Pátrání po praprababičce z Vídně

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod nefikuolema » sob kvě 02, 2015 17:06

Zdravím všechny,
při vytváření rodokmenu jsem narazila na problém. Moje paraprababička pocházela z Vídně, svého manžela (tedy mého parapradědečka) tam potkala, když tam byl za prací a pak se v ČR vzali až v roce 1933, ale už roku 1919 se jim narodil syn, tedy můj praděda, a to ještě ve Vídni. Je taková praxe možná?? Nějak se mi to nezdá.
Problém je hlavně ten, že nevím, kde hledat, před nějakou dobou, už nevím kde, jsem našla, že je praprababička psána v českých záznamech jako Rosálie Sekaninová, která se narodila roku 1892 ve Vídni. První otázkou tedy je, jak by se v Rakousku psalo její jméno - Rosalia, Rosa, Rose?? Vím o ní ještě, že za svobodna se jmenovala Pfeiffer a vdala ze za nějakého Metzenbauera (tak se nějakou dobu jmenoval i praděda), takže Sekaninová byla až po druhém sňatku v roce 1933.
Tyhle vztahy mi tedy přinášejí více otázek než odpovědí. Nemáte někdo tip, kde najít více informací než se půjdu doptat na matriku obce, kde žila a zemřela? (matrika pro Pozořice, kde zemřela je ještě stále používaná, stejně tak matrika oddací ve Vyškově a v matrikách narozených ve Vídni je to práce ještě na několik dní a zjistila jsem, že se snad nezobrazují záznamy mladší 100 let).
nefikuolema
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 29, 2012 2:20

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod artepa » sob kvě 02, 2015 17:50

Dobrý den,
jestli nemáte nyní k dispozici žádné dokumenty a nevíte přesně, kde (v které faře) se ve Vídni narodila a narodil praděda, tak bych začala s pátráním tady v živých matrikách.
Víte kde a kdy se ženil praděda? Když se narodil ve Vídni a ženil se tady (v Čechách anebo kdekoli jinde) musel doložil dokumenty z fary, kde je zapsáno narození. Většinou toto bývá uvedeno v poznámkách konkrétného zápisu a případně, že tyto dokumenty byly uloženy ve farním archivu. Tam by mělo být místo narození, uvedena fara, kde je zápis.
To samé i u praprababi. Jestliže roku 1933 to byla až druhá svatba, tak by tam mělo být, že dodala úmrtní list prvního manžela. Zase se můžete posunout o něco dál. Může tam být uvedeno, kde a kdy byla první svatba.
I u úmrtí mohou být poznámky, kde a kdy se dotyčný narodil.
Jak hledat ve Vídni, něco je tady na fóru, dejte do "hledat". Hodně ví Zora.
Podle příjmení asi nebyla Češka. Byly tam čtvrti, kde bydleli Češi, zkusmo se dá hledat tam. Některé matriky už jsou online.
Pop ravdě, ono už je to pár let, co jsem tam hledala. Bohužel "zpatra" Vám víc neporadím. Zkuste hledat i na internetu ...
Určitě si zažádejte o fotokopii zápisu matriky svatby (doslovný opis), důležité budou ty poznámky.
Přeji hodn úspěchů!
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod Zora » sob kvě 02, 2015 18:08

nefikuolema píše:Zdravím všechny,
při vytváření rodokmenu jsem narazila na problém. Moje paraprababička pocházela z Vídně, svého manžela (tedy mého parapradědečka) tam potkala, když tam byl za prací a pak se v ČR vzali až v roce 1933, ale už roku 1919 se jim narodil syn, tedy můj praděda, a to ještě ve Vídni. Je taková praxe možná?? Nějak se mi to nezdá.

Moc se mně to nezdá,. ale možné je všechno

Problém je hlavně ten, že nevím, kde hledat, před nějakou dobou, už nevím kde, jsem našla, že je praprababička psána v českých záznamech jako Rosálie Sekaninová, která se narodila roku 1892 ve Vídni.

První otázkou tedy je, jak by se v Rakousku psalo její jméno - Rosalia, Rosa, Rose??
Je zcela jedno, jak přesně by se křestní jméno psalo, pořád je to Rosa, Rosalie a pod.


Vím o ní ještě, že za svobodna se jmenovala Pfeiffer a vdala ze za nějakého Metzenbauera (tak se nějakou dobu jmenoval i praděda),
Tady bude asi nějaký zmatek. Pradeček se jen tak nemohl přejmenovat. Je pravděpodobné, že první příjmení, které nesl, bylo po matce za svobodna, zřejmě se nenarodil jako manželský. Zda se narodil svobodné matce, rozvedené matce, nebo vdově, to vyplyne asi až později.

Po sňatku se Sekaninou se pravděpodobně stalo to, že ho Sekanina legitimizoval. To by vysvětlovalo i dlouhou dobu od narození ke svatbě a změně příjmení. U mého hledání se stalo, že dítě narozené jako nemanželské, neslo příjmení (asi) po manželovi matky, ale při svatbě se zjistilo, že toto příjmení mu nepřísluší a proto byl zápis v matrice měněn u ženicha na příjmení, které měla matka za svobodna. Je také tedy možné, že Váš předek vyrůstal v manželství své matky , nyní Metzenbauerové, ale správně mu toto příjmení nepříslušelo. Po druhém sňatku tedy mohlo dojít k legalizaci, a dostal řádné příjmení Sekanina S velkou pravděpodobností se nejedná o biologického otce.



takže Sekaninová byla až po druhém sňatku v roce 1933.
Tyhle vztahy mi tedy přinášejí více otázek než odpovědí. Nemáte někdo tip, kde najít více informací než se půjdu doptat na matriku obce, kde žila a zemřela? (matrika pro Pozořice, kde zemřela je ještě stále používaná, stejně tak matrika oddací ve Vyškově a v matrikách narozených ve Vídni je to práce ještě na několik dní a zjistila jsem, že se snad nezobrazují záznamy mladší 100 let).

Vídeňské matriky jsou rozsáhlé, pokud šlo o svobodnou matku, tak existovala porodnice pro tyto ženy, ale není ještě zdigitalizovaná - plán je 06/2015
Dobré rady Vám dala Artepa, hledat v živých matrikách - zkuste oslovit matrikářky, jak postupovat, co je třeba předložit a podobně,. Většinou jsou tyto úkony zpoplatněny.
V našich matrikách hodně často bývají uvedeny poznámky, o kterých psala Artepa, tedy datum sňatku, narození a obec původu. Zrovna nedávno jsem podle ivančické matriky zemřelých!!! podle poznámek dopátrala přesný původ ve Vídni.

http://www.friedhoefewien.at/eportal/
Zde je možné vyhledávat na vídeňských hřbitovech, nevím, jestli vám to nějak pomůže.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod Phokej » úte bře 22, 2016 13:12

Co vím, tak prababička byla z Neudorfu u Neusiderského jezera, kousek od hranic s Maďarskem a Slovenskem, měla cca 5 sourozenců a za svobodna byla Rosalie Metzenbauerová. S pradědou (Cyril Sekanina) se potkala v lazaretu za první světové války. Praděda se pak vrátil zpátky domů, donutili ho se oženit kvůli majetku, ale o svatební noci utekl. V matrice jsem našla, že ho oženili 23.5.1920, což už byl prastrýc Leopold na světě. Prababička byla prvně vdaná za nějakého Pfeiffera, ale ten se za první světové ztratil a taky dlouho trvalo, než ho prohlásili úředně za mrtvého. Proto se děti - 3 dcery a 1 syn, který umřel jako mimino, jmenovali Metzenbauerovi, než po svatbě rodičů přejali příjmení Sekaninovi. Prastrýc Polda byl Pfeiffer, rakouský občan a proto ho za druhé světové dokonce hledalo gestapo. Předpokládám, že po válce si konečně mohl vzít jméno Sekanina.
Víc mi bohužel babička nestihla říct :(
Phokej
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 22, 2016 13:03
Oblast pátrání: Pozořice, Pohořelice, Neudorf (Rakousko)

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod sanssouci » úte bře 22, 2016 16:46

V adresáři města Wien najdete příjmení a adresy osob které hledáte:

http://www.digital.wienbibliothek.at/wb ... cture/5311
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 22, 2016 16:50

Škoda, že původní tazatel tady byl naposledy v květnu před rokem :-(
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po praprababičce z Vídně

Příspěvekod nefikuolema » stř dub 04, 2018 18:04

Tak sem po třech letech zavítám a co nevidím. :lol: Od té doby jsem se zamozřejmě v téhle linii nikam nepohnula, pracovala jsem na jiných částech stromu a teď jsem se k tomu opět vrátila. Takže skvělé překvapení. :D Za tu dobu už jsem zapomněla, že tu mám účet. :) Díky moc, tolik zajímavostí, doma budou mít radost, co nového se dozví. :mrgreen:
nefikuolema
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 29, 2012 2:20


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků