je to 1953 MNOZ 1784-1844, Parnik (Česká Třebová).
Pod č. 177 je zapsáno úmrtí Rosalie Rouskové, roz. Zelingerové, a pod číslem 30 (narození) jsou uvedeni i oba rodiče Rosalie. Zde jako "vagabundus", pod č. 44 již jako "Abdecker" (pohodný) jak Rousek, tak Selinger.

Díky moc za upřesnění.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon dub 16, 2018 12:59

Zora píše:Farnost Tasov, obec Oslava

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=143
Paulina Gruber, otec Anton, matka Anna, mezi kmotry Lictor z V. Meziříčí

Z


Aj, Oslavu zrovna mapuju. Dvě generace Gruberů, pak po sobě dva bratři Herzové z Velkého Meziříčí, a nakonec jeden Svoboda. :-) (a možná Knoll, zatím mám jen jeho sňatek tam) Dost se tam křížili s Oberreitry. (teda hlavně s dcerami)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon dub 16, 2018 13:02

Dagmar Stepankova píše:Je to 1953 MNOZ 1784-1844, Parnik (Česká Třebová).
Pod č. 177 je zapsáno úmrtí Rosalie Rouskové, roz. Zelingerové, a pod číslem 30 (narození) jsou uvedeni i oba rodiče Rosalie. Zde jako "vagabundus", pod č. 44 již jako "Abdecker" (pohodný) jak Rousek, tak Selinger.
A teď jenom, odkud přišli a kam se po smrti Rosalie vydali ... na Jelení asi až později. Mám 1761 narození Tomáše, komedianta, syna Jana Rouska, posla prawniho z Brandissa (matrika 491_120 Horní Jelení) a matky Kateřiny. Ale v Brandýse n. Orl. jsem je nenašla. Možná jsem špatně hledala :? .

Tak hodně zdaru v pátrání.


U tohoto páru mám nalezeno celkem 11 dětí, 9 z nich i s místem narození. (u syna Jana mam jen svatbu, dcera Mariana nemanželské dítě) Jak jste na tom vy? :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon dub 16, 2018 13:13

Zora píše:Jen bych podotkla, že změna příjmení na Vysočině se mně objevuje např. v roce 1759 -
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=70

zde je např.narození r. 1759
Franciscus, otec Jacob Musil, Marina.
Jak jsem celkem dost pečlivě dohledala, jde opravdu o dítě Jacoba Honse, (svatba s Marinou v roce 1756)
a to na zakoupeném gruntu, který patřil Musilovi.
Pod příjmením Musil se narodilo více dětí tohoto páru, ale u svateb (nebo úmrtí) jsou děti psány již jako Hons.
Samozřejmě netuším, jak to bylo s Kominíčkovou, tam bych se spíše přikláněla k podobnému názoru jako pan Ondřej.
Z


Já měl ten pocit že patent o neměnnosti přijmení vydal až Josef II v r. 1786, určitě mám ve svém rodokmenu případ, kdy si ho kolem tohoto data měnili zpátky na rodné, poté co ho mezitím měli po chalupě. Je pravda že některé reformy prosazovala už Marie Terezie, ale většinou je nedokázala dost důrazně prosadit, a ujaly se až za Josefa. Ale zrovna o tomhle fakt nevím že by to bylo před tím 1786. (spíš se to přestávalo používat samovolně)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon dub 16, 2018 13:21

Sagitarius píše:
Zora píše:Jen bych podotkla, že změna příjmení na Vysočině se mně objevuje např. v roce 1759 -
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=70

zde je např.narození r. 1759
Franciscus, otec Jacob Musil, Marina.
Jak jsem celkem dost pečlivě dohledala, jde opravdu o dítě Jacoba Honse, (svatba s Marinou v roce 1756)
a to na zakoupeném gruntu, který patřil Musilovi.
Pod příjmením Musil se narodilo více dětí tohoto páru, ale u svateb (nebo úmrtí) jsou děti psány již jako Hons.
Samozřejmě netuším, jak to bylo s Kominíčkovou, tam bych se spíše přikláněla k podobnému názoru jako pan Ondřej.
Z


Já měl ten pocit že patent o neměnnosti přijmení vydal až Josef II v r. 1786, určitě mám ve svém rodokmenu případ, kdy si ho kolem tohoto data měnili zpátky na rodné, poté co ho mezitím měli po chalupě. Je pravda že některé reformy prosazovala už Marie Terezie, ale většinou je nedokázala dost důrazně prosadit, a ujaly se až za Josefa. Ale zrovna o tomhle fakt nevím že by to bylo před tím 1786. (spíš se to přestávalo používat samovolně)


Pravdu díte, skoro
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3839
Dědičnost příjmení byla nařízena patentem Josefa II. ze dne 1. listopadu 1780. Ale už dříve usilovala veřejná správa o stálost jmen rodů. Dr. K. Doskočil uvádí (v Čas. Rod. spol. XII, 45) nařízení gubernia ze dne 20. X. 1779, aby byla v matrice u těch lidí, kteří mají jméno podle gruntu a druhé podle rodu, uváděna jména obě, napříště však měla býti zapisována do matrik jen jména podle rodu. Téhož roku 29. XII. bylo zakázáno ta jména měnit.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon dub 16, 2018 13:24

[quote="Zora"
Pravdu díte, skoro
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3839
Dědičnost příjmení byla nařízena patentem Josefa II. ze dne 1. listopadu 1780. Ale už dříve usilovala veřejná správa o stálost jmen rodů. Dr. K. Doskočil uvádí (v Čas. Rod. spol. XII, 45) nařízení gubernia ze dne 20. X. 1779, aby byla v matrice u těch lidí, kteří mají jméno podle gruntu a druhé podle rodu, uváděna jména obě, napříště však měla býti zapisována do matrik jen jména podle rodu. Téhož roku 29. XII. bylo zakázáno ta jména měnit.[/quote]

Dík za dohledání, jsem v práci a nemám tolik času. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon dub 16, 2018 13:25

Sagitarius píše:[quote="Zora"
Pravdu díte, skoro
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3839
Dědičnost příjmení byla nařízena patentem Josefa II. ze dne 1. listopadu 1780. Ale už dříve usilovala veřejná správa o stálost jmen rodů. Dr. K. Doskočil uvádí (v Čas. Rod. spol. XII, 45) nařízení gubernia ze dne 20. X. 1779, aby byla v matrice u těch lidí, kteří mají jméno podle gruntu a druhé podle rodu, uváděna jména obě, napříště však měla býti zapisována do matrik jen jména podle rodu. Téhož roku 29. XII. bylo zakázáno ta jména měnit.


Dík za dohledání, jsem v práci a nemám tolik času. :-)[/quote]
V pohodě, já jsem si přišla oddechnout od zahradních prací :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pon dub 16, 2018 14:23

Já mám dětí jen osm, prokazatelně mi chybí jedna Anna, narozená asi 1792, ale nevím kde. S tímhle párem jsem teprve začala, tak toho moc nemám, a jak se zdá, zrovna od nich se neodvozujeme. Jestli jsem dobře hledala, vdovec zůstal 23 roků ve stejné obci a zemřel tam. Nebo se pletu?
Budu vděčná za každou sebemenší pomoc.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte dub 17, 2018 0:36

Dagmar Stepankova píše:Já mám dětí jen osm, prokazatelně mi chybí jedna Anna, narozená asi 1792, ale nevím kde. S tímhle párem jsem teprve začala, tak toho moc nemám, a jak se zdá, zrovna od nich se neodvozujeme. Jestli jsem dobře hledala, vdovec zůstal 23 roků ve stejné obci a zemřel tam. Nebo se pletu?
Budu vděčná za každou sebemenší pomoc.


Ta Anna bude zřejmě ta narozená 26.12.1791 v Kosteleckých Horkách 1, snímek 51.
U toho otce Jana, ano, sice mám trochu pochybnosti o uvedeném věku (96 let), ale také si myslím že to bude on.

Jinak mimo Parník mám ještě nalezenou Františku 5.3.1787 v Českých Libchavách 68, sn. 12
a bez narozeni Marianu, která měla 6.11.1807 v Parníku 62 nemanželského Josefa. (ale jak teď na to koukám, nejsem si tak jistý že je to dcera Jana, budu to muset ověřit)
a 22.9.1812 se žení ve Zhoři 13 Jan, syn Jana Rouska z Parníku. Podle uvedeného věku narozen 1783.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte dub 17, 2018 7:43

Rousek František *1794 Doudleby
Aby těch Rousků nebylo málo, tady je další, František. Jeho otcem je Kajetán Rousek, matka Anna, jestli to dobře čtu, dcera Jiřího Zbitka z ... Morawie.
http://img24.cz/images/47025774682118573889.jpg
http://img24.cz/viewer.php?file=4702577 ... 573889.jpg
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte dub 17, 2018 9:02

Dagmar Stepankova píše:Rousek František *1794 Doudleby
Aby těch Rousků nebylo málo, tady je další, František. Jeho otcem je Kajetán Rousek, matka Anna, jestli to dobře čtu, dcera Jiřího Zbitka z ... Morawie.
http://img24.cz/images/47025774682118573889.jpg
http://img24.cz/viewer.php?file=4702577 ... 573889.jpg


Znám, v Kostelci měl 3 děti, a čtvrté mu tam umřelo. Akorát si nejsem jistý zda byl také snížený, i v tom vašem záznamu je psaný jako "pochozní nad tabákem", takže asi potulný obchodník. Znám oblasti, kde jsou Rouskové běžné jméno, žádní snížení.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků