oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Nalezené záznamy o osobách, které nemají zjevnou místní příslušnost k dané matrice.
Pravidla fóra
Do této sekce patří váš objev matričního zápisu, v němž se vyskytuje konkrétní člověk, který místem bydliště nebo původu do matriky nepatří. Např: František Novák z Prahy, svatba v Brně, 1854
Nezapomeňte uvést název archivu, označení (signaturu) matriky, folio a odkaz na příslušný sken či matriku.

oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod janamic » sob úno 10, 2018 15:17

Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod kimes » sob úno 10, 2018 16:21


Můžete mi prozradit, proč sem ty svoj nálezy mimochodem(a ještě nečitelné) dáváte?! Kdyby to dělal každý, tak se tu nehneme.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod Zora » sob úno 10, 2018 16:53

kimes píše:

Můžete mi prozradit, proč sem ty svoj nálezy mimochodem(a ještě nečitelné) dáváte?! Kdyby to dělal každý, tak se tu nehneme.


Naopak Janamic a všem dalším za to patří pochvala, dohodli jsme se před časem právě proto, aby bylo někomu usnadněno pro budoucnost hledání, Je obdivuhodné, že si na to udělají čas.

Pro Vaše pohodlí, zprávy v této sekci - Cizí v matrice . si můžete hromadně smazat -
V přehledu sekcí si otevřete právě tuto sekci a najděte si OZNAČIT TÉMATA JAKO PŘEČTENÁ

Po kliknutí a potvrzení všechny nové příspěvky zmizí.

Já používám vzhled fóra subsilver 2, pak je toto tlačítko vpravo, nad horním rámečkem ohraničujícím nové příspěvky.

edit - tady třeba náhodě nalezené narození a reakce kolegy, který ho hledal.


Zora píše:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=140

Farnost Měřín

narození syna Leopolda, otec Růžička, pocházející z Heraltic. matka Mariana

Sagitarius:
Bingo! Teď na těchto Řůžičcích právě dělám, a Leopold byl jedním z těch co mi zrovna chyběl. (mám 16 ostatních dětí Václava a Mariany, většina v Kosovech 11, farnosti Úsobí) Tady bych to asi sám nenašel. Díky ti dobrá vílo :-)

P.S. Teda Mariany bylo jen prvních 12 dětí, zbylé s druhou ženou Kateřinou.
Podle věku uvedeném při svatbě se Leopold měl narodit až 1782, ale to mi moc nesedělo. Mezi předchozím a následujícím dítětem tam sice bylo 23 měsíců, takže by se vešel, ale bylo by to hodně neobvykle natěsno.


Janamic a ostatní - díky i touto cestou, já bohužel nepřečtu správně skoro nic, takže mé příspěvky do této sekce jsou minimální. Ale každý nový člen, který zde (i jinde) pomůže i ostatním, je vítaný.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod janamic » ned úno 11, 2018 10:38

kimes píše:

Můžete mi prozradit, proč sem ty svoj nálezy mimochodem(a ještě nečitelné) dáváte?! Kdyby to dělal každý, tak se tu nehneme.


Proč vysvětlila Zora (Zoro, děkuji), právě za tímto účelem rubrika vznikla. Ale proč Vás pohoršují „nečitelné zápisy“? Za to opravdu nemohu, to prosím reklamujte v 18. století, ať neškrábou, používají lepší inkoust a knihu hezky uloží někde v suchu!
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod kimes » ned úno 11, 2018 16:00

janamic píše:
kimes píše:

Můžete mi prozradit, proč sem ty svoj nálezy mimochodem(a ještě nečitelné) dáváte?! Kdyby to dělal každý, tak se tu nehneme.


Proč vysvětlila Zora (Zoro, děkuji), právě za tímto účelem rubrika vznikla. Ale proč Vás pohoršují „nečitelné zápisy“? Za to opravdu nemohu, to prosím reklamujte v 18. století, ať neškrábou, používají lepší inkoust a knihu hezky uloží někde v suchu!

Ano, souhlasím se Zorou, že každá pomoc ostatním je chvályhodná, já jsem měl spíše na mysli ne neomezenou technickou kapacitu fóra a jeho přehlednost. Ale někdy se i chvályhodná snaha míjí účinkem, aneb "čeho je moc, toho je příliš" - malá statistika rubriky - za cca půl roku 63 příspěvků, z toho 25 od janamic - k nim odpovědí(reakcí) 0. Mimochodem - můžete mi označit, kde v uvedeném odkazu(linku) je obsažen Jan Doležal z Vlastiboře? - asi jste zdatný paleograf, ale běžný uživatel fóra by ho těžko našel i kdyby ho zajímal. Kvalitu starých zápisů Vám nevyčítám, jen si myslím, že dávat sem takové odkazy(bez dalšího komentáře) nikomu příliš nepomůže.Na závěr si dovolím konkretizovat svůj původní názor - dovedete si představit, že třeba jen 10% z těch více jak 7000 uživatelů fóra, by sem dávalo odkazy na všechny osoby mimo matriční obvody příslušných farních matrik, které zrovna prohlížejí? - já ne!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod janamic » ned úno 11, 2018 17:10

Starost o kapacitu rubriky bych si opravdu nedělala, například rubrika Čtení starých materiálů má aktuálně 27653 témat a nikoho ještě nenapadlo varovat před přeplňováním. Já bych naopak byla ráda, kdyby přispěvatelů této rubriky bylo více a objevila bych tam nějaké mnou hledané vzdálené svatby, které v logické vzdálenosti prostě nejsou. Možná Vám to nepřipadá jako problém, záleží v jaké oblasti pátráte. Pokud se v bádání pohybujete v čistě selském prostředí, tak věřím, že na moc vzdálených svateb nanarazíte, ale každý, kdo měl předky měšťany, mlynáře ap. ví o čem mluvím. To, že mají mé příspěvky v této rubrice nulovou odezvu, mne opravdu netrápí, je to přece jehla v kupce sena, ale věřím, že třeba někomu pomůže.
Ano, máte pravdu, mohla bych odkazy detailněji popisovat, ale nehledám prioritně vzdálené svatby, prostě na ně jen mimochodem narazím. Myslím však, že kdo má informaci, že se uvedená svatba na stránce nalézá, tak už si jí tam najde.
K Doležalovi: je to jediný zápis na stránce z roku 1727, tj jednoznačně vpravo dole. Jan syn Jiřího Doležala z Vlastiboře s Marií Magdalenou dcerou Štěpána Byby z Rakovníka. Z Knína pěšky do Rakovníka 77km, do Vlastiboře dokonce 98km!
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: oo 1727 Starý Knín- Jan Doležal z Vlastiboře

Příspěvekod Zora » ned úno 11, 2018 17:15

Opravdu špatně vidím a tak se vyhýbám dost často listováním v matrikách a hledání správného příjmení, zvlášť třeba na vademecu to opravdu "bolí" do očí. Mám už své navyklé postupy, jak se napřed dopídit, kde vlastně hledat.

Za poslední rok jsem někomu vyhledala řekněme 50 těžko nalezitelných předků. (dnes třeba někoho, kdo putoval od Blanska k Břeclavi a pak na Ostravsko. Matriční - úřední stopa žádná.

Pokud mně Janamic a všichni ostatní navedou na správnou matriku, pak mně to nesmírně pomůže.
Stačí jen výskyt příjmení, se vším ostatním se už já nebo jiný genealog musí poprat. (nečitelné, špatně zapsané, a pod.)

Ne vždy všichni poděkují, ne vždy je tedy vidět zpětná vazba - tedy nejsou zapsány díky, nebo se vyřizují přes SZ.

Kapacita fóra z hlediska možného navýšení příspěvků byla odsouhlasena, rozhodně to není nic, coby server neunesl.
viz
viewtopic.php?f=35&t=38542

Co se týče zvýšení příspěvků na téma "Cizí v matrice" díky většímu počtu přispěvatelů, bylo by to naopak neuvěřitelně fajn, maximálně vítané, ale obávám se, že toho se nikdy nedočkáme ( i já to flákám).

Podívejte se na téma přepisy matrik. Víte, kolik nápadů, připomínek, návrhů a "dobrých rad" už na toto téma přišlo, ale osoby, které by opravdu matriční zápisy přepisovaly, a současně dávaly veřejně k dispozici, spočítáte na prstech možná dvou ruk. Každý by využíval, věděl by, jak na to, jak to uspořádat, co přepisovat.... jen jaksi není, kdo by to opravdu fyzicky přečetl, přepsal, zpracoval a dal k dispozici.
Zvažte také fakt, že z přepsaných matrik čerpají velice často profesionálové, kteří si nechají za svou práci docela "zajímavě" zaplatit. I přesto se matriky přepisují a všem těmto kolegům za to dík.

Viz
matriky.msts.cz
https://www.requiro.cz/?query=1718

Podívejte se někdy, kolik sem chodí pravidelných účastníků, podívejte se současně, kolik z nich podá nezištně pravidelně pomocnou ruku. Odhaduji - 20 - 30 kolegů.

Naopak, soustřeďte se na dotazy, některých kolegů, kteří prostě sami nic neudělají, jen se "vezou", potřebují přečíst zápis, tak šup to na fórum, neznají termín, ani nepoužijí vyhledávač, ale řídí se heslem - však mně to někdo podstrčí na stříbrné míse.
A tak ti ochotní nezištně čtou, hledají na mapě, ve slovnících, a taky si všímají ... třeba i těch cizích zápisu v matrikách.

Věřím, že změníte svůj názor, třeba i Vám někdy v budoucnu poslouží nález ze sekce "Cizí v matrice".

Ne vždy jsme všichni se vším spokojeni, chápu, přesto přeji pěkný večer.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Cizí v matrice (nalezeni mimochodem)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků