K zamyšlení

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

K zamyšlení

Příspěvekod Lukisson » čtv led 18, 2018 20:47

Jen mě tak napadlo, jak to budou mít budoucí generace složité při tvorbě rodokmenu..

Příklad z moderní doby: Dítě se narodí v Ostravě, protože tam je moderní nemocnice, jinak ale žije v Karviné, ožení se na jižní moravě, protože to je pěkné, pohřbený bude v Těšíně, ať to mají mladí blízko.

Je to jen příklad, ale jestli my nemáme štěstí, že se všechny události našich předků obvykle konaly v jednom místě..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Viola » čtv led 18, 2018 20:52

No já to mám tak už teď :-)
Dědeček od Plzně, babička ze střední Moravy, poznali se na Ukrajině. Nevědět, kde dědeček zemřel (ještě před mým narozením a nebýt hodného pana matrikáře, taky genealoga) tak jeho narození nikdy nezjistím.
Máma z Jižních Čech, táta z Jižní Moravy, brali se v Praze a zemřeli na střední Moravě.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Zora » čtv led 18, 2018 20:56

jen pozn.
otec bude manažer Novák, matka manažer Novák..... (mám na mysli možnost používat u ženy mužskou podobu příjmení)

nebo dokonce později místo matky bude uveden druhý otec...
a doufejme, že nevyužijí možností pokřtění dítěte u nějaké novější, ale méně známé církve (tedy pro genealoga více méně nedostupné)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Zora » čtv led 18, 2018 21:28

Monika píše:Na druhou stranu jsme teď všichni v různých registrech hezky v datové podobě. Třeba se budoucím genealogům povede docílit toho, že se budou údaje z registrů zpřístupňovat stejně, jako dnes matriky. ;)


já se dost často nevejdu se svým dlouhým německým příjmením do registru, tak úředníci dělají divy, mohla bych vyprávět. vynechávají písmenka, píšou příjmení v mužském tvaru... to vůbec budoucí generaci nezávidím, pokud by v tom měla najít smysluplnou informaci.
Jen třeba záznamy o důchodovém pojištění jsem musela dohledávat z poloviny osobně (korespondenčně), i když byly všechny odeslány... Jen je někdo musel na Správě soc. pojištění "přeťukat" do registru..... a tak se záznamy objevily pod různými "osobami"... nebo putovaly do koše...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Lukisson » čtv led 18, 2018 21:37

Viola píše:No já to mám tak už teď :-)
Dědeček od Plzně, babička ze střední Moravy, poznali se na Ukrajině. Nevědět, kde dědeček zemřel (ještě před mým narozením a nebýt hodného pana matrikáře, taky genealoga) tak jeho narození nikdy nezjistím.
Máma z Jižních Čech, táta z Jižní Moravy, brali se v Praze a zemřeli na střední Moravě.


Tak to klobouk dolů, že jste něco dohledala..☺
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: K zamyšlení

Příspěvekod zedir » čtv led 18, 2018 21:40

Nad něčím takovým jsem již také nejednou přemýšlel a vždycky jsem dospěl k názoru, že více se mi líbí ta stará doba, která má pro nás kouzlo právě proto, že se dochovalo "málo" pramenů (dávám do uvozovek, protože i oněch tuším zhruba 60 km pramenů, co mají například v MZA, je samozřejmě nepředstavitelné množství). Ke každému předku existuje poměrně omezené množství pramenů a i když bychom si leckdy přáli více, mají ty omezené zdroje tím větší kouzlo, protože je najdeme často po velké námaze a nemalém úsilí.

Naproti tomu po nás z dnešní doby, kdy o nás vznikne jeden byrokratický pořadač jen co projdeme kolem nějakého úřadu, zbudou ohromná kvanta pramenů, u kterých si za prvé myslím, že jejich vypovídací hodnota bude mnohdy téměř nulová v porovnání s těmi, se kterými nyní pracujeme my a za druhé budou tak selektivní, neúplné (podobně jako bychom z tisícistránkové knihy dostali jedinou stranu a měli odvozovat její celý děj) a zároveň toho bude taková záplava, že pro budoucí genealogy bude v podstatě nemožné se těmi záplavami smysluplně prodírat a věnovat se vícero předkům nebo do hloubky, a to také nemluvím ještě o tom, že pochybuji, že bude možné z takového pátrání, kdy například na stovky předků budou dostupné tisíce stran archiválií, mít nějakou pořádnou radost, protože to nebude tak vzácné jako nám dnes. Tím si myslím, že pro budoucí generace ztratí genealogie svůj půvab.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Brasl » pon úno 12, 2018 7:54

Lukisson píše:Jen mě tak napadlo, jak to budou mít budoucí generace složité při tvorbě rodokmenu..

Příklad z moderní doby: Dítě se narodí v Ostravě, protože tam je moderní nemocnice, jinak ale žije v Karviné, ožení se na jižní moravě, protože to je pěkné, pohřbený bude v Těšíně, ať to mají mladí blízko.

Je to jen příklad, ale jestli my nemáme štěstí, že se všechny události našich předků obvykle konaly v jednom místě..


Dodejte ještě, že dnes se už do rodných listů nepíší prarodiče.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: K zamyšlení

Příspěvekod reta » čtv úno 15, 2018 7:54

Někde jsem četl, nebo se mi to zdálo, že při úmrtí se toto bude muset nahlásit i na matriku narození.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: K zamyšlení

Příspěvekod Zora » čtv úno 15, 2018 8:21

reta píše:Někde jsem četl, nebo se mi to zdálo, že při úmrtí se toto bude muset nahlásit i na matriku narození.


Jak to funguje - bude fungovat dnes, to netuším, ale už asi od poloviny 19. století vnímám v knihách poznámky jak o svatbách, tak o úmrtí. Fary si to mezi sebou naprosto jasně sdělovaly, a zřejmě ale nebyl daný předpis, kam informaci psát, někde je to tedy přímo v knize N, jindy možná hlášení skončilo ve farním archivu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků