urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod klit » pát dub 13, 2018 18:07

Dobrá den,

Pomohl by mi prosím někdo z Vás se čtením prvního zápisu pro ves Postřelmůvek, http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... cb&scan=64
Já přečtu jen:
Jan paterzinek fogt zakupni....

Pak už nevím, nepříjde mi to ani jako kurent, tak že jsem v koncích, díky moc za pomoc :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod mfal62 » sob dub 14, 2018 13:34

Existují opisy moravských urbářů od J.Novotného, psané "současnou" češtinou (tento původní urbář je staročesky
-> [EDIT] upřesnění:
je to něco mezi staročeštinou a současnou češtinou, odbornící tomu myslím říkají "střední čeština", nebo tak nějak).
Ten co Vás zajímá z roku 1615 tam sice není, ale našel jsem trochu starší urbář z roku 1585, text je velmi podobný,
takže je dobrou pomůckou při čtení urbáře mladšího o 30 let:

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/g371/docs/G0371-588.htm
-> sken 17

Jan Pateřínek fojt zákupní podle obdarování svého nedává platu peněžitého žádného.
(zřejmě nebyl poddaným zábřežského panství, ale asi měl stejné postavení jako svobodný sedlák)
Toliko dává z pustiny Hrabovské o sv. Jiří .................... 14 gr. 2 d. (14 grošů, 2 denáry)
o sv. Václavu dává tolikéž
(tzn. stejně jako o sv. Jiří - platí 2x za rok; ty dva pozemky, za které platil, měl asi pronajaté od vrchnosti)
z kousku roli na Sychravě o sv. Jiří .................. 15 gr.
o sv. Václavu tolikéž
husy krmné o sv. Martině ................... 3
o Vánocích ovsa lesního .................... 1 kopa
o sv. Martině slepici od?????.............. 1
Naposledy upravil mfal62 dne úte dub 24, 2018 14:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod klit » sob dub 14, 2018 17:17

Ten z roku jsem taky našel :) Našel jsem ale ještě zápis o koupi rychty z roku 1633 kde je taky zapsán Jan Páteřínek, to už bude ale nejspíše syn toho co je psán jako fojt v urbáři panství z roku 1585 ne ?
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 06b&scan=5

(zřejmě nebyl poddaným zábřežského panství, ale asi měl stejné postavení jako svobodný sedlák)...co si pod tím mám představit, moc tomu nerozumím co to znamená, že nebyl poddaným :)

Díky :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod mfal62 » sob dub 14, 2018 19:45

Kdo to byli svobodníci je popsáno zde:
https://www.svobodnici.cz/svobodnici-na-morave/

Proběhl jsem jen zběžně ten zápis o prodeji zákupní rychty v Postřelmůvku z roku 1633, ale o svobodnictví se tam nic nepíše.
V některých případech bylo vlastnictví rychty spojeno také se svobodnictvím (svobodným stavem - např. v Řepové na Mírovském panství),
ale to asi nebyl případ té "vaší" rychty v Postřelmůvku. Nicméně rychtář (dříve fojt) byl vždy "prvním mužem" na vesnici a prodlouženou rukou vrchnosti.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod klit » sob dub 14, 2018 21:12

díky díky :)
No a co si myslíte o těch dvou Páteřincích ? myslíte, že je to jeden a ten samý a nebo otec se synem ?
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod mfal62 » ned dub 15, 2018 16:05

Já bych se přikláněl spíše k možnosti, že Jan Pateřínek (Pateřín se jmenuje jedna vesnička, dnes součást obce Bílá Lhota)
v urbářích z roku 1585 a 1615 je jedna osoba, nikoliv otec a syn stejného jména. Pokud by měl v roce 1585
zhruba 25-35 let, tak v r. 1615 by mu bylo 55-65 let, což je docela dobře možné.
Ke dni 5.7.1633 je zapsán prodej rychty (dle indexu na 3. skenu se jedná o dům č. 6, už jsem to myslím zmiňoval jinde)
po zemřelém Jírovi Mlynářovým (proto došlo k prodeji v létě, jinak se grunty obvykle
převáděly během zimy), koupil Jan Zytta (dnes Sitta ?). Protože to byl už nejméně druhý majitel
po smrti Jana Pateřínka, dá se předpokládat, že ten mohl zemřít krátce po roce 1615.

A proč dostal Jan Zytta přízvisko Pateřínek? Mohl mít za manželku dceru Jana Pateřínka,
ale možná prostě jen proto, že koupil rychtu, kde dlouhá léta žil fojt Pateřínek.

Nahlédl jsem ještě do lánového rejstříku, tam kupodivu není rychta v Postřelmůvku vůbec zmíněna.
Příjmení Zita se v Postřelmůvku vyskytuje 2x:
Thomass Zita - malý sedlák, v roce 1657 i 1677
Thomas Zita - zahradník v roce 1657, po něm v roce 1677 Jan Kuntscher (dnes asi Kunčar)
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod klit » ned dub 15, 2018 18:01

a můžu ještě otázku ? Doufám, že moc neotravuji ale chci si v tom udělat jasno.

Tak že Jan Páteřínek v urbářích z roku 1585 a 1615 je jedna osoba....
Jan Páteřínek jinak Zitta (ano v dnešní době neseme příjmení Sitta) co kupuje rychtu v roce 1633:
- může být třeba syn Jana Páteřinka a Zitta může být proto, že se před koupi rychty třeba přiženil na grunt k Zittům ?
- a nebo se jmenoval Jan Zitta a přízvisko Páteřínek dostal proto, že si vzal dceru nebožtíka Páteřínka a nebo mu tak lidi zkrátka začali říkat skrze rychtu, což se mi moc nezdá když předchozí majitel nesl jméno Jíra Mlynář (nikde žádné Páteřínek)
- a nebo aby bylo pochybností více, je ještě jedna věc. Obec Svébohov leží pouze několik málo kilometrů od vesnice Postřelmůvek. A právě ve Svébohově v roce 1634, v neděli po svatém Pavlu (začátek července), prodává Jan Zyta svůj grunt synovi Jiřímu Zytovi. Hned mě tedy napadá několik dalších otázek:
- Je Jan Zyta ze Svébohova tentýž jako Jan Pateřínek zvaný Zyta ?
- Nechtěl Jan Zyta zaopatřit nejen syna ale i svoji rodinu, a tak nejdříve v roce 1633 kupuje rychtu v Postřelmůvku aby pak o rok později prodal statek svému synovi Jiříkovi ?
- Proč ale teda není ve smlouvě z roku 1634 Jan Zyta zmiňován jako Pateřínek a proč není zmiňováno jeho rychtářské právo ?
- Nemůže být Jan Zyta ze Svébohova bratrem či bratrancem manželky Jana Pateřínka jinak Zittu ?


Ano rychta nesla číslo popisné 6. už jste mi to psal k jednomu mému dotazu
A k Tomáši Zittovi. Jeden z nich bude syn Jana Páteřínka jinak Zitty od kud dále pokračuje lini až ke mne (pokud nechybuju). Zjistil jsem, že z jeho života se dochovaly dva okamžiky. Tím prvním je datum jeho úmrtí včetně let, kterých se údajně dožil. Tím druhým je koupě selského gruntu v Postřelmůvku. Tomáš zemřel dne 31. ledna 1684 ve věku 78 let. Tomáš se tady narodil v roce 1606 (samozřejmě vím, že věk nebožtíka je nepřesný).V roce 1654 kupuje Tomáš Zyta opuštěný grunt po Jakubovi Mlynářovi.

Je toho už na mě docela moc a začínám se v tom trochu ztrácet, hlavně mne trochu brzdí nedostatek znalostí, začal jse ms bádáním teprve před rokem.
Díky za Váš čas a Vaše odpovědi :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod mfal62 » úte dub 24, 2018 9:46

Čekal jsem, jestli se k tématu ozve ještě někdo jiný - asi ne.
Máte hodně otázek a zatím málo dohledaných informací k tomu, aby se na ně dalo odpovědět.
Na některé otázky jednoznačnou odpověď možná ani nedohledáte, farnost Zábřeh má matriky až od roku 1649.

Já bydlím v mikroregionu Mohelnice (okres Šumperk), pokud bydlíte na Zábřežsku nebo poblíž a máte zájem o spolupráci,
pošlete mi soukromou zprávu. Během osobního setkání můžeme za pár hodin vyřešit věci, které by tady přes fórum trvaly týdny až měsíce.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: urbář panství, Postřelmůvek 1615, nejspíš latina ?

Příspěvekod klit » čtv čer 14, 2018 15:49

psal jsem sz zde i mail :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků