Lokalita?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Lokalita?

Příspěvekod mikkix » stř úno 28, 2018 23:21

myslíte to datum v poslední kolonce rok 1888 ? a ten překlad co mám vložit do čtení jste myslela který? já nemohu přečíst toho F. Hladila nar. 25.1.1838 :)
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » stř úno 28, 2018 23:24

mikkix píše:... což já jsem potomek :) mluvila jsem s paní kdybych poslala žádost do prahy na danou matriku tak musím doložit rodný list můj i mé mamky.

No právě, Vy nejste potomek z hlediska zákonu o matrikách, to jsou pouze děti.
Proto jsem vkládala ten odkaz k nahlížení do matrik.
Nedávno tu proběhl dotaz, paní se ptala , jak postupovat, když potřebuje matriční údaje o svém zemřelém manželovi. (byl totiž osvojen a rodina to dříve nevěděla)
Ona totiž ani manželka není ze zákona osobou, která smí nahlížet, neb logicky není potomkem svého manžela. Manželka nemá nárok, o data musela požádat jejich společná dcera.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » stř úno 28, 2018 23:38

mikkix píše:myslíte to datum v poslední kolonce rok 1888 ? a ten překlad co mám vložit do čtení jste myslela který? já nemohu přečíst toho F. Hladila nar. 25.1.1838 :)


Myslím datum 19. X 1888.

Nevěděla jsem především, který překlad máte na mysli Vy.

Já si myslím, že Ewka Vám to přeložila, pokud je tam ještě nějaký zádrhel, tak musíte napsat dotaz.

Cop se týče genealogických služeb, jsou většinou poměrně drahé. Zkuste se podívat na jakoukoliv nabídku na tvorbu rodokmenu, většinou je tam i ceník.
Když tak počítám, kolik je Vám roků - dědeček 1936, maminka tedy cca 1950 - 1960, vy tak nějak 1980 - 2000, řekla bych, že máte před sebou strašně moc času. Genealogie je koníček, zpočátku budete narážet na spoustu zádrhelů, nebudete znát výrazy, nechápat souvislosti, budete se špatně orientovat v v archivech, které zveřejňují matriky online, ale postupně se vše naučíte. Já jsem začínala nešlo mně vůbec nic. Místo křestních jmen, která jsem nepřečetla, jsem dávala předkům "přezdívky", třeba Kateřina byla Ruthefornia :-) , příjmení jsem jen tušila, mátlo mě, proč rodí na statku, kde bydleli předci, osoba jiného jména,... No, nevěděla jsem nic o tom, že společně bydlela i čeleď...
Nemáte vůbec kam spěchat a tady na fóru Vám vždycky rádi poradíme. nenechejte se ošidit o radost z objevů, o život svých předků tím, že zvolíte komerční metodu a pak se dozvíte např., že Josef pracoval na vesnici jako zemědělec, protože všichni pracovali jako zemědělci. (citace jednoho ne zrovna zdařilého rodokmenu profesionála)

Jestli mohu doporučit, zkuste pátrat vždy současně raději po jednom rodu, člověk si více pamatuje, dá si do spojitostí drobnou poznámku, příjmení, které už viděl u předcházejících zápisů....

Nevzdávejte to, objevíte staré rodinné historky, někdy moc pěkné, jindy trochu smutné, ale to vše pospojujete Vy sama do takové cesty, kterou vyšlapali vaši předci. A rodokmen, informace o předcích jsou zase dobrým pojítkem mezi žijícími příbuznými.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 0:44

tady máte narození Blaženy

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11655/12

je tam ještě poznámka, že Blažena se provdala v roce 1922 v PLaňanech. Je pravděpodobné, že její manžel ale Jaroslava nelegitimizoval, protože Jaroslavovi zůstalo příjmení po matce za svobodna.

Je to čitelné, pokud něco nepřečtete, dějte si to přečíst do sekce čtení
Narození 1888, Plaňany česky.
a do textu zprávy vypište vše, co sama přečtete.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lokalita?

Příspěvekod mikkix » čtv bře 01, 2018 8:45

Dobrý den,
jé moc děkuji za velkou pomoc, zrovna jsem se snažila najít ty Plaňany :) no musím říct že ve všech archivech se orientuju ale v těch pražských v tom tak trochu tápu. V té e badatelně jsem tak trochu ztracená ale to je možná tím že nevím jak je to tam řazené a rozdělené.
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 9:02

Jen ještě pár rad.

Praha, tedy Praha a obce kousek okolo Prahy (dnes většinou okrajové části Prahy) jsou pod

http://www.ahmp.cz/index.html?mid=103
Někdy je ale potřeba hledat na netu, pod který kostel, starou pražskou část dotyčné pražské místo spadalo.
Okolí Prahy je zase pod ebadatelna

Problém je v tom, že jak se Praha rozšiřovala, přibírala okolní obce, tak v různých dobách jsou matriky stejné obce pod oběma archivy, Bohužel, chce to pak trpělivost a hledat.

Něco o tom, jak se Praha rozrůstala
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%A1sti_Prahy

Někdy pomůže zadat na netu
genea matriky plus název obce

třeba tady jsem zadala po ukázku
genea matriky Plaňany
a zde je nalezený odkaz
http://www.genea.cz/index.php?id=58&did=7488

Pozor, je to dobrovolnický projekt a občas prostě potřebná matrika není zachycena.

tady je matriční rozecestník, tedy na mapě vyznačené oblasti a uvedeno, kterou oblast spravuje který archiv
https://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs&

Pokud byste měla mezi předky protestanty, nebo osoby židovského vyznání, pak je to maličko složitější, ale dá se to samozřejmě také bez problémů zvládnout.

Tak ať se Vám daří, a nenechejte se zviklat počátečními neúspěchy.

PS docela ráda bych si dala v té Vaší bývalé cukrárně kafe s pořádnou porcí šlehačky, ale beru za vděk svou běžnou. Inu běh času je neúprosný. Ale včera mě honila pořádně mlsná :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lokalita?

Příspěvekod mikkix » čtv bře 01, 2018 9:05

Tak jsem se dívala přečtu vše až na to čí byla ta Barbora rodem Prokňpeková??? z Vrbčan? a pak matka Anna rodem Chlapcová z Lim...?
Díky mooooc :)
mikkix
 
Příspěvky: 332
Registrován: sob úno 17, 2018 20:05
Bydliště: Zlín
Oblast pátrání: Praha, Plaňany, Jevíčko, Bělá u Jevíčka (Smolná), Janovice, Pěnčín, Velké Opatovice, Šumice ( Uh.Brod ), Jinonice,Tvarožná Lhota, Radějov, Hroznová Lhota

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 9:09

v ebadatelně si nahoře v liště zadáte obec. Buď tam je, nebo není :-))) pokud se nabízí vícekrát, tak pozor, co hledáte, vybírejte pečlivě z nabídky. (plete se to tam trochu ve smyslu obec - farnost, ale na to přijdete)

Pak je nejlepší podívat se, zda existuje index ke hledanému záznamu. (ne vždy jsou k dispozici)
Takže v případě Blaženy kliknout na sloupec indexy, ony se seřadí podle období. Po prvním kliku je ten "nejmladší" index ale dole, takže kliknout ještě jednou, on se ukáže na prvním řádku.

Index tam je, Blaženu jsem našla pod B - Brunc, ale číslo stránky , na které Blažena měla být, neodpovídalo, takže jsem opět klikla na matriky narozených, dvakrát, nabídla se matrika a v ní jsem zkusmo hledala podle data v poznámce. Blažena byla na světě. Pozor, ebadatelna má smíchané katolické , evangelické a civilní matriky, je třeba to rozlišovat. Vy zatím do minulosti budete hledat pouze v katolických.
Svatby bývaly u nevěsty, ta se pak dost často stěhovala k manželovi. První dítě někdy ještě u rodičů novomanželky, (nezkušenost rodičky nebo ještě nezařízená nová domácnost), ale většinou už v novém bydlišti u manžela.
Držím palce, určitě se Vám to podaří, neučíte se.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lokalita?

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 9:11

mikkix píše:Tak jsem se dívala přečtu vše až na to čí byla ta Barbora rodem Prokňpeková??? z Vrbčan? a pak matka Anna rodem Chlapcová z Lim...?
Díky mooooc :)


Psala jsem, že musíte vytvořit nový dotaz do sekce čtení, máte tam i návod, co a jak napsat. do tohoto vlákna v sekci hledám pomoc čtení už nepatří.
V sekci čtení jsou podrobná prvidla, takže si určitě poradíte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků