Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Voland68 » úte bře 27, 2018 22:42

Pěkný den nebo večer,

prosím o radu, jak nejlépe dál postupovat v následujícím případě:
Zasekl jsem se při hledání dalších předků z následujícího zápisu:http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5656/68. Jedná se o Matěje Zabranského, který si v roce 1787 bral za ženu v Malých Čičovících Veroniku Králíčkovou.

Situace:
On byl vdovec, dle zápisu mu bylo 52 let a rovněž dle zápisu byl v Malých Čičovicích nově usedlý.... tzn. přistěhoval se. Dle jiného zápisu byl Matěj v Čičovicích Familiantem - tzn. v rámci reformy tam získal půdu.
V zápise nic o jeho předcích není
Ona byla dle zápisu 30 let stará a pocházela ze vsi Auřzis, její otec dle zápisu už nežil. V zápise je napsáno dcera, ale být ve 30 letech svobodná, se mi úplně nezdá.....
Po svatbě měl Jakub s Veronikou minimálně tři děti (ty mám zdokumentované). Zemřel roku 1800 (zdokumentováno), takže mu bylo cca 65 let.

Jak zjistit, odkud Matěj do Malých Čičovic přišel? Popřípadě další podrobnosti o jeho minulosti a působení v Čičovicích?
Jak zjistit, odkud přesně přišla Veronika?

Zhruba před rokem jsem zde vedl na téma Auřzis - Uhřice? debatu. Jedny Uhřice byly u Vlachova Březí v jižních Čechách, na další jsem narazil na Příbramsku, Jméno se mi však dodnes nepodařilo dohledat.

Poradíte někdo, jaké kroky učinit, kde hledat a jak? Od těchto manželů se mi už více než rok nepodařilo pohnout dál do minulosti.

Děkuji mnohokrát za jakoukoliv radu, doporučení.......
Voland68
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 06, 2014 11:51
Oblast pátrání: Úpice /Letohrad - Kyšperk/ Hněvětice / Malé Čičovice

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Viola » stř bře 28, 2018 7:35

Zkuste se podívat do Zechovic (digi archiv Třeboň). Já tam mám Tomáše Zábranského, který se ženil v roce 1784.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod artepa » stř bře 28, 2018 13:28

Úžice (Aužitz), okr. Mělník jste zkoušel? :-)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Viola » stř bře 28, 2018 18:18

Voland68 píše:
Jak zjistit, odkud Matěj do Malých Čičovic přišel?


V těch Zechovicích opravdu Matěj Zábranský je

https://digi.ceskearchivy.cz/cs/8544/117

Druhý odshora jako otec v roce 1760
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Ewka » stř bře 28, 2018 18:39

Na Vašem místě bych se zkusila podívat do fondu Děkanský úřad Hostouň, mohly se dochovat nějaké doklady ke sňatku nebo kniha ohlášek ...
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Voland68 » stř bře 28, 2018 19:26

Děkuji mnohokrát. Tato varianta mne zatím nenapadla.... lépe řečeno, nemám s jinými cestami než s klasickými matrikami zkušenost. Každopádně Vaše rada se mi zdá zatím nejužitečnější :) Ještě jednou děkuji. Michal
Voland68
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 06, 2014 11:51
Oblast pátrání: Úpice /Letohrad - Kyšperk/ Hněvětice / Malé Čičovice

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Voland68 » stř bře 28, 2018 20:52

@Viola: Děkuji Mnohokrát. Těch Zabranských se v Zechovicích obecně najde víc. Nejspíš tam měli nějaké hnízdo :))). Otázka ale je, jak prokázat, zda Matěj ze Zechovic je totožný s Matějem, který přišel do Čičovic.....
Voland68
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 06, 2014 11:51
Oblast pátrání: Úpice /Letohrad - Kyšperk/ Hněvětice / Malé Čičovice

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Viola » stř bře 28, 2018 21:28

Podle Rejstříku k Berní rule byl rolník Matěj Zábranský i v Chrustenicích u Unhoště.
A ještě tam byl Martin Zábranský, sedlák.
Matriku máte z Houstoně a to je od Unhoště kousek.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod mechyn » ned zář 02, 2018 21:19

Měl bych také jeden tip, který nemůžu vyloučit pro nedostatek údajů. Matěj Zábranský *8.2.1733 v Třebízi, sedlák v č.p. 8, měl od 1755 ženu Annu Bendovou, u které mám poznámku, že umřela před 1794. To by asi nebylo to hlavní, ale v 1784 proběhla dražba jeho hospodářství, které bylo prodáno za 900 zlatých. Nedostatek údajů tkví v tom, že nevím, jestli umřel v Třebízi, resp. i jeho žena, nebo se vrtnul ze zoufalství třeba do těch Číčovic. Ony nejsou tak daleko, ale ani blízko. Každopádně úmrtí Evy v matrice od 1784 není (resp. nenašel jsem). Co je však velmi silný argument, je skutečnost, že jeho syn Jiří je v pozemkové knize psán s poznámkou "v Čičovicích". To už je skoro tutovka... Nenarazil jste např. na jeho nebo jiného dítěte, které by bylo z prvního manželství, svatbu v těch Čičovicích ? V té matrice HostouŇ 10 je jen svatba nějakého z Hřebče (Řebeč) a z Malého Jenče, resp. to jsou z indexu do 1784. Kdyby to nevyšlo s tím třebízským, tak koukám, že je tu těch Zábranských kolem dokola dost... Např. 1805 Zábranský ze Cvrkyně... http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12572/45
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jak postupovat dál při hledání..? Malé Čičovice

Příspěvekod Voland68 » stř zář 05, 2018 20:34

Dobrý den. Děkuji za tip. Při svém pátrání jsem se se synem Jiřím nikde nepotkal. Ale je to asi nejžhavější stopa, která se objevila. Zkusím se na toto jméno soustředit. Jinak jak jsem již napsal, mám zmapované alespoň některé děti z Matějova manželství s Veronikou Králíčkovou. Od jednoho z těchto potomků vede přímá cesta k mé matce. O nikom, kdo by byl ve vztahu k Matějovi před sňatkem s Veronikou, nevím.
Jinak Matěj byl psán jako familiant a je tedy možné, že v Čičovicích získal nějakou půdu v rámci reforem. To by nahrávalo té Vaší teorii o Třebízi. Žádný zápis o tom, jakou půdu tam vlastnil a za jakých okolností, se mi zatím nepodařilo získat. Každopádně ještě jednou děkuji. Pohybujeme se v oblasti teorií, ale nic lepšího stejně v ruce nemám.
Voland68
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 06, 2014 11:51
Oblast pátrání: Úpice /Letohrad - Kyšperk/ Hněvětice / Malé Čičovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], kimes a 5 návštevníků