Záměna jména Jakub a Filip.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod Pavel Janda » čtv úno 01, 2018 18:58

Jakub se narodil v roce 1777 a nic dalšího jsem o něm nedohledal. Matrika úmrtí, oddavků nic. V roce 1792 zemřel Filip ve věku 14 let. Jakub i děti před ním a po něm se narodily na stejném místě. Prohledal jsem matriky sousedních farností a nic. Je možné, aby Jakub byl při úmrtí zapsán jako Filip?.
Pavel Janda
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 24, 2010 20:50
Bydliště: Liberec

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod Zora » čtv úno 01, 2018 19:09

Je pravdou, že sv. Filip a sv. Jakub Menší mají v katolické církvi svátek ve stejný den. Z toho také plyne tzv. Filipojakubská noc. (dříve se slavil jejich svátek 1. května (ještě v 19. století), pak došlo k posunu na 3. května ( přednost dostali jiní svatí)

(jde o to, že jejich údajné pozůstatky byly přeneseny do římské baziliky ve stejný den)

Nikde jsem se ovšem nesetkala se záměnou těchto svatých, tedy ani se záměnou jmen těchto dvou světců. Jistá varianta to je, ale je třeba ji ještě "nějak" ověřit. Jak ověřit, to mě nenapadá. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod luko » pát úno 02, 2018 10:14

Já jsem na stejnou záměnu taky kdysi narazil. Přesně jak píše Pavel - Filip a Jakub.
Kuriozita se mi stala nedávno. Hledal jsem Felixe Šice (Schütze). V roce narození vypočítaném ze zápisu úmrtí jsem jej nenašel, ani v letech plus mínus deset let. Při podrobném hledání jsem v roce, který jsem vypočítal, našel narození dítěte jménem Šťastný (lat. Felix), ale příjmení otce bylo Myslivec. To už jsem byl nahlodán. Začal jsem "jazykovědně" pátrat, co znamená šic a ono to je střelec a od něj je k myslivci blízko. Zapisovatel zkrátka asi jméno i příjmení počeštil.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod Zora » pát úno 02, 2018 10:27

Felix se v matrikách docela běžně překládá jako Štastný,

S překladem příjmení se také setkávám, zrovna nedávno, rodina, která se mdnes jmenuje Scwarz byla v minulosti zač. 18. st. zapisovaná jako Černý.
Bohužel je v dané obci více rodin s příjmením Černý, Schwarz a nepodařilo se mně vystopovat, který rod je který.

Dokonce se rodily děti s přeloženým příjmením a to manželům, kteří se brali pod druhou variantou...

Bohužel ale záměna Filip - Jakub - na to jsem fakt nikde ani v literatuře zatím nenarazila. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod Pavel Janda » pát úno 02, 2018 18:31

Děkuji za odpovědi. Asi ta záměna je možná, když svatí Filip a Jakub společně utíkali před židy. Nevíme jak na to nahlíželi tenkrát.
Pavel Janda
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 24, 2010 20:50
Bydliště: Liberec

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod Zora » pát úno 02, 2018 19:17

já jsem se dočetla, jak jsem už uváděla, že jejich svátek s slaví společně proto, že jejich ostatky byly přeneseny současně.

Jejich společný svátek, ve starém kalendáři uváděný 1. 5. souvisí s přenesením jejich ostatků a hlavně s posvěcením římské basiliky Dvanácti apoštolů 1. 5. 570.
http://catholica.cz/?id=1351

tady ještě další životopis
http://www.ruzenec.cz/modlitby/Svati/sv ... Mladsi.htm

Víte, rozhodně to není nemožné, nebo rozhodně to nevylučuji, ale jistotu, že se tímto dotazem ubezpečíte, že jste našel správného předka, to bych v tom neviděla.
Spíš hledejte ještě další indícii, že tato záměna jmen je možná.

Například další zápisy - svatba, narození dětí... Jak byl předek zapsán tam... Pokud by se jména střídala, svědčilo by to o správnosti Vaší úvahy...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záměna jména Jakub a Filip.

Příspěvekod zdennal » ned úno 04, 2018 2:00

I když to přímo nesouvisí a patří to asi do jiného tématu,chtěl bych ze svojí praxe říci,že některá ač zdánlivě odlišná křestní jména byla ve své době běžně zaměnitelná.Nechci ani tak psát o obecně deklarovaných Hynek -Jindřich atd..V mém bádání například s určitostí zjištuji,že stejná Marie je nazvána Magdalenou,ale i Annou.Tady jde opravdu o záměnu světic(při křtu to byla Marie a potom se nevědělo jak dále).Takže pokud náš objekt(hrozný)byl pokřtěn Marie.může být později psán jako "Magdalena",Mariana"ale i Anna.Pokud se u Marie vyskytne přízvisko Immaculata,Asumpta Annunziata tak to klidně může být zaměnitelné,ale i úplně jiná světice.Zdeněk.
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků