Latinský záznam - písmo a čtení

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod jetel » sob led 13, 2018 23:08

Dobrý večer,

možná by to bylo spíše téma do "čtení starých materiálů", ale chci se zeptat obecněji. Dostal jsem se k náznamům z roku 1779 a v té době, co jsem se dočetl, se záznamy nově pořizovaly v latině. S tím pro mě vyvstávají dva problémy. Jednak jde o cizí jazyk, takže jsou tam cizí slovíčka. Což o to, k tomu by pomohl slovník. Horší že tu kurzívu zatím příliš nepřečtu. Některá písmena ano, jiná ne, vcelku mi to ale zatím nedává smysl. Tak se chci zeptat, co používáte za pomůcky vy. Chci do toho trochu proniknout, počítám, že i další záznamy z té doby budou také v latině a podobným písmem. Níže posílám vzorek, prosím o objasnění, o jaký typ psaného písma se jedná a pokud mohu poprosit, vyčtete-li z toho záznam o narození Ludmily Kozlanské (nar. 1779, pravděpodobně Chrudim 7/III), tak prosím o překlad. Děkuji.

Zde je odkaz na příslušný matriční záznam (tedy doufám, že je to jeden z nich): http://www.matrikyonline.cz/signatura/954/#o=115
Index odkazoval na stránku 112 dané matriční knihy, tak by to tam mělo být.

Předem díky za nasměrování a pomoc s překladem.

Petr Běloch
Přílohy
latinsky-zaznam-ludmila-kozlansky.jpg
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod Karla55 » ned led 14, 2018 1:17

Latinské zápisy bývají psány latinkou. Kozlanskou tam nevidím.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod zedir » ned led 14, 2018 1:48

Paleograficky je to jinak řečeno humanistická kurziva.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod ductrix » ned led 14, 2018 12:27

Záznam je na další straně. Já čtu 13.10.1779 Ludmila Kateřina Kozlanská, otec Adalbert Kozlanský sutor-švec, matka Anna roz. Ma...
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod jetel » ned led 14, 2018 17:34

Díky, to bude ono. Většinou se dívám pár stran (let) kolem, nevím, proč jsem se teď nekoukl. Asi mě tam zaujalo tolik Ludmil na jednom listu.

Rád bych si sám udělal transliteraci záznamu a trochu se tak něco naučil. Používáte (nebo používali jste v začátcích) nějakou pomůcku, třeba ukázky písma v PDF? Asi nebude od věci si to vytisknout a porovnávat s pomůckou písmeno po písmeni.
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod Radix » ned led 14, 2018 20:08

Transliteraci do jakého písma? Vždyť je to běžné písmo.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Latinský záznam - písmo a čtení

Příspěvekod Radix » pon led 15, 2018 16:16

V začátcích jsem používal tuto pomůcku:

http://img24.cz/images/15211736289583511291.jpg
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků