Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pen » stř bře 21, 2018 18:11

Vikinga píše:POLyxena a APOLena u obou zkráceně Polyna nebo Polena, tam pokud faráři uvedli jen tu zkrácenou verzi, mohl si od toho odvodit oboje...


Nikoli. Jména byla v plném znění, jen někde Apolena a někde Apollonie.[/quote]

Myslela jsem to jinak - ...tam pokud faráři uvedli... => pokud svatebčané faráři nadiktovali jen to Polena, při zápisu si pak mohl "vybrat", jestli zapíše to a nebo ono jméno
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř bře 21, 2018 18:27

pen píše:
Vikinga píše:POLyxena a APOLena u obou zkráceně Polyna nebo Polena, tam pokud faráři uvedli jen tu zkrácenou verzi, mohl si od toho odvodit oboje...


Nikoli. Jména byla v plném znění, jen někde Apolena a někde Apollonie.


Myslela jsem to jinak - ...tam pokud faráři uvedli... => pokud svatebčané faráři nadiktovali jen to Polena, při zápisu si pak mohl "vybrat", jestli zapíše to a nebo ono jméno[/quote]

ano, u křtu s tím souhlasím, viz můj příspěvek výše. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Vikinga » čtv bře 22, 2018 0:04

pen píše:Myslela jsem to jinak - ...tam pokud faráři uvedli... => pokud svatebčané faráři nadiktovali jen to Polena, při zápisu si pak mohl "vybrat", jestli zapíše to a nebo ono jméno


JJ, chápu. Ale zmínila jsem přece, že svatby jsem nenalezla - šlo o matky při křtu dítěte (v 17.stol jsem narazila na uvedení matky dítěte při jeho svatbě jen velmi sporadicky). Samozřejmě, zapisující mohl napsat cokoli.
Předpokládám však, že faráři své ovečky znali minimálně do té míry, že jednu nebo dvě Apoleny/Polexiny ve farnosti by si pamatovali, zvlášť, když jí křtili třeba šesté dítě.
Osobně se přikláním spíš k variantě Apolena=Polyxena, už jen proto, že úmrtí jedné či druhé v matrikách nenalézám, ačkoli jsou vedeny poměrně pečlivě. Ale kdo ví ...
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Katerina1985 » úte bře 27, 2018 21:17

Dobrý den našla jsem mého pradědu o kterém jsem myslela že se jmenuje Silvestr Varner ale byla jsem překvapená když jsem ho našla pod jménem Sylvester Dagobert Vařbuchta v poznámce je psáno že bylo rodině jméno změněno na Varner nechápu proč :) ale zajímalo by mě co to znamená Dagobert v životě jsem tohle jmeno neslyšela děkuju za poznatky
Katerina1985
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 27, 2018 17:47
Oblast pátrání: Jižní čechy a morava

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Katerina1985 » stř bře 28, 2018 9:10

To je zajímavé děkuju
Katerina1985
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 27, 2018 17:47
Oblast pátrání: Jižní čechy a morava

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » stř bře 28, 2018 9:20

Katerina1985 píše:Dobrý den našla jsem mého pradědu o kterém jsem myslela že se jmenuje Silvestr Varner ale byla jsem překvapená když jsem ho našla pod jménem Sylvester Dagobert Vařbuchta v poznámce je psáno že bylo rodině jméno změněno na Varner nechápu proč :) ale zajímalo by mě co to znamená Dagobert v životě jsem tohle jmeno neslyšela děkuju za poznatky

Ke kterému datu bylo změněno příjmení?
Možných důvodů je více.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Boza » čtv bře 29, 2018 9:13

Dávám to sem, abych zbytečně nevytvářel nové téma - je to myslím pěkný příklad, jak kreativní (a respektující církevní kalendář) byli předci v křestních jménech.

Matěj Kašpar Melichar Baltazar Špaček se narodil v Lipí u Náchoda 6. ledna 1752 :D
Přílohy
Špaček Matěj 1752.jpg
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 10:45

Občas přemýšlím nad tím, jak asi říkali doma dětem, které dostaly dnes už méně časté kř. jméno.

Baltazar - Balti? :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pen » čtv bře 29, 2018 15:39

Zora píše:
Baltazar - Balti? :-)
Z

U nás Baltr
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 15:44

pen píše:
Zora píše:
Baltazar - Balti? :-)
Z

U nás Baltr


Takže oslovení Baltře?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pen » čtv bře 29, 2018 16:05

Zora píše:
pen píše:
Zora píše:
Baltazar - Balti? :-)
Z

U nás Baltr


Takže oslovení Baltře?
Z


Aha, to mi nedošlo, že mě nachytáte na švestkách :-) Tady se nepřechylovalo do 5. pádu, takže žádné "Baltře pojď sem", ale "Baltr poj hev" (Slezsko)
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » čtv bře 29, 2018 16:27

bože, ne, nechytám , já to fakt neznám :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » sob dub 07, 2018 12:17

Dobrý den, netušíte co za jméno by mohl být Foltýn?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41
Poslední záznam vpravo, Kryštof syn nebožtíka Foltýna Palečka z Palečkovýho mlejna....
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » sob dub 07, 2018 13:04

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4509

Foltýn < hls. Faltyn za něm. Valentin. (Srov. Falta, Faltus a Valenta).

Je dobré se vždy zeptat strejdy googla, nebo tety wiki.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zuz1996 » sob dub 07, 2018 15:00

Děkuju Zoro. Ptala jsem se, ale asi neumím dávat správné otázky :D
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků